Kurpiowskie palmy w Zbójnej i Łysych
Tysiące mieszkańców Kurpi przeszło w procesjach z palmami w Zbójnej i Łysych. W tej drugiej miejscowości co roku gromadzą się niezliczone rzesze turystów z wielu zakątków Polski i świata, by podziwiać wielobarwne palmy, które w Łysych są szczególnie okazałe – osiągają nawet kilka metrów wysokości... W Zbójne, dzięki staraniom władz gminy i tamtejszego GOK, tradycja robienia charakterystycznych dla regionu palm ponownie się odradza. Z roku na rok procesja z palmami staje się coraz barwniejsza...
Czytajmy razem
„Opowiedział dzięcioł sowie” Jana Brzechwy to jedna z najzabawniejszych opowieści, jakie ostatnio czytałam – mówi Ewa Sznejder, kierownik łomżyńskiego oddziału Gazety Współczesnej. - Kolega z redakcji razem z panią Elżbietą Chamryk z oddziału dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej nie musieli mnie długo namawiać.
Salonowe wspomnienie Swoińskiego
Zmarłego we wrześniu ubiegłego roku artystę Jerzego Swoińskiego wspominali goście Salonu Sztuk dr Anny Jakubowskiej. Swoiński urodził się w Chełmnie, ale większość życia spędził w Łomży. Tu pracował i tu tworzył, a część jego prac można było podziwiać na ścianach Salonu...
„30/30 - Największe przeboje” - Michał Bajor w Łomży
Michał Bajor po ponad pięciu latach wystąpił wczoraj w Łomży! Sala widowiskowa Liceum Katolickiego była pełna nie tylko spragnionych ambitnej piosenki poetyckiej słuchaczy, ale i wykonawstwa na najwyższym poziomie. Charakterystyczna chrypka w utworach i pogodna, "pamiętnikarska", snuta przez Artystę opowieść o własnym życiu i twórczości, na dwie godziny przeniosła nas w rejony czystej sztuki. Czasem - szczerej łzy...
Tryptyk...
Wyjątkowy koncert odbył się wczoraj wieczorem w Łomży. „Tryptyk” poświęcony był Pamięci zmarłego przed rokiem Ojca Świętego Jana Pałwa II. Wraz z muzykami Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej wystąpił Dariusz Wójcik, który recytował ostatni napisany przez papieża Polaka cykl poetycki – "Tryptyk Rzymski".
Łomżyńscy recytatorzy w walce o finał
Natalia Grzeszczyk, Elżbieta Szepietowska i Wojciech Frąckiewicz będą reprezentować Łomżę podczas wojewódzkich eliminacji 51. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. We wtorek w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych odbyły się miejskie eliminacje konkursu. W sumie wystartowało w nich piętnastu recytatorów.
Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży ogłasza VII edycję Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, który przebiegać będzie w dwóch etapach: nadsyłanie własnych, wcześniej niepublikowanych wierszy pod adresem Miejskiej Biblioteki Publicznej, prezentacja zgłoszonych utworów przez finalistów na specjalnie zorganizowanym wieczorze poetyckim i rozstrzygnięcie konkursu.
Wileńskie palmy na Starym Rynku
Mające kształt kolorowych wysmukłych bukietów lub barwnych pałek, różnej wysokości i grubości, z misternie układanych suszonych kwiatów, farbowanych kłosków różnych traw i mchów – tak wyglądają palmy wileńskie. W sobotę łomżanie mieli okazję pooglądania i kupienia palm i innych cudeniek wprost z Wileńszczyzny. Prezentację Wileńskich Tradycji Wielkanocnych zorganizowała Wspólnota Polska.
Muzeum w nowym
Zakończyła się trwająca niemal pół roku przeprowadzka Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Muzeum, jego pracownicy i eksponaty są już w pomieszczeniach budynku przy ul. Dwornej 22, a nie jak to było przez ostatnie ćwierć wieku w Domu Pastora przy Krzywym Kole 1. Niestety koniec przeprowadzki nie oznacza, że lada chwila zostaniemy zaproszeni na otwarcie nowej siedziby łomżyńskiego muzeum. Jak ocenia Jerzy Jastrzębski dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży jeśli znajdą się fundusze na konieczne prace adaptacyjne pierwszą wystawę może uda się otworzyć pod koniec roku.
Od marszałka na kulturę
Pieniądze na realizacje wystawy o Browarze w Drozdowie przez Muzeum Przyrody w Drozdowie, tworzenie kolekcji tkanin przez Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży, a także m.in. na konserwację organów w kościele parafialnym w Drozdowie przekazał zarząd województwa podlaskiego. W sumie kwotą 265 tys złotych wsparto 35 zadań z dziedziny kultury i ochrony jej dóbr.
Wakacyjne warsztaty teatralne.
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży oraz Czarny Teatr Sivina II Tomasza Brzezińskiego ogłaszają nabór chętnych do udziału w wakacyjnych warsztatach teatralnych.
Bóg czyta wiersze
W poniedziałkowy wieczór Centrum Katolickie im. Jana Pawła II w Łomży dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży gościło dra Waldemara Smaszcza, krytyka literackiego i eseistę oraz artystę z krakowskiej Piwnicy pod Baranami Leszka Długosza. Celem spotkania była prezentacja ostatniej książki nieżyjącego już ks. Jana Twardowskiego – antologii poezji polskiej, w której przygotowaniu uczestniczył dr Smaszcz.
Prawie jak The Beatles...
Kilkaset osób bawiło się przy dźwiękach muzyki legendarnego zespołu The Beatles. Na scenie w urzędzie wojewódzkim nie pojawili się jednak muzycy z Liverpoolu, a czeskiej Pragi. The Beatles Revial Band Prague jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych zespołów revivalovych. Czescy Beatlesi do swoich protoplastów upodabniają się nie tylko muzycznie, ale także wizualnie...
Sukcesy młodych wokalistów
Dwaj wokaliści z Łomży - Dawid Dąbrowski i Łukasz Lipski odnieśli sukcesy podczas V Regionalnego Konkursu Piosenki Dziecięcej w Olsztynie. Na scenie tamtejszej filharmonii zaprezentowało się 25 solistów z północno-wschodniej Polski. Sześcioletni Dawid zdobył nagrodę specjalną, a 12-letni Łukasz został jednym z laureatów konkursu.
„Karius i Baktus” - stomatologiczna premiera w Teatrze Lalki i Aktora
W niedzielne popołudnie, przy szczelnie wypełnionej widowi, aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Łomży po raz pierwszy (nie licząc pokazu przedpołudniowego) wystawili spektakl „Karius i Baktus”. To już 45 premiera przygotowana przez łomżyński teatr. Sztukę na podstawie opowiadania norweskiego autora Thornbjörn Egner adaptował dyrektor teatru Jarosław Antoniuk. Po jej obejrzeniu mycie zębów stanie się dla dzieci świetną zabawą...
„Wierszyki łamiące języki” - konkurs recytatorski
„…dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka” (Małgorzata Strzałkowska)
Dni Literatury Dziecięcej 1 – 30 kwietnia 2006 r.
2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej - obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - obchodzony m.in. w rocznicę urodzin Miguela de Cervantesa Rok 2006 - Rokiem Języka Polskiego – ogłoszony przez Senat RP
Czysta formalność
Młoda i ambitna. Piękna i utalentowana. Pomysłowa i pracowita. Urodziła się w 1978 w Katowicach, gdzie studiowali jej rodzice. Swoją pierwszą wystawę w Łomży otworzyła w Galerii Pod Arkadami, którą stworzył jej nieżyjący już tata Wiesław Sielski.
Zapusty w Radziłowie 2006
Wtorek poprzedzający Środę Popielcową w dawnych czasach był wyjątkowy. To ostatni dzień karnawału – czyli po staropolsku zapustów. Namiastkę dawnych zapustnych szaleństw od kilku lat można zobaczyć w Radziłowie. W nadbiebrzańskiej wiosce we wtorek karnawał żegnał barwny korowód poprzebieranych mieszkańców. Najważniejsza z nich była jak zwykle Ziabela, czyli para kukieł naturalnej wielkości, ciągniętych na kole od wozu.
Zambrowskie „Żubry” wręczone
Już po raz szósty burmistrza Zambrowa przyznał swoje nagrody – Zambrowskie Żubry. Specjalna wielka gala podczas której zostały one wręczone laureatom tegorocznej edycji odbyła się na sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie. O tym, komu statuetka przypadła w jednej z siedmiu kategorii decydowała specjalna – jedenastoosobowa kapituła.