Gimnazjalisci recytowali wiersze ks. Jana Twardowskiego i Papieża
Mateusz Prokopiuk z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży zwyciężył w II Międzygimnazjalnym Konkursie Recytatorskim "Poeta w sutannie". Jurorzy nie mieli wątpliwości, ze to właśnie on powinien zdobyć pierwszą nagrodę za recytację tekstów Karola Wojtyły "Szymon z Syreny" i Jana Pawła II "Prasakrament". Drugie miejsce zajęła Alicja Gardocka z PG nr 8, a trzecie - Patrycja Łebkowska z PG nr 3, które bardzo sprawnie zorganizowało finał konkursu, towarzyszącego XIII Dniom Kultury Chrześcijańskiej. Wyróżnienia zdobyły Ewa Obiedzińska z PG nr 6 i Marta Borawszka z Gimnazjum w Jedwabnem.
Talent jak na Kurpika przystało
Romuald Grużewski – kowal ze Zbójnej otrzymał KURPIKA 2006 – nagrodę Prezesa Związku Kurpiów w Ostrołęce. Tą prestiżową nagrodą Związek Kurpiów od 2001 r. honoruje osoby i instytucje zasłużone dla Kurpiowszczyzny. Grużewski KURPIKA otrzymał w kategorii talent.
Bursztynowy mikrokosmos
Muzeum Przyrody w Drozdowie, Otwarcie wystawy "Bursztynowy mikrokosmos" 28 kwietnia 2007r, o godz. 12.00 Las bursztynowy Bursztyn bałtycki jest skamieniałą żywicą drzew iglastych, które około 40 milionów lat temu, w okresie zwanym eocenem, porastały obszar dzisiejszej Skandynawii i Morza Bałtyckiego. Lasy bursztynowe występowały na pograniczu dwóch stref klimatycznych – umiarkowanej i subtropikalnej. Obok charakterystycznych dla strefy umiarkowanej sosen (Pinus) i sekwoi (Sequoia), oraz zrzucających liście dębów (Quercus) i klonów (Acer), w lasach bursztynowych rosły również palmy (Palmae) i cyprysowate (Cupressacea) – rośliny strefy ciepłej. W podszycie obok jałowców (Juniperus) i trzmielin (Evonymus) obecne były także ciepłolubne magnolie (Magnolia).
Niepokonani!
Crazy Twisting Group, mistrzyni świata breakdance (Brema 2005), wywalczyła pierwsze miejsce w prestiżowym turnieju tańca-połamańca Rytm Ulicy 2007 w Pile. To jeden z najstarszych i największych konkursów tańca nowoczesnego w Polsce. Dziewięciu tancerzy CTGroup, założonej i prowadzonej przez Marka Kisiela w MDK-DŚT w Łomży, zmierzyło się w finale z tancerzami z Koszalina.
Najładniej recytują... rodzynki!
- Może czytam trochę więcej, niż moi rówieśnicy - zastanawia się łomżyniak Jakub Nagrodzki (lat 12), piątoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, który zwyciężył w eliminacjach powiatowych XX Konkursu Recytatorskiego, zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. - Więcej czytam w ferie i w wakacje, gdy jest sporo wolnego czasu. Najbardziej lubię powieści Stefana Kinga i Juliusza Verne. Młodzieniec wygrał w kategorii klas 4-6, ekspresyjnie recytując wiersz Zbigniewa Lengrena "Nosorożec". Dylematy nosorożca, żalącego się na za wielki nos przekonały jurorów, bo taki nos to może ozdoba, jeśli komuś się podoba...?
Elegancja, wdzięk i taniec
XI Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Łomży, który w sobotę, 21 kwietnia br. zorganizowały w sali gimnastycznej SP nr 10 Klub Tańca Towarzyskiego AKAT i Regionalny Ośrodek Kultury, przyćmił dotychczasowe edycje niemal pod każdym względem. Imponująco wyglądała scenografia (jak w telewizji!) i profesjonalna aranżacja oświetleniowa, wykonana przez firmę Andrzeja Grody. Ściany wielkiej sali mieniły się kolorami, tak jak parkiet: ukwiecony fantastycznie barwnymi sukniami tancerek i eleganckim frakami tancerzy. Pulsowały rytmy, wirowały ciała, królował towarzyski taniec sportowy na 150 par!
„Bawcie się, dzieci...”
Niezwykły, zabawny i przewrotny utwór pt. „Bawcie się, dzieci” Jerzego Klamy przedstawiamy jako polemiczny głos w dyskusji o pomniku-ławeczce Pani Hanki. W piątek minął termin zgłaszania prezydentowi Łomży lokalizacji monumentu.
Koń (nie) z tej ziemi
- Mój tato jest wymagający, a do tego bardziej ode mnie pracowity - opowiadał Mikołaj Kalina (ur. 1985), syn znanego malarza, performera i happeningowca Andrzeja Kaliny (ur. 1952) podczas wernisażu ich "podwójnej" wystawy w Galerii Pod Arkadami. - Ja uczę się w studium reklamy i chociaż potrafię na fotografii i filmie skupić się przez kilka godzin, to najtrudniej przychodzi mi w ogóle zabrać się do pracy. Do tej pory zajmowałem się głównie dokumentacją fotograficzną wystaw taty i scenografii jego starszego brata Jerzego. Daleko mi jeszcze do ich warsztatowych uumiejętności.
Zwycięstwo w Dorożkarni
Studio Piosenki PopArt, prowadzone przez Bernarda Karwowskiego w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży, zdobyło pierwsze miejsce w kategorii zespołów na II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Jacka Cygana. Festiwal odbywał się w Warszawskim Ośrodku Działań Twórczych Dorożkarnia, gdzie łomżyniacy zwyciężyli również rok temu.
