Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Matura w rodzinie

mm cz, 11 maja 2023 09:03

Wojciech Surawski 50 lat temu zdawał maturę pisemną w Technikum Weterynaryjnym przy Stacha Konwy. Jego córka Małgorzata Rytel poradziła sobie w 1997 r. na maturze w Społecznym LO przy Sadowej. Wnuk i syn Stanisław Rytel właśnie zdaje egzaminy maturalne w I LO imienia Tadeusza Kościuszki przy Feliksa Bernatowicza. - Matura to nie wszystko w życiu. Nie definiuje osobowości ani predyspozycji człowieka, ale otwiera drzwi na uczelnie wyższe – mówi rezolutny młodzieniec, z radością zauważając, że jego egzamin dojrzałości przypada akurat pół wieku po maturze dziadka.

Majowe świętowanie

mm cz, 04 maja 2023 09:48

Oficjalny charakter miała obchodzona w Łomży 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W asyście kompanii honorowej wystawionej przez 18. ŁPL delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem 33 Pułku Piechoty, a przedstawiciele władz w swoich wystąpieniach przypominali historię, jej związki ze współczesnością i zgodnie życzyli dobrego świętowania. W Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 2 maja, na Starym Rynku wciągnięto flagę, po czym dzieci i z rodzicami i dziadkami mogli świętować na barwnym festynie.

Łomża, „zadymione” zielone płuca Polski

mm cz, 27 kwietnia 2023 08:19

Łomża znalazła się na 5 miejscu, licząc od końca, wśród 375 europejskich miast z najgorszą jakością powietrza. Europejska Agencja Środowiska przygotowała specjalną przeglądarkę, w której mieszkańcy mogą sprawdzić czym oddychają. Lokalizacja miasta z tzw. zielonych płuc Polski w gronie najbardziej zanieczyszczonych wprowadza w osłupienie i niedowierzanie.

Prezydent obciął dotację na Urząd Pracy

mm cz, 20 kwietnia 2023 08:22

O prawie pół miliona zł prezydent M. Chrzanowski zmniejszył dotację na działalność Powiatowego Urzędu Pracy, który w 2022 r. obsłużył ponad 16 i pół tysiąca osób. PUP zarejestrowało 4 670 osób, w tym 2 899 mieszkańców Łomży, czyli 6 osób na 10. Na 46 zatrudnionych w Urzędzie Pracy, 29 mieszka w Łomży, czyli trzy piąte kadry. Prezydent Chrzanowski nie raczył spotkać się ze starostą łomżyńskim Lechem Szabłowskim, bo Starostwo Powiatowe jest organem prowadzącym na spółkę z Miastem PUP, żeby omówić konsekwencje cięcia dotacji dla instytucji, pracowników i petentów. Tymczasem to dzięki działalności Powiatowego Urzędu Pracy Urząd Miejski i podległe: MPGKiM, MOPS, DPS, MOSiR, szkoły, przedszkola, bursy dostały z Funduszu Pracy aż 2 miliony 148 tys. zł.

Fontanna zrobiła furory

mm cz, 13 kwietnia 2023 08:05

Słoneczna pogoda i wolny od pracy i nauki czas sprzyjały spacerom rodzin i zakochanych w długi weekend świąt Wielkanocy. Celem mini pielgrzymek ze święconką, na liturgie paschalne i msze św. były kościoły, a celem korowodów w świeckim stylu podczas świątecznej laby stała się fontanna na Starym Rynku. Główny słup spienionej wody trysnął z głowicy w Wielki Piątek na wysokość 5 do 6 metrów. Z kwadratowej podstawy w 4 rogach pośrodku niecki wyłoniły się wachlarze wodne, zaś z posadzki dokoła fontanny wystrzeliły strumienie laminarne, wyskakujące w dal ponad cembrowiną.

