Użyczenie sprzętu medycznego
6 respiratorów i 6 kompresorów medycznych otrzymał od Wojewody Podlaskiego Szpital Wojewódzki w Łomży, natomiast 1650 testów antygenowych otrzymało łomżyńskie pogotowie.
Oddychaj – potrzebne koncentratory tlenu!
- Mamy 30 koncentratorów. Dotychczas były one użytkowane w domach przez pacjentów przewlekle chorych – mówi ksiądz Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej - Pandemia sprawiła, że zgłasza się do nas bardzo wiele osób, które potrzebują domowej tlenoterapii, a my mamy związane ręce, bo po raz pierwszy w historii łomżyńskiego Caritas mamy za mało koncentratorów do wypożyczenia.
Czy aluminium szkodzi?
Robisz grilla i pieczesz karkówkę na aluminiowej tacce, albo rybkę w aluminiowej folii? Panikować z tego powodu na pewno nie trzeba, choć lepiej ograniczać tego rodzaju materiały w kuchni. Nie chodzi tylko o ochronę środowiska.
Słabnie pandemia koronawirusa w Łomży?
Ministerstwo poinformowało dziś o 25 zakażeniach koronawirusem w rejonie Łomży. W województwie podlaskim ta liczba wynosi 464 nowych przypadków. Zmarło 24 chorych na COVID-19. W Polsce liczba zakażonych wzrosła o 16 687 i zmarło 580 pacjentów.
Jakie efekty pozwala osiągnąć plastyka nosa? Czy warto zdecydować się na ten zabieg?
Nos pełni wiele różnorodnych funkcji. Składa się zarówno ze struktur chrzęstnych, jak licznych kości. Znajduje się w centralnej części twarzy, często więc zwracamy na niego uwagę, patrząc na drugą osobę. Krzywy bądź asymetryczny nos może być przyczyną kompleksów, ale również i problemów z oddychaniem. Coraz więcej osób decyduje się na operację plastyczną nosa, aby czuć się lepiej. Dowiedz się, jak wygląda taka operacja oraz jakie pozwala osiągnąć efekty.
Koronawirus - raport
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Łomży i powiecie łomżyńskim u 13 osób potwierdzono koronawirusa, zmarło 3 chorych. W województwie podlaskim liczba zakażonych wzrosła o 449 osób, i zmarło kolejnych 13 chorych.
Koronawirus zwalnia?
O 41 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem w rejonie Łomży informuje białostocki Sanepid. Natomiast w województwie podlaskim przybyło 455 nowych zakażeń, a 3 pacjentów zmarło. W Polsce potwierdzono testami 15 002 nowych przypadków SARS-CoV-2, a zmarło 156 osób.
Koronawirus - raport
Kolejnych 76 nowych zakażeń koronawirusem w rejonie Łomży. W województwie potwierdzono 865 przypadków SARS-CoV-2. Zmarło 17 chorych. W Polsce poinformowano dziś o 18 467 nowych zakażeniach. Zmarło 330 osób.
Po pierwsze profilaktyka [podcast]
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów dotyczy 18 tysięcy osób rocznie. W ciągu ostatnich dekad ta liczba wzrosła o około 10 tysięcy przypadków. Dla wielu kobiet badania mammograficzne były corocznym, obowiązkowym punkt w kalendarzu. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele z nich zrezygnowało z systematycznej diagnostyki. – W okresie pandemii mamy spadek jakości usług medycznych, w tym diagnostyki. Ale nie jest tak, że zostaliśmy bez możliwości diagnozowania – podkreśla dr hab. n. med. Małgorzata Knaś, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Jakie podpaski wybrać w przypadku nietrzymania moczu?
Nietrzymanie moczu to wciąż wstydliwy temat. Boryka się z nim wiele pań. Może pojawić się po ciąży, w okresie menopauzy i w wieku senioralnym. Nie oznacza to jednak konieczności wycofania się z życia towarzyskiego. Nieprzyjemnemu zapachowi i innym kłopotliwym kwestiom zapobiec można w prosty sposób, stosując podpaski specjalnie stworzone dla kobiet z problemem nietrzymania moczu. Podpowiadamy, jaki rodzaj podpasek wybrać.
Koronawirus zbiera tragiczne żniwo
Wczoraj 22 i dziś także 22 osoby zmarły na COVID-19 w Podlaskiem. Wojewoda informuje o 722 przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. W Polsce zmarło kolejnych 626 chorych. To jeden z najwyższych dziennych przyrostów zgonów na świecie.
