I LO w Łomży - trzecie w rankingu liceów w Podlaskiem
Wydawnictwo "Perspektywy" ogłosiło wyniki rankingu liceów i techników w Polsce. I LO imienia Tadeusza Kościuszki zajęło 3. miejsce w województwie podlaskim, utrzymując miejsce na podium z 2021 r. Niestety, w klasyfikacji ogólnopolskiej "Pierwsze" przesunęło się na 163. miejsce, ze 140. rok temu. II LO imienia Marii Konopnickiej jest 14. w regionie, zaś 379. w Polsce (383. w 2021 r.).
Studniówka 2022 odbędzie się w pandemii albo nie
Tradycyjny polonez na 100 dni przed maturą i zabawa na 1. w życiu dorosłym balu karnawałowym ominie większość maturzystek i maturzystów w Łomży. Nie dlatego, że dyrektorzy szkół średnich nie chcą udostępnić sal do tańca i poczęstunku, ale z powodu narastającej 4. fali pandemii Covid. W liceach i technikach zwykle wiadomo, czy będzie Studniówka 2022, a niektórzy jeszcze się wahają.
Sytuacja epidemiczna w szkołach po powrocie z nauczania zdalnego
Sytuacja w szkołach na dzień dzisiejszy wygląda dobrze. Wszystkie szkoły i klasy wróciły do nauki stacjonarnej po przerwie świątecznej i nauczaniu zdalnym.
Konkurs fotograficzny i recytatorski dla młodzieży
Wrażliwa młodzież na obraz i słowo, a mieszkająca w internatach, bursach oraz uczniowie klas ósmych, ma okazję do zaprezentowania swoich dokonań. Trzeba się śpieszyć.
Terapie, rehabilitacje i diagnoza Fundacji DR OTIS w Łomży
Fundacja DR OTIS to organizacja pozarządowa, działająca w Łomży od 2014 roku, której głównym działaniem statutowym jest edukacja szkolno-przedszkolna. Prowadzi Szkołę Podstawową Specjalną Dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży oraz Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, a także objęła patronatem Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży oraz Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie.
Łąki nadrzeczne, starorzecza i lasy łęgowe zależą od Narwi
Polska Amazonka znowu doczekała się pięknych filmów o sobie, jakie zrealizował utalentowany, wytrwały i skrupulatny fotografik przyrody Zdzisław Folga. - Jedynie naturalne, dzikie rzeki mają takie dobrze zachowane siedliska - mówi Pan Folga, autor zdjęć, które opatrzył komentarzem. - Ale łąki, lasy łęgowe i olsy potrzebują do prawidłowego funkcjonowania rozlewisk Narwi, roztopów i powodzi, a tych obserwujemy od kilku lat coraz mniej. To skutek globalnego ocieplenia klimatu.
Pandemiczne Studniówki 2022
Ministerstwo opublikowało wytyczne co do organizacji studniówek. Zabawy studniówkowe mają być bezpieczne dla uczestników z zachowaniem reguł sanitarno-higienicznych dostosowanych do aktualnej sytuacji epidemicznej.
Sytuacja epidemiczna w szkołach przed nauczaniem zdalnym
W sześciu szkołach 26 klas uczy się zdalnie w ostatni dzień nauki stacjonarnej. Od poniedziałku zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, wszystkie szkoły podstawowe i średnie do 9 styczna 2022 roku przechodzą na nauczanie zdalne.
"Staszicówka" zaczęła współpracę z 18. Pułkiem w Łomży
Koło Edukacji Wojskowej powstało w Branżowej Szkole I Stopnia imienia Stanisława Staszica w Łomży. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 25 ochotników z klas pierwszych, w tym 8 dziewcząt. Porozumienie o współpracy podpisali: dyrektor "Staszicówki" Andrzej Kopka i pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego w Łomży.
Zmarła pedagog Zofia Rusiłowicz - Kleczyńska (+ 61)
- Zawsze uśmiechnięta, znakomita pedagog: najpierw w Publicznym Gimnazjum nr 2, a później w Szkole Podstawowej nr 10 w Łomży, walczyła od ponad półtora roku z rakiem. Przegrała z chorobą - wspomina Zofię Rusiłowicz-Kleczyńską (+ 61) polonistka Grażyna Kulesza-Szypulska. - Zosia była wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach, uczących postawy przedsiębiorczości.
