Pomysły na życie po maturze w zasięgu ręki
- W tym roku prezentuje się u nas ponad 30 uczelni, proponujących młodzieży studia w Łomży, w regionie i w całej Polsce oraz za granicą – zachwala bogatą ofertę Magda Zalewska z pierwszej klasy III LO w Łomży, które po raz trzynasty zorganizowało Giełdę Pomysłów na Życie dla uczennic i uczniów po maturze. - Ja do matury mam sporo czasu, ale prawdopodobnie wybiorę studia w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Moja siostra Paulina studiuje pielęgniarstwo.
Będzie nowy, czyli „stary” Jego Magnificencja Rektor PWSIiP
Zakończyło się przyjmowanie kandydatur na stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Przed komisją pod przewodnictwem dr. hab. Jerzego Grabowieckiego nie pojawi się nawet najmniejszy problem z przygotowaniem na przyszły tydzień wyborów Jego Magnificencji, ponieważ wpłynęła zaledwie... jedna kandydatura. Do „rywalizacji” o zaufanie 22 elektorów stanie ponownie dr hab. Robert Charmas (lat 47), który cztery lata temu przejął rządy w uczelni przy ul. Akademickiej po jej twórcy i pierwszym rektorze prof. Kazimierzu Pieńkowskim (lat 76).
„Prezenty” za wybór „odpowiedniego” podręcznika
- Apeluję do Państwa Dyrektorów o zwrócenie szczególnej uwagi, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego, aby procedura wyboru podręczników przebiegała w sposób nie nasuwający najmniejszych podejrzeń o działalność korupcyjną – stwierdził podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel po tym, jak otrzymał listę szkół, w których dyrektorzy lub nauczyciele otrzymywali różne „prezenty” od wydawnictw w zamian za korzystanie z drukowanych przez nie podręczników szkolnych. Kuratorium Oświaty w Białymstoku nie podaje, ilu szkół i z jakich miejscowości mogłaby dotyczyć ewentualna „działalność korupcyjna”, natomiast zapowiada kontrolę najszybciej, jak to możliwe.
Kreatywna księgowość była, czy jej nie było?
Artykuł „Wielka dziura w edukacji miasta” jest tekstem publicystycznym. Dotyczy fatalnej sytuacji w miejskiej oświacie i krytycznie ocenia zarysowany przez prezydenta, na spotkaniu z działaczami NSZZ Solidarność, sposób reformowania oświaty poprzez łączenie klas. Wskazane do sprostowania rzekomo nieprawdziwe fragmenty nie są cytatami z wypowiedzi prezydenta Mieczysława Czerniawskiego – prezydent nigdy nie powiedział, że pokuszono się o kreatywną księgowość, ale wynika to z kontekstu jego wypowiedzi. Jak inaczej można zrozumieć – jak odbieraliśmy - szczerą wypowiedź prezydenta podczas spotkania z działaczami miejskiej „Solidarności” o tym, że już w niespełna półtora miesiąca po uchwaleniu budżetu miasta „w oświacie mamy bardzo trudną sytuację finansową” (cytat dosłowny).
Pani prezydentowa traci fotel dyrektora Małego Artysty
- Niestety, pani Czerniawskiej już nie ma... – poinformowała kobieta odbierająca telefon w Niepublicznym Przedszkolu Mały Artysta w Łomży. - Od wczoraj. Nie mogę odpowiedzieć, dlaczego nie pracuje. Nie jestem upoważniona. Naszym zarządcą jest Edukator. Zwolnienie w poniedziałek Izabeli Czerniawskiej, będącej przez dziesięć lat do wczoraj dyrektorem Małego Artysty, to prawdopodobnie pokłosie ostrego konfliktu, jaki od 2011 roku rozgrywa się we władzach Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży. Założycielka i prezes Edukatora Barbara Kuczałek odmówiła komentarza w sprawie przyczyn zwolnienia małżonki prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Ze zwolnioną panią dyrektor nie udało nam się skontaktować.
Sprostowanie
W artykule „Wielka dziura w edukacji miasta” opublikowanym na portalu 4lomzapl w dniu 14 lutego 2013r. zawarto nieprawdziwą informację, jakoby Prezydent Łomży „przyznał szczerze”, iż w tegorocznym budżecie miasta „pokuszono się o tzw. kreatywną księgowość”. Stwierdzenie to jest nieprawdziwe, a jego użycie nieuprawnione przy powoływaniu się na wypowiedź Prezydenta Miasta.”
Wojna o „Edukator”! List otwarty do Rady Miejskiej w Łomży
„Zwracamy się do Wysokiej Rady z gorącą prośbą o wnikliwe zbadanie tej sprawy i o wsparcie Stowarzyszenia w walce z bezduszną biurokracją Urzędu Miasta, o ewentualną mediację” - proszą radnych miasta Łomży członkowie powołanego niedawno Komitetu Obrony Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator w Łomży. Jak głoszą za sprawą trojga byłych członów zarządu stowarzyszenia, i w ich ocenie przy wsparciu władz miasta torpedowana jest działalność Stowarzyszenia. - „Wyrażamy najwyższe zdumienie, że Prezydent Łomży jako organ nadzoru nad Stowarzyszeniem, powołany do opieki i wspierania oddolnych inicjatyw pożytku publicznego, staje po stronie trojga członków (w tym własnej żony) przeciw 700 pozostałym członkom Stowarzyszenia „Edukator”, nie bacząc na konflikt interesów osobistych i służbowych” - napisali w liście otwartym przekazanym dziś łomżyńskim radnym.
Pierwszy z wybitnych łomżan
Ks. prof. Witold Jemielity, był pierwszym z gości którzy mają odwiedzać uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży w ramach cykl spotkań z wybitnymi łomżanami pod hasłem „Małe Ojczyzny”. Celem jest promowanie postawy patriotyzmu lokalnego poprzez poznawanie biografii i działalności wybitnych łomżan oraz różnorodności kulturowej regionu. Zdaniem organizatorów dyskusje panelowe z wybitnymi mieszkańcami mają bardzo ważny aspekt wychowawczy, gdyż budują poczucie więzi młodego człowieka z lokalną ojczyzną, a to z kolei daje mu poczucie zakorzenienia we własnej tradycji i historii.
Negatywna ocena NIK dla ratusza
Szeregu nieprawidłowości dopatrzyli się kontrolerzy z Departamentu Nauki Oświaty i Dziedzictwa Narodowego Najwyższej Izby Kontroli, którzy sprawdzili łomżyński ratusz pod kontem funkcjonowania szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych w Łomży. - Kontrolowana działalność Miasta Łomża w zakresie prowadzenia ewidencji szkół niepublicznych i udzielania dotacji szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych w latach 2009-2012 (do 31 maja) oceniona została negatywnie – przyznaje ratusz. NIK żąda właściwego naliczenie kwoty dotacji dla poszczególnych szkół i podjęcia „odpowiednich działań korygujących te rozliczenia”. Okazuje się, że miasto nie tylko za mało wypłacało szkołom. W ocenie NIK jednej z nich subwencję miano wypłacić bezprawnie.
BIOFEEDBACK- rewelacyjna metoda, nie tylko dla maturzystów
Właśnie teraz chciałbyś być bardziej efektywny w szkole, na uczelni, w pracy, a Ty jak na złość działasz jak na zwolnionych obrotach. Wkrótce czeka Cię być może najważniejszy egzamin w życiu – MATURA, a Twój układ nerwowy zaczyna się buntować. Chcesz doprowadzić do końca projekt, w który włożyłeś tak wiele wysiłku, ale nie pozwala Ci na to ogromne zmęczenie.
Wielka dziura w edukacji miasta
Kreatywna księgowość nie załatała edukacyjnej dziury w budżecie Łomży. Prezydent Mieczysław Czerniawski przyznał, że tylko na ten rok brakuje jakichś 5 milionów złotych. - To są te dodatkowe środki na oświatę, które gdzieś w budżecie trzeba znaleźć – mówił prezydent Czerniawski podczas spotkania z działaczami miejskiej „Solidarności”. Prezydent przyznał też, że obcięcie w tegorocznym budżecie miasta o 5% wydatków na wynagrodzenia osobowe pracowników szkół i przedszkoli było tylko zabiegiem technicznym, aby można było uchwalić budżet, bo w przeciwnym razie miasto nie spełniłoby prawnych wymogów dopuszczalnego zadłużenia. - Było to wypełnienie - jak ja to mówię - przeklętej reguły Rostowskiego – oświadczył Mieczysław Czerniawski.
„Drzewna” uniknie likwidacji – w tym roku...
- Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, nie planujemy likwidacji żadnej szkoły, chyba że nie będzie naboru – zapowiada wiceprezydent Łomży Mirosława Kluczek, dementując krążące po mieście od listopada pogłoski o zamiarze likwidacji Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Wiceprezydent przekonały argumenty, że szkoła obecnie realizuje dwa projekty unijne, za które trzeba by zwrócić pieniądze. Oprócz tego, miasto musiałoby ponieść koszty przeprowadzki szkoły i nowoczesnego laboratorium chemicznego ochrony środowiska. - Jednak w części łomżyńskich szkół spodziewamy się trudnych sytuacji, związanych z nauczycielami: z powodu braku uczniów może być mniej klas i przedmiotów, a za tym mogą pójść wypowiedzenia i ograniczenia etatów. Nie będzie łatwo - mówi wiceprezydent.
