Derwid na nowo łomżyńskich muzyków
Zespół ROK Band wydał pierwszą płytę. „Derwid na nowo. Koncert live” to zapis występu kwartetu podczas 27. Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Na jego program złożyły się wyłącznie popularne piosenki Derwida, to jest pisane pod pseudonimem przez wybitnego kompozytora muzyki współczesnej i poważnej Witolda Lutosławskiego. – Ta płyta wyróżnia się spośród naszych innych wydawnictw – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury. – Grzegorz Sekmistrz i Agnieszka Żemek-Pawczyńska nadali piosenkom Lutosławskiego autorski charakter, bo wszystkie aranżacje są nowe i oryginalne – liczę, że ten materiał, poszerzony o kilka utworów, zostanie też zarejestrowany w wersji studyjnej.
Łomżyńscy filharmonicy dostrzeżeni i docenieni
„Ruch Muzyczny”, prestiżowe czasopismo poświęcone muzyce poważnej, w najnowszym numerze poświęcił sporo miejsca funkcjonowaniu polskich filharmonii w pandemicznej rzeczywistości. Karolina Dąbek i Dominika Micał w artykule „Sens sezonu” przedstawiają kulisy działania większych i mniejszych orkiestr w tym trudnym czasie, o którym dyrygent Jacek Rogala, doskonale znany łomżyńskim melomanom dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, mówi, że to „obłęd i improwizacja, przypadkowość, nieustanne zmiany, niepewność…”. Autorki dostrzegły również pracę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, docenionej za szybki powrót do koncertowania na żywo w minionym i utrzymanie regularnych występów z zagranicznymi gościmi w nowym sezonie oraz organizację festiwalu Sacrum et Musica.
Kolędowanie po kurpiowsku
Konkurs „Kolędowanie po kurpiowsku” to kolejna inicjatywa Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Pandemia uniemożliwia organizację konkursów i przeglądów folklorystycznych w dotychczasowej formie, stąd pomysł regionalnego konkursu online. Dzieci, młodzież i dorośli mogą nadsyłać nagrania kolęd w kategoriach solistów, grajków i grup kolędniczych. Przewidziane są po trzy nagrody i trzy wyróżnienia w każdej z tych kategorii, tym bardziej warto spróbować swych sił.
Jubileuszowa Radość spod kapelusza odbędzie się
– Konkurs odbędzie się w innej formie, bo online, ale nawet przez chwilę nie dopuszczaliśmy myśli, że zrezygnujemy z organizacji jego jubileuszowej edycji, nie damy się pandemii!– mówi ks. Andrzej Godlewski, dyrektor konkursu i proboszcz organizującej go parafii Krzyża Świętego w Łomży. Finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza” odbędzie się 6. marca. Zgłoszenia – nagrania występów można nadsyłać do 1. marca, a na najlepszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody.
Debiutancka płyta Vincenta
Vincent, czyli pochodzący z Łomży wokalista Marcin Wincenciak, może już pochwalić się pierwszą płytą. Minialbum „Vincent” to pięć autorskich kompozycji wychowanka Bernarda Karwowskiego i Studia Piosenki Pop Art oraz absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej, utrzymanych w stylistyce ambitnego, alternatywnego popu. Debiut Vincenta zyskuje coraz szersze zainteresowanie: znalazł się wśród najciekawszych płyt tygodnia portalu Onet Kultura, został płytą tygodnia portalu JazzSoul.pl, a sam wokalista został uznany za jedno z odkryć polskiej sceny niezależnej ubiegłego roku.
Koncert kolędowy łomżyńskich filharmoników
Najpiękniejsze polskie kolędy, dopełnione słynną „Cichą nocą”, zabrzmiały podczas kolędowego koncertu online Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Zaśpiewali je sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Jacek Szymański, oboje doskonale znani łomżyńskiej publiczności. Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki włączył również do programu koncertu współczesną kolędę autorstwa cenionego kompozytora Tadeusza Trojanowskiego, prywatnie teścia śpiewaczki.