Badania nad żywnością przyszłości w Łomży
Czy w przyszłości będziemy zajadać się żołędziami zależy od badań jakie prowadzone są przez mgr inż. Emilię Szabłowską, doktorantkę i asystenta na Wydziale Informatyki i Nauk o Żywności w PWSIiP w Łomży. Wniosek o finansowanie takiego projektu badawczego, złożony w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki – PRELUDIUM 20, otrzymał dofinansowanie.
Wzrosła liczba uczniów w Łomży uczących się zdalnie
W poniedziałek 15. listopada na nauczaniu zdalnym jest prawie 1,5 tys. łomżyńskich uczniów. Oznacza to prawie 50% wzrost w stosunku do danych sprzed tygodnia.
Poprawia się sytuacja epidemiczna w łomżyńskich szkołach
Z danych udostępnionych przez ratusz wynika, że w stosunku do piątku z ubiegłego tygodnia, o 45% spadła ilość uczniów na nauce zdalnej. Obecnie na zdalnym uczy się prawie 1000 uczniów, najwięcej w SP 4.
Uczennica SP1 nagrodzona
Hanna Horoszewska, uczennica kl. VIII A Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży, zdobyła tytuł laureata za pracę „O tym szumią drzewa i mówią kamienie” w konkursie „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”.
Dzieci i nastolatki zaśpiewały o Ojczyźnie
21 solistek i solistów oraz 8 zespołów przybyło do Szkoły Podstawowej w Drozdowie, gdzie odbył się VIII Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu. Zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości 2021 to historyczna i emocjonalna sceneria takiej prezentacji.
Studenci PWSIiP wyróżnieni
Praca magisterska Martyny Wiśniewskiej, absolwentki informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, wygrała w konkursie o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu w kategorii „technologie informatyczne”. Wyróżnienie w tej samej kategorii zdobyła praca inżynierska Bartosza Kaczorowskiego, także absolwenta informatyki.
Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży
„Jakie cudowne i roześmiane dzieci!!! Piękne przedszkolaki! I jakie grzeczne!” – powiedziała Pani Zosia mijając grupkę maluchów idących na spacer wraz z nauczycielką i opiekunkami. „Ja tu mieszkam niedaleko i często widzę jak się bawicie. Dobrze, że jest te przedszkole. Moja Ania tu chodzi.” – dodała. Dzieci uśmiechnęły się do Pani Zosi. Krysia pomachała nawet nieśmiało, a Andrzejek zaczął przekładać swój zeszyt z obrazkami i wyciągnął z niego obrazek babci. Pani nauczycielka wyjaśniła Pani Zosi, że Andrzejek nie mówi, a komunikuje się za pomocą obrazków. „Patrzcie no, jaki mądry! Wie, że ja już babcią jestem.” – zaczęła ze śmiechem Pani Zosia. „Miłego dnia Andrzejku! Miłego dnia kochane dzieci” – dodała i poszła dalej.
Ekonomik wrócił do nauki, ale inni idą na zdalne
Prawie 1600 uczniów łomżyńskich szkół z 69 klas przeszło na nauczanie zdalne. Ratusz podał informacje o pandemii w łomżyńskich szkołach.
Miasto Łomża podarowało stypendia uczniom i sportowcom
Roczne stypendia naukowe lub sportowe za wysokie osiągnięcia w nauce lub sporcie, finansowane z budżetu Miasta Łomża, zaaprobował prezydent Mariusz Chrzanowski i przekazał zarządzenie do realizacji Pawłowi Piwowarskiemu, naczelnikowi Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. Dzięki temu, pracowici i ambitni uczniowie z łomżyńskich szkół otrzymają przez 10 miesięcy co nieco zł.
15 klas szkolnych na kwarantannie w Łomży
- Siedem klas w kwarantannie, z powodu kontaktu z jedną osobą z koronawirusem, oznacza dla naszej Szkoły prawie 200 uczniów, którzy musieli przejść na nauczanie zdalne - informuje Paweł Drożyner, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży. Wyraźnie 4. fala pandemii daje się we znaki również innym szkołom w mieście i województwie podlaskim.