Pilni, mądrzy i odważni absolwenci I LO w Łomży
Eryk Mroczko siedzi w pierwszym rzędzie w granatowym garniturze i czarnych, wypastowanych butach. Elegancki strój i uroczysta mina 19-latka udanie harmonizują z otoczeniem: jasna aula w I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, gdzie wokół rozstawiono krzesła dla 177 maturzystek i maturzystów, a wysoko na scenie stoliki, za którymi zasiedli pedagodzy i goście „Pierwszego”. - To ostatnie uroczyste spotkanie w naszym licealnym gronie, na pewno chętnie będę tu wracał... – myśli maturzysta, który odbierze jedną z 7 najbardziej prestiżowych w I LO odznak za pilność. W jednym rzędzie przez środek auli stanie też z Pilnym uśmiechnięta Weronika Nieciecka, podwójna finalistka olimpiady geograficznej i zdobywczyni najwyższej średniej ocen 5, 59 za trzy lata wytrwałej nauki.
„Szkoła na widelcu” dotarła do „Siódemki” w Łomży
- Czasami robię kanapki mojej młodszej, 4-letniej siostrze, ale od dziś wiem, że nie wystarczy chleb z masłem, wędliną i serem, bo to zbyt monotonne dla zdrowego odżywiania organizmu – dzieli się przemyśleniami po lekcji na temat „Jak dobrze jeść?” Feliks Sawicki, ośmiolatek z klasy 3 c Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. Do czterech klas przybyła delegacja z warszawskiej Fundacji „Szkoła na widelcu” z garnkami, misami, nożami i sprzętem kuchennym, zapraszając dzieci do smakowitej zabawy w robienie lemoniady i soku, makaronu z pesto czerwonym i zielonym, deseru podobnego do czekoladki rafaello z... płatków owsianych i kaszy jęczmiennej oraz kulek bakaliowych. Pycha!
Opłata w przedszkolu „1 zł za każdą rozpoczętą godzinę” jest bezprawna
Wojewoda Podlaski stwierdzające nieważność fragmentu uchwały Rady Gminy Śniadowo, sprawie określenia wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Radni zapisali, że za „każdą rozpoczętą” godzinę nauki ponad podstawę programową rodzice będą płacić 1 zł. Zdaniem wojewody było to bezprawne ponieważ ustawodawca przewidział naliczanie opłat za godzinę zajęć. - Należy więc przyjąć, że opłata ma być naliczana za każdą godzinę, a nie za godzinę „rozpoczętą” - czytamy w uzasadnieniu postanowienia wykreślającego ze śniadowskiej uchwały dwa słowa: „każdą rozpoczętą”.
Łomżyńscy uczniowie wśród najlepszych
Pięć nagród i wyróżnień zdobyli uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w IV Makroregionalnych Spotkaniach Instrumentów Dętych. Złożone z wybitnych muzyków i pedagogów jury doceniło: Dominika Góralczyka, Anielę Wojciechowską, Izabelę Janusz, Alicję Chomontowską i Pawła Rogalewskiego. W dwudniowym konkursie w łomżyńskiej szkole rywalizowało 123 uczniów z 21 miejscowości północno-wschodniej Polski.
„Świat Darii” i inne książki łomżyńskiego pisarza
Daria ma 4,5 roku, kocha przyrodę i wszystkie zwierzęta. Za udzieloną im pomoc otrzymuje od Syntii, królowej czarodziejskiego lasu i władczyni sekretnej przyrody, dar porozumiewania się ze zwierzętami, ptakami, owadami i drzewami. Jej liczne, oparte na faktach przygody, opisał Andrzej Rytelewski, który po latach powrócił do rodzinnej Łomży. Tu założył własne wydawnictwo, w którym do końca czerwca planuje wydać siedem książek. Pierwszą z nich, ,„Świat Darii” dla najmłodszych dzieci, promował podczas spotkania w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Hufiec OHP Łomża strzela najcelniej w Podlaskiem
Osiem drużyn wystartowało w III Wojewódzkim Turnieju Sprawnościowo-Obronnym Młodzieży OHP pod hasłem „Sprawni jak żołnierze”, który odbył się na strzelnicy Fortu III w Piątnicy, gdzie junacy rzucali granatem do celu, zakładali maski przeciwgazowe na czas i strzelali z pistoletów do tarcz. - Chcemy w ten sposób pokazać, że Ochotnicze Hufce Pracy to nie tylko droga do kształcenia i wychowania młodego pokolenia, a tym samym do uzyskania przez młodzież zawodu i pracy, ale także instytucja, krzewiąca wartości patriotyczne i ukazująca, czym jest Wojsko Polskie – objaśnia zastępca komendanta głównego OHP Piotr Modzelewski, inicjator turnieju z majorem Markiem Dziemiańczukiem, szefem wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży.
