Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Koncert kolędowy łomżyńskich filharmoników

mm pon, 18 stycznia 2021 15:35

Najpiękniejsze polskie kolędy, dopełnione słynną „Cichą nocą”, zabrzmiały podczas kolędowego koncertu online Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Zaśpiewali je sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Jacek Szymański, oboje doskonale znani łomżyńskiej publiczności. Dyrygent Jan Miłosz Zarzycki włączył również do programu koncertu współczesną kolędę autorstwa cenionego kompozytora Tadeusza Trojanowskiego, prywatnie teścia śpiewaczki.

Big Bit w sieci i z Maanamem

mm so, 16 stycznia 2021 18:25

Maja Stańczak wśród najmłodszych i Kacper Żmuda wśród najstarszych uczestników to zwycięzcy XIII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Najbardziej wyrównana walka odbyła się w kategorii 11-13 lat, gdzie jury pod przewodnictwem wokalisty Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego przyznało aż trzy równorzędne, drugie nagrody, doceniając Mayę Zyskowską, Dawida Baranowskiego i Patrycję Chyl. – Bardzo zaskoczył mnie wysoki poziom uczestników tego festiwalu, pomysłowość niektórych interpretacji – podsumowywał Krzysztof Jaryczewski, podkreślając, że młodzi wokaliści wnieśli do piosenek legendarnego Maanamu i Kory coś od siebie.

Zbiórka Holy Water

mm pt, 15 stycznia 2021 12:22

Łomżyński zespół Holy Water zbiera środki na nagranie trzeciej płyty. Koszty nagrania i produkcji wcześniejszych wydawnictw muzycy pokrywali z koncertowych honorariów, ale od wiosny ubiegłego roku o graniu na żywo nie ma mowy. Stąd apel do fanów bluesa i rocka o wsparcie ich inicjatywy. – Z powodu pandemii nie jesteśmy w stanie uzbierać z koncertów odpowiedniej kwoty na zarejestrowanie autorskiego materiału, nad którym pracowaliśmy kilkanaście miesięcy – mówi perkusista Paweł Czerwonko. – Aby nie zmarnować czasu chcielibyśmy poświęcić ten okres na rejestrację siedmiu utworów, które znajdą się na naszej kolejnej płycie, stąd pomysł zbiórki.

O kolędach, których nie zaśpiewaliśmy w kościele

mm nie, 10 stycznia 2021 09:56

Przyjęło się w polskiej tradycji śpiewać kolędy o Narodzeniu Jezusa do niedzieli po Święcie Trzech Króli, którzy przywędrowali doń z darami. Ale pandemia w tradycyjnych zgromadzeniach wiernych strasznie namieszała i trudno tu z mocą stwierdzić, jak w grudniu i styczniu wyglądało to śpiewanie w świątyniach, a czy w większości domów w ogóle się odbywało...? Tytuł powyższy zaczerpnąłem z pogadanki, jaką dr Krystyna Cukrowska z Łomży przygotowała dla swoich studentów z Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce. Wprawdzie były to w Święta 2000 r., ale czas jest wieczny.

Ferie z Teatrem - Online!

mm cz, 07 stycznia 2021 10:14

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do uczestnictwa w akcji FERIE Z TEATREM ONLINE w ramach, której widzowie będą mogli zapoznać się z różnorodnymi formami, konwencjami oraz aranżacjami teatralnymi.

SowaSQL zamknie bibliotekę w Łomży

mm wt, 05 stycznia 2021 17:04

W dniach 7-8 stycznia, ze względu na wdrożenie SowySQL, nie będzie można wypożyczać w placówkach MBP przy ul. Długiej 13 i ul. 3 Maja 6A - informuje Biblioteka Publiczna w przesłanym komunikacie. W nowy 75. już rok swojej działalności, książnica łomżyńska wkracza user friendly.

Ferie w sieci z MDK-DŚT

JJS wt, 05 stycznia 2021 14:28

Bezpłatne warsztaty i zajęcia w ramach e-ferii proponuje dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Część z nich, publikowanych na Facebooku MDK, na przykład „Piosenka na dziś” czy „ABC baletu”, będzie dostępna dla wszystkich. Na warsztaty kaligraficzne z Anną Bureś i plastyczne z Edytą Kasperkiewicz na Google Meet obowiązują zapisy. Jeśli więc ktoś chce spędzić drugi tydzień ferii w przyjemny i zarazem pożyteczny sposób, nie powinien zwlekać ze zgłoszeniem się, bo ilość miejsc jest ograniczona.