Wielkanoc w rodzinie

mm cz, 06 kwietnia 2023 08:26

Cztery pokolenia siadają przy stole w Wielkanoc w rodzinie Państwa Zawadzkich i Domalewskich z Łomży. Ponad 20 osób, od pradziadków po prawnuków. Rodzice i dzieci mają w Internecie grupę ŚWIĘTA, by na bieżąco pisać, co z organizacją zjazdu rodzinnego się dzieje, wymienić nowinkami i ustalić, co, kto i kogo ma ze sobą przywieźć. Będzie rezurekcja w Niedzielę Wielkanocną, będzie radość spotkania z najbliższymi sercu. - Tylko żadnych rozmów o polityce – zarządza córka Magda i nawet najstarszy syn Piotr z pokorą przyjmuje antidotum na spokojne święta. Jak potrafią przeżyć razem czas wielkanocny w zgodzie i pogodnym nastroju, zgodnie z życzeniem „Wesołych świąt”...?

Chałupa z kartonu

mm cz, 30 marca 2023 08:41

- W kuchni, łazience i pokoiku, gdzie mieszkał syn, jest od 10 lat zimno jak w kostnicy – opowiada Magdalena Święczkowska. Syn się wyprowadził, córka zamieszkała z rodzicami w drugim pokoju. Mieszkanka budynku komunalnego przy Pocztarskiej 1, w zarządzie MPGKiM w Łomży, podczas kąpieli dziecka dogrzewa łazienkę farelką, którą późnej przenosi do pokoju. Żeby dogrzać kuchnię, włącza piekarnik elektryczny. Mieszka na zaadaptowanym poddaszu, gdzie brak ocieplenia strychu.

O zdrowe nerki trzeba dbać jak o własne serce

mm cz, 23 marca 2023 09:31

- Kiedy nerki chorują, to w olbrzymiej większości chorób człowiek nie odczuwa bólu, a może dziać się tak nawet przez dziesiątki lat – wyjaśnia znany łomżyński nefrolog dr Henryk Perkowski. Dane krajowe pokazują, że chore nerki ma około 4 milionów Polaków, a tylko co 20. jest tego świadomy. - Zaledwie 3 procent chorych dożyje dializy, bowiem przewlekła choroba nerek wywołuje w Polsce 100 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie, bo reszta umiera z powodów sercowo-naczyniowych.

Stara Łomża jak Gniezno

mm cz, 16 marca 2023 09:03

- Z olbrzymim zainteresowaniem czekam na kolejne odkrycia i wyniki wykopalisk w Dolinie św. Brunona obok Wzgórza św. Wawrzyńca w Starej Łomży, prowadzone przez archeologa Antoniego Smolińskiego – mówi znany historyk prof. Krzysztof Sychowicz, współautor monografii Łomży. - Hipoteza badacza, że przed ponad 1000 lat nad Narwią święty Brunon założył misyjną metropolię ze świątynią i eremami zakonników jest niezwykle ciekawa, chociaż nie ma jeszcze materialnych dowodów, pochodzących z wykopalisk archeologicznych. Jako łomżyniak życzę mu powodzenia.

Ogród Kobiet

mm cz, 09 marca 2023 08:18

„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek” - śpiewały w latach PRL przedszkolaki, zapewniając z optymistyczną werwą, że „Uśmiechy są dla nich, zabawa i taniec, piosenka z radia popłynie”. Wprawdzie ponad 30 lat temu ustrój państwa z przewodnią rolą partii PZPR przestał istnieć, ale Święto Pań i Panienek nie przeminęło. Ma się całkiem dobrze w III RP, choć bez apeli i akademii w szkole i zakładzie pracy. Czytelniczki mogą pamiętać Dnie Kobiet, celebrowane przez kierownictwo męskie. Wręczali czerwonego goździka, paczkę rajstop, czekoladę lub torebkę kawy. Produkty codzienne były w PRL-u reglamentowane, więc tym bardziej pożądane.

