Czas wojny. Czas okupacji. Łomża i region w latach 1939-1945.
Walny festyn w skansenie
Festyn „Niedziela św. Rocha” w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie wszedł na stałe do kalendarza imprez kulturalnych. Jak zwykle gospodarzem była Kapela Kurpiowska Gminy Łomża , a gościem specjalnym Zespół Pieśni i Tańca „Polski Łan”, którego artyści wywodzą się z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Twórcy ludowi, m.in. bursztyniarz, wycinankarki, rzeźbiarze, plecionkarze, kowale, hafciarki prezentowali swoje umiejętności, dzieląc się nimi ze zwiedzającymi. Można było samodzielnie wykonać misterną „leluję”, spróbować sił w robieniu snutków, upleść kosz, czy wreszcie asystować kowalowi przy wykuwaniu podkowy. W chałupie z Baranowa muzycy z Kapeli Miód na Serce, razem z kobiecym zespołem śpiewaczym z Nowogrodu, uczyli tradycyjnych pieśni kurpiowskich. Obok warsztatów i pokazów tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła swoje stoiska rozstawili sprzedawcy wyrobów artystycznych i pamiątkarskich, m.in.: rzeźb, grafik, zabawek, biżuterii, ceramiki, wikliny. Można było także wybierać spośród regionalnych przysmaków. Największym powodzeniem cieszyły się pampuchy i piwo kozicowe oraz korycińskie sery i pieczywo wypiekane tradycyjnie. Przed chałupą z Baranowa odbywały się tradycyjne gry i zabawy zręcznościowe dla dzieci i dla dorosłych, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem gości. Kto nie był, niech żałuje.
„O czym szumi morze w muzeum?”
Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na wakacyjne warsztaty „O czym szumi morze w muzeum?” przeznaczone dla dzieci w wieku 8-12 lat. Zajęcia odbędą się w dniach 1-5 lipca oraz 8-12 lipca 2019 roku godzinach: 9:00-13:00 i będą związane z tematyką muzealnych wystaw. Opłata od uczestnika: 7 zł dziennie
Nocne wędrówki kulturalne po Łomży - fotorelacja
Co roku przybywa wydarzeń kulturalnych i innych atrakcji przygotowanych z okazji Nocy Muzeów przez łomżyńskie muzea, galerie, teatr, dom kultury, biblioteki, redakcje radiowe i telewizyjne, organizacje i stowarzyszenia, szkoły, kościoły oraz różne instytucje. W 26 miejscach w mieście odbywały się wystawy, spotkania, recitale muzyczne i koncerty, spektakle, kiermasze, prezentacje multimedialne, a nawet takie przedsięwzięcia, jak: symulacja rozprawy sądowej czy pokazy robotów. Oferta programowa liczyła blisko 70 pozycji. W naszym muzeum niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się ekspozycje stałe (historia i archeologia Łomży, lampy naftowe, bursztyn z dorzecza Narwi, rzeźba kurpiowska) oraz niedawno otwarta wystawa czasowa, złożona z niepowtarzalnych obiektów – miniatur tkackich z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni. Gości wabiła także kurpiowska muzyka grana „na żywo” przez Kapelę Mód na Serce. Z kolei w Galerii Sztuki Współczesnej wzrok przyciągały obrazy i rzeźby ceramiczne autorstwa Ivayli Żivkowej Roszak. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do odwiedzania jak najczęściej łomżyńskich instytucji kultury.
Baltic Mini Textile Gdynia - wystawa miniatur tkackich z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni