Algorytmy rzeczywistości w nauce i w zabawie
– W tamtym roku też tu byłem i bardzo mi się podobało, bo interesuję się techniką! – mówi 10-letni Filip. Takich jak on pasjonatów różnych dziedzin nauki pojawiło się w wtorek w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży znacznie więcej. Odwiedzili popularną „Państwówkę” z racji imprez odbywających się w niej podczas XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Można było zwiedzać uczelnię, eksperymentować, uczestniczyć w licznych pokazach czy wykładach, a nawet przekonać się o tym, że własnoręczne zbudowanie wyścigowego bolidu wcale nie jest takie trudne, chociaż na pewno kosztowne.
XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
Ponad 500 wydarzeń w 6 dni. Wystartował XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Swoją ofertę przygotowało kilkanaście uczelni z regionu, które we wtorek 21 maja zaprezentują się z łomżyńskiej „Państwówce”. Tegoroczne hasło festiwalu to „algorytmy_rzeczywistości”, a przewodnicząca komitetu organizacyjnego, prorektor UwB prof. Izabela Święcicka mówiła, że to hasło „oddaje istniejącą rzeczywistość”. Festiwal to jedna z niewielu okazji, kiedy uczelnie otwierają swoje laboratoria i można podejrzeć pracę badawczą naukowców.
Hotelarskie staże łomżyńskich uczniów
Grupa 16 młodych, ambitnych uczniów z branży hotelarskiej i żywieniowej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży przez dwa tygodnie uczestniczyła w stażu zawodowym w Wilnie na Litwie. - Głównym celem projektu było zdobycie przez uczestników doświadczenia zawodowego w międzynarodowym, wielokulturowym środowisku poprzez pracę hotelach „Holiday Inn” oraz „Radisson blu” - przekazuje Hanna Bukowska.
Naukowcy o problemach ludzi
W Polsce 95 procent dopalaczy kupowanych jest poprzez internet, handlujący nimi w sieci dealerzy mają strony zarejestrowane na zagranicznych serwerach, są trudni do namierzenia i ukarania. Dopalacze są nielegalne. Teoretycznie, gdyż zakazane są tylko określone substancje. – Mamy „efekt balonika”, gdy zdelegalizowany zostaje jakiś chemiczny związek, w jego miejsce pojawia się nowy – mówił dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz podczas międzynarodowej konferencji „Profilaktyka chorób psychicznych”, która odbyła się w PWSIiP w Łomży. Pokazywał drastyczne zdjęcia prasowe: ludzi, którzy po zażyciu substancji flakka, wyglądają jak zombie. Mówił, że wywołujące uzależnienie dopalacze, są we fluidach do e-papierosów. A w kolorowych tabletkach, które obiecują młodym ludziom „odlot”, naukowcy znajdują potłuczone szkło od świetlówek oraz trutkę na myszy i szczury. Akcentował, że rodzic, który ma czas przyjrzeć się własnemu dziecku, jest uważny i empatyczny, to najlepsze narzędzie profilaktyczne w walce z niebezpiecznymi substancjami.
„Piątka” najlepsza
Zespół Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży wygrał, przed reprezentacją szkoły w Rakowie-Boginiach i „dziewiątką” w Łomży, VIII edycję Międzyszkolnego Turnieju Czytelniczego. Konkurs, skierowany do uczniów klas V-VIII, zorganizowany został w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Zarobki absolwentów szkół wyższych wg systemu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - ELA
Na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzony jest ogólnopolski monitoring ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych tzw. System ELA. Jak wskazują prowadzący MNISZW badania losów zawodowych absolwentów szkół wyższych uznawane są za priorytet w podwyższaniu jakości kształcenia oraz dostosowywaniu oferty edukacyjnej do wymogów współczesnego rynku pracy.
Wielki sukces sześciolatki z SP1
Kalina Marek z oddziału przedszkolnego 0b Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży wygrała wojewódzki finał XXVII Festiwalu Piosenki Przedszkolaków „Mama, tata i ja…”
Quiz zawodoznawczy siódmoklasistów
Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży w składzie: Julia Serafin, Olivier Mieczkowski i Dawid Dembek zwyciężyli w finale Międzyszkolnego Quizu Zawodoznawczego dla klas 7. Quiz zorganizowało Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji, a do rywalizacji przystąpili uczniowie z SP 1, SP 2, SP 7, SP 9, SP 10 i SP z Piątnicy, SP z Nowogrodu, SP z Kupisk, SP z Jarnut.
Unijne wsparcie uczniów i przedszkolaków
Blisko 130 tysięcy złotych na poprawę kiepskich wyników w nauce uczniów szkół gminy Piątnica, i ponad 130 tys. zł na dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków z Kolna i gminy Kolno. Unijne dotacje przyznano w ramach konkursów organizowanych przez Lokalne Grupy Działania Stowarzyszenie „Sąsiedzi” oraz „Kraina Mlekiem Płynąca”.
Startuje nabór do szkół średnich
Od dziś uczniowie kończący klasę III gimnazjum i VIII szkół podstawowych mają czas na złożenie wniosku o przyjecie do odpowiednio szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej. W tym nowym roku szkolnym 2019/2020 do szkół średnich wejdą dwa roczniki dzieci urodzonych w latach 2003 i 2004. W Łomży każdy z nich może zapisać się do nie więcej niż trzech szkół.
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
Już po raz siedemnasty uczelnie oraz instytucje zapraszają do popularnonaukowej zabawy – na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. W Białymstoku, Łomży, Suwałkach, ale także w Hajnówce i Wilnie, odbywać się będą pokazy, doświadczenia naukowe, warsztaty, wykłady, koncerty i spektakle, łącznie ponad 500 wydarzeń. – Nauka to nie tylko sala wykładowa, ale także nasza codzienność, która w coraz większym stopniu przynależy do otaczających nas złożonych technologii – mówi dr Beata Madras-Kobus z Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży PWSIiP, uczelniana koordynatorka festiwalu.
„Chodź pomaluj mój świat”... w górach
40 uczniów szkoły Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży w dużej mierze po raz pierwszy, mogło zobaczyć góry i rehabilitować się dzięki Turnusowi Uśmiechu. Szkoła wygrała go w konkursie Fundacji ING Dzieciom.
Pierwsza Rada PWSIiP
Senat Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wybrał w czwartek pierwszą Radę Uczelni. Rada, to nowy organ uczelni, która na mocy „Konstytucji dla Nauki”, ma funkcjonować obok Rektora i Senatu PWSIiP w Łomży. Jej przewodniczącym został Zbigniew Forenc, wiceprezes Zarządu Zakładu Usług Informatycznych „Novum” w Łomży.
„Do matury uczyła nas w III LO cudowna nauczycielka”
- Matura dla mnie to tylko formalność, która jednak może mi się jeszcze kiedyś w życiu przydać – opowiada z pogodnym uśmiechem 20-letni Bartłomiej Burzyński tuż po egzaminie maturalnym z języka angielskiego na poziomie podstawowym w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. W tę słoneczną, aczkolwiek zimną środę młodzieniec wraca do domu w dobrym humorze. - Zadowolony jestem z polskiego, z matematyki i angielskiego. Maturę zdam na pewno, ponieważ 30 % punktów zdobędę bez problemu. Wyniki nie są dla mnie aż tak ważne, bo zamierzam założyć własny interes.
Matura z angielskiego bez opóźnień
Mimo alarmów bombowych żadna szkoła średnia z terenu obu województw nie zgłosiła dziś nam do łomżyńskiej OKE opóźnień ani utrudnień, związanych z tegorocznymi maturami z języka obcego nowożytnego - poinformowała Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. W Łomży dziś alarmy były w sześciu szkołach
Kolejne alarmy bombowe w szkołach
Kolejne maile z informacjami o podłożonych bombach otrzymali dyrektorzy wielu szkół, w których dziś mają odbywać się matury z języka angielskiego. Nadkomisarz Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podaje, że takich zgłoszeń w skali województwa jest kilkadziesiąt. Policjanci sprawdzają m.in. kilka szkół w Łomży.
Policjanci przypilnują szkół przed maturą
- Policja na terenie województwa zwiększa nadzór nad tymi szkołami średnimi, w których jutro od rana prowadzone będą egzaminy maturalne – podał nadkomisarz Tomasz Krupa z KWP Białystok. - Będziemy do jutra pilnować tych placówek z uwagi na zagrożenie z którym spotykaliśmy się przez ostatnie dwa dni – dodaje zaznaczając, że takie działania policjanci podejmują w całej Polsce. W Łomży we wtorek zgłoszenia o rzekomo podłożonych bombach dotarły do pięciu szkół. W województwie podlaskim takich szkół było 25, a w całym kraju 663.
Pisemna matura z matmy „stosunkowo łatwa” w I LO i III LO
- Jak na moją wiedzę i moje szczęście do egzaminów, poradziłam sobie bardzo dobrze – uśmiecha się w słoneczne południe Wiktoria Perzanowska, maturzystka I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. Poradziła sobie śpiewająco na pisemnym egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym, przystępując do rozwiązania 34 zadań. Sympatyczna wokalistka nie zastanawia się, ile z zadań rozwiązała poprawnie, w odróżnieniu od towarzyszących jej szczupłych młodzieńców i przyjaciół z klasy politechnicznej I LO. Michał Rusiniak i Błażej Kotowski są wychowankami prof. Tomasza Szałkowskiego, zatem są podstawy zakładać, że ok. 95 procent punktów mają w kieszeni.
„Wybuchowe” matury z matmy w 4 szkołach średnich w Łomży
- We wtorek wszystkie pisemne egzaminy maturalne z matematyki w Łomży i powiecie łomżyńskim rozpoczęły się punktualnie o godzinie 9. lub z lekkim opóźnieniem, co dopuszczają procedury egzaminacyjne – informuje Grażyna Klimuszko, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomy, która organizuje matury w województwie podlaskim. - Mamy potwierdzenie z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, że sprawdzono sytuację w 5 szkołach w Łomży i okolicy. Potwierdzono bezpieczeństwo pisania matury z matematyki w: II LO, „Budowlance”, „Mechaniaku”, „Katoliku” i Zespole Szkół Rolniczych w Marianowie.
Alarm przed maturą
Maturzyści II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży na nieco ponad pół godziny przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki musieli opuścić budynek szkoły. Powodem jest prawdopodobnie alarm bombowy. Takie same alarmy miano ogłosić w kilku innych szkołach Łomży i kilkudziesięciu w województwie podlaskim. Tomasz Krupa rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji nie podaje, których konkretnie szkół dotyczyły zgłoszenia, ale mówi, że wszystkie dotychczas sprawdzone alarmy okazały się fałszywe. Wczoraj podobne alarmy ogłaszano w 122 szkołach w kraju. Tylko w jednej przerwano egzamin i maturzyści pisać mają go w czerwcu.