„Wybieram wybory” startuje po raz trzeci
Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze ogłosiły III edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych i poświęcony jest ogólnej wiedzy dotyczącej prawa wyborczego. - Celem Konkursu jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego - propagowania idei udziału w wyborach, oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym – podają organizatorzy.
Wesoła licytacja lalek z Łomży na szczepienia w Afryce
Cesarz Napoleon Bonaparte z XVIII wieku okazał się najdroższą z 26 wylicytowanych lalek – 230 zł, jakie zrobili uczniowie, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży, by wesprzeć fundusz Organizacji Narodów Zjednoczonych UNICEF, pomagający dzieciom i matkom w krajach rozwijających się. - Prawdziwym bogactwem człowieka jest dobro dla świata, gest dobroci dla drugiego człowieka – mówiła dyrektor ZSS Lucyna Antecka, witając kilkunastu szczodrych gości, wśród których prym wiódł Jacek Perkowski, prowadzący renomowane Biuro Podróży Aviarest. Nie żałował pieniędzy, żeby przygarnąć Włóczykija z „Muminków”, Kalego z Afryki i Noni z Polinezji.
Gaz pieprzowy w szkole w Nowogrodzie
Jedna z uczennic szkoły podstawowej w Nowogrodzie w szkolnej szatni rozpyliła gaz pieprzowy. Strażacy z budynku szkoły do pobliskiej sali gimnastycznej ewakuowali ponad 300 uczniów i około 20 nauczycieli i pracowników szkoły. Na miejscu pracują także ratownicy medyczni, którzy zajmują się m.in. kilkunastoma osobami „w stanie podwyższonego poddenerwowania”. Prawdopodobnie jedna z uczennic zostanie przewieziona do szpitalna na badania.
Lalki z Łomży na szczepionki dla dzieci z Afryki
Kilkanaście szmacianych lalek własnoręcznie wykonali nauczyciele, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. lalki powstały w ramach, organizowanej pod honorowym patronatem UNICEF, akcji „Wszystkie Kolory Świata” i w czwartek będą zlicytowane podczas szkolnej aukcji charytatywnej. Całkowity dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na zakup szczepionek dla dzieci z Afryki.
Osiem skrzyń pełnych laptopów dla szkół w Łomży
„Tylko” pół godziny czekali dyrektorzy i wicedyrektorzy 5 szkół na prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, który miał przekazać im 8 mobilnych pracowni komputerowych na 72 laptopy. Ale że prezydent nie miał czasu dla podwładnych, więc w obecności naczelnika wydziału oświaty UM Pawła Piwowarskiego spotkanie prowadził Maciej Listowski, dyrektor Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. W siedzibie ŁCRE przy ul. Polnej przekazał sprzęt za 160 tys. zł (z wartego ok. 1 milion 757 tys. zł) projektu ŁCRE pt. „Kształcenie kompetencji kluczowych szansą na lepszą jakość edukacji”.
„Bernatowicz” w pierwszej setce, reszta dużo niżej
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży znalazło się na 97. miejscu zestawienia najlepszych polskich liceów. Najważniejszy ranking szkół w Polsce od 21 lat prowadzi pismo „Perspektywy”. W przypadku łomżyńskiego liceum tegoroczny wynik jest o jedną pozycję lepszy niż ubiegłoroczny.
Kandydat na prezydenta obiecał, rodzice chcą hal sportowych przy kolejnych szkołach
28 kartek z podpisami rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 trafiło do prezydenta Łomży wraz z petycją o podjecie działań w celu wybudowania szkolnej hali sportowej. Piszą, że „obecna reforma oświatowa wymusiła na szkole stworzenie dodatkowych klas oraz zwiększyła liczbę uczniów”, a „obecna sala gimnastyczna jest mała” i „na jednej lekcji ćwiczą naraz 3 - 4 klasy”, a część lekcji odbywa się na korytarzach szkoły. (…) Pamiętając Pana obietnicę wyborczą, zwracamy się z uprzejmą prośbą... - czytamy we wstępnie petycji przygotowanej przez Radę Rodziców oraz dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży.