Wyklęty z Bronowa

mm cz, 02 marca 2023 08:23

- Pochodzę z wiejskiej chaty ze wsi Bronowo, pomiędzy Piątnicą a Wizną, nad Narwią w powiecie łomżyńskim. Jestem z rodziny „Wyklętych”... - opowiada 92-letnia Halina Gerwat, nauczycielka z Łomży. - W czasie okupacji niemieckiej moi rodzice: Piotr i Czesława Orzechowscy oraz brat Janek Olszewski byli zaangażowani w konspiracyjnej organizacji Armia Krajowa. W naszym domu był na strychu szpitalik. Ukrywaliśmy AK-owców po walkach z Niemcami. Mama, tata i sąsiad Bronisław Nitkiewicz, który zginął w obozie Dachau, opatrywali rany i opiekowali się partyzantami. Miałam 12 lat i byłam posłuszna rodzicom. Nosiłam wodę i zupę, trzymałam świeczkę i lampę, gdy rannym zmieniano opatrunki. Po wojnie w PRL powołano Urząd Bezpieczeństwa. Wszystkich aresztowano.

Dzieci targają się na życie

mm cz, 23 lutego 2023 08:14

Pandemia koronawirusa nadal odciska tragiczne piętno na kondycji psychicznej Polaków w Łomży i województwie podlaskim. Dramatycznie wzrosła z roku na rok liczba prób samobójczych, których w mieście i powiecie łomżyńskim odnotowano 23 w 2020 roku. 40 prób było w 2021 r. oraz aż 61 w 2022 r. i 2 w styczniu 2023 r. Pandemiczny czas powodował, że co rok zwiększała się dwukrotnie grupa ludzi, doprowadzonych do beznadziejnej rozpaczy... Polacy pozostawali w domach w izolacji i na kwarantannie, narzuconych decyzjami sanitarnymi. Wprowadzano ograniczenia w swobodnym przenoszeniu się z miejsca na miejsce, zakazywano też spotkań, imprez i nauki w budynkach szkół.

Żegnamy Przemysława Karwowskiego (+ 65)

mm cz, 16 lutego 2023 08:21

„Nie żyje Przemysław Karwowski. Po długiej walce pokonała go nieuleczalna choroba. Cud się nie wydarzył. W dniu 8 lutego 2023 r. odszedł wspaniały człowiek, twórca obdarzony wielkim talentem i wrażliwością. Odszedł artysta, który jako malarz, scenograf, fotografik i projektant tworzył dzieła na najwyższym poziomie, doceniane przez znawców i podziwiane przez odbiorców”. Piękne słowa o Przyjacielu od dziesięcioleci napisał malarz z Łomży Roman Borawski, były dyrektor MDK DŚT. W poniedziałek, 20. lutego, odbędzie się msza św. i pochowanie Przemysława na starym cmentarzu.

Coraz więcej ludzi potrzebuje pomocy

mm cz, 09 lutego 2023 09:05

- W nowej siedzibie WOPiTU bardzo rozwinęliśmy się pod względem organizacyjnym przez dwa minione lata – ocenia psycholog Renata Szymańska, od 6 lat kierująca Wojewódzkim Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. - Oprócz dwóch oddziałów i dwóch poradni dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych, jakie działały w siedzibie przy ulicy Rybaki, w wyremontowanym budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie powstały nowe komórki. O wiele większa jest liczba naszych pacjentów od dzieci po seniorów, więc z tego powodu większa jest liczba osób z personelu.

Trojaczki z Łomży

mm cz, 02 lutego 2023 09:25

Wielka radość zapanowała w rodzinie Pani Olgi i Pana Łukasza z Łomży, gdy trzej chłopcy przyszli na świat w poniedziałek, 16. stycznia 2023 r. Adam oraz Witold i Leon, którzy są bliźniakami, mieli przez trzy tygodnie z mamą w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży odpowiednie warunki, aby zdrowo narodzić się, ku powszechnej radości personelu lekarsko-pielęgniarskiego oraz obsługi. Wiadomość o narodzinach piątych w XXI stuleciu łomżyńskich trojaczków wywoływała poruszenie i entuzjazm także wpośród Czytelniczek i Czytelników z portalu 4lomza.pl, który pierwszy obwieścił to światu.

