Rodzice z „Siódemki” apelują o pomoc radnych Łomży
- Nie będziemy składać broni, lecz postanowiliśmy walczyć o poparcie radnych przynajmniej w trzech komisjach Rady Miasta: sportu, edukacji i finansów, żeby inwestycja w budowę nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży znalazła się wreszcie w budżecie na rok 2016 – zapowiada Cezary Kisiel, przewodniczący 30-osobowej Rady Rodziców SP nr 7, reprezentującej społeczność jednej z najlepszych pod względem nauczania podstawówek w Łomży i regionie, w której uczy się 740 dzieci. - Mamy nadzieję, że półtora miesiąca naszych starań przyniesie efekty.
A kiedyż to „Siódemka” doczeka się hali sportowej...
- Starania o budowę hali sportowej przy naszej szkole trwają od wielu lat, a skończyło się na takim etapie, że jest przygotowany projekt techniczny budowy, w poprzednim roku szkolnym, jeszcze za poprzedniej ekipy prezydenckiej – opowiada Halina Szeligowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, gdzie uczy się 740 dzieci. - Byłam bardzo zawiedziona, kiedy przeczytałam na portalu 4lomza.pl, że prezydent Mariusz Chrzanowski nie wpisał żadnej kwoty na budowę hali w budżecie na 2016 r.. Robił nam i rodzicom duże nadzieje, dlatego powstało poczucie zawodu w całej szkole... Według dokumentacji z 2014 r., szacowany koszt budowy nowej hali sportowej to 7 mln 417 tys. zł.
Fel-X i Coderworkshop w Mechaniaku
13-tego w ZSMIO nr 5 w Łomży (w tzw. Mechaniaku) miała miejsce prezentacja pod tytułem: „Dlaczego warto uczyć się programowania?” Poprowadził ją absolwent tej szkoły Mateusz Brzostowski, który w roku 2008 opuścił mury Mechaniaka i zdobył bogate doświadczenie programistyczne. Swoją wiedzę budował samodzielnie, uczęszczając na szkolenia branżowe oraz biorąc udział różnego rodzaju projektach z branży IT. To czego się uczył podczas studiów w Gdańsku i we Wrocławiu wykorzystał do stworzenia razem z kolegami portalu meddo.pl. Portal ten jest systemem rejestracji do lekarzy i specjalistów online. Dzisiaj Mateusz swoją wiedzę wykorzystuje z powodzeniem tworząc własne projekty webowe oraz współpracując z największymi firmami z branży. Z tego względu, że swoje podstawy zdobywał w Mechaniaku, postanowił zaszczepić wśród młodzieży z tej szkoły pomysł nauki programowania.
Poszukiwane pieniądze na nauczycielskie pensje
O natychmiastowe zwiększenie budżetów miejskich szkół i przedszkoli o blisko 1 milion 400 tysięcy złotych zwrócił się prezydent Łomży do miejskich radnych. To jedna z grupy wniosków dotyczących zmian w tegorocznym budżecie miasta nad którymi radni mają debatować podczas sesji w przyszłym tygodniu. Jak argumentuje prezydent środki te pozwolą na zabezpieczenie wypłaty „wynagrodzeń i pochodnych za listopad oraz wypłatę wynagrodzeń netto za grudzień”.
Indeks na Politechnikę Białostocką jeszcze przed maturą
Wydziały Politechniki Białostockiej zorganizowały aż cztery konkursy, w których nagrodą jest indeks na studia. Wszystkie konkursy zostaną rozstrzygnięte do kwietnia 2016 r., a więc – jak podkreśla Dorota Sawicka rzecznik prasowy Politechniki Białostockiej - udział w nich może zapewnić wstęp na wymarzony kierunek jeszcze przed egzaminem maturalnym. Laureaci konkursów „Matematyka stosowana” i „EL-ROBO-MECH” mogą sobie wybrać dowolny kierunek studiów na BP, a w dwóch kolejnych konkursach do zdobycia są indeksy na kierunek architektura krajobrazu oraz w zamiejscowym Wydziale Leśnym w Hajnówce.
Najlepsi uczniowie dostali stypendia prezydenta Łomży
Aleksandra Czerwińska z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży otrzymała stypendium prezydenta Łomży za wysokie wyniki w nauce – na koniec roku w „Siódemce” miała średnią 5, 72. Takich jak ona orłów wyróżniono 81 ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych. Biegacz na 400 m Piotr Kurządkowski z Publicznego Gimnazjum nr 6 i pięściarz Eryk Pawczyński z III LO otrzymali stypendia sportowe jako mający osiągnięcia w swoich dyscyplinach, jak 37 sportowców szkolnych z Łomży. 17 uczennicom i uczniom po raz pierwszy przyznano tzw. nagrody edukacyjne za to, że osiągnęli największe postępy, mimo że nie triumfowali w olimpiadach lub mistrzostwach.
Młodzi deklamują i śpiewają, że „Polska to my”
- Wygrałem przez cztery lata trzy komplety słuchawek i głośnik bezprzewodowy – mówi z radością znany recytator Jędrzej Lutostański, 16-letni uczeń II LO w Łomży i zdobywca drugiego miejsca w 9. Konkursie „Polska to my”. Finał odbywał się w sali gimnastycznej III LO. - Patriotyzm w XXI wieku inaczej się przejawia niż 50 czy 100 lat temu. Młodzi ludzie często deklarują gołosłownie, że są patriotami, chociaż są zwykłymi materialistami. W naszej dobie patriotyzm tym się przejawia, na przykład, że nie śmieci się w polskim parku, że umie się zachować z polską godnością w miejscach publicznych i chodzi się na wybory, ponieważ od ich wyników zależy, kto nami tu w Polsce rządzi.
W szkołach Łomży brakuje na pensje
Kilkanaście wniosków o zwiększenie puli środków na pensje w łomżyńskich szkołach trafiło do ratusza. Wnioski opiewają na kwoty od kilkudziesięciu do nawet ponad pół miliona złotych. W sumie wartość tylko tych zgłoszonych do połowy października zbliża się do kwoty 1,7 mln zł.
Zmarł Ignacy Kondracki (+53), dyrektor ZS CKR w Marianowie
Nie uczestniczył w rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, ponieważ zmagał się z bardzo ciężką chorobą. Niestety, ta pokonała go przedwcześnie... Dyrektor Ignacy Franciszek Kondracki (+ 53), którego całe życie zawodowe było związane ze szkołami rolniczymi w Marianowie, zmarł 1. listopada w szpitalu w Warszawie. Miał od ministra rolnictwa, organu prowadzącego ZS CKR, powołanie na kolejne pięć lat pracy na kierowniczym stanowisku...
Profesor Staniszkis o krążeniu idei... w Uniwersytecie Otwartym PWSIiP
Wykładem o krążeniu idei jako kluczu do współczesności znana prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis, socjolog, pracownik Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zainaugurowała Uniwersytet Otwarty Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To nowa inicjatywa łomżyńskiej uczelni. Obok prof. Staniszkis wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego głosić ma także prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog z UMK w Toruniu. - Mamy taką misję, aby otwierać drzwi, zapraszać osoby, które są znane i wnoszą coś w rozwój myśli - mówił dr hab. prof. nadzw. Robert Charmas, rektor PWSIiP podkreślając, że humanizm nie jest w sprzeczności z ideą kształcenia praktycznego, które przyświeca uczelni.
Przedsiębiorczą nauczycielkę z Łomży docenił NBP
Zofia Rusiłowicz – Kleczyńska z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Łomży została wyróżniona tytułem „Przedsiębiorczy nauczyciel” na uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. - Znalazłam się w wąskim gronie szesnastu najlepszych nauczycieli, zajmujących się zagadnieniami przedsiębiorczości w kategorii gimnazjalnej – mówi laureatka, z którą wybrali się do stolicy uczniowie z prowadzonego przez nią szkolnego klubu przedsiębiorczości z PG nr 2: Natalia Wnuczyńska, Patryk Bielski, Tomasz Dąbrowski, Aleksy Kowalczyk i Hubert Rutkowski.
Nie ulegaj iluzji – apelują uczniowie z filmu „Iluzja”
Jakie pierwsze skojarzenie z dopalaczami może mieć młodzież? - Dobra zabawa... – mówi z lekką ironią w głosie Adam Hołubowicz, drugoklasista z Liceum Plastycznego w Łomży, który wystąpił w krótkiej etiudzie filmowej, jaką na ogólnopolski konkurs „Przytomni – dopalacze kradną życie” przygotował z siedmioma koleżankami. Z prawie 600 prac uczniów: gimnazjów, liceów i techników jury wskazało ich „Iluzję” jako czwartą pod względem wartości przekazu. - Dobra zabawa?! - dziwi się współtwórczyni filmiku Ada Rogińska. - Mój znajomy po dopalaczu miał zawał serca. Przeżył...
Inauguracja w PWSIiP z nowinkami, lekami i poezjami
- Byłam cichą studentką i dwa lata temu nikt by nie przypuszczał, że będę mogła stanąć przed taką publicznością – przemawiała rozpromieniona przewodnicząca Samorządu Studenckiego Justyna Konopka z 3. roku administracji w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, gdzie w nowej auli odbyła się inauguracja roku akademickiego. - Studia to czas pracy nad charakterem. Nie bójcie się pytać, nie bójcie się dociekać. Zapraszam Was na jutrzejsze otrzęsiny! Z wezwaniem do studenckiej zabawy w dyskotece oraz sprostania ślubowaniu, że będą „wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwijania własnej osobowości” mierzy się prawie 2000 studentów PWSIiP.
Szczęśliwe chwile na Dzień Edukacji Narodowej
Matematyczka Janina Godlewska uczy od 37 lat i zasłużyła na Złoty Medal za Długoletnią Służbę, którą zaczynała w „Budowlance”, kiedy ta mieściła się jeszcze w gmachu II LO w Łomży, gdzie około 240 nauczycieli z miast i powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego odebrało odznaczenia, gratulacje i róże z okazji Dnia Edukacji Narodowej. - W tym ponad 100-letnim budynku spędziłam najszczęśliwsze lata mojego życia, najowocniejsze, i dlatego najmilej je wspominam – mówi, ubierając się w szatni do wyjścia i uśmiechając do drugoklasistki Justyny Najdy, która promiennie z Piotrem Abramowskim z klasy pierwszej witała zacnych gości od wejścia. - To wspomnienia minionej młodości, dobrze pamiętam, gdy byłam tak młoda jak Wy...
Łomża gości 40. zjazd najstarszych szkół średnich w Polsce
- Płock gratuluje Łomży pięknej szkoły, która jest perełką nie tylko na mapie miasta, ale i na mapie Mazowsza, i na mapie Polski – mówił Tadeusz Zombirt, były dyrektor najstarszej szkoły średniej w naszym kraju, czyli LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, zwiedzając gmach I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki podczas XL Zjazdu Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce. „Małachowianka” powstała w 1180 r., a dwa razy młodszy „Kościuszko” w 1614, jednak to nie przeszkoda w obradach z przedstawicielami równie leciwych i młodych Alma Mater. Goście odwiedzą ponad 200-letni cmentarz, Katedrę, oba muzea w Łomży i trzecie w Drozdowie.
„CzytaMy!” w Łomży
Znane aktorki, Magdalena Stużyńska oraz Maja Bohosiewicz, przybliżyły swoje ulubione książki czytelnikom łomżyńskiej biblioteki w ramach promującej czytelnictwo akcji „CzytaMy!”. Miejska Biblioteka Publiczna została zakwalifikowana do udziału w tym ogólnopolskim projekcie obok placówek w Elblągu, Suwałkach i Zamościu, ponieważ jej organizatorzy z Fundacji Teraz Książka uznali, że jest to jedna z aktywniej działających bibliotek w północnej oraz wschodniej Polsce. – Szukaliśmy bibliotek, które prowadzą zakrojoną na szeroką skalę działalność edukacyjną, a biblioteka w Łomży jest bardzo aktywna jeżeli chodzi o różnego rodzaju działania dla dzieci i dla dorosłych – podkreśla współorganizator akcji Rafał Wasilczyk.
Uczniowie „Pierwszego” lepsi na maturze niż „Drugiego”
Szlachetna rywalizacja na poziomy nauczania i obrazujące je wyniki matur trwa od lat między I LO z 400-letnią tradycją oraz II LO, które także do tradycji historycznej chętnie się przyznaje. Stało się „tradycją współczesności” w Łomży, że o prymat walczą „Pierwsze” i „Drugie”. W podsumowaniu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży oba licea na maturze 2015 wypadły 100-procentowo znakomicie pod względem zdawalności, jednak pod względem liczby punków za wiedzę wyraźnie góruje „Pierwsze”. Pozostałe łomżyńskie licea i technika na maturach wypadły... słabiej.
Uniwersytet Złotego Wieku odkrywa olbrzyma w Łomży
- Państwo jesteście żywym dowodem na to, że warto się uczyć, że warto spotkać się z rówieśnikami – przemawiała dr Krystyna Kubik do około setki seniorek i seniorów w wieku 60, 70 i ponad 80 lat w auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu na 15. inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Złotego Wieku. - Ale, na miłość boską, nie rozmawiajcie o chorobach, chyba że to temat wykładu. Prosto z rehabilitacji w szpitalu poszłam do domu i przyjechałam do Was. Jednak choroby to moje problemy, a na zewnątrz powinno z nas emanować dobro, które może zmobilizować i zjednać nam otoczenie.
Pavlo z Ukrainy i Paweł z Łomży studiują w „Agrobiznesie”
- Pierwsza w prawie 600-letniej historii miasta Łomża i regionu łomżyńskiego świecka uczelnia po raz 20. inauguruje rok akademicki – obwieścił JM Rektor prof. Roman Engler ok. dwustu gościom oficjalnym i studentom, których jest w tym roku w WSA 1200, w tym 320 pierwszaków na studiach zawodowych i magisterskich oraz słuchaczy studiów podyplomowych. - Dzisiaj wręczamy indeks nr 10121. Uczelnię ukończyło 6261 absolwentów studiów I i II st. i 1473 studiów podyplomowych. WSA jako pierwsza zainaugurowała nowy rok akademicki w liczącej ok. 4 000 żaków wspólnocie studenckiej Łomży.
Festyn „Pupile Wety” po raz dziesiąty!
Fretka, koszetniczka, świnki morskie, gołąb – medalista, konie, koty i psy różnych ras zagościły w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży z okazji święta „Pupile Wety”. Społeczności szkolnej, ale także przybyłym gościom - łomżyńskim przedszkolakom i uczniom z zaprzyjaźnionych z Wetą szkół przyświecał jeden cel - pomoc zwierzętom. Fundusze zebrane w czasie festynu – za usługi groomerskie, posiłki, przejażdżki konne itd. - przekazane zostaną na rzecz Stowarzyszenia Wszystkie Zwierzęta Duże i Małe, które powstało, by wspomóc i rozpropagować adopcję zwierząt, udzielać pomocy bezdomnym zwierzętom oraz zwalczać wszelkie przejawy okrucieństwa wobec zwierząt.