Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
W dniach 03.04 – 19.05.2023 jako Fundacja DR OTIS będziemy organizatorami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski.
Zwycięzcy konkursu „Mój pomysł na biznes”
Pomysł „Park Zawodów” Katarzyny Kaszuba z ANSŁ zwyciężył w konkursie „Mój pomysł na biznes”, zrealizowanego przez Miasto Łomżę we współpracy z Gminą Piątnica za pieniądze tzw. norweskie.
Leonardo da Vinci odwiedził "Jedynkę"
Coraz trudniej być prymusem, im człowiek starszy. Tytuł na dorocznej Gali Prymusa dostały tylko 4 uczennice z klas 8. i jedna z klasy 7. za średnią ocen co najmniej 5 i wzorowe zachowanie: Joanna Horoszewska, Wiktoria Zaniewska, Julia Nitkiewicz i Dominika Zuzga oraz Julia Hnatkowska. Uczennice Szkoły Podstawowej numer 1 w Łomży świętowały w auli razem z około 50-oma młodszymi koleżankami i kolegami i kręgiem dorosłych.
Giełda pomysłów na udane studia
- Sześć lat temu nie miałem sprecyzowanego pomysłu na życie, bo stałem na rozdrożu, czy przejąć gospodarstwo rolne, czy zostać urzędnikiem w mieście albo gminie – wspomina 22-letni absolwent III LO w Łomży. Inżynier Wądołowski zagościł w środę w Szkole jako przedstawiciel Politechniki Białostockiej podczas 22. Giełdy Pomysłów na Życie. Na 25 stoiskach reprezentanci 15 uczelni, w tym Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, zachęcali maturzystów i 3-klasistów do studiowania.
Sposoby na osiągnięcie dobrych wyników w nauce szkolnej
Z badań wynika, że wyników w szkolnej nauce nie poprawia ślęczenie nad książkami czy tabletem poza momentami dojazdu na rozmaite zajęcia dodatkowe. Liczą się inne, z pozoru banalne sprawy. Na wiele z nich mamy wpływ. Dowiedz się więcej.
Tulowska „szkoła dla życia” na jubileuszowej wystawie
Wystawę „Szkoła dla życia. Uniwersytety ludowe na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów“ otwarto w Hali Kultury. Przygotowana przez warszawskie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego ekspozycja pokazuje wzloty i upadki tej formy edukacji, zapoczątkowanej w Danii w połowie XIX wieku i szybko przeniesionej na polski grunt. – Historia uniwersytetów ludowych w Polsce ma 100 lat, w Europie około dwustu, dlatego warto ją znać – podkreślała Gabriela Olszańska, prezes prężnie działającego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży, dodając, że odegrały one wielką rolę w historii polskiej oświaty.
Minister Czarnek gościł w Łomży
Stawiski, Jedwabne i Łomżę odwiedził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas wizyty w naszym regionie. Dzień wcześniej spotkał się z działaczami PiS w Kolnie w ramach Akademii Prawa i Sprawiedliwości.
Zmarła germanistka z „Drzewnej” Claudia Jankowska (+ 64)
Wieloletnia nauczycielka języka niemieckiego w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych i od 1985 r. w Szkole Drzewnej w Łomży zmarła 13. marca w wieku 64 lat. - Claudia była wspaniałym pedagogiem, cieszyła się naszą sympatią i szacunkiem uczniów - wspomina przyjaciółka Jolanta Pietrzykowska, dyrektor „Drzewnej” w latach 2002 – 2006. - Większość nauczycieli niemieckiego w szkołach podstawowych i średnich w Łomży i okolicy to byli Jej wychowankowie z Kolegium.
Nadchodzi Akademia Łomżyńska
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży od 1 czerwca 2023 roku zostanie Akademią Łomżyńską. To awans łomżyńskiej uczelni do wyższej ligi akademickiej, a uzyskane uprawnienia do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego jednoznacznie potwierdzają ten fakt. „To zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej, zapoczątkowanych jeszcze przez jej założyciela i pierwszego Rektora śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego" – podkreśla uczelnia w przesłanym komunikacie prasowym.
Armia Krajowa w teście i rozmowie z Żołnierzem AK
Adam Boryszewski z III Liceum Ogólnokształcącego imienia Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży został zwycięzcą IX Regionalnej Olimpiady Historycznej Wiedzy o Armii Krajowej, jej poprzedniczkach i następczyniach. Trzecie miejsce ex aequo zdobyła Katarzyna Siok z III LO.
Szkoła w Marianowie ma zamiar zrezygnować z opalania węglem
ZSCKR w Marianowie od nowego sezonu grzewczego rezygnuje z opalania pomieszczeń szkolnych węglem. Dlatego inwestuje w instalację pomp ciepła i farmę fotowoltaiki.
Zmarła nauczycielka geografii Krystyna Nicewicz (+ 95)
- Jak widzę mapę fizyczną Polski, to zawsze mam przed oczami Panią Krystynę Nicewicz, która z pasją opowiada o krainach geograficznych. Dopływy Wisły znam do dzisiaj na pamięć – wspomina Józef Babiel. W drugiej połowie lat 60. kształcił się w Szkole Podstawowej nr 3 imienia gen. Karola Świerczewskiego, gdzie geografii uczyła Krystyna Nicewicz, która zmarła 2. marca w Warszawie.
Rozstrzygnięta IV edycja Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno-Recytatorskiego „Podlaskie w moim sercu”
„Przydrożne krzyże, kapliczki, figury” znalazły się w centrum zainteresowania młodzieży w IV edycji konkursu. Wpłynęło 71 prac fotograficznych i zaprezentowano 29 utworów. Zdaniem organizatorów poezja i fotografia są wciąż pasjonujące.
Zmiany z języka polskiego na ustnej maturze
O zmniejszeniu liczby pytań jawnych z 227 do maksymalnie 120 na maturze ustnej z języka polskiego poinformował minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu MEiN Dariusz Piontkowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Ułatwienie dla tegorocznych maturzystów ma być wsłuchaniem się w głos środowiska.
Konkurs i przyjęcie urodzinowe Mikołaja Kopernika
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Łomży zaprasza na przyjęcie urodzinowe Mikołaja Kopernika.
Lekcja religii to sprawdzian dla katechetów i Kościoła
- Kościół jawi się młodzieży jako instytucja nietolerancyjna, związana z obozem władzy, mająca na sumieniu afery związane z pedofilią - wypowiedź ks. Rafała Kowalskiego, rzecznika wrocławskiej kurii, mówiącego o masowych rezygnacjach z uczęszczania na religię, wywołała jesienią dyskusję. Czy zjawisko z zachodniej Polski i dużych miast jest zauważalne w Łomży i Diecezji Łomżyńskiej? Mamy szkoły, gdzie na religię idą prawie wszyscy, i takie, gdzie nie chodzi ponad jedna czwarta.
Katedra, wieża ciśnień, dwór i chata w miniaturze
Ponad 40 makiet zabytkowych budowli wykonało 67 uczennic i uczniów na konkurs, prezentujący skarbnicę architektury w województwie podlaskim. Pierwsze miejsce zdobyła Olga Zachłowska, 8-klasistka Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży i uczennica Józefa Janczewskiego. Samodzielnie zrobiła z tektury pomalowaną Katedrę św. Michała Archanioła z wieżą i witrażami.
Co dalej z budową hali sportowej przy SP nr 5
Ratusz mówi o konieczności nowego przetargu, a wykonawca o temacie zamkniętym. Mediacji próbuje jeszcze Dariusz Domasiewicz, który wcześniej był w SP5 przewodniczącym Rady Rodziców.
Studiuj i pracuj!
Do 23 lutego trwa rekrutacja na studia drugiego stopnia z Informatyki oraz Technologii żywności i żywienia człowieka. Zachęcamy do skorzystania z unikalnej oferty studiów hybrydowych, które umożliwiają godzenie nauki z aktywnością zawodową. Studiuj i pracuj – to tegoroczne hasło rekrutacji na studia drugiego stopnia w publicznej uczelni w Łomży.
Wykonawca hali sportowej przy SP5 zszedł z budowy
Budowa hali sportowej przy SP nr 5 została wstrzymana. Wykonawca zszedł z budowy – dowiadujemy się nieoficjalnie.