Dwadzieścia lat bez Jana Kulki

mm nie, 03 stycznia 2021 11:50

30. grudnia 2000 roku zmarł Jan Kulka, wybitny poeta, prozaik i eseista, autor blisko 30 książek. W roku 1977 zamieszkał w Łomży, rewolucjonizując życie kulturalne małego miasta licznymi inicjatywami, choćby Łomżyńskimi Wiosnami Poetyckimi. To dzięki niemu w roku 1981 Łomżę odwiedził zdobywca literackiego Nobla Czesław Miłosz, co było wydarzeniem epokowym i pamiętanym do dziś. Dwa tygodnie przed śmiercią obchodził 40-lecie pracy artystycznej i był to ostatni wieczór autorski poety. Jego twórczość propaguje doroczny Konkurs Poetycki im. Jana Kulki; wciąż też ukazują się kolejne książki, jak pisana pod koniec życia autobiograficzna powieść „Pod dobrą gwiazdą” czy poetycki tomik „Kropla prawdy”.

Zdjęcia 2020 roku

mm so, 02 stycznia 2021 16:35

Miniony 2020 rok mocno odcisnął się nam wszystkim. Pandemia właściwie wywróciła i przedefiniowała nasze codzienne nawyki. Próbowałem obrazami, które możecie Państwo obejrzeć, uchwycić choć kilka ważnych momentów.

Łomżyńska kultura czasu pandemii

mm cz, 31 grudnia 2020 10:13

Mijający rok okazał się jednym z najtrudniejszych w dziejach ludzkości. Ogólnoświatowy lockdown odcisnął się również na życiu kulturalnym, które najpierw zamarło, po czym szybko i sprawnie przeniosło się do sieci. Podobnie było w Łomży, która wcale nie stała się kulturalną pustynią. Zadbała o to przede wszystkim Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego, ale też inne łomżyńskie instytucje kultury, a w momentach zelżenia obostrzeń nie brakowało również wydarzeń w tak zwanym realu, z koncertami i spektaklami teatralnymi na czele.

Międzynarodowe sukcesy Damiana Śliwińskiego

mm śr, 30 grudnia 2020 12:36

Damian Śliwiński został podwójnym laureatem międzynarodowego The Riga Symphony Festival na Łotwie. Zdobył tam Złotą Symfonię, to jest odpowiednik I miejsca w kategorii „Piosenka w języku ojczystym“ oraz Srebrną Symfonię w kategorii „Światowy hit“. To dalszy ciąg pasma sukcesów utalentowanego artystycznie 17-latka, również niedawnego laureata międzynarodowych festiwali na Litwie, w Hiszpanii i we Włoszech oraz dwóch konkursów ogólnopolskich.

Edukacyjna płyta dla najmłodszych

mm wt, 29 grudnia 2020 09:48

Żaklina Olchowik wydała autorską płytę projektu edukacyjnego Bobobit. CD „Na początek” zawiera, utrzymane w różnych rytmach, śpiewanki i rytmiczanki we wszystkich skalach modalnych według teorii uczenia muzyki namłodszych, autorstwa profesora Edwina Eliasa Gordona i jest to jedno z nielicznych wydawnictw tego typu. O warstwę muzyczną tego wprowadzenia dziecka w świat dźwięków zadbali wyśmienici instrumentaliści, w tym Filharmonii Kameralnej, czerpiąc też z muzyki ludowej i jazzu. – Dzięki tej płycie rodzice mogą rytmizować i śpiewać z dziećmi również w domu, co jest świetnym dopełnieniem zajęć i startem do muzycznej edukacji dziecka – mówi Żaklina Olchowik, zapowiadając kolejne takie płyty, adresowane również do starszych dzieci.

Muzyczny prezent na święta

mm so, 26 grudnia 2020 09:43

Specjalny koncert świąteczny zarejestrowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a jako solistka zaprezentowała się wybitnie utalentowana, młodziutka skrzypaczka Marta Dettlaff. Jej występ w Łomży to dodatkowa nagroda po zdobyciu Grand Prix II Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie, ufundowana przez Filharmonię Kameralną. – Pracujemy intensywnie, nie chcemy przerywać działalności, bo jest ona naszym powołaniem – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. – Dlatego musimy i chcemy koncertować dla naszej publiczności i wydawać płyty, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie.

O samotności Świętej Rodziny śpiewa Eryk Mroczko

mm pt, 25 grudnia 2020 11:12

"Dawna kolęda brzmi, kołysze Dzieciątko do snu... Trzej królowie z darami, pasterze i aniołów chór..." - zaśpiewał uroczyście Eryk Mroczko, utalentowany 22-letni łomżyniak, gitarzysta, absolwent I LO i student Politechniki Warszawskiej.

