„Edukacja ekonomiczna młodzieży. Na co idą moje pieniądze”
Debata ekonomiczna „Edukacja ekonomiczna młodzieży. Na co idą moje pieniądze” odbyła się w miniony piątek w sali konferencyjnej Hotelu Gromada. Uczestniczyli w niej jako prelegenci nie tylko doświadczeni samorządowcy i ekonomiści, ale również studenci, czemu z uwagą przysłuchiwała się młodzież z łomżyńskich szkół średnich. Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Sapere Aude, a odbyła się ona w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.
Rektor Surowik wybrany na kolejną kadencję w Akademii Łomżyńskiej
Kolegium Elektorów jednogłośnie wybrało doktora habilitowanego Dariusza Surowika, na kolejną czteroletnią kadencję Rektora Akademii Łomżyńskiej.
Baw się, ucz i rozwijaj swoje talenty z nami, Małymi Artystami
Niepubliczne Przedszkole Integracyjne ,,Mały Artysta” prowadzone przez Stowarzyszenie Edukator w Łomży serdecznie zaprasza dzieci w wieku od 2,5 roku do 6 lat. Prowadzimy też Żłobek Mały Artysta, w którym znajdą miejsce dzieciaczki od 1 roku do 2,5 lat. Dysponujemy doświadczoną , pełną zapału do pracy kadrą pedagogiczną. Stosującą nowatorskie metody pracy z dziećmi, indywidualne podejście do każdego wychowanka. Nasze przedszkole położone jest w centrum miasta, mieści się w piętrowym murowanym budynku, spełniającym wszelkie normy bezpieczeństwa. Do dyspozycji dzieci jest duży , pięknie zagospodarowany zielony ogród i plac zabaw, wyposażony w atrakcyjne i bezpieczne urządzenia.
V edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko-Fotograficznego „Podlaskie w moim sercu”
To już piąty rok, kiedy internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie wypełnił się miłośnikami ziemi podlaskiej: jej fascynującej, barwnej kultury, niepowtarzalnego uroku, malowniczej przyrody urzekającej swym pięknem: łąk kipiących barwnym kwieciem, lasów pełnych ptactwa, zwierząt, grzybów, jagód i szemrzących strumyków, pól cieszących oczy łanami falujących zbóż poprzetykanych makami i chabrami.
Technologia żywności z pozytywną oceną PKA
Kierunek Technologia żywności i żywienie człowieka Akademii Łomżyńskiej otrzymał pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Potwierdza to prawidłowe kształcenie studentów na wybranym kierunku.
Nauczyciele w Łomży docenieni przez premiera Tuska
Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie o wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Dotrzymanie obietnicy przez premiera Donalda Tuska i podpis ministry sprawiły, że podwyżki dla nauczycieli w Łomży stały się faktem. - Podwyżki płac dotyczą wszystkich nauczycieli, zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela – informuje Łukasz Czech, główny specjalista w Ratuszu. Podwyżki wypłacane są nauczycielom od 1. marca 2024 r.
Przedszkole Niepubliczne „NUTKA” – idealne miejsce dla Twojego dziecka
Rozpoczyna się czas decyzji i wyborów, przed którymi stają aktualnie rodzice dzieci w wieku przedszkolnym. W placówkach, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, rusza rekrutacja na rok szkolny 2024/2025. Warto rozejrzeć się w ofercie dostępnych placówek i wybrać miejsce dostosowane do możliwości, potrzeb oraz preferencji dziecka, aby rozwój pociechy na tak kluczowym etapie, jakim jest wczesne dzieciństwo, był jak najbardziej komfortowy, bezpieczny i atrakcyjny.
Agnieszka Krokos-Janczyło Podlaskim Kuratorem Oświaty
Z dniem 29 lutego ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka powołała na stanowisko podlaskiego kuratora oświaty Agnieszkę Krokos-Janczyło, która do tej pory pełniła funkcję wicekuratora. Akt powołania wręczył wojewoda Jacek Brzozowski, życząc owocnej pracy w służbie edukacji.
Przedszkole „Edukatora” w krytycznej sytuacji
Rodzice dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Wesołe Słoneczko” w Łomży uczestniczyli w środę w spotkaniu z władzami Stowarzyszenia „Edukator”, które od 20 lat prowadzi znaną placówkę przy ul. Spółdzielczej. Natomiast w czwartek spotkali się z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim, aby szukać pomocy przed likwidacją „Słoneczka”. Prezes „Edukatora” Barbara Kuczałek wyjaśnia, że nie chce zlikwidować placówki, tylko musi to zrobić, bo jest za mało dzieci – 52 w przedszkolu i 30 w żłobku (na ponad 150 miejsc), a Stowarzyszenie nie ma pieniędzy na rosnące koszty utrzymania budynku, rachunki za media i płace (wyższa minimalna pensja, podwyżka Tuska dla nauczycieli).
Dzieci w Piątnicy pobiegły dla Dzieci Sybiru
- Dzisiaj na stadionie w Piątnicy zorganizowaliśmy Bieg Pamięci Sybiru – informuje nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Danuta Komorowska. - Pobiegło 147 osób, dzieci w wieku 4 lat, 5 lat i 6 lat z opiekunkami. Przedszkolaki z dorosłymi paniami przebiegły w sumie 11 kilometrów 760 metrów, biegnąc dla pokoju na świecie.
Akademia ogłasza jubileusz, a Chrzanowski stypendia
„Zapraszam do świętowania z nami, ze społecznością Akademii Łomżyńskiej” - zachęcał podczas konferencji prasowej ogłaszającej jubileusz 20-lecia rektor Akademii Łomżyńskiej dr hab. Dariusz Surowik. Stojący obok prezydent Mariusz Chrzanowski ogłosił pomysł stypendium samorządowego.
Psychoedukacja dzieci i młodzieży w Łomży to konieczność!
Powstał zespół, mający stworzyć lokalną strategię zapobiegania negatywnym skutkom chorób psychicznych dzieci i młodzieży. To jedno z działań w ramach „Inicjatywy uchwałodawczej na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!” realizowanej przez Stowarzyszenie Sapere Aude. W pierwszym roboczym spotkaniu uczestniczyli psychologowie, pracownicy socjalni, nauczyciele, przedstawiciele NGO oraz radni, dyskutujący o tym, co i jak trzeba zrobić, żeby dzieci i młodzież z problemami natury psychologicznej i emocjonalnej mogły otrzymać pomoc.
Jaka będzie cena korepetycji z języka angielskiego w nadchodzącym roku szkolnym?
Język angielski jest obecnie chętnie wykorzystywany zarówno podczas prywatnych podróży, jak i w pracy zawodowej, biznesie, polityce. Z tego powodu wiele osób decyduje się na dokształcanie. Dobre korepetycje mogą pomóc przełamać stres przed rozmową w obcym języku, nauczyć sprawnej komunikacji i zwiększyć poziom wiedzy. Dla wielu osób niezwykle istotnym czynnikiem jest jednak cena korepetycji. Jak może się zmienić w nowym roku szkolnym?
Wspomnienia po studniówkach w I LO, II LO oraz „Wecie”
Maturzystki i maturzyści z liceów i techników bawili się w weekend na studniówkach od wieczora do rana. Trzy lata temu w 2021 r. ich starsze koleżanki i koledzy nie mieli balu maturalnego, gdyż w Polsce obowiązywały zakazy sanitarne covid, przez co uczennice i uczniowie z klas 3. liceów i 4. techników (nie było klas 4. LO i 5. w technikach po reformie oświaty z 2019 r.) mogliby zatańczyć poloneza w domach - zdalnie. Tak „tańczono” w LO imienia Tadeusza Kościuszki, gdy Anna Dębek chodziła do 1. klasy. W niedzielę poszła w pierwszej parze chodzonego z dyrektorem Jerzym Łubą.
IV edycja Konkursu „Solidarność - droga do wolności"
Anna Jabłonowska z II LO wygrała IV edycję konkursu „Solidarność - droga do wolności". W czwartek 11.01.2024 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i finalistom oraz podsumowanie konkursu.
Najlepsze licea i technika w mieście
Najwyżej w rankingu Perspektyw z Łomży na 181 miejscu znalazło się I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki. W województwie „Bernat” zajął miejsce czwarte. Wśród techników najwyżej uplasował się „Mechaniak”.
Podlaska kurator oświaty odwołana
W ostatni piątek ministerka edukacji i nauki odwołała ze stanowiska Beatę Pietruszkę, Podlaską Kurator Oświaty. Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka
Uwolnili swój potencjał
W trzech łomżyńskich szkołach średnich odbyło się podsumowanie inicjatyw szkolnych w ramach projektu „Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!”. W Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 największą liczbę głosów oddano na Mistrzostwa Mechanika w futsalu, w Zespole Szkół Akademickich na Bal zimowy 2023, a w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 na grę terenową Ekonomik 3D. Łącznie w trzech szkołach głosowało blisko 1500 osób, a Tomasz Wróblewski ze Stowarzyszenia Sapere Aude ocenia, że tak duże zaangażowanie uczniów napawa optymizmem na przyszłość.
Energetyk prawie jak alkohol - zakazany
Od nowego roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny w szkołach i osobom poniżej 18. roku życia. Energetyki powinny także zniknąć z automatów.
Lekcja tolerancji, akceptacji i empatii, czyli o projekcie „Pomiędzy nami pokoleniami” w Fundacji DR OTIS
Dzisiejsze tempo życia sprawia, że często umykają nam rzeczy najistotniejsze. Zdarza się, że brakuje nam czasu na budowanie cennych relacji i czerpanie radości ze zwyczajnej obecności drugiego człowieka. Aby propagować wśród swoich podopiecznych postawę uważności i umiejętność zatrzymania się na „tu i teraz”, prowadzone przez Fundację DR OTIS Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, a także działające pod patronatem Fundacji Przedszkole Niepubliczne „Motylek” w Łomży oraz Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie, w bieżącym roku szkolnym realizują autorski program edukacyjno-wychowawczy „Pomiędzy nami pokoleniami”. Głównym założeniem projektu jest integracja międzypokoleniowa, a celem przyświecającym działaniom jest kształtowanie postaw akceptacji i tolerancji u najmłodszych przy jednoczesnym aktywizowaniu i wspieraniu seniorów.