Ciekawy plakat... i zawód
Utalentowana gimnazjalista Lidia Chętnik z łomżyńskiej „Jedynki” zdobyła I miejsce w etapie wojewódzkim konkursu „ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI” w kategorii plakat. Jej „Inżynier mechatroniki” pokonał prace 116 uczniów ze szkół gimnazjalnych z czterech subregionów województwa podlaskiego: białostockiego bielskiego, łomżyńskiego i suwalskiego.
Nowoczesne oblicze szkoły rolniczej w Marianowie
Ponad 21 milionów złotych będzie kosztowała modernizacja budynków Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie. To szkoła podległa Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a tuż przed końcem 2018 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał niemal 18 milionów złotych dofinansowania na projekt jej „głębokiej termomodernizacji”. Budynki szkoły w Marianowie zyskają nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim nowatorskie - polskie rozwiązania w dziedzinie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Dyrektor szkoły Sławomir Łomotowski liczy, że po realizacji przedsięwzięcia zużycie energii zostanie zredukowane o 90%.
Nauczyciele chcą protestować... tak jak policjanci
Około tysiąca nauczycieli z Łomży i gmin powiatu łomżyńskiego wypowiedziało się w sprawie ewentualnej akcji protestacyjnej. Ankiety wśród nauczycieli w listopadzie kolportował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jak przekazuje wiceprezes łomżyńskiego oddziału ZNP Ewa Chludzińska, największa część - 428 nauczycieli - wyraziło chęć udziału w akcji protestacyjnej na wzór policjantów, którzy masowo poszli na zwolnienia lekarskie. Podobne wyniki ankiety były w całym kraju. Dziś Sławomir Broniarz, prezes ogólnopolskiego ZNP, ogłosił, że związek rozpoczyna Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty. Zapowiedział, że z uwagi na dobro protestujących nauczycieli nie będą ujawniane szczegóły protestu, ale dodawał: „zachęcamy nauczycieli do troski o swoje zdrowie”.
Współtwórca polskiego Internetu urodził się w Łomży
- Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w największej rewolucji technicznej i cywilizacyjnej od czasów zastosowania ognia i wynalezienia przez człowieka koła, prochu, druku, telegrafu i telefonu – mówi doktor astronomii Maciej Kozłowski (lat 74), który odwiedził rodzinne miasto, gdzie tata prowadził młyn przy Szosie Zambrowskiej 100. Zdolny absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w latach 1999 – 2009 kierował Naukową i Akademicką Siecią Komputerową NASK, w powstaniu której na początku lat 90. brał udział. W PWSIiP we wspominkowym wykładzie mówił o dzieciństwie w Łomży, jak po chleb i cukier stał w kolejce, i przyłączeniu Polski do globalnej Sieci.
Olimpiada PCK
Maria Rusiecka z Publicznego Gimnazjum Nr 6 w Łomży i Katarzyna Sulewska z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży będą reprezentowały miasto podczas okręgowego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Obie dziewczyny wygrały etap rejonowy Olimpiady.
Współtwórca polskiego Internetu z Łomży
Urodził się i wychował w Łomży. Ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, a po nim ruszył w świat... Był Uniwersytet Warszawski, Polska Akademia Nauk i staże na światowej sławy uniwersytetach m.in. Harvarda i Princeton. Po transformacji ustrojowej 1989 roku istotnie przyczynił się do zniesienia embarga na dostęp Polski do zaawansowanych technologii oraz zorganizowanie sieci Internet w Polsce i dołączenie jej do światowego Internetu. W poniedziałek dr Maciej Kozłowski o swoich doświadczeniach będzie opowiadał w rodzinnej Łomży.
