Pierwszy pacjent z podejrzeniem koronawirusa
Nocą do łomżyńskiego szpitala przywieziono jednego pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. To teraz jedyny pacjent w szpitalu. Od północy szpital w Łomży stał się tzw. jednoimiennym pełnoprofilowym szpitalem zakaźny do zwalczania koronawirusa dla całego województwa podlaskiego. Decyzja wojewody podlaskiego wywołała protesty pracowników i mieszkańców. Około setki w poniedziałkowy poranek podjechało samochodami przed szpital. Trąbili, część miała w samochodach kartki z napisem „ oddajcie nam szpital”.
Lekarz ze szpitala do mieszkańców: Ogromna prośba - siedźcie w domu, a my walczymy!
Paweł Sobczyński to lekarz rezydent Szpitala Wojewódzkiego w Łomży i kolejny łomżyński medyk, który w związku z nieprzygotowaniem łomżyńskiego szpitala do pełnienia funkcji szpitala zakaźnego do walki z koranawirusem, apeluje do mieszkańców: Nie narażajcie się na kontakt z innymi ludźmi, którzy mogą być potencjalnych źródłem zakażenia. Tylko w ten sposób możecie pomóc nam lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi szpitala w walce z wirusem. To jedyne wyjście, aby zminimalizować ilość zachorowań w naszym regionie.
Koronawirus się zbliża
- Musimy spodziewać się wzrostu zachorowań w najbliższych dniach. Jednak za ok. 10 dni powinny pojawiać się pozytywne efekty restrykcji, które wprowadziliśmy - mówił w niedzielny wieczór minister zdrowia Łukasz Szumowski. W niedzielę (15.03) potwierdzono 19 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w naszym kraju W całym kraju liczbę osób zakażonych koronawirusem w niedzielę wieczorem określano jest na 123 osoby. W tej licznie są trzy osoby, które zmarły.
Wyjazdy do sanatorium z ZUS wstrzymane
W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażenia COVID-19 oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał czasowo – do odwołania - wyjazdy do ośrodków sanatoryjnych.
Awantura w szpitalu. Pracownicy: „Zejdziemy z linii frontu”
- My się nie zgadzamy, aby szpital był przekształcony. Myśmy mieliśmy nadzieję, że na pewno nas zabezpieczą, ale nic nie ma. Rozdano nam maseczki i okulary, jak do szlifowania tynku, ze sklepu budowlanego – mówi z wyrzutem i rozżaleniem jedna z osób uczestniczących w niedzielę w spotkaniu szerokiego kierownictwa personelu szpitala z władzami województwa podlaskiego. Uczestniczyło w nim ponad 100 osób. - Oni nie mają o niczym pojęcia. Oni ileś tam pieniędzy przelali – i co z tego? Mają czyste sumienie? Wszyscy żeśmy się tylko poirytowali – relacjonuje zdenerwowany pracownik szpitala zaznaczając, że „od godziny 0 z całego województwa będą przywozić pacjentów” chorych z podejrzeniem koronawirusa. - My odmawiamy wykonywania czynności. Pracodawca musi zapewnić ochronę osobistą i bezpieczeństwo pracy, ale to nie jest zapewnione!!!
Zamiast wizyty u lekarza rodzinnego zalecane teleporady
KAŻDEMU pacjentowi, również bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw należy udzielić TELEPORADY. Tylko w sytuacjach kiedy jest to niezbędne pacjent powinien zostać umówiony na konkretną godzinę do lekarza – to zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. - Lekarz udzielający TELEPORADY na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego.
Gdzie po pomoc, jak nie można do szpitala w Łomży?
W związku z przekształceniem łomżyńskiego szpitala w szpital zakaźny na potrzeby leczenia osób zakażonych koronawirusem pacjenci oczekujący na wizytę pierwszorazową w poradniach specjalistycznych łomżyńskiego szpitala powinni zgłaszać się do... najbliższych poradni specjalistycznych. I tak np. logopedia i urologia jest w Białymstoku, zakaźniak w Grajewie, pediatria w Grajewie, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem lub Zambrowie, a rehabilitacja kardiologiczna w Hajnówce, Supraślu lub Augustowie. Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku opublikował komunikat dotyczący wizyt w poradniach specjalistycznych Szpitala Wojewódzkiego w Łomży od poniedziałku 16 marca 2020 r..
Karetki zabrały pierwszych pacjentów ze szpitala w Łomży
W sobotnie południe karateki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży rozpoczęły wywożenie ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży hospitalizowanych tu pacjentów. W związku z przekształceniem łomżyńskiego szpitala w szpital zakaźny ds. koronawirusa, hospitalizowani tu pacjenci wywożeni są do okolicznych szpitali powiatowych w Grajewie, Kolnie i Zambrowie.
Komunikat PUW: Szpital Wojewódzki w Łomży - jednoimiennym szpitalem zakaźnym w Podlaskiem
W związku z tym, że coraz więcej osób może potrzebować pomocy medycznej, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by 19 placówek medycznych w całej Polsce przekształcić w szpitale zakaźne. W Podlaskiem będzie to Szpital Wojewódzki w Łomży. - Decyzja była poprzedzona bardzo rozległą analizą zasobów naszych szpitali oraz analizą ryzyka bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego – informuje Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ.
Decyzja zapadła. Po 12. rozpoczyna się ewakuacja pacjentów szpitala w Łomży
Decyzja zapadła. Szpital wojewódzki w Łomży został wskazany przez pana ministra (ministra zdrowia – dop. red.) do tego, aby zabezpieczyć społeczeństwo, ludzi zagrożonych koronawirusem, którzy będą w przyszłości. Teraz przed nami poważne zadanie przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji pacjentów i przygotowania szpitala do pełnienia tej funkcji – mówił w sobotnie przedpołudnie wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński.
Marszałek: Bardziej martwiłbym się o to, abyśmy byli w stanie zabezpieczyć kadrę medyczną
- Jesteśmy przygotowani do każdej możliwości – mówił marszałek województwa podlaskiego komentując nasze doniesienia o tym, że Szpital Wojewódzki w Łomży miałby zostać przekształcony w szpital zakaźny w związku z walką z koronawirusem. Marszałek przekonywał, że nie ma znaczenia, że szpital od miesięcy nie ma dyrektora, bo „pani, która pełni obowiązki, bardzo dobrze sobie radzi”. - Bardziej martwiłbym się o to, abyśmy - patrząc na sytuację we Włoszech - byli w stanie zabezpieczyć kadrę medyczną, aby walczyć z tym wirusem – mówi marszałek dodając: „To jest dla nas najważniejsza kwestia, bo jak widać po stronie rządu, jak też samorządu, środki finansowe są”.
Dyr. Chilińska: Żaden z dyrektorów szpitali nie jest zadowolony z tego powodu
Dowiedzieliśmy się, że Szpital Wojewódzki w Łomży podczas epidemii koronawirusa w Polsce mógłby stać się szpitalem zakaźnym dla całego regionu. - Tak, to prawda, taką informację dostałam wczoraj wieczorem – potwierdza doktor Joanna Chilińska, pełniąca obowiązki dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Jest to informacja ustna, niepotwierdzona na piśmie, dlatego nie będę jej komentować. Ministerstwo Zdrowia o godzinie 14. ma podać listę szpitali, wskazanych jako szpitale zakaźne do walki z koronawirusem SARS-Cov-2, wywołującym chorobę COVID-19.
Szpital zakaźny będzie w Łomży – już jest na ministerialnej liście
Potwierdzają się nasze poranne informacje. Ministerstwo Zdrowia zmieniło listę placówek które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają być przekształcone w szpitale zakaźne. W miejscu, gdzie wczoraj był Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, teraz jest Szpital Wojewódzki w Łomży.
„Nadzwyczajne rozwiązania” w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, w którym od początku marca obowiązuje zakaz odwiedzi pacjentów przebywających w oddziałach szpitalnych, teraz wprowadza kolejne, jeszcze większe środki bezpieczeństwa. Tym razem dotyczą one ograniczenia przyjęć pacjentów w poradniach specjalistycznych.
„Koronawirus – co o nim wiemy” Prawda czy fałsz?
COVID-19 powoduje więcej zgonów, niż grypa sezonowa? Tak to prawda, podobnie jak prawdą jest, że mężczyźni ciężej niż kobiety chorują na COVID-19, a dzieci zakażenie przechodzą łagodnie. Fałszem jest jednak informacja, że alkohol chroni przed wirusem. Żeby zapobiegać nieuzasadnionej panice Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę najczęstszych mitów, pomyłek i wątpliwości dotyczących nowego koronawirusa i wywołanej przez niego epidemii.
Więcej chętnych na dyrektora szpitala w Łomży
Do wczoraj mogli zgłaszać się kandydaci chcący zostać dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. To drugi konkurs ogłoszony, po tym jak w poprzednim komisja konkursowa nie wybrała żadnej z dwóch kandydatek. Tym razem zainteresowanie pracą jest większe. Jak informuje Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa, do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wpłynęło pięć ofert.
Koronawirus: Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów
- Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych - podaje Główny Inspektor Sanitarny kraju wskazując 8 rad dla seniorów, które mają pomóc w uchronieniu się przed zakażeniem także koronawirusem.
Wojewódzka lista podmiotów leczniczych przeciwko koronawirusowi
Wojewoda Podlaski ogłosił wykaz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, na terenie województwa podlaskiego. Na liście jest 11 podmiotów w tym szpital wojewódzki w Łomży i wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego w Łomży. Powstania na podstawie nowej specustawy, która ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Kobieta po izolacji w szpitalu wróciła do rodziny
- Wszyscy odetchnęliśmy z ogromną ulgą, ponieważ dzisiaj kobieta z podejrzeniem koronawirusa, która od wtorku przebywała na obserwacji w izolatce oddziału zakaźnego, została wypuszczona do domu – informuje doktor Joanna Chilińska, pełniąca obowiązki dyrektora Szpitala Wojewódzkiego imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1980 – 1981) w Łomży. W szpitalu nadal obowiązuje do odwołania zakaz odwiedzin w oddziałach, oprócz opiekunów dzieci i osób niepełnosprawnych.
7 osób w województwie przebadanych pod kątem COVID-19
- Do tej pory w regionie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem – podał w komunikacie Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Z komunikatu wynika, że do tej pory otrzymano wyniki badań na obecność COVID-19 od 7 osób i wszystkie one dały ujemne wyniki.