Moniuszkowski finał festiwalu Sacrum et Musica
Koncert muzyki polskiej zakończył XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Głównym punktem programu koncertu w łomżyńskiej katedrze były „Litanie Ostrobramskie” Stanisława Moniuszki, z racji obchodzonego w 200 rocznicę urodzin twórcy polskiej opery narodowej Roku Moniuszkowskiego. Wykonało je czworo śpiewaków, w tym pochodzący z Łomży tenor Jacek Szymański, solistom towarzyszył Kowieński Chór Państwowy z Litwy, a orkiestrą i całością wykonania dyrygował Jan Miłosz Zarzycki. Nader liczna publiczność przyjęła artystów entuzjastycznie, nagradzając ich długimi owacjami na stojąco.
Nie takie brzydkie kaczątko
„Brzydkie Kaczątko“, jedna z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena, stało się punktem wyjścia do najnowszego spektaklu Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Jarosław Antoniuk, reżyser i autor przekładu tekstu Igora Bojovića, ukazał w tym na poły baśniowym widowisku problem braku zrozumienia dla odmienności i akceptacji, dotykający nie tylko dzieci, ale też dorosłych. – W swojej twórczości szukam ważnych tematów, nie nastawiam się na poklask – mówi Jarosław Antoniuk. – Szukam tematów, w których mogę rozmawiać z młodym widzem i myślę, że jednym z nich jest właśnie „Brzydkie Kaczątko”, bo nasz tekst ma drugie dno.
„Noc bibliotek” dla młodszych i starszych
Spotkanie z Januszem Płońskim, współscenarzystą kultowego serialu „Alternatywy 4” oraz wystawa i pokaz zdjęć Zbigniewa Walczuka były głównymi atrakcjami tegorocznej „Nocy bibliotek” w Łomży. – To pomysł biblioteki, żeby tę „Noc bibliotek” uświetnić moją obecnością – mówi Janusz Płoński. – Cieszę się bardzo, bo to szczególna okazja, żeby spotkać się z czytelnikami, a czasem jest fajny rezonans. Często słyszę, że ludzie oglądają ten serial wielokrotnie i mówią: nie wiedziałem, że on tyle ma w sobie! Spotkania, projekcje filmowe i zabawy dla najmłodszych czytelników odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w jej filiach nr 2 i 4.
The Sixpounder: groove metal, Kayah i Queen
Mają na koncie trasy ze znanymi zespołami i występy na największych festiwalach. Doszli też do półfinału 7. edycji programu „Must Be The Music”, wokalista Filip Sałapa zawędrował wysoko w „The Voice Of Poland”, a ich muzyka trafiła do filmu „Gotowi na wszystko: Exterminator”. W piątek The Sixpounder pokonali trasę z Wrocławia, by zagrać w klubie PopArt Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, gdzie wykonali nie tylko autorskie utwory, w tym sporo premierowych, ale też zaskakujące covery. – Jesteśmy bardzo zadowoleni! – mówi Filip Sałapa. – Był to nasz pierwszy koncert w Łomży, kawał drogi dla nas, ale cieszę się, że ludzie przyszli nas posłuchać i bawili się bardzo fajnie!
Ray Wilson znowu w Łomży
Były wokalista Genesis ponownie zaśpiewał w Łomży. Nie było żadnych zaskoczeń, w programie koncertu znowu przeważały nieśmiertelne przeboje jego dawnego zespołu i solowe dokonania tworzących go muzyków oraz inne covery, dopełnione autorskimi piosenkami Wilsona. – Świetnie być znowu z wami, to już szósty raz – mówił Ray Wilson, obdarowany po koncercie przez fanów podkreślającą ten fakt koszulką. – Kiedy przyjechałem do Polski było to dla mnie dziwne, ale też dobre doświadczenie – dlatego tu zostałem!
Nowy sezon najmniejszego kina w Polsce
Projekcja dokumentalnego filmu „McQueen” o słynnym kreatorze mody i jego tragicznie zakończonym życiu zainaugurowała kolejny sezon Kina Galeria. To połączenie kina studyjnego z Dyskusyjnym Klubem Filmowym w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku, gdzie wyświetlane są niekomercyjne produkcje z kraju i ze świata, filmy głośne i niszowe, ale zawsze warte obejrzenia. – Najmniejsze i najtańsze kino w północno-wschodniej Polsce znowu rusza – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zapowiadając regularne, comiesięczne projekcje filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z szeroko rozumianego nurtu kina ambitnego.