Jak Janek z Piątnicy wstrzymał pioruny i ruszył serce
18 stanowisk z eksperymentami fizycznymi i zagadkami umysłowymi przyjechało do Piątnicy koło Łomży, gdzie w dużej sali gimnastycznej troje animatorów i edukatorów Centrum Nauki Kopernik z Warszawy pokazało dzieciom, jak działają i czym się różnią kule magdeburskie od kuli z plazmą, jak powstają pioruny i jak je powstrzymać oraz co zrobić, żeby krew szybciej krążyła w organizmie człowieka. - Ciekawe i fajne zajęcia, mogliśmy poznać nieznane rzeczy, dowiedzieć się, jak działają różne urządzenia i samemu dotknąć, zobaczyć, usłyszeć... - dzieli się wrażeniami na gorąco 8-letni Jan Domalewski z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Piątnicy. - I każdy eksperyment był inny.
Jedzie, jedzie Naukobus do Piątnicy
20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu. Warszawskie Centrum Nauki Kopernik przyjedzie na dwa dni do Piątnicy. W poniedziałek i wtorek mobilne CNK rozstawi się w miejscowej Hali Sportowej, a eksperymentować, badać i uczyć się będą mogli uczniowie ze wszystkich szkół w regionie.
Greckie praktyki Mechaniaka
20 uczniów Mechaniaka wyruszyło na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Grecji. To pierwsza z czerech grup uczniów szkoły z klas technik informatyk, technik teleinformatyk i technik pojazdów samochodowych, dla których praktyki zorganizowano w gminie Leptokaria, w greckim regionie Tessala. Szkoła pozyskała środki finansowe na ten cel z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji , tworząc projekt pt. „Nowoczesna edukacja dla nowoczesnej Europy” w ramach Programu Erasmus+.
O Łomży wiedział najwięcej
Aleksander Szczepara z I Liceum Ogólnokształcącego wygrał konkurs wiedzy „Łomża - moje miasto”. Konkurs w ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łomży zorganizował Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Zielonej. W zmaganiach finałowych wzięli udział uczniowie 7 łomżyńskich szkół średnich. - Test wiedzy, który uczestnicy konkursu miesili rozwiązać był co najmniej trudny – mówi prof. PWSIiP dr hab. Krzysztof Sychowicz, przewodniczący komisji konkursowej. - Pytania dotyczyły historii miasta, znanych łomżan, ważnych miejsc, zabytków i wymagały od uczestników dobrej znajomości przeszłości Łomży.
Przedostatni egzamin gimnazjalny. W podstawówkach wolne.
Prawie 11 tysięcy uczennic i uczniów z 231 szkół w Podlaskiem może przystąpić do 3-dniowego egzaminu gimnazjalnego w środę, czwartek i piątek. W ogólnopolskim sprawdzianie uczniowie kończący gimnazjum pierwszego dnia będą zdawać w części humanistycznej, drugiego – w części matematyczno-przyrodniczej, a trzeciego – z języka nowożytnego. W Łomży do egzaminu zostało zgłoszonych i zobowiązanych 565 trzecioklasistów z 9 szkół, a w powiecie łomżyńskim 485, także z 9 placówek. Gdy trzecioklasiści z gimnazjów piszą egzaminy, z których punktacja jest ważna przy kwalifikacji do szkół średnich, to pozostali uczniowie szkół mają wolne, również w podstawówkach, jeśli w ich skład włączono klasy drugie i trzecie gimnazjów, zlikwidowanych przez reformę oświaty PiS.
Staże zawodowe w Grecji dla uczniów Zespołu Szkół im. St. Staszica w Łomży
W dniu 15 kwietnia br. piętnastoosobowa grupa uczniów Staszicówki ucząca się w zawodach: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik, kucharz wyjechała na dwutygodniowe staże do Grecji.
