Rektor Surowik raz jeszcze
Dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP, przez kolejne cztery lata będzie kierował Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Profesor Surowik był jedynym zgłoszonym przez Radę Uczelni kandydatem na stanowisko rektora.
Przymusowe ferie nie muszą być czasem straconym - darmowe wideolekcje LINGUO
Przerwa w zajęciach szkolnych potrwa co najmniej do 25 marca 2020 r. Sytuacja może zmusić również dorosłych do pozostania w domach. Jednak nie powinien to być czas stracony. Pomysłów na jego zagospodarowanie jest wiele, ale jednym z najlepszych, z pewnością będzie uczestniczenie w kursach i szkoleniach oferowanych w sieci. Wybór jest szeroki zarówno w zakresie tematyki jak i rozpiętości cenowej.
Premier ogłasza zamknięcie wszystkich szkół
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce „podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku”. - Już od jutra nie będą jednak dostępne do działań edukacyjnych – zaznaczył premier. Po wypowiedzi premiera na rządowym kanele Twittera opublikowano grafikę z wytłumaczeniem, że "w szczególnych przypadkach w dniach 12-13 marca placówki pozostaną otwarte i w klasach nauczyciele będą pilnować dzieci po to, żeby umożliwić logistykę dla rodziców i opiekę nad dziećmi. Od 16 marca wszystkie placówki zostaną zamknięte."
Milion nagrody dla „Państwówki”
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży znalazła się wśród 15 publicznych uczelni zawodowych w Polsce, które otrzymają po milionie złotych „nagrody” za najlepsze zawodowe losy swoich absolwentów. Wyniki Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości ogłosił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Łomżyńska PWSIiP nagrodę otrzymała drugi raz z rzędu.
W siódemce będzie zerówka, oddział przedszkolny!
Serdecznie zapraszamy do zerówki w Szkole Podstawowej nr 7. Po otwarciu oddziału zerowego w bieżącym roku szkolnym i wysokimi ocenami rodziców, w przyszłym roku (2020/2021) planujemy otworzyć dwie takie grupy. Wszystkich rodziców zainteresowanych naborem do zerówek na rok szkolny 2020/2021 zapraszamy na spotkanie informacyjne z dyrekcją i nauczycielami oddziału zerowego.
Pieniądze na nowy żłobek w Łomży
Ponad 1 mln 440 tys. zł dofinansowania unijnego i rządowego otrzymał miasto Łomża na utworzenie trzeciego miejskiego żłobka. Do tej pory samorządowe placówki tego typu oferują niespełna 100 miejsc dla najmłodszych mieszkańców, a dzięki wsparciu powstanie kolejne 25 miejsc. Miejski Żłobek nr 3 ma zacząć działać od września przy Publicznym Przedszkolu nr 14.
Naukowcy z Łomży pomogą zbudować dużego drona
Nowoczesne drony do przewozu towarów i osób mogą mieć łomżyński ślad. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży podpisała list intencyjny z firmą Phoenix Systems z Warszawy. Łomżyńska uczelnia ma być naukowym partnerem w projekcie badawczo-rozwojowym, który miały doprowadzić do powstania bezzałogowego statku powietrznego. Nie wiadomo kiedy dron miałby powstać, ale Phoenix Systems ma zabiegać o dofinansowania na projekt w konkursach krajowych i międzynarodowych.
Czas wybrać lepszą podstawówkę
W łomżyńskich szkołach podstawowych ruszyły nabory na rok szkolny 2020/2021. Do poniedziałku rodzice dzieci ze szkolnych zerówek mają czas na złożenie wniosków o kontynuację edukacji w klasie I, jeśli dziecko jest spoza obwodu tej szkoły. Od wtorku ruszy otwarta dla wszystkich rekrutacja do przyszkolnych zerówek i klas I podstawówek. Zanim rodzice zdecydują się na wybór szkoły dla swojego dziecka, powinni zobaczyć najnowszy ranking łomżyńskich podstawówek. Liderem jest Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza.
Studniówka w I LO z Kilarem, w II LO z Elsnerem
Karolina Duchnowska zatańczyła poloneza na swojej studniówce w 2006 roku w II LO w Łomży – w tym samym „Drugim”, gdzie w 2020 r. Daniel Kozikowski z III D zatańczył poloneza z ukochaną dziewczyna Julią Szczęsną. Niedzielny wieczór był dla nauczycielki chemii w I LO i dla ucznia z II LO symboliczny: ona jako wychowawczyni po raz pierwszy była na studniówce klasy III B, on jako chorąży pocztu sztandarowego w „Drugim” po raz pierwszy tańczył poloneza na swoim pierwszym w życiu dorosłym balu. Oboje są podekscytowani wyjątkowym wydarzeniem, oczarowani elegancją strojów i zachowań w każdej auli, a najbardziej chyba - wzruszeni niepowtarzalnym dniem w życiu.
Studenci Informatyki PWSIiP ze stypendiami Sonarolu
Czworo najlepszych studentów Informatyki z łomżyńskiej „Państwówki” przez rok będzie otrzymywało comiesięczne naukowe stypendia prywatne w wysokości 1.500 złotych. Fundatorem stypendiów jest firma Sonarol. - Pomysł na współpracę narodził się z potrzeby rozwoju firmy oraz z potrzeby docenienia najlepszych studentów z Łomży, którzy chcą wkroczyć w dorosłe życie zawodowe w sposób rzetelny i odpowiedzialny – mówił Stanisław Najda, współwłaściciel firmy Sonarol. - Zależy nam na długofalowej współpracy, dlatego damy młodym informatykom możliwość wykonywania swojej pracy zdalnie, aby nie czuli się ograniczani, nie tracili czasu na dojazdy.
