Prelekcja w drozdowskim muzeum
Dr Marcin Schirmer, historyk sztuki i prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, wygłosi w najbliższy piątek 10 listopada w drozdowskim muzeum prelekcję „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”. Będzie to jednocześnie promocja jego książki o takim samym tytule, a spotkanie jest częścią realizowanego przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”.
Nowa wystawa plenerowa w Łomży
Przed siedzibą 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego można już oglądać plenerową ekspozycję „Konie w formacjach granicznych 1918-1939”. Została przygotowana przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych, a wcześniej była prezentowana w wielu miejscach w kraju i poza jego granicami. Przypomina historię formacji strzegących granic w okresie międzywojnia, a jej autor, dr Antoni Krzysztof Sobczak z Muzeum Historii Polski, wygłosił dodatkowo prelekcję „Straż graniczna w obszarze ISG Łomża 1928-1939”.
Edukacyjno-teatralny weekend i koncertowy przyszły tydzień
W sobotę i w niedzielę zaplanowano sporo wydarzeń dla najmłodszych oraz familijnych, w tym najnowszy spektakl Teatru Lalki i Aktora „Noniek”, artystyczne zajęcia w Galerii Sztuki Współczesnej oraz taneczne w MDK-DŚT. Większe imprezy zaczną się znowu w przyszłym tygodniu i nie zabraknie wśród nich najróżniejszych koncertów oraz spektaklu „Hamlet” w bardzo nietypowej odsłonie.
Nietypowy „Hamlet” w MDK-DŚT
Adam Walny ponownie wystąpi w Łomży. Wybitny twórca teatru autorskiego i niezależnego zaprezentuje spektakl „Hamlet”, jedyne tego typu widowisko na świecie, wykorzystujące podwodne marionetki oraz japońską lalkę bunraku. To kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Scena na Piętrze” Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, systematycznie prezentującego wartościowe spektakle oraz koncerty godnych uwagi artystów.
The Animals & Friends - koncert
To będzie nie lada gratka dla miłośników dobrego rocka, 15 listopada 2023 roku o godz. 19.00, w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, ulica Sadowa 12 na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży - Instytucji Powiatu Łomżyńskiego wystąpi z koncertem zespół Animals and friends.
Andrzeja Dąbrowskiego powrót do Łomży
Andrzej Dąbrowski po wielu latach przerwy powrócił do Łomży. W Hali Kultury zaprezentował się w podwójnej roli, nie tylko jako bohater biograficznej książki „Do zwariowania jeden krok. Opowieść o Andrzeju Dąbrowskim”, autorstwa jego żony Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej i zarazem drugiej bohaterki spotkania, ale również jako wokalista. Zaśpiewał więc siedem swych ponadczasowych przebojów, z wyczekiwanym przez liczną publiczność „Do zakochania jeden krok” na czele; były też improwizowane niespodzianki, jak na jazzmana przystało.
Pięknie odnowione epitafium Marjana Śmiarowskiego
Kaplica Śmiarowskich to największy i najokazalszy zabytek z 1838 r. na starym cmentarzu z 1801 r. w Łomży. Wyniosła rotunda z kopułą z zewnątrz wygląda porządnie - po remoncie elewacji ponad 20 lat temu i zmianie dachu przed 7-u laty. W podziemnej krypcie rodowej pochowanych zostało co najmniej 25 osób, a wśród nich adwokat Marjan Śmiarowski (1842-1907). „Założyciel wszystkich prawie instytucyi społecznych i dobroczynnych w Łomży zakończył swój zacny żywot mając lat 66 dnia 24 grudnia 1907 r.”. Informuje o tym odnowiona z pietyzmem tablica ku pamięci Społecznika.
Wyjątkowe prawykonanie łomżyńskich filharmoników
Światowa premiera Concert Fantasia na flet, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Wojciecha Kostrzewy była głównym punktem programu czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Solistami byli wybitni wirtuozi: flecistka Maria Peradzyńska i wiolonczelista Tomasz Strahl, orkiestrę poprowadził portugalski dyrygent Filipe Cunha, a na pełnej słuchaczy sali był również kompozytor. – Jestem bardzo zadowolony – ocenia Wojciech Kostrzewa. – Fantastyczna atmosfera, doskonali soliści i muzycy, no i południowo-zachodni duch maestro Cunhy, tak więc całość była piorunująca.
