Pejzaż nieoczywisty Macieja Kiełczewskiego
Indywidualną wystawę malarstwa „Pejzaż?” Macieja Kiełczewskiego otwarto w Galerii Bonar MDK-DŚT. Ten bardzo utalentowany młody artysta to wychowanek Anny Bureś i absolwent łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka, obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. – Maciej czaruje kolorem, plamą, linią, formą, fakturą i techniką, zabiera nas w podróż, ponieważ te prace powstawały podczas jego wypraw na Mazury czy w góry – zauważa Anna Bureś, zachęcając do oglądania, czynnej do 16 października, efektownej wystawy.
Nowe ścieżki Anny Bureś i jej następczyni Agnieszki Chojnowskiej
Po 31 latach w Pracowni Plastycznej MDK-DŚT doszło do epokowej zmiany. Anna Bureś odchodzi na emeryturę, chociaż nie rozstaje się z MDK do końca. – Obserwowałam przez lata, jak te dzieci się rozwijają – mówi Anna Bureś. – Później obserwowałam jak idą w świat, podążają swoją drogą, stając się artystami lub aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego i artystycznego. Dlatego rozpiera mnie duma, że ten kawał mojego życia nie poszedł na marne, ale teraz jest czas, żebym zrobiła coś dla siebie, czas pomyśleć o sobie. Jej następczynią została Agnieszka Chojnowska, młoda artystka i pedagog z odpowiednim doświadczeniem i przede wszystkim predyspozycjami, by zastąpić kogoś tak charyzmatycznego, twórczego i uwielbianego przez dzieci jak Anna Bureś.
Jeden koncert i dwie inauguracje Filharmonii Kameralnej
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego wspaniałym koncertem rozpoczęła nowy sezon artystyczny. Była to również inauguracja II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, dlatego w programie nie zabrakło dzieł tego kompozytora. Dopełniły je kompozycje Mozarta, Beethovena i Haydna, a w roli solistów zabłyśli skrzypek Mateusz Kasprzak-Łabudziński i altowiolista Adrian Stanciu. Publiczność nagrodziła artystów długotrwałą owacją; zachwytu nie kryli również portugalski dyrygent Filipe Cunha oraz inicjator festiwalu, znany opozycjonista, wydawca i miłośnik muzyki klasycznej Piotr Jegliński.
Koncertowo-sportowy weekend
Trzy najbliższe dni w Łomży i w jej okolicach upłyną pod znakiem licznych imprez sportowych i kulturalnych. ŁKS 1926 Łomża będzie bronić pozycji lidera podlaskiej grupy IV ligi, rywalizując z zajmującym piąte miejsce LKS Promień Mońki. Miłośnicy bluesa i rocka nie mogą przegapić sobotniego koncertu w Hali Kultury, między innymi z udziałem gitarowego wirtuoza ze Słowacji Rene Lacko. Na terenie miasta zaplanowano również seanse w ramach „Jesiennego kina samochodowego” oraz dwie imprezy familijne, odbywające się w parkach w sobotę i w niedzielę.
Moneta ze Stuttgartu i obwieszczenie ze Lwowa w Muzeum Fort
Moneta 20 fenigów z 1918 roku, wybita w Stuttgarcie, oraz obwieszczenie powołania we Lwowie z 1916 roku - to dwa nowe eksponaty, o jakie wzbogaciła się kolekcja Muzeum Fort w Piątnicy, które stworzył w schronie pogotowia bojowego przy forcie III ppłk. Ludwik Zalewski w połowie lat 90.
Kameralnie poprzez wieki
Aleksandra Kuls i Marcin Koziak zachwycili publiczność XVIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Na owacyjnie przyjęty przez słuchaczy program złożyły się prawdziwe perełki muzyki ostatnich czterech stuleci, od baroku do czasów współczesnych. Część wykonanych przez dwoje wirtuozów kompozycji miała w Łomży swą koncertową premierę; był to również pierwszy festiwalowy koncert w oddanej do użytku w roku ubiegłym sali Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Rzeźbiarskie przeznaczenie Jacka Zacharzewskiego
Niezwykle oryginalną wystawę „- ∞ Tak miało być ∞ +” otwarto w Galerii Pod Arkadami. Artysta z Drozdowa Jacek Zacharzewski zaprezentował w jej kameralnej przestrzeni rzeźbę artystyczną i użytkową z czarnego dębu; materiału niezwykle trudnego w obróbce, ale zarazem pięknego i dającego ogromne możliwości artystyczne. – To prace unikalne, których nie da się powtórzyć, nawet biorąc pod uwagę maszyny numeryczne czy nowe technologie – podkreśla Jacek Zacharzewski, dodając, że chciał za wszelką cenę ocalić ten cudowny materiał od zapomnienia i ma nadzieję, że mu się to udało.
Imprezy na weekend naznaczone historią i muzyką
Mimo, że przed nami pochmurny i deszczowy weekend, to organizatorzy przygotowali kilka wydarzeń, w tym plenerowych. Znaczna ich część będzie dotyczyła kolejnej rocznicy walk pod Wizną.
Jan Miłosz Zarzycki z „Muzycznym Orłem”
Za wybitne osiągnięcia artystyczne w 2021 roku kapituła II Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” wyróżniła Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrygenta i dyrektora Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Wystawa Zdzisława Beksińskiego w Łomży
Wystawa czasowa jednego z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych Zdzisława Beksińskiego została otwarta w Muzeum Północno-Mazowieckim. „Od fotografii do fotomontażu komputerowego“ pokazuje mniej znane, ale równie ciekawe jak malarstwo, fotograficzne dokonania Beksińskiego: czarno-białe zdjęcia z lat 50. i 60. oraz pionierskie prace z końcowego etapu jego życia, kiedy wrócił do fotografii, łącząc ją, dzięki programom komputerowym, z grafiką.
Ballady, romanse i promocja czytelnictwa przed biblioteką
Łomża tradycyjnie już włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Fragmenty „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Roku Romantyzmu Polskiego czytali przedstawiciele parlamentu i władz z senatorem Markiem Adamem Komorowskim i prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim na czele, aktorzy Teatru Lalki i Aktora oraz inni reprezentanci świata kultury, a także zwykli mieszkańcy miasta, młodsi i starsi miłośnicy literatury. – „Ballady i romanse” to arcydzieło naszej literatury, dzieło prekursorskie i jak widać do dziś lubiane! – podkreślał jeden z uczestników imprezy, z radością prezentujący pamiątkowy stempel w noszącym ślady częstego czytania egzemplarzu książki.
Narodowe czytanie, koncerty, piknik i Beksiński na weekend
Pierwszy weekend września zapowiada się w Łomży i w jej okolicach nad wyraz ciekawie. Ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie“ odbędzie się nie tylko w Łomży, ale również w wielu pobliskich miejscowościach. Dotrze do nich również Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, dzięki koncertom artystów z Polski, Portugalii i Włoch w Kupiskach i w Podgórzu. Zaplanowano też szereg imprez familijnych, na przykład rodzinny piknik osiedlowy na ulicy Przytulnej. Wydarzeniem weekendu jest otwarcie wystawy fotografii jednego z najwybitniejszych polskich artystów Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Północno-Mazowieckim.
Inauguracja festiwalu Sacrum et Musica
Koncert znakomitej orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis w łomżyńskiej katedrze oficjalnie rozpoczął XVIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Jako soliści zaprezentowali się grecka śpiewaczka Marita Paparizou oraz koncertmistrz orkiestry Waldemar Kośmieja, a całość poprowadził hiszpański dyrygent Jose Miguel Rodilla. W ramach trwającego do pierwszych dni października festiwalu odbędzie się jeszcze wiele innych, równie interesujących, koncertów z udziałem polskich i zagranicznych artystów.
Imprezy na ostatni weekend sierpnia
Zakończenie wakacji na łomżyńskich bulwarach. Inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica z udziałem polskich, greckich i hiszpańskich artystów. Plenerowy spektakl dla najmłodszych w łomżyńskim porcie. Półmaraton Kurpiowski Pśejåk i familijna impreza w Nowogrodzie. Zlot pojazdów zabytkowych w Ostrołęce. Ostatni weekend sierpnia zapowiada się w Łomży i w regionie nad wyraz ciekawie, bo różnych wydarzeń i imprez nie brakuje, a wstęp na większość z nich jest wolny.
Kolekcja niezwyczajna w łomżyńskiej galerii
Wystawę malarstwa „Giewont – kolekcja niezwyczajna” otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Na wystawę składa się 55 obrazów, wybranych z unikalnej kolekcji Elżbiety i Andrzeja Kubasiewiczów. Wszystkie przedstawiają Giewont który, jak się okazuje, fascynował zarówno najwybitniejszych polskich malarzy, jak też twórców amatorów.
Filmowy przegląd, spotkania i zaskakujący koncert na Narwiańskim Festiwalu
Klimatyczny koncert ,,Muzyka rzeki” gitarzysty Michała Zygmunta zakończył drugi dzień Narwiańskiego Festiwalu Przyrodniczego. Przed koncertem odbyło się spotkanie z dziennikarzem i fotografikiem Tomaszem Kłosowskim oraz wyświetlono aż osiem filmów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego. Dzień wcześniej miały miejsce spotkanie z udziałem Bożeny i Jana Walencików, promujące biografię Włodzimierza Puchalskiego ,,Puchalszczyzna” oraz pierwsza część przeglądu jego wybranych filmów, w tym unikalnych, powstałych tuż po II wojnie światowej.
Sukcesorzy Włodzimierza Puchalskiego na łomżyńskim festiwalu
Wernisaż wystaw fotograficznych rozpoczął trzydniowy Narwiański Festiwal Przyrodniczy. Na pierwszej zaprezentowano archiwalne zdjęcia legendarnego prekursora fotografii i filmu przyrodniczego w Polsce Włodzimierza Puchalskiego. Kolejna, zatytułowana „Narew – pół wieku po Puchalskim”, nawiązuje miejscem wykonania zdjęć i ich tematyką do jego twórczości, a wśród siedmiorga autorów są też fotograficy z Łomży: Robert Bałdyga, Stanisław Pyko i pomysłodawca festiwalu Zdzisław Folga. – Włodzimierz Puchalski tak potrafił ująć przyrodę, że te zdjęcia są ponadczasowe, uniwersalne i wciąż nas inspirują – podkreśla Małgorzata Pawelczyk.
Można wysyłać prace na „Załomżenie 2022”
Kolejna edycja konkursu fotograficznego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej wystartowała. Skierowane do wszystkich fotografujących działanie ma na celu uwrażliwić „na walory naszego miasta, a także stworzenia pretekstu do „załomżenia się”, czyli zakochania się w Łomży.
Evelina z Łomży robi karierę w Los Angeles
Jak elegancko chodzić i tańczyć na szpilkach? Jak wyglądać stylowo i czuć się wygodnie w buciku, który ma obcas 10 lub 12 centymetrów wysokości...? Dziewczyna po II LO w Łomży chciała umieć tańczyć jak artyści z teledysków i wybrała się na studia do Nowego Jorku i Los Angeles. Uczyła ją Aisha Francis, choreograf Beyonce, Rihanny i Janet Jackson, czyli twórczyni stylu high heels dance. Kim jest Ewelina Polnicka, 29-latka, która w Akacie i Skreczu stawiała pierwsze kroki taneczne...?
Festiwal przyrodniczy, niedziela św. Rocha i muzyka po sąsiedzku w weekend
Tradycyjnie w nadchodzący weekend nie zabraknie w Łomży i w regionie ciekawych imprez i wydarzeń kulturalnych. Trzydniowy Narwiański Festiwal Przyrodniczy to nie tylko prezentacja zdjęć i filmów przyrodniczych Włodzimierza Puchalskiego, ale też spotkania, wycieczka oraz koncert. W niedzielę w skansenie kurpiowskim w Nowogrodzie odbędzie się festyn na św. Rocha, którego główną gwiazdą będzie Adam Strug. Fani rocka będą mogli wybrać się do Ostrołęki na trzydniowy festiwal „Mocne brzmienia“, gdzie na finał zaśpiewa zwycięzca programu „The Voice Of Poland” Jose Luis Cano. Wstęp na te wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.