Big Bit w sieci i z Maanamem
Maja Stańczak wśród najmłodszych i Kacper Żmuda wśród najstarszych uczestników to zwycięzcy XIII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Najbardziej wyrównana walka odbyła się w kategorii 11-13 lat, gdzie jury pod przewodnictwem wokalisty Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego przyznało aż trzy równorzędne, drugie nagrody, doceniając Mayę Zyskowską, Dawida Baranowskiego i Patrycję Chyl. – Bardzo zaskoczył mnie wysoki poziom uczestników tego festiwalu, pomysłowość niektórych interpretacji – podsumowywał Krzysztof Jaryczewski, podkreślając, że młodzi wokaliści wnieśli do piosenek legendarnego Maanamu i Kory coś od siebie.
Zbiórka Holy Water
Łomżyński zespół Holy Water zbiera środki na nagranie trzeciej płyty. Koszty nagrania i produkcji wcześniejszych wydawnictw muzycy pokrywali z koncertowych honorariów, ale od wiosny ubiegłego roku o graniu na żywo nie ma mowy. Stąd apel do fanów bluesa i rocka o wsparcie ich inicjatywy. – Z powodu pandemii nie jesteśmy w stanie uzbierać z koncertów odpowiedniej kwoty na zarejestrowanie autorskiego materiału, nad którym pracowaliśmy kilkanaście miesięcy – mówi perkusista Paweł Czerwonko. – Aby nie zmarnować czasu chcielibyśmy poświęcić ten okres na rejestrację siedmiu utworów, które znajdą się na naszej kolejnej płycie, stąd pomysł zbiórki.
O kolędach, których nie zaśpiewaliśmy w kościele
Przyjęło się w polskiej tradycji śpiewać kolędy o Narodzeniu Jezusa do niedzieli po Święcie Trzech Króli, którzy przywędrowali doń z darami. Ale pandemia w tradycyjnych zgromadzeniach wiernych strasznie namieszała i trudno tu z mocą stwierdzić, jak w grudniu i styczniu wyglądało to śpiewanie w świątyniach, a czy w większości domów w ogóle się odbywało...? Tytuł powyższy zaczerpnąłem z pogadanki, jaką dr Krystyna Cukrowska z Łomży przygotowała dla swoich studentów z Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce. Wprawdzie były to w Święta 2000 r., ale czas jest wieczny.
Ferie z Teatrem - Online!
Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do uczestnictwa w akcji FERIE Z TEATREM ONLINE w ramach, której widzowie będą mogli zapoznać się z różnorodnymi formami, konwencjami oraz aranżacjami teatralnymi.
SowaSQL zamknie bibliotekę w Łomży
W dniach 7-8 stycznia, ze względu na wdrożenie SowySQL, nie będzie można wypożyczać w placówkach MBP przy ul. Długiej 13 i ul. 3 Maja 6A - informuje Biblioteka Publiczna w przesłanym komunikacie. W nowy 75. już rok swojej działalności, książnica łomżyńska wkracza user friendly.
Ferie w sieci z MDK-DŚT
Bezpłatne warsztaty i zajęcia w ramach e-ferii proponuje dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Część z nich, publikowanych na Facebooku MDK, na przykład „Piosenka na dziś” czy „ABC baletu”, będzie dostępna dla wszystkich. Na warsztaty kaligraficzne z Anną Bureś i plastyczne z Edytą Kasperkiewicz na Google Meet obowiązują zapisy. Jeśli więc ktoś chce spędzić drugi tydzień ferii w przyjemny i zarazem pożyteczny sposób, nie powinien zwlekać ze zgłoszeniem się, bo ilość miejsc jest ograniczona.
Dwadzieścia lat bez Jana Kulki
30. grudnia 2000 roku zmarł Jan Kulka, wybitny poeta, prozaik i eseista, autor blisko 30 książek. W roku 1977 zamieszkał w Łomży, rewolucjonizując życie kulturalne małego miasta licznymi inicjatywami, choćby Łomżyńskimi Wiosnami Poetyckimi. To dzięki niemu w roku 1981 Łomżę odwiedził zdobywca literackiego Nobla Czesław Miłosz, co było wydarzeniem epokowym i pamiętanym do dziś. Dwa tygodnie przed śmiercią obchodził 40-lecie pracy artystycznej i był to ostatni wieczór autorski poety. Jego twórczość propaguje doroczny Konkurs Poetycki im. Jana Kulki; wciąż też ukazują się kolejne książki, jak pisana pod koniec życia autobiograficzna powieść „Pod dobrą gwiazdą” czy poetycki tomik „Kropla prawdy”.