PWSiP przed „Jańskim”, a później Agrobiznes
Wszystkie trzy uczelnie wyższe z Łomży znalazły się prestiżowym międzynarodowym rankingu Uczelni Webometrics przygotowywanym Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie.W tegorocznym zestawieniu uwzględniono wyniki ponad 21 tysięcy szkół wyższych z całego świata. Łomżyńskie uczelnie są mniej więcej w połowie stawki.
Człowiek wobec sacrum na maturze próbnej z polskiego
W szkołach ponadgimnazjalnych w Łomży do matury próbnej przystąpiło ok. 1 500 uczennic i uczniów, rozpoczynając od egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści w 170 minut mieli odpowiedzieć na 14 pytań i napisać rozprawkę na jeden z dwóch tematów. Jednak w Podlaskiem nie wszyscy przystąpili do matury próbnej, ponieważ z możliwości pobrania ze strony Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży arkuszy przedmaturalnych skorzystało 72 procent dyrektorów szkół z województwa. „Wybrani” maturzyści zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym w środę, natomiast w czwartek – z językiem angielskim.
Podróżuj, pracuj i studiuj...
Obcokrajowcy i pracownicy ambasady kanadyjskiej i australijskiej zachęcali łomżyńską młodzież do studiowania i szlifowania języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Na konferencję ph. „Work, travel and study” do auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu przybyła tłumnie młodzież gimnazjalna i licealna oraz studenci. Podczas konwersacji i prezentacji prelegenci przekonywali do nauki języków, ponieważ ich opanowanie otwiera wiele możliwości studiowania i pracy za granicą.
Baśniowe ferie w bibliotece
Dwa tygodnie ferii minęły dzieciom uczęszczającym na zajęcia w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży zdecydowanie zbyt szybko. Wszystko dzięki ogromowi atrakcji w przygotowanym przez bibliotekarki programie edukacyjnym „Krasnoludki, krasnale, krasnoludy”. – Poprzez zabawę uczymy dzieci – podkreśla Renata Igielska, kierownik Oddziału dla Dzieci MBP. – Takie zajęcia są bardzo potrzebne, ponieważ nie wszystkie dzieci wyjeżdżają na ferie zimowe. Było to rozszerzenie naszej działalności bibliotecznej, ale książki towarzyszyły nam cały czas!
Ferie w szkole... „Białej Szkole”
Były ferie, a oni uczyli się matematyki, języka angielskiego i jazdy na nartach lub snowboardzie. Kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży w pierwszym tygodniu ferii było na Białej Szkole w ośrodku narciarskim w Okrągłem na Mazurach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż za pobyt nie zapłacili nawet złotówki, bo Białą Szkołę zorganizowano za pieniądze z unijnej dotacji.
„Czternastki” dla nauczycieli
Nieco ponad 225 tys złotych musi wypłacić Łomża nauczycielom jako tzw. „czternastki”. Na dodatkowe pieniądze może liczyć ponad dwustu nauczycieli z dwóch grup: stażyści i nauczyciele mianowani. W przypadku pierwszej do podziału jest niemal 43 tys zł, w drugiej ponad 182 tys zł. Pieniądze na konta nauczycieli muszą trafić do końca stycznia.
Chcą zmienić szkołę na lepszą
- Chcę mieć wpływ na to, w jakich warunkach będą kształciły się moje dzieci - mówi psycholog Agnieszka Kłys, mama trójki małych dzieci: Stasia 7 lat, Judytki 5 lat i zaledwie dwuletniego Karola. Agnieszka Kłys jest pierwszą osobą z regionu (w województwie podlaskim), która zaangażowała się zbiórkę podpisów pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum edukacyjne „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też!”. Jednym z głównych celów inicjatywy podjętej przez Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców jest ostateczne odwołanie reformy obniżenia wieku szkolnego do 5 lat, ale organizatorzy akcji chcą także aby Polacy wypowiedzieli się w referendum m.in. o przyszłości gimnazjów.
Studniówka 2013. W sobotę w „Techniku”, w „Ekonomiku” i...
Do jedynej w swoim rodzaju zabawy studniówkowej na 100 dni przed maturą przymierza się około półtora tysiąca maturzystów z łomżyńskich szkół średnich. Niektórzy spędzą czas na tańcach, rozmowach i biesiadowaniu z bliską sercu osobą, inni z wybraną tylko na tę wyjątkową okazję. Jako pierwsi w karnawale 2013 zaczną pląsać, żartować i cieszyć się umykającą szybko młodością w sobotę, 12. stycznia, maturzystki i maturzyści z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży. Natomiast gros studniówkowiczek i studniówkowiczów ruszy w tany i swawole dopiero za tydzień.