Przeprosiny i policja na nadzwyczajnej sesji RM

mm so, 21 stycznia 2023 14:22

Nieoczekiwany przebieg miała piątkowa nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Zaczęła się od przeprosin i wyjaśnień ze strony prezydenta i jego podwładnych, a skończyła przyjęciem zmian budżetowych. Głos zabierał nawet komendant policji.

Oszustwo czy fuszerka?

mm cz, 19 stycznia 2023 08:17

Czytelniczka 4lomza.pl skorzystała z oferty wymiany uszczelek, którą znalazła naklejoną na wejściowych drzwiach klatki schodowej. Teraz jest jeszcze gorzej, a wykonawca nie odbiera telefonu i nie oddzwania. Wiele przedmiotów w domu czy mieszkaniu z biegiem czasu zużywa się i potrzebuje serwisu, a nawet wymiany. Pomocne bywają „złote rączki”, ale czasem trafiają się „lewe”.

Wygrali z wiceprezydentem

mm cz, 12 stycznia 2023 08:52

Miasto Łomża przesunęło po raz kolejny termin składania ofert na budowę bulwaru nad Narwią od Portu Łomża do plaży przy nowym moście Hubala. Najpierw przedsiębiorcy mieli czas na decyzję do połowy listopada, później – do połowy stycznia, teraz Miasto wydłużyło termin do końca lutego. Powodem 3. terminu jest przedłużający się o ponad rok proces wykupienia terenu pod budowę 750 metrów chodnika i ścieżki rowerowej. Właściciele około 20 działek przy ul. Rybaki nie zgodzili się na proponowaną przez wiceprezydenta Garlickiego cenę, prawie 150 zł za metr kw., i wygrali z nim, po protestach w różnej postaci: doprowadzili do kupienia przez Miasto działek po 260 za metr kw.

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy,

mm cz, 05 stycznia 2023 08:51

trzymacie w rękach tysięczny numer „Gazety Bezcennej”. Od prawie 20 lat do spożywczaków i nie tylko dostarczamy „Bezcenną”. Co tydzień piszemy o sprawach istotnych dla Łomży, dla regionu i dla Was, o czym informujecie nas w mailach, telefonicznie lub osobiście.

Czas pożegnać rok 2022

mm cz, 29 grudnia 2022 10:07

Minione 12 miesięcy to dwa światowe zdarzenia, które wpisały się też w dzieje współczesnej Łomży. 24. lutego Rosja Putina napadła na Ukrainę Zełenskiego i ruszyła fala uchodźców, docierając do miasta i ościennych gmin. Emocje wywołał awans reprezentacji Polski do półfinału mistrzostw świata w piłce nożnej. Qatar może nie okazałby się tak ważny nad Narwią, gdyby nie Nicola Zalewski: 20-letni piłkarz urodził się we Włoszech, dokąd jego tata wyjechał ze Starych Modzel w okolicy Wygody koło Łomży. Łomżyński sport też święcił triumf mistrzostwem Polski Martyny Krawczyńskiej z KS Prefbet Sonarol w biegu na 10 000 m i rekordami Podlaskiego juniorek aż w 9 konkurencjach. Łomża zyskała w miejsce odrapanej hali targowej nowoczesną Halę Kultury, a Filharmonia Kameralna ma porządną scenę i zaplecze w miejscu sali widowiskowej UW po remoncie. Stary Rynek zmienił się z placu czerwonego w plac szary, granitowy, za to z fontanną, studnią z XIX w. i skansenem archeologicznym z murami podziemia wieży ratusza z XV / XVI w..

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę