„Tadeuszki” I LO ciekawsze dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki również bierze udział w Szkolnym Budżecie Obywatelskim, realizowanym przez Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej. Szkolna społeczność od razu dostrzegła szansę zmian na lepsze, dzięki środkom od finansującego projekt Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności. Uczniowie mają już pomysły co do wykorzystania 5 tysięcy złotych na jakąś inwestycję czy zmiany w infrastrukturze szkoły, ale jeszcze ciekawiej jest przy działaniu miękkim, na które otrzymają 2 tysiące złotych – chcą je przeznaczyć na wzbogacenie tygodnia kultury uczniowskiej, wydarzenia w I LO kultowego.
Szkolny Budżet Obywatelski szansą dla aktywnych
Społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 bardzo aktywnie włączyła się w prace w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki realizowanemu przez Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej projektowi szkoła na sfinalizowanie dwóch zwycięskich pomysłów otrzyma dofinansowanie w łącznej wysokości siedmiu tysięcy złotych. – Jest o co walczyć, a do tego fajną motywacją było to, że coś takiego odbywa się w naszej szkole po raz pierwszy – mówi Dominika Wojsław z klasy IV TBp. – Poza tym jesteśmy już w czwartej klasie, za rok odchodzimy z tej szkoły, tak więc fajnie byłoby na pożegnanie pozostawić w niej swój ślad.
Panowie najlepiej napisali listy
Jakub Kotowski z SP10 i Szymon Domasiewicz z SP5, każdy w swojej kategorii wygrali konkurs literacki pt. List do postaci z bajki lub baśni. Uroczysta gala odbyła się w 25 października 2022 r. w Hali Kultury.
Co dają nam szkoły policealne?
Szkoły policealne często muszą się mierzyć z niezbyt pochlebnymi opiniami na swój temat. Zazwyczaj jednak są one wypowiadane przez osoby, które nigdy się w nich nie uczyły. A przecież placówki tego typu to dla wielu ludzi szansa na zdobycie cennego wykształcenia, które może im otworzyć drzwi do lepszego życia. Zanim więc na dobre skreślicie je ze swojej listy, warto dowiedzieć się, co takiego może dać wam szkoła policealna. Warszawa, czy Katowice i Olsztyn to tylko przykłady miejscowości, w których można znaleźć niejedną dobrą placówkę edukacyjną takiego rodzaju.
Imieniny patronki szkoły w Konarzycach uczczono wmurowaniem kamienia węgielnego pod jej rozbudowę
- Chcemy, aby 1 września 2023 roku dzieci rozpoczęły naukę także w nowym budynku. Czas jest krótki, plan jest bardzo ambitny – mówił Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kolejnego skrzydła szkoły w Konarzycach. Uroczystość stała się symbolicznym prezentem urodzinowym dla patronki szkoły ppor. druhny Jadwigi Dziekońskiej, ps. Jadzia.
Prezydent Chrzanowski nagrodził 21 nauczycieli z 1397
Na spotkaniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyrażano skrajnie różne opinie. Przewodnicząca Rady Miasta Łomża Alicja Konopka mówi, że w naszym mieście „tak źle nie jest”, skoro wielkich protestów nie ma, a przedstawicielki związków zawodowych wręcz odwrotnie: Ewa Chludzińska z ZNP przypomina o proteście i zubożeniu nauczycieli, zaś Jolanta Chojnowska z NSZZ Solidarność postuluje uczciwe zarobki, żeby wdzięczność urzędników dla pedagogów miała wymiar finansowy.
Rok akademicki rozpoczął MANS
Po raz pierwszy jako Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży i po raz 27 od początku powstania jako Wyższa Szkoła Agrobiznesu rozpoczął się rok akademicki w kolejnej łomżyńskiej szkole wyższej.
Czy pamiętasz słoneczny Dzień swojego Nauczyciela...?
- Starsi, siwi panowie i starsze panie pozdrawiają mnie, rozmawiają i wspominają ze wzruszeniem czasy, gdy przed wielu laty chodzili do szkoły – mówi 87-letnia emerytowana nauczycielka Hanna Jabłońska, do której zadzwoniliśmy w Dniu Edukacji Narodowej. Na ręce absolwentki z 1953 r. w Liceum Pedagogicznym w Łomży złożyliśmy życzenia zdrowia, radości, sympatii i dobrej pamięci.
Profesor Bralczyk uczy przemawiania w Akademii NSŁ
Są młodzi, ambitni i sympatyczni. Mają po 19 lub 20 lat i przyjechali do uczelni przy Akademickiej studiować, zdobyć wiedzę i rozwinąć osobowość. Patrycja i Rafał przybyli z Przasnysza i Ostrołęki, Bartek i Kamil mają najbliżej, bo z Łomży, a najdalej do Akademii Nauk Stosowanych ma Alvaro, który na studia po angielsku wybrał się aż z Sewilli w Hiszpanii i „aun asi es privilegio estar aqui”. ANS zaczęła uroczyście nowy rok akademicki z około 1800 studentami i ponad 300 pracownikami.
Sala do zabawy i odkrywania reguł świata w ANSŁ
Ponad 800 tysięcy złotych kosztuje 15 stanowisk do zabaw w eksperymenty naukowe i 11 pudełek do doświadczeń dla dzieci i dorosłych. W Akademii Nauk Stosowanych w Łomży wstęgę z SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności pocięli, m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski i Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Dzieci z SP 7 chwaliły pomysł.
Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” w Marianowie
Wystawę o dokonaniach wybitnych Polaków otwarto w czwartek w ZSCKR. Na 23 planszach umieszczono zdjęcia i krótkie opisy 44 bohaterów, o których większość z nas wie niewiele.
Początek roku studenckiego Akademii NSŁ i uczelni Łomży
- Nasi pierwsi studenci pojawią się w murach uczelni, na ćwiczeniach i wykładach w poniedziałek, 3. października, a uroczysta inauguracja roku akademickiego odbędzie się 12. października – mówi Jolanta Święszkowska, rzecznik Akademii Nauk Stosowanych (PWSIiP) w Łomży, gdzie 650 osób zaczyna 1. rok studiów, zaś w sumie studiować będzie około 1800 żaków. W Wyższym Seminarium Duchownym także w poniedziałek startują zajęcia dla 3 studentów 1. roku i 30 w sumie na 6 latach.
Podsumowanie projektu #Czerwony Bór’44
Wystawa zdjęć i pamiątek po uczestnikach bitwy w Czerwonym Borze w czerwcu 1944 roku, jednego z największych starć partyzantów z wojskami niemieckimi w okręgu białostockim, zakończyła kolejny projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. – Od bitwy w Czerwonym Borze minęło 78 lat i nikt z jej uczestników już nie żyje – podkreśla jedna z koordynatorek projektu Jolanta Żochowska. – Zebrane zdjęcia i pamiątki pochodzą z archiwów rodzinnych, od osób prywatnych, które życzliwie nam je udostępniły. Poprzez tę wystawę, ten projekt, chcieliśmy upamiętnić tych wszystkich ludzi, którzy walczyli i ginęli za swoją Ojczyznę.
Wystartował Szkolny Budżet Obywatelski
Rozpoczęła się realizacja projektu Szkolny Budżet Obywatelski, stworzonego przez Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności. – Uznaliśmy w ramach Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej, że takie działania o charakterze obywatelskim dla młodzieży są niezwykle ważne i potrzebne – mówi członek jego zarządu Krzysztof Kozicki, doświadczony pedagog i samorządowiec, prowadzący lekcje obywatelskie w uczestniczących w Szkolnym Budżecie Obywatelskim czterech łomżyńskich szkołach średnich. Jest o co walczyć, bo każda ze szkół na realizację zwycięskich projektów otrzyma granty w wysokości siedmiu tysięcy złotych.
Próbna matura w liceach i w Łomży zakwitły kasztany
Uczniowie liceów z czteroletnim okresem kształcenia o godzinie 9 rozpoczęli pisanie testowej matury. W województwie podlaskim przystąpiło 59 szkół (68%), a w Łomży... zakwitły kasztany.
Pełnoletnia Akademia Nauk Stosowanych
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży świętuje 18-lecie. – Na te 18 urodziny sami zrobiliśmy sobie prezent, uzyskaliśmy jako Akademia Nauk Stosowanych prawo do nadawania stopni doktora i nadawania stopni doktora habilitowanego – podkreślał rektor Dariusz Surowik, dodając, że coś takiego w historii łomżyńskich uczelni zdarzyło się po raz pierwszy. Z okazji jubileuszu zorganizowano okolicznościową galę, podczas której zasłużeni pracownicy uczelni otrzymali odznaczenia. Wzięli w niej udział członkowie Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, a zwieńczył specjalny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Niezdrowe automaty w łomżyńskich szkołach
- Nigdy chęć zysku jednostki nie może być stawiana wyżej niż zdrowie publiczne ani odbywać się kosztem zdrowia szczególnie tych najmłodszych, mniej świadomych konsumentów czyli dzieci – mówi radny Dariusz Domasiewicz, który od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego domaga się „natychmiastowego podjęcia działań” w sprawie automatów.
AndJoy - szkoła budząca ciekawość świata poprzez naukę języka angielskiego
Przed rokiem radosny, lecz przede wszystkim mądry miś Eddie, rozpoczął swoją przygodę z łomżyńskimi dziećmi w Szkole Językowej AndJoy, pomagając im poznawać świat i zgłębiać tajniki języka angielskiego. Miś zadomowił się w naszym mieście na dobre! W lokalu szkoły, przy ulicy Małachowskiego 6/53, na ścianach jest jego portret, a większa od niejednego taty maskotka Eda wita uczniów i rodziców.
Aktywizacja uczniów dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu
Cztery łomżyńskie szkoły średnie rozpoczynają udział w projekcie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatywa tego typu i na taką skalę odbywa się w Łomży po raz pierwszy, dzięki Stowarzyszeniu Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej i dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności. – Chcemy pokazać młodym ludziom, że coś od nich zależy – podkreśla Tomasz Wróblewski, prezes Stowarzyszenia i koordynator projektu. – To nauka demokracji od podstaw, danie uczniom możliwości zaangażowania się w coś pożytecznego i dokonaniu zmian na lepsze, dzięki wspólnemu działaniu i środkom zewnętrznym.
Nurtujące pytanie o pieniądze na pływanie i tenisa
- Inne placówki nie występowały do organu prowadzącego z wnioskami, dotyczącymi zajęć na basenie – odpowiada inspektor Sylwia Marciniak z Urzędu Miejskiego w Łomży na pytanie portalu 4lomza.pl, czy inne szkoły niż SP 1 oraz SP 10 mają zajęcia na basenie, finansowane przez Miasto lub dofinansowane? Czytelników nurtowały wątpliwości, co z finansowaniem zajęć, i się opłaciło.