Der Adventskalender
Paulina Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie wśród uczniów klas młodszych i Anna Radecka ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie wśród uczniów klas starszych wygrały międzypowiatowy konkurs „Świąteczne odliczanie - der Adventskalender”. - Konkurs miał na celu przybliżenie tradycji związanej z tworzeniem kalendarza adwentowego oraz popularyzację języka niemieckiego wśród dzieci i młodzieży - podaje Elżbieta Supińska nauczyciel SP1 w Łomży.
I LO w Łomży zdobyło tytuł Złotej Szkoły w Polsce
Znane i renomowane I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży zdobyło 87. miejsce w rankingu „Perspektyw”, które porównały wyniki maturalne i w olimpiadach w 2019 roku z 2 085 liceów ogólnokształcących w Polsce. - Przyjęliśmy taką radosną wiadomość z dużym zadowoleniem, gdyż z powodzeniem konkurujemy z najlepszymi liceami w kraju i plasujemy się co roku w gronie najlepszych – cieszy się z wyników wicedyrektor I LO i ceniona polonistka Jolanta Szabuńko. O wiele wyżej I LO w Łomży plasuje się w rankingu olimpijskim: 61. miejsce w Polsce.
Matury próbne, studniówki i ferie za pasem
Po 17 dniach wolnego uczniowie powrócili z przerwy świąteczno-noworocznej do szkół po święcie Trzech Króli, aby poduczyć się chociaż przez 9 dni i znów odpoczywać na 2-tygodniowych feriach zimowych od 20. stycznia 2020. Prawdopodobnie najwięcej do zrobienia na polu edukacji w takim ograniczonym czasie „pomiędzy” mają maturzyści w łomżyńskich liceach i technikach. Z jednej strony, muszą napisać próbne matury, przygotowując się do egzaminu dojrzałości w maju, z drugiej strony, ważna jest studniówka - pierwszy w życiu i niepowtarzalny, dorosły bal w murach szkoły.
Drogo zapłacili za swój strajk
Niemal milion złotych stracili łomżyńscy nauczyciele na kwietniowym strajku. Dopiero teraz Urząd Miejski w Łomży ujawnił, ile „potrącił” wynagrodzeń za miesiące strajku w 21 szkołach i placówkach oświatowych. W niektórych kwoty oszczędności przekraczają nawet 100 tysięcy złotych. Tyle stracili pracującym tam nauczyciele i w znacznie mniejszym stopniu pracownicy administracyjni i obsługi.
Słodziaki SP1 Łomża
Magiczne Drzewo Słodziaków wykonane przez uczniów klasy II a ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka w ramach akcji „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.
Uczniowie „Wety” zebrali 735 kg żywności „Dla kolegi”
Pół wieku temu o bezpłatnym niesieniu pomocy potrzebującym, chorym czy biednym, mówiło się woluntariat, a dzisiaj mówimy raczej wolontariat, gdyż obie formy słowa pochodzą od łacińskiego „dobrowolny”. - Najbardziej cieszą mnie chwile, gdy uczniowie sami przychodzą z zapytaniem, co i kiedy robimy – opowiada Lucyna Przychodzeń, opiekunka Szkolnego Koła Caritas, w świątecznie przyozdobionym gabinecie dyrektor „Wety” Bogumiły Olbryś. Z opiekunką Koła PCK Aleksandrą Dzbeńską uhonorowały w środę najaktywniejszych wolontariuszy – ochotników, poświęcających swój prywatny czas i młodzieńczy zapał, żeby życie innych ludzi było dostatniejsze i szczęśliwsze.
Niebywały moment w naszej gminie
- Wielu samorządowców traktuje edukacje i szkolnictwo jako tylko koszt, a tutaj mamy do czynienia z zupełnie innym podejściem – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, podczas otwarcia samorządowego przedszkola w Wiźnie. W trzech grupach 3, 4 i 5-latków opiekę ma tu 46 dzieci. Uruchomienie przedszkola i utrzymanie przez pierwszy rok będzie kosztowało ponad milion złotych. 90% tej kwoty to środki unijne.
Tak widzą najsłynniejszą łomżyniankę
W konkursie wzięło udział 314 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Na etap powiatowy wpłynęło 125 prac, a jury nagrodziło 39 najlepszych z nich. W SP nr 2 w Łomży odbył się finał X edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Hanka Bielicka w oczach dzieci.
Żołnierze, ale w cywilnym ubraniu
Tablica wmurowana w ścianę budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży upamiętnia nauczycieli i uczniów tajnego nauczania Ziemi Łomżyńskiej, którzy podjęli działalność edukacyjną w latach drugiej wojny światowej. W ten sposób w Łomży uczczono 80. rocznicę powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Była to konspiracyjna działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego. - To nie jest tylko historia ZNP, to nie jest tylko historia poszczególnych osób, ale to jest historia państwa polskiego – podkreślał Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który uczestniczył w łomżyńskich uroczystościach.
Masz prawo kochać, masz prawo żyć…
Tymi słowami w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży rozpoczął się XIII Sejmik Samorządów Uczniowskich, którego celem jest integracja i wymiana doświadczeń między Samorządami Uczniowskimi. Sejmik po raz kolejny został objęty Honorowym Patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomży.