Kursy pedagogiczne dla nauczycieli – co trzeba o nich wiedzieć?
Podstawą do pracy w szkole jest odpowiednie przygotowanie pedagogiczne, najlepiej udokumentowane dyplomem, certyfikatem lub innego rodzaju dokumentem. Można je zdobyć, decydując się na kursy pedagogiczne dla nauczycieli, które przygotowują do pełnienia obowiązków w placówce oświatowej. Wyjaśniamy, czym są oraz dlaczego warto się na nie zapisać.
Prawda, dobro i piękno w samorządzie uczniowskim
- Warto zachęcać uczennice i uczniów do działalności społecznej na jak najwcześniejszych etapach edukacji, ponieważ to pokazuje im siłę sprawczą nawet niepozornych działań, które mogą w przyszłości prowadzić do podejmowania odpowiedzialnych decyzji w dorosłym życiu – wyjaśnia główną ideę XIV Sejmiku Samorządów Uczniowskich Anna Borawska z Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży. Znakomitym przykładem i wzorem był najmłodszy uczestnik Sejmiku 4-klasista Igor Jemielity, który w samorządzie szkolnym działa od 1. klasy.
Rok do matury, a indeks w kieszeni
Mateusz Chludziński, uczeń klasy IV Technikum Rolniczego w Marianowie, mimo że maturę pisze za rok, ma już w kieszeni indeks wyższej uczelni rolniczej. W weekend zdobył tytuł laureata XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, a nagrodą jest właśnie zapewnienie sobie wstępu na wyższą uczelnię.
Akademia Łomżyńska otwiera nowe kierunki studiów
- Utożsamiamy się z miastem i regionem, kształcimy praktyków, wyposażamy w wiedzę praktyczną – mówi doktor hab. Dariusz Surowik, JM Rektor Akademii Łomżyńskiej, która od 1. czerwca 2023 r. oficjalnie przestała nazywać się Akademią Nauk Stosowanych (tak jak w marcu 2022 r. zmieniała nazwę z PWSIiP). Zdaniem władz uczelni, prawo do nadawania stopni doktora i nadawania stopni doktora habilitowanego to historyczna nobilitacja, ponieważ wcześniej takiego przywileju nie miała żadna uczelnia w Łomży. Akademia Łomżyńska (PWSIiP; ANSŁ) ma około 8 tysięcy absolwentów.
Zbiórka na sztandar "Ekonomika"
Prośba dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 Pawła Drożynera do społeczności Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, szczególnie do absolwentów Handlówki i Ekonomika, o współudział w sfinansowaniu sztandaru.
Światowe Dni Świadomości Autyzmu w Łomży – Fundacja Dr Otis
W dniach 03.04 – 19.05.2023 w mieście Łomża odbył się ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU zorganizowany przez FUNDACJĘ DR OTIS nad którym patronat objął Prezydent Miasta Łomży dr Mariusz Chrzanowski.
Alicja w krainie mistrzów ortografii
Noblistka Wisława Szymborska miała za sekretarza Michała Rusinka w Krakowie, a sekretarzem 8-klasistki Alicji Błędos była jej mama Anna w Łomży. - Ala jako kilkuletnia dziewczynka rysowała obrazki i dyktowała mi przygody bohaterów swojej książki – wspomina mama. Alicja Błędos jako 3-letnia czytelniczka wypożyczała książki w bibliotece, mieszczącej się wtedy w budynku ROK, a po 10 latach zwyciężyła w XVII Konkursie Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża. 13-letnia Mistrzyni poprawności zdaje też egzaminy ósmoklasisty, jak prawie 900 dzieci w Łomży.
Rozpoczął się egzamin ośmioklasisty
Prawie 900 uczniów VIII klas szkół podstawowych przystąpiło w Łomży do trwającego trzy dni egzaminu ósmoklasisty. Przystąpienie ucznia jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
Radosny i kreatywny festiwal nauki
Blisko dwa tysiące osób, w ocenie ANSŁ, wzięło udział w łomżyńskiej edycji XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W campusie Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbywały się pokazy, wykłady, warsztaty i popularnonaukowe atrakcje by urzeczywistnić tegoroczne hasło: „Nauka to więcej niż wiedza”.
Hale sportowe z rządowego programu
Cztery hale sportowe w ramach "Programu Olimpia" powstaną w rejonie Łomży. Dwie wzniesione zostaną w Gminie Łomża i dwie w Mieście Łomża.
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w ANSŁ
Już jutro, 19 maja, w campusie Akademii Nauk Stosowanych w Łomży po raz XIX zagości Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Odbywa się pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza”. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji naukowych i popularnonaukowych dla wszystkich, od przedszkola do seniora.
Medialni eksperci ruchu drogowego - ostatnie miejsca!
Zostały ostatnie miejsca, aby zarejestrować się na interesujący wykład i oko w oko spotkać się z telewizyjnymi osobistościami oraz ekspertami w dziedzinie ruchu drogowego. Specjalnie na łomżyńską odsłonę XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pojawią się w murach ANSŁ pan Marek Konkolewski, ekspert w zakresie ruchu drogowego, Inspektor Policji oraz Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w latach 2017–2018, a także Pan Jacek Zalewski, Prezes Fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Siódemka trzecia w województwie
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza zajęła pierwsze miejsce w Łomży i trzecie miejsce w województwie w rankingu szkół przygotowanym na podstawie wyników uczniów w konkursach przedmiotowych. „Bez pracy nie ma kołaczy” - podsumowuje szkoła.
Czepkowanie w przededniu Święta Pielęgniarek i Położnych
12. maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Wczoraj (11.05) studentki oraz studenci Pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, podczas uroczystości Czepkowania, symbolicznie przypieczętowali wybór swojej drogi zawodowej.
173-oje dziewcząt i chłopców zdawało matematykę w I LO
Błękitne bzy kwitną na zieleńcu podwórca I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. Słońce na niebie, lecz w cieniu chłodno. - Wszyscy nauczyciele zasługują na podziękowanie, w szczególności nauczyciele przedmiotów, które zdaję na maturze – mówi Paulina Kropiewnicka, maturzystka kl. IV E, społeczno-ekonomicznej. Abiturientka ma najwyższą średnią ocen I LO – 5,56, i bardzo wysoko ocenia nauczycieli z przedmiotów maturalnych, którzy starali się dobrze przygotować ją do matury.
Pielęgniarka i logopeda po maturze z angielskiego w II LO
118 maturzystek i maturzystów w II LO imienia Marii Konopnickiej w Łomży miało 120 minut na odpowiedzi z egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Ale dwóm przyjaciółkom wystarczyło półtorej godziny, by w słoneczny piątek z uśmiechem wyjść na korytarz ponad 100-letniego gmachu z czasów zaboru rosyjskiego, gdzie przed wojną maturę zdawała Hanka Bielicka. - Nasza matura dzisiaj była prostsza niż próbna – stwierdziły zgodnie Aleksandra i Julia.
Na maturze pisemnej „Przedwiośnie”, „Wesele” i „Tango”
Ponad 1000 maturzystek i maturzystów ze szkół średnich w Łomży przystąpiło po raz pierwszy do egzaminu maturalnego. W słoneczny czwartek było niezbyt ciepło, 12 stopni Celsiusa, ale na pewno bardzo stresowo dla czwórki abiturientów z III LO. - Przez stres przedmaturalny się nie wyspałem – mówi Michał Sakowski przed gmachem szkoły, gdzie na skwerze różowią się pąki bzów. - Z dwóch tematów rozprawki wybrałem temat o poświęceniu, które sprawia, że człowiek staje się bohaterem.
Kolejne sukcesy uczniów łomżyńskiej szkoły muzycznej
Aż 13 nagród i wyróżnień zdobyli w ostatnich tygodniach uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Młodzi akordeoniści, klarneciści, saksofoniści i skrzypkowie pokazali się z jak najlepszej strony podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w Słupcy, Elblągu, Grudziądzu i Suwałkach. – Zdobyte nagrody świadczą o tym, że talenty naszych uczniów rozwijają się prawidłowo – podkreśla dyrektor PSM Mirosław Korona, zaznaczając, że można spodziewać się po nich następnych sukcesów, bo zdolności i chęci do pracy im nie brakuje.
„Nauka to więcej niż wiedza”
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży zaprasza na XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza”. 19. maja na wszystkich chętnych czekać będą liczne atrakcje naukowe i popularnonaukowe, od warsztatów genealogicznych, warsztatów mikroskopowania, po izolację DNA z banana, symulację medyczną, symulację rozprawy mediacyjnej, czy Internet Rzeczy i kierunki rozwoju Sztucznej Inteligencji (AI).
Ponad tysiąc maturzystów odebrało świadectwa w Łomży
- Naprawdę fajnie mi się spędziło te cztery lata: dużo ciekawych osób poznałem, moich najlepszych znajomych, a z nauczycieli w pamięć najbardziej zapadnie moja wychowawczyni Joanna Charubin i matematyczka Irena Ramotowska – mówi Paweł Koziej, maturzysta z II LO, który jest jednym z 1028 abiturientów w Łomży, przystępujących po raz pierwszy do matury po majówce. W szkołach średnich odbierali świadectwa i dziękowali swoim profesorom. - Ciekawych wydarzeń było wiele, aż ciężko spamiętać, ale miło spędziłem czas w II LO. Sporo się rozwinąłem naukowo i jako osoba.