Dwa proste triki na kontrolę cukrzycy, które nabierają mocy w pandemii
Jeśli masz stan przedcukrzycowy lub już masz cukrzycę, dwa nawyki pozwolą na zwiększenie komfortu życia i skuteczną walkę z chorobą. Są proste i bez większych problemów można je wprowadzić do rutyny codziennego życia. Co ważne, nabierają mocy w czasie pandemii COVID-19 – choroby, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób z niekontrolowaną cukrzycą.
Testy serologiczne, czyli garść informacji o przeciwciałach anty-SARS-CoV-2
W czasach pandemii każda infekcja górnych dróg oddechowych nasuwa pytanie, czy był to COVID-19. Testy serologiczne w takiej sytuacji mogą, choć nie muszą wykazać, czy układ odpornościowy wytworzył przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które powstają po kontakcie z tym wirusem. Czasem też obecność przeciwciał świadczyć może o rozwijającej się chorobie.
23 osoby zmarły na COVID-19 w Podlaskiem
O 52 osoby wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w rejonie Łomży. W województwie podlaskim, jak podają służby sanitarne, z powodu COVID-19 zmarły aż 23 osoby. U kolejnych 480 potwierdzono zakażenie. W Polsce zdiagnozowano 19 883 zakażenia SARS-CoV-2, a zmarło aż 603 chorych.
Polscy seniorzy potrzebują kompleksowej opieki – prezentacja wyników projektu PolSenior2
Obecnie seniorzy żyją dłużej, ale zmniejsza się ilość lat przeżytych przez nich w zdrowiu. Ponad połowa starszych Polaków leczy się z powodu trzech lub więcej chorób, głównie układu krążenia, nowotworów, schorzeń metabolicznych i endokrynologicznych. W tej grupie często też występuje depresja i duża urazowość – wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu PolSenior2.
Zmarło kolejne 4 osoby w rejonie Łomży
Kolejne 4 osoby zmarły w wyniku koronawirusa w rejonie Łomży. Natomiast zakażonych zostało 22 mieszkańców. W województwie podlaskim zmarło 6 osób a 512 zostało zakażonych SARS-CoV-2. W kraju spada ilość zakażeń. Dziś potwierdzono 19 152 nowe zakażenia.
W poradniach ponad 87 tysięcy świadczeń medycznych
Od połowy marca do początku czerwca poradnie specjalistyczne nie działały w zwykłym trybie, z racji jednoimienności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, przeznaczonego decyzją wojewody tylko dla pacjentów z Covid-19 i zakażonych koronawirusem. - Świadczone były wyłącznie teleporady - informuje Jolanta Gryc, pełnomocniczka dyrektora. - Poradnie specjalistyczne wznowiły realizację świadczeń medycznych od 1. czerwca 2020 r. Kilka dni później ruszyły poradnie: anestezjologiczna i preluksacyjna. Od 1. czerwca do 16. listopada w poradniach specjalistycznych szpitala w Łomży udzielono łącznie 87 147 świadczeń. Najwięcej było w zakresie rehabilitacji, psychiatrii i ortopedii.
Koronawirus trzyma się w regionie
Kolejne 3 osoby zmarły w rejonie Łomży na koronawirusa. Dziś poinformowano o 73 nowych zakażeniach. W województwie podlaskim przybyło dziś 487 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, i zmarło 5 chorych. W Polsce 20 816 nowych zakażeń i 143 ofiary śmiertelne.
Utrata węchu i smaku w COVID-19. Skąd bierze się ten objaw?
Kawa, która nie ma aromatu? Cytryna, którą można jeść bez skrzywienia ust, bo nie odczuwa się jej kwasoty? Takie objawy mogą świadczyć o COVID-19. Utrata węchu lub smaku zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z charakterystycznych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jest kilka hipotez, które mogą wyjaśniać pojawienie się tego symptomu. Definitywnej odpowiedzi jednak wciąż nie ma. Z pewnością jednak nie jest to efekt pobrania wymazu z nosogardzieli.
Czego ginekolog ci nie powie? [Podcast]
Geny nie są naszym nieuchronnym przeznaczeniem. Sposobem odżywiania i stylem życia, możemy zejść z drogi prowadzącej do chorób, także nowotworowych. Zapraszamy do wysłuchania podcastu z udziałem dra n. med. Tadeusza Oleszczuka, ginekologa, zwolennika medycyny holistycznej, czyli takiej, która poszukuje źródła danej dolegliwości. Być może będzie to pierwszy, mały krok, aby zmienić niezdrowe przyzwyczajenia i uwierzyć, że jelita są naszym drugim mózgiem – dbając o nie, dbamy o siebie.