Weekend koncertów i innych wydarzeń
Już dzisiaj odbędzie się w Łomży światowe prawykonanie. Concert Fantasia na flet, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową napisał specjalnie dla Filharmonii Kameralnej ceniony kompozytor Wojciech Kostrzewa, a solistami będą wybitni wirtuozi Maria Peradzyńska i Tomasz Strahl. W weekend odwiedzą też Łomżę bardzo popularni wokaliści: Michał Bajor po raz kolejny, a Andrzej Dąbrowski po wieloletniej przerwie. O emocje sportowe zadba drużyna ŁKS-u, która po rozstaniu z trenerem walczy o zachowanie bezpiecznego dystansu od strefy spadkowej.
Owocna i ciekawa sesja w Domku Pastora
Piątkowa sesja naukowa dotycząca ziemiaństwa przyciągnęła do Domku Pastora liczne grono miłośników historii. Część wykładowa objęła pięć prelekcji, traktujących o ogromnej roli ziemian i ziemianek w walce o niepodległość i jej utrzymanie, ich wpływie na rodzimą kulturę, działalności społeczno-dobroczynnej oraz ziemiańskim etosie na przykładzie Lutosławskich. Odbyła się również debata „Jakie znaczenie dla współczesności ma historia i etos ziemiaństwa polskiego?”, a zorganizowaną przez Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie sesję „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości” uświetnił też wernisaż prac jednego z prelegentów „Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla”.
Poetyckie talenty odkryte dzięki projektowi
Spotkanie poetyckie podsumowało cykl literackich wydarzeń w ramach projektu „Łomżyńska Akademia Liderów 60+”. Realizujący go Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej dał seniorom możliwość działania w różnych dziedzinach, od procesów decyzyjnych do udzielania się w życiu społeczno-kulturalnym. Starsi ludzie chętnie z tej szansy skorzystali, ujawniając w „Dyskusyjnym Klubie Seniora Fabula Rasa” również twórcze talenty, czemu dali wyraz podczas spotkania z poetami Grażyną Karasiewicz i Markiem Lechowiczem w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Udany i ciekawy 2. Narwiański Festiwal Przyrodniczy
Urszula Frydrych zdobyła Grand Prix w konkursie prezentacji multimedialnych 2. Narwiańskiego Festiwalu Przyrodniczego. W konkursie fotograficznym najlepsza okazała się Katarzyna Szelest, a w obu kategoriach 191 autorów z całego kraju nadesłało łącznie aż 420 prac. Te nagrodzone i najciekawsze zaprezentowano na pokonkursowej wystawie, którą dopełniła wystawa „Świt trzech rzek” grupy fotograficznej MDK-DŚT Aparaci. Podczas dwudniowej odsłony imprezy w Hali Kultury nie zabrakło też wielu innych atrakcji, jak pokazy filmowe, spotkania z fotografami czy warsztaty dla dzieci i dla dorosłych, a finałem był folkowo-elektroniczny koncert Miss God.
Ludzie niepełnosprawni w Łomży spotykają przyjaciół
Słychać dwie gitary i akordeon, i szóstkę wokalistów. „Dotknij, Panie, moich oczu, abym przejrzał. Dotknij, Panie, moich warg, abym przemówił uwielbieniem. Dotknij, Panie, mego serca i oczyść je” - tak piosenka łagodnie przemienia się w modlitwę osób niepełnosprawnych na scenie i widowni w Hali Kultury. Podopieczni z 20 Domów Pomocy Społecznej i z trzech sąsiadujących województw byli bohaterami 21. Przeglądu Piosenki Religijnej w Łomży. Niektórzy przyjechali z Giżycka, inni z Nasielska, Suwałk i Białegostoku, aby śpiewać, grać i spotkać się z koleżankami i kolegami z DPS.
Sesja naukowa, festiwal przyrodniczy i punkowy koncert na weekend
Rozpoczynający się weekend będzie obfitować w liczne wydarzenia. Miłośnicy historii nie mogą przegapić sesji naukowej „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości”. Trzydniowy 2. Narwiański Festiwal Przyrodniczy o bardzo urozmaiconym programie zainteresuje pasjonatów fotografii przyrodniczej, życia zwierząt i piękna natury. Również do nich jest adresowana prelekcja „Inkluzje – tajemnice bursztynowych lasów ukryte w skamieniałościach” w Muzeum Północno-Mazowieckim, towarzysząca jubileuszowej wystawie „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. Będzie też coś dla fanów rocka, koncert punkowców z The Analogs w pubie „Pod Ratuszem”.
Hot Donuts nie tylko dla jazzfanów
Miejski Dom Kultury–Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na kolejny koncert cyklu „Scena na piętrze”. W poniedziałek 23 października w MDK zagra kwintet Hot Donuts. Liderem grupy jest puzonista Bartek Łupiński, co obecnie nie jest w jazzie takie oczywiste, a towarzyszą mu znani z licznych innych składów instrumentaliści, w tym wibrafonista Kuba Kotowicz. Grupa będzie promować debiutancki album „Ninja”, wzbogacając jazz odniesieniami do drum 'n' bass i psychodelii.
Nie zawsze „Słodkie życie” w tkaninie ukazane
Zbiorową prezentację tkaniny artystycznej absolwentek i studentek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Na wystawę „Słodkie życie” składają się prace bardzo nietypowe: nie tylko od razu kojarzące się z tkaniną, ale też z rzeźbą czy instalacjami. - „Słodkie życie” jest tytułem nieco przewrotnym, bo nie zawsze takie jest; bywa trudne i bolesne, ale próbujemy się w nim wygodnie urządzić i czynimy w tym celu różne zabiegi - mówiła Elwira Sztetner, nie tylko kuratorka, ale również uczestniczka wystawy.
Narwiański Festiwal Przyrodniczy w Hali Kultury
Bogaty program 3-dniowej imprezy dla miłośników wiedzy o życiu roślin i zwierząt przygotowali organizatorzy 2. Narwiańskiego Festiwalu Przyrodniczego. Centrum wydarzeń będzie mieścić się od piątku do niedzieli w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży. Zainteresowani poznają unikalne zdjęcia i piękne filmy na temat natury oraz usłyszą utwory etno Miss God. Przyjazd zapowiedzieli: fotograf przyrody Andrzej Waszczuk i reżyser Emilian Sito. Na 10 wydarzeń wstęp jest bezpłatny – ale na 3 zapisy telefonicznie.
Nie tylko malarska pasja Agnieszki Truszkowskiej
Wystawę malarstwa Agnieszki Truszkowskiej otwarto w Galerii N Klubu Wojskowego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. To debiutancka wystawa indywidualna wielkiej miłośniczki koni, która w końcu postanowiła zacząć je malować. - Chciałam mieć w domu obraz konia, bo już od jakiegoś czasu kupuję różne figurki czy płaskorzeźby, ale wiadomo, po Kossaka nie sięgnę z powodu ceny - mówi Agnieszka Truszkowska. - Pomyślałam więc, że może spróbuję coś namalować, a nawet jak ten koń nie będzie doskonały, to będzie mój. I tak to się zaczęło!
Sesja naukowa dotycząca ziemiaństwa
Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza wszystkich miłośników historii na sesję naukową „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości”. Sesja odbędzie się w piątek 20 października w Domku Pastora. Wezmą w niej udział historycy i znawcy tematu, a poza prelekcjami przewidziano również debatę „Jakie znaczenie dla współczesności ma historia i etos ziemiaństwa polskiego?” oraz otwarcie wystawy „Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla”. To część realizowanego przez muzeum projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”, dofinansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Tarcze szkolne na wystawie w Łomży
Około 300 tarcz nie tylko szkół łomżyńskich będzie można obejrzeć dziś (wtorek) o godz. 17 w Hali Kultury. Dodatkowa atrakcją będzie spotkanie z kolekcjonerem i entuzjastą historii Wojciechem Surawskim.