PWSIiP bez kanclerza Grodzkiego
Andrzej Grodzki nie będzie kanclerzem Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Jolanta Święszkowska, rzecznik uczelni potwierdza nasze informacje w tej sprawie. - Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron – mówi Święszkowska, zwracając uwagę, że kanclerz odbiera teraz należny mu urlop, a ustanie stosunku pracy nastąpi pod koniec maja.
„Spojrzenie” Julii wyróżnione
Julia Dąbrowska uczennica klasy IVa Szkoły Podstawowej nr2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży została doceniona VI Konkursie Fotograficznym pn. „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym” organizowanym przez Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ”. Jej zdjęcie pt. „spojrzenie” zdobyło wyróżnienie w tym konkursie. - Jest to kolejny sukces Julii - podkreśla opiekun młodej fotografki Jacek Sokołowski.
Zasady muzyki dla najlepszych
38. uczniów z całego kraju rywalizowało w IV Ogólnopolskim Konkursie z Zasad Muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Poziom był tak wysoki, że jury przyznało aż 11 wyróżnień i nagród. Zwyciężył Maciej Wijata z Łodzi, kolejni w klasyfikacji byli Kacper Bendig z Sosnowca oraz Piotr Cholewa ze Szczecina i Łukasz Czyż z Nadarzyna. To jedyny tego typu konkurs w Polsce oraz jeden z czterech rekomendowanych uczniom i pedagogom przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego pomysłodawczynią jest nauczycielka łomżyńskiej szkoły Małgorzata Wiśniewska.
Profesor Konarski: Fakt, że Polska wzięła w tym udział nie wystawia nam najlepszego świadectwa
O wielokulturowości, realnym czy fikcyjnym zagrożeniu islamizacją Europy, a dlaczego błędem było obalenie dyktatora Iraku oraz o „problemie z papieżem Franciszkiem” – z profesorem Wawrzyńcem Konarskim, politologiem, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozmawiała Jolanta Święszkowska. Profesor Konarski, był gościem Uniwersytetu Otwartego PWSIiP w Łomży.
„Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży po raz kolejny upamiętnił ofiary katyńskiego ludobójstwa. Uroczystość odbyła się w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który został ustanowiony na 13 kwietnia i jest obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
Ziemia łomżyńska w poezji i w prozie
Edyta Golińska z Drozdowa zdobyła Grand Prix V Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Znam ziemię łomżyńską”. – Nie spodziewałam się żadnej nagrody, może ewentualnie jakiegoś wyróżnienia – mówi Edyta Golińska. Sukces uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zapewniło poruszające wykonanie wiersza „Matka Boska na Nowogrodzkiej” Wawrzyńca Kłosińskiego, przewodniczącego konkursowego jury. – Byliśmy tu jednogłośni, że za coś takiego należy się nagroda Grand Prix! – ocenia Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ dodając, że taki konkurs jest bardzo potrzebny, a poznawanie małej ojczyzny ścieżką żywego słowa i poezji czymś niezwykle efektywnym.
Najlepszy w Infoteście
Marcin Kotecki z I LO w Zambrowie wygrał tegoroczną edycję Infotestu, konkursu informatycznego organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Do rywalizacji przystąpiło blisko 500 uczniów szkół średnich ze szkół od Warszawy do Wilna, a do rozgrywanego w czwartek w Łomży finału dostało się 49 najlepszych. - Widziałam emocje, widziałem zaangażowanie i chęć rywalizacji. Dziś wśród Was nie ma nikogo przegranego, wszyscy jesteście zwycięzcami – mówiła do finalistów dr Aneta Wiktorzak, prodziekan wydziału informatyki i nauk o żywności PWSIiP.
Otwórzmy serca dla Damiana... w sobotę
W sobotę w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży odbędzie się impreza charytatywna w ramach pomocy Damianowi Śliwowskiemu ucz. kl. II Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W maju 2017 r. uległ wypadkowi komunikacyjnemu, przeszedł ciężką operację i obecnie przebywa w ośrodku leczenia i rehabilitacji w Toruniu, gdzie pozostaje w tzw. śpiączce jasnej. Niestety, leczenie jest bardzo kosztowne, rodzina Damiana nie jest w stanie sama go sfinansować. Po raz kolejny z pomocą przyjść koledzy ze szkoły i o wsparcie proszą mieszkańców Łomży i okolicy.