O Jezusie na kwarantannie śpiewa Maciek Urban

mm cz, 24 grudnia 2020 13:50

Po raz pierwszy spróbowali współpracy artystycznej dwaj niezwykle utalentowani muzycy młodego pokolenia: gitarzysta Eryk Mroczko z Łomży z pianistą Maciejem Urbanem z Warszawy. Okazją do spotkania - choć jeszcze nie osobiście, z racji od marca zalecanej izolacji w okresie epidemii covid - była propozycja skomponowania "Łomżyńskiej kolędy na święta Bożego Narodzenia Anno Domini 2020". To dziewiąty od 2011 r. utwór cyklu kolęd, zaproponowanego przez Artura Filipkowskiego.

Świąteczna piosenka pracowników ROK-u

mm śr, 23 grudnia 2020 16:20

Pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury nagrali piosenkę „Świąteczny czas”, do której zrealizowali również teledysk. Optymistyczny, dający nadzieję na lepszą przyszłość tekst napisała wokalistka Agnieszka Żemek-Pawczyńska, autorem efektownej muzyki jest pianista i realizator nagrania Grzegorz Sekmistrz. – Dyrektor Jarosław Cholewicki uznał, że skoro i tak jesteśmy ograniczeni, to możemy to wykorzystać, zrobić coś we własnym gronie – mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Tak narodził się spontaniczny pomysł świątecznej piosenki i teledysku z naszym udziałem. Salę ze sceną przekształciliśmy w świąteczny pokój, tylko kilka ujęć zostało zrealizowanych w parku przy świątecznych dekoracjach, kiedy jeszcze był śnieg.

Rozśpiewane Gwiazdkowe Nutki online

mm nie, 20 grudnia 2020 10:42

Antoni Kamiński, Oliwia Winiarek, Olga Szlesińska i Oliwia Moczydłowska zwyciężyli w X Festiwalu Piosenki Świątecznej Gwiazdkowe Nutki 2020. Jury doceniło jeszcze 18. innych wokalistów, z których najmłodsza Olga Święćkowska ma zaledwie cztery lata. Zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Kultury i Fundację Sztuk i Dialogu impreza odbyła się w formie online, jedynej możliwej w obecnej sytuacji.

Festiwal „Big Bit” w sieci

mm pt, 18 grudnia 2020 16:38

Przedłużono termin nadsyłania zgłoszeń na XIII Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit” Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Zmienił się też zasięg imprezy, która obejmuje obecnie północno-wschodnią Polskę, nie tylko dzieci i młodzież z Łomży, jej okolic i ościennych powiatów. – Uznaliśmy, że w sytuacji, kiedy i tak wszystko odbywa się online i trzeba nadsyłać nagrania, takie terytorialne ograniczenie nie ma sensu – mówi inicjator i organizator festiwalu Bernard Karwowski. – W tym roku bohaterką Big Bitu jest legendarna Kora – Olga Jackowska. Można nagrywać piosenki Maanamu czy jej solowe utwory – wybór jest ogromny, dlatego liczymy, że jury pod przewodnictwem wokalisty Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego będzie miało komu przyznawać nagrody!

28. Festiwal Piosenki Przedszkolaków MAMA, TATA i JA

mm pt, 18 grudnia 2020 13:45

Kacper Frączek z Publicznego Przedszkola Nr 15 zdobył I miejsce w tegorocznych, zdalnych eliminacjach miejskich Festiwalu.

Familijny koncert mikołajkowy online

mm nie, 13 grudnia 2020 12:00

Bajkę „O wiedźmie Batucie i zaczarowanej nucie“ dla najmłodszych słuchaczy przygotowała orkiestra Filharmonii Kameralnej im Witolda Lutosławskiego. Z racji pandemicznych ograniczeń nie mogła być zaprezentowana na żywo, ale została wcześniej nagrana i można ją oglądać w sieci. Autorką scenariusza bajki jest Beata Młynarczyk, w roli narratorki wystąpiła aktorka Teatru Lalki i Aktora Beata Antoniuk, solistką była wybitna flecistka Hanna Turonek, a orkiestrę poprowadził Czesław Grabowski. – To wspaniały koncert: interesująca bajka z sympatycznym tekstem, która może zaciekawić nie tylko dzieci, ale też dorosłych, bo jej warstwa muzyczna jest bardzo różnorodna i dopracowana – mówi Czesław Grabowski.

« · «« · 51 · 52 · 53 · 54 · 55 · 56 · 57 · 58 · 59 · 60 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę