Tydzień pochmurny i jak na tę porę roku ciepły
Początek tygodnia zapowiada się pochmurny i wilgotny, jednak dość ciepły, jak na tą porę roku. Przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieści się chłodny front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Za frontem zacznie napływać coraz chłodniejsze i wilgotne powietrze znad Atlantyku, które pozostanie z nami do końca tygodnia.
Pamięci wywiezionych na Sybir
„Jako Wójt Gminy Łomża czuję się w obowiązku podtrzymać w pamięci wspomnienia o mieszkańcach tej ziemi, którzy cierpieniem i krwią zapisali się w kartach naszej historii” – mówił w Podgórzu Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża podczas uroczystości rocznicowych pierwszej wywózki na Sybir. Przypomniał, że w kalendarzu patriotycznych uroczystości w Gminie, obok ogólnopolskich są też lokalne wydarzenia. „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” - przestrzegał.
„Ratujemy twarz Platformy”
W piątek ukonstytuowało się drugie koło Platformy Obywatelskiej w Łomży. „Ratujemy twarz Platformy” - mówi Marek Szynkiewicz przewodniczący. Koło powstało z chęci powiększania struktur partii rządzącej, a dziś jak przyznaje, jest głosem przeciwko POPiS-owi w Łomży.
Ślub, chrzest i Rodzina Sybiracka
- To był czas bolesny. Czas bólu, trwogi, mrozu, głodu, brudu, chorób... Czas tęsknoty za Ojczyzną i tęsknoty za Bogiem – nauczał ks. Jacek Czaplicki podczas mszy świętej w 84. rocznicę wywózki mieszkańców Łomży i Ziemi Łomżyńskiej na Syberię. W szarą sobotę przed tablicą Zesłanych przy torach, skąd odjeżdżały pociągi na nieludzką ziemię, i przed pomnikiem Sybiraków złożono kwiaty.
Pieczemy róże karnawałowe i smażymy pączusie
- Pączusie serowe i róże karnawałowe robi się błyskawicznie - twierdzi Ewa Bogulas, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych w „Budowlance” od 21 lat. - Ciasto na oba przysmaki jest łatwe w przygotowaniu, więc nasze propozycje są dobrą alternatywą wobec tradycyjnych pączków, których przygotowanie jest dużo bardziej pracochłonne i czasochłonne. Natomiast pączusie i róże możemy bez większych trudności wykonać szybko w ostatni weekend karnawału. Przydadzą się i na ostatki.
Przystanek Historia, by nie zapomnieć
O traumie wywózek na Sybir i w tym kontekście doświadczeniach dzieci podczas „Przystanku Historia” opowiadała historyk z białostockiego IPN-u Magdalena Dzienis-Todorczuk, przypominając, że w czterech wywózkach w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 350 tys. Polaków, w tym 132 tys. dzieci.
Liczny protest rolników w Marianowie
Spokojnie i bez incydentów przebiegła blokada zorganizowana przez rolników w Marianowie. Jeśli ich postulaty nie zostaną uwzględnione, podobne protesty zapowiadają na kolejne 4 piątki. Wart podkreślenia jest fakt licznej reprezentacji środowiska rolniczego w Marianowie, który zaskoczył nie tylko organizatorów, ale i samych protestujących.
Zaginęła mieszkanka Wizny
Łomżyńscy policjanci proszą o pomoc w odnalezieniu Cecylii Borawskiej.
Rolnicy protestują w Marianowie
„Na czyją chwałę będziemy wracać ziemię do ugorowania” - pyta rolnik, który wspólnie z kilkuset innymi protestuje w Marianowie. Ogólnopolski protest rolników przebiega spokojnie, policja ruch osobowy kieruje na objazdy, a ciężarówki na parkingi.
Salon z nielegalnymi automatami
Salon z nielegalnymi automatami do gier zlikwidowali funkcjonariusze KAS. Jedna osoba usłyszała zarzuty pomocnictwa w urządzaniu nielegalnych gier hazardowych.
Połamane renifery, oderwane koło
W słoneczny tłusty czwartek zniknęła miejska choinka świąteczna ze Starego Rynku. 8. lutego nie ma śladu po ledowych girlandach ani po zielonym drzewie. Nie ma na latarniach świetlnych ozdób. Ostał się po sąsiedzku błękitny, wielki jak parasol latający kapelusz. Nie wszędzie było tak różowo.
Ważne informacje przed protestem rolników w Marianowie
W piątek (9.02) od godzinach 10 - 15 rolnicy w proteście przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i bezcłowemu importowi produktów rolnych z Ukrainy zablokują w ponad 260 miejscach drogi w Polsce. Pod Łomżą taka blokada zapowiedziana jest w Marianowie.
Modzelewski przestaje kierować MOSiR-em
Andrzej Modzelewski - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dziś (8.02) złożył rezygnację. Na razie nie są znane szczegóły rozstania się z miejską jednostką.
Broń najwyższej jakości od marki Ruger
Ruger oferuje broń najwyższej jakości. W ofercie marki są pistolety, rewolwery, karabinki, marlin. Dla porównania sprawdź, czym się różni broń krótka bocznego zapłonu od centralnego zapłonu, żebyś wybrał odpowiedni typ produktu.
Docieplenia domów - co warto wiedzieć?
Jesteś właścicielem domu i martwią Cię wysokie rachunki za ogrzewanie? Zastanawiasz się, co można z tym zrobić? Jedną z opcji może być skorzystanie z usług pod nazwą docieplenia domów, które z roku na rok zyskują na popularności. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, na czym polega ocieplenie domu, jakie są jego korzyści, z jakich składa się etapów. Rozwiejemy również mity związane z tym tematem. Zapraszamy do lektury.
Konrad Krzyżak z obłędnym nazwiskiem
Na rogu Alei Legionów i ulicy Generała Władysława Sikorskiego znajduje się supermarket, a tuż za nim są 2 uliczki, łączące się z ulicą Adama Mickiewicza, którą dzieci chodzą do „Siódemki”. Jedna z uliczek ma za patrona Pana Tadeusza, zapewne dziedzica Soplicowa w epopei z 1834 r. Patronem drugiej jest Konrad, na którego literackie nazwisko na W zwrócił uwagę Czytelnik 4lomza.pl, kiedy zobaczył tablicę z nazwą ulicy. Czytelnikowi nie podobała się pisownia nazwiska wielkiego mistrza Krzyżaków, pod którego podszył się zdradziecko Litwin, poganin, patriota z „powieści poetyckiej”.
Kara więzienia czeka na romantycznego złodzieja
Pewien 21-latek z Łomży by spłacić długi okradł kolegę. Za resztę, która mu została, kupił dziewczynie pierścionek. Na dodatek policjanci, podczas zatrzymania znaleźli przy nim narkotyki.
Narew rośnie w oczach
W ciągu ostatniej doby Narew w Łomży podniosła się o 16 cm. Plaża powoli znika, a rozlewiska są coraz pełniejsze. Dolina łomżyńskiej rzeki wypełnia się wodą.
Zwalczanie pluskiew – Łomża
Czym różnią się metody domowe zwalczania pluskiew od metod profesjonalnych? Przede wszystkim – skutecznością. Metody domowe, takie jak np. uszczelniane dziur w ścianach lub odstraszanie owadów tasznikiem pospolitym, możemy śmiało umieścić w kategorii działań pozorowanych.
Czołówka pod Jeziorkiem
Dwa samochody osobowe zderzyły się pod Jeziorkiem. Kilka osób zostało poszkodowanych, droga jest zablokowana.