Mateusz Tyszka z I LO triumfuje w „Gwiezdnym kręgu”
18-letni Mateusz Tyszka, 3-klasista I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, zdobył drugie miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny krąg”. Finał odbywał się w czwartek i piątek w Słupsku, gdzie w gotyckim ratuszu łomżyniakowi gratulował Jan Truszczyński (lat 69), przewodniczący jury główny negocjator rządowy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. - Jestem bardzo dumna z Mateusza, bo w 14. edycji olimpiady pokonał ponad 3 i pół tysiąca uczniów z ponad 180 liceów i techników – cieszyła się z sukcesu wychowanka Katarzyna Lipska, ucząca historii w I LO. - Szczęście Mateuszowi sprzyjało, lecz zaowocowała wiedza, pracowitość i wytrwałość, jak wcześniej przez dwa lata w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Wizyta świętego Mikołaja Biskupa z Miry w przedszkolu
Ku radości dzieci nadeszły długo wyczekiwane Mikołajki. W Przedszkolu Publicznym nr 2 w Łomży Dzień radosny od samego rana, ponieważ wszystkie przedszkolaki w czerwonych czapkach weszły na dużą salę, gdzie przygrywała świąteczna muzyka. Tam po wesołych pląsach i zabawach wysłuchały legendy o św. Mikołaju Biskupie z Miry, która opowiadała o dzieciństwie i młodości Mikołaja, zanim został biskupem oraz świętym.
Inne lekcje patriotyzmu
Dowiedzieli się o reformie walutowej Władysława Grabskiego, o najsłynniejszych polskich przedsiębiorcach m.in. Hipolicie Cegielskim, kleili modele transatlantyka Batory i odrzutowej Iskry, a także dźwigali sztabę prawdziwego złota i spoglądali na debatujących posłów. Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży realizowała projekt: "My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy", który został dofinansowany w ramach konkursu grantowego Narodowego Banku Polskiego.
Wystarczy czy zabraknie?
Przyszłoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych nie powinna budzić obaw uczniów, bo placówki przygotowały się na podwójną liczbę kandydatów – podaje Polskie Radio Białystok powołując się na zapewnienia Podlaskiego Kuratora Oświaty. Beata Pietruszka stwierdziła, że „szkoły są przygotowane na przyjęcie dwukrotnie większej liczby uczniów i nie powinno to doprowadzić do zwiększonej zmianowości”. Najwyraźniej kurator wie więcej niż pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Łomży, którzy oficjalnie „analizują” najnowsze zmiany w prawie oświatowym. - Po ich rozpatrzeniu podejmowane będą dalsze decyzje i wówczas będziemy mogli odpowiedzieć na pytania dotyczące organizacji kolejnego roku szkolnego w łomżyńskich szkołach średnich – podaje Łukasz Czech.
Dali kasę na pensje w szkołach
- Nie zabraknie środków na wypłaty dla nauczycieli – zapewniała w środę radnych miejskich miejska skarbnik Elżbieta Parzych. Warunkiem było przegłosowanie zaproponowanych przez prezydenta zmian w tegorocznym budżecie Łomży czyli dołożenie do oświaty ponad miliona złotych. - Ja man nadzieję, że wystarczy też na pochodne – mówiła dopytywana skarbnik zaznaczając jednak, że jeśli w którejkolwiek placówce na nie zabraknie, to nic się nie stanie, bo terminy wnoszenia tych opłat są dopiero w styczniu: „więc ja nie widzę problemu” - dodawała.
Z Marianowa na NWR w Poznaniu
To było jedno z najważniejszych wydarzeń rolniczych w tym roku. Organizowaną w Poznaniu Narodową Wystawę Rolniczą, zorganizowaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w weekend odwiedziło prawie 36 tysięcy osób. Prezentowało się ponad 200 wystawców - producenci i przetwórcy rolni, organizacje branżowe, koła gospodyń wiejskich, czy szkoły rolnicze. Swoje stoisko miała także Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie. - Udział w Narodowej Wystawie Rolniczej był dla nas cennym doświadczeniem i ogromnym przeżyciem – mówi Sławomir Łomotowski, dyrektor szkoły.
Apollo w PWSIiP
Apollo trafił do Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To nie najpiękniejszy z bogów greckiej mitologii, ani statek kosmiczny, ale inteligentny fantom, który potrafi symulować choroby i dolegliwości ludzi, a nawet śmierć. Szkoleni na nim będą studenci pielęgniarstwa.