Mityczny „Anioł” w przypowieści Radosława Gwizdona
„Iskra miłości może zmienić noc w dzień” - przypominają na koniec 32-stronicowej książeczki pt. „Anioł” jej autorzy: twórca polskiej opowieści Radosław Cezary Gwizdon, tłumaczka na angielski Małgorzata Dzwonkowski i malarka akwarelek Teresa Adamowska. Wspólnie z Muzeum Północno-Mazowieckim pod dyrekcją Jerzego Jastrzębskiego i Drukarnią Libra – Print Daniela Puławskiego przygotowali baśniową przypowieść, dedykowaną Małym i Dużym Dzieciom, i ich Rodzicom, żeby umieli wesprzeć Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych, prowadzące Hospicjum Św. Ducha.
Nagroda marszałka dla Domalewskiego
Piotr Domalewski – pochodzacy z Łomży aktor, scenarzysta i reżyser –otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Domalewski jest jednym z 8 tegorocznych laureatów nagrody.
Litewskie tournée Łomżyńskich Filharmoników
Burzą oklasków i owacjami na stojąco zakończył się koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, który odbył się w niedzielę 29 września 2019 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP (Franciszkańskim) w Wilnie. Dzień wcześniej Łomżyńscy Filharmonicy wystąpili w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie.
Kultura łomżyńska pędzlem malowana
Wystawę poplenerową „Kultura łomżyńska pędzlem malowana V edycja – Sulin 2019“ otwarto w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Zaprezentowano na niej efekty pracy 14. malarzy z całego kraju podczas letniego pleneru malarskiego w Sulinie koło Wizny. Twórcy jak co roku ulegli czarowi nadnarwiańskiego krajobrazu, chociaż niektórzy pokusili się też o eksperymenty. – Gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym ,,Carski Trakt’’ w Sulinie niedaleko Wizny – opowiada komisarz pleneru Justyna Kryszpin-Żmuda. – Mieliśmy tam przepiękne widoki i krajobrazy, które stały się inspiracją dla wielu uczestników pleneru.
Festiwalowe zwycięstwo Franka Przybylskiego
Franek Przybylski zwyciężył w starszej kategorii XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Filmowej Soundtrack-Łomża 2019. Sukces utalentowanemu wychowankowi Studia Piosenki PopArt Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych zapewniło popisowe wykonanie piosenek wybranych z najnowszej części przygód Jamesa Bonda oraz z klasycznego musicalu „Upiór w operze“. Jury pod przewodnictwem wybitnej wokalistki jazzowej Lory Szafran przyznało mu też nagrodę za muzykalność, a Jakub Wocial dodatkową, familijny bilet do teatru Rampa. – To był mój pierwszy start w tym konkursie, a poziom był wysoki, dlatego nie spodziewałem się czegoś takiego! – mówi Franek Przybylski, dodając, że wybrał zróżnicowane utwory w których dobrze się czuje.
Młodzi artyści z ROK-u wystąpili przed zespołem Śląsk
Tancerze i wokaliści z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży wystąpili przed Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. W Operze i Filharmonii Podlaskiej-Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku zaprezentowali świetnie przyjęty program „My z Łomży”, zwieńczony tytułową piosenką, wielkim przebojem z repertuaru Hanki Bielickiej. – Jestem bardzo dumny ze swoich pracowników i podopiecznych – mówi dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Mieliśmy w ostatnich latach sporo dużych występów, ale taki przed tak znanym zespołem jak Śląsk nie zdarza się często i na pewno jest to dla nas wydarzenie!
Życiowe obserwacje Jakuba Ostałowskiego
Retrospektywną wystawę „Ale jak to?!” jednego z najwybitniejszych polskich fotoreporterów Jakuba Ostałowskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami. – Przez lata fotografowałem królów, królowe, prezydentów, papieży czy ważne wydarzenia, ale to robię dla chleba – najwięcej frajdy mam z fotografowania zwykłych ludzi i zwykłego życia! – mówi Jakub Ostałowski. Stąd na jego zdjęciach tyle codzienności oraz różnych sytuacji z życia, ale w bardzo ciekawym ujęciu, z pogłębionym spojrzeniem na polskie przemiany ostatniego 30-lecia. – Ludzie są tu kluczowi i najważniejsi – wyjaśnia fotograf. – Nawet jak robiłem zdjęcia z wyjazdu wojsk radzieckich z Polski, to nie interesowali mnie generałowie, tylko ci szarzy ludzie, zwykli szeregowcy.