Zdjęcia 2020 roku
Miniony 2020 rok mocno odcisnął się nam wszystkim. Pandemia właściwie wywróciła i przedefiniowała nasze codzienne nawyki. Próbowałem obrazami, które możecie Państwo obejrzeć, uchwycić choć kilka ważnych momentów.
Łomżyńska kultura czasu pandemii
Mijający rok okazał się jednym z najtrudniejszych w dziejach ludzkości. Ogólnoświatowy lockdown odcisnął się również na życiu kulturalnym, które najpierw zamarło, po czym szybko i sprawnie przeniosło się do sieci. Podobnie było w Łomży, która wcale nie stała się kulturalną pustynią. Zadbała o to przede wszystkim Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, ale też inne łomżyńskie instytucje kultury, a w momentach zelżenia obostrzeń nie brakowało również wydarzeń w tak zwanym realu, z koncertami i spektaklami teatralnymi na czele.
Międzynarodowe sukcesy Damiana Śliwińskiego
Damian Śliwiński został podwójnym laureatem międzynarodowego The Riga Symphony Festival na Łotwie. Zdobył tam Złotą Symfonię, to jest odpowiednik I miejsca w kategorii „Piosenka w języku ojczystym“ oraz Srebrną Symfonię w kategorii „Światowy hit“. To dalszy ciąg pasma sukcesów utalentowanego artystycznie 17-latka, również niedawnego laureata międzynarodowych festiwali na Litwie, w Hiszpanii i we Włoszech oraz dwóch konkursów ogólnopolskich.
Edukacyjna płyta dla najmłodszych
Żaklina Olchowik wydała autorską płytę projektu edukacyjnego Bobobit. CD „Na początek” zawiera, utrzymane w różnych rytmach, śpiewanki i rytmiczanki we wszystkich skalach modalnych według teorii uczenia muzyki namłodszych, autorstwa profesora Edwina Eliasa Gordona i jest to jedno z nielicznych wydawnictw tego typu. O warstwę muzyczną tego wprowadzenia dziecka w świat dźwięków zadbali wyśmienici instrumentaliści, w tym Filharmonii Kameralnej, czerpiąc też z muzyki ludowej i jazzu. – Dzięki tej płycie rodzice mogą rytmizować i śpiewać z dziećmi również w domu, co jest świetnym dopełnieniem zajęć i startem do muzycznej edukacji dziecka – mówi Żaklina Olchowik, zapowiadając kolejne takie płyty, adresowane również do starszych dzieci.
Muzyczny prezent na święta
Specjalny koncert świąteczny zarejestrowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a jako solistka zaprezentowała się wybitnie utalentowana, młodziutka skrzypaczka Marta Dettlaff. Jej występ w Łomży to dodatkowa nagroda po zdobyciu Grand Prix II Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie, ufundowana przez Filharmonię Kameralną. – Pracujemy intensywnie, nie chcemy przerywać działalności, bo jest ona naszym powołaniem – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. – Dlatego musimy i chcemy koncertować dla naszej publiczności i wydawać płyty, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie.
O samotności Świętej Rodziny śpiewa Eryk Mroczko
"Dawna kolęda brzmi, kołysze Dzieciątko do snu... Trzej królowie z darami, pasterze i aniołów chór..." - zaśpiewał uroczyście Eryk Mroczko, utalentowany 22-letni łomżyniak, gitarzysta, absolwent I LO i student Politechniki Warszawskiej.
O Jezusie na kwarantannie śpiewa Maciek Urban
Po raz pierwszy spróbowali współpracy artystycznej dwaj niezwykle utalentowani muzycy młodego pokolenia: gitarzysta Eryk Mroczko z Łomży z pianistą Maciejem Urbanem z Warszawy. Okazją do spotkania - choć jeszcze nie osobiście, z racji od marca zalecanej izolacji w okresie epidemii covid - była propozycja skomponowania "Łomżyńskiej kolędy na święta Bożego Narodzenia Anno Domini 2020". To dziewiąty od 2011 r. utwór cyklu kolęd, zaproponowanego przez Artura Filipkowskiego.