Z ministerstwa na kulturę
170 tysięcy złotych otrzymają łomżyńskie placówki kulturalne na konkretne działania w ramach tzw. programów operacyjnych ogłoszonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród imprez, które wesprze ministerstwo znalazły się m.in. XIV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Na ten cel instytucja otrzymał 40 tys zł.
Mewa w TLiA
Teatr Lalki i Aktora w Łomży wystawił kolejną sztukę dla dorosłych: "Mewę" Antoniego Czechowa w reż. Wiesława Hejno (kolejną po "Lejzorku Rojtszwańcu" wg Ilii Erenburga, w reż. Jarosława Antoniuka). Premiera "Mewy" w Petersburgu w 1896 roku wywoływała niesłabnące wybuchy śmiechu, głównie arystokratycznej, publiczności. Kiedy widzowie jednak nagrodzili aktorów i autora sążnistymi brawami, Czechowa w teatrze już nie było. Uciekł...
Dni Literatury Dziecięcej
Przez cały kwiecień Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaprasza na Dni Literatury Dziecięcej. To cykl spotkań z autorami książek dla dzieci, konkursów recytatorskich i plastycznych oraz głośnego czytania książek przez „znanych i mniej znanych” mieszkańców miasta. W kwietniu tradycyjnie też we wszystkich placówkach bibliotecznych na terenie miasta obowiązuje amnestia dla tych, którzy dłużej przetrzymali książki wypożyczone z MBP.
Gra o wszystko...?
Joanna Zawłocka, 17-letnia uczennica Liceum Katolickiego w Łomży, wygrała eliminacje makroregionalne 44. festiwalu piosenki polskiej w Opolu, które odbyły się w... Białymstoku. Młoda piosenkarka, kształcąca od pięciu lat z żeńską grupą eMDeK umiejętności wokalne pod okiem Magdy Sinoff w MDK-DŚT, zaśpiewała piosenkę Ewy Bem "Gram o wszystko".
„Jestem Twoją drogą krzyżową, Twoim skrzyżowaniem dróg...”
Koncertem "Modlitwa" w Katedrze pw. św. Michała Archanioła Łomżyńska Orkiestra Kameralna uczciła w drugą rocznicę śmierci pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II. Gwiazdami wieczornego koncertu w niedzielę, 1 kwietnia br. byli: sopranistka Urszula Bardłowska i aktor Jerzy Zelnik, który czytał fragmenty utworów poetyckich i rozważań Karola Wojtyły. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, zaś Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej - Dariusz Zimnicki.
Dwadzieścia magicznych lat
- Marzę, żeby nasz teatr był poszukujący, szczególnie niebanalnego repertuaru, dającego wskazówki jak postępować – mówił Jarosław Antoniuk, dyrektor i reżyser Teatru Lalki i Aktora w Łomży, podczas jubileuszu 20-lecia tej niezwykle zasłużonej dla życia kulturalnego placówki. – Marzę, żeby rozbudować siedzibę, by aktorzy i scenograf mieli przestrzeń, chciałbym stworzyć Ośrodek Edukacji Estetycznej, aby uczyć dzieci i młodzież teatru od podstaw, pragnę powołać galerię, aby dekoracje, lalki i kostiumy eksponować nie tylko w podczas spektakli czy… w magazynie.
Wokalne sukcesy łomżan
Znakomicie zaprezentowali się młodzi łomżanie podczas odbywających się w warszawskiej „Dorożkarnii” eliminacji do Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces” Spośród 41 piosenkarzy do dalszego etapu konkurs (niezależnie od grupy wiekowej) profesjonalne jury wyłoniło 10 osób. W tej grupie jest aż czworo łomżan.
Muzyka pozwala pokojowo przekraczać granice
Soldiers of Swing, czyli Żołnierze Swingu wystąpili wczoraj z rewelacyjnym koncertem w auli im. Hanki Bielickiej II LO w Łomży. Takiej muzyki już się nie słyszy w komercyjnych rozgłośniach. Nie puszcza się jej w pubach i hotelowych restauracjach. A szkoda, bo muzyka muza sprzed ponad pół wieku w profesjonalnej aranżacji i dopracowanym wykonaniu brzmi świeżo i oryginalnie.
Łomżyńskie Targi Twórczości po raz IV
W niedzielę już po raz IV odbyły się Targi Twórczości Artystycznej. W budynku Regionalnego Ośrodka Kultury można było zobaczyć dotknąć a także kupić dzieła rąk artystów z okolic Łomży. Jak mówi dyrektor ROK Jarosław Cholewicki: ośrodek chce w ten sposób pomóc artystom w promocji i sprzedaży swoich dzieł. Niestety zainteresowanie imprezą nie było ogromne...
Trzy miłości: żona, córka i... taniec!
Z Markiem Kisielem, założycielem, menedżerem, instruktorem i tancerzem Crazy Twisting Group, mistrzyni świata w breakdance 2005, rozmawia Mirosław R. Derewońko
Szpieg zmysłów
"Nie ma silniejszego władcy jak niemowlę przy piersi. Władza absolutna - rozkazy kierowane wprost do podświadomości". Cytat powyższy pochodzi z wiersza Agnieszki Zach, kobiety, która nie mówi o sobie, że jest poetką, lecz że rodzi dzieci, trenuje konie ("Podchdzę do nich psychologicznie") i dekoruje restauracje. Jednak nie dlatego Państwo ten fragment o władcy w pieluszkach czytają, że wybrałem sięna spotkanie literackie... Oglądałem akty!