Muzyczne wydarzenie w kościele Krzyża Świętego
Koncert słynnej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa okazał się wydarzeniem XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Złożona z najzdolniejszych młodych muzyków z kraju i ze świata orkiestra pod batutą utytułowanego już dyrygenta Marka Wroniszewskiego zagrała w kościele Krzyża Świętego same arcydzieła, w tym monumentalną IX Symfonię e-moll op. 95 „Z nowego świata” Antonína Dvořáka. Zabrzmiał też Koncert na klarnet i orkiestrę Mikołaja Góreckiego, dedykowany przez kompozytora soliście, wybitnemu klarneciście Romanowi Widaszkowi. – Współpraca z tą orkiestrą to dla mnie ogromna przyjemność – mówi Roman Widaszek. – To rzeczywiście wyjątkowa orkiestra, złożona z młodych ludzi, pełnych zapału i chęci, co przekłada się na efekty końcowe, a do tego już świetnych instrumentalistów!
Życiowa podróż królika Edwarda
Edward Tulan wiódł szczęśliwe życie, będąc ulubioną zabawką Alicji. Niczego mu nie brakowało, ale był zakochanym w sobie egoistą. Jednak gdy wypadł za burtę statku musiał całkowicie przewartościować swoje życiowe postawy i przeżył mnóstwo przygód, spotykając najróżniejszych ludzi. O losach zagubionego w okrutnym świecie bohatera opowiada najnowszy spektakl „Królik Edward“ Teatru Lalki i Aktora, powstały z udziałem słowackich twórców. Jego tekst, na podstawie bestsellerowej książki „Cudowna podróż Edwarda“ Tulana Kate DiCamillo, pracujący po raz pierwszy w Polsce reżyser Peter Palik napisał specjalnie dla łomżyńskiego teatru. Efekt to adresowana nie tylko dla dzieci, wzruszająca opowieść z morałem.
Stulecie myślistwa w Ziemi Łomżyńskiej
- Myślistwo jest hobby, jest gospodarką łowiecką, myślistwo jest kulturą, tradycją, strzelectwem sportowym, kynologią czyli hodowlą psów. To jest pasja, która jak się zacznie, to wciąga na całe życie - mówi Rafał Chodorowski Łowczy Okręgowy w Łomży. W piątek w Muzeum Przyrody w Drozdowie otwarto wystawę prezentującą łomżyńskie tradycje prawidłowego myślistwa. - To 100-lecie łowiectwa na Ziemi Łomżyńskiej, a właściwie 100-lecie koła, które dzisiaj nosi nazwę pierwotną „Towarzystwo Prawidłowego Myśliwstwa w Ziemi Łomżyńskiej” – zaznacza Łowczy Okręgowy.
Czas wojny i okupacji w Łomży
Wystawę czasową ukazującą historię Łomży oraz pobliskich miejscowości w latach II wojny światowej otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Czas wojny. Czas okupacji. Łomża i region w latach 1939-1945“ to liczne eksponaty, dokumenty i fotografie, pochodzące nie tylko ze zbiorów muzeum, ale też innych instytucji oraz prywatnych kolekcjonerów. Są wśród nich obiekty niepokazywane dotąd publicznie, choćby słynna kronika benedyktynek. – Inspiracją do stworzenia tej wystawy była 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, ale nie dotyczy ona wyłącznie kampanii wrześniowej, bo pokazuje generalnie Łomżę i region podczas wojny, nie tylko na jej początku – mówi historyk Adam Sokołowski, wraz z Martą Gosk autor koncepcji wystawy.
Barwny świat batiku Anny Tomkielskiej
Wystawa Anny Tomkielskiej zainaugurowała we wtorek nowy sezon wystawienniczy w Galerii N Klubu Wojskowego w Łomży. Utalentowana absolwentka Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, zaprezentowała efektowne batiki, inspirowane przede wszystkim naturą. – To bardzo trudna technika, rzadko u nas goszcząca, ale wykonane w niej prace są przepiękne! – mówi kierownik klubu Ryszard Matuszewski, zapraszając na comiesięczne wystawy w Galerii N oraz towarzyszące im koncerty muzyków Filharmonii Narodowej.
EtnoLekcja w Pniewie
Był chodzony, stara baba, ojra i łysy. Ponad 70 osób przyszło na pierwszą #EtnoLekcję w ramach #FolkowejEdukacji zorganizowaną przez Projekt Artystyczny Meandry.
Koncert przed konkursowym występem
Trio fortepianowe Lontano zakwalifikowało się do finału Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Kilka dni przed wyjazdem do Rzeszowa zespół zagrał koncert w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży i nie było w tym nic z przypadku, bowiem pianistką tria jest jej nauczycielka Anna Kamińska, a na wiolonczeli gra Grzegorz Vytlacil, którego żona też uczy w łomżyńskiej PSM. – Ten koncert to nasz ostateczny sprawdzian przed konkursem w Rzeszowie – mówi skrzypek Paweł Polak. – Kontakt z publicznością jest bardzo ważny, możemy też sprawdzić różne elementy, coś jeszcze zmienić, jest to więc dla nas bardzo cenna nauka.