Lis w pustym kurniku
To co miało być efektownym finałem sesji Rady Miasta, stało się spektakularną klapą. Prezydent Chrzanowski próbował przechytrzyć z siódemką swoich radnych większość Rady, a w efekcie został sam z siedmioma poplecznikami. Wcześniej radni odrzucili jego propozycję podwyżek podatków od nieruchomości na 2023 rok.
Prezydent proponuje zmianę metody obliczania opłat za śmieci
Nie od osoby, ale od powierzchni mieszkania naliczanie podatku śmieciowego w nowym roku proponuje prezydent Łomży. Takie ustawienie sposobu dla jednych oznaczać będzie podwyżkę, prawie dwukrotną i większą, a dla innych obniżki. Sposób ten pozwala jednak zminimalizować dziurę tworzoną przez tych, którzy wcale nie płacą za wywóz odpadów.
Awans Bohatera po 100 latach
- Podpułkownik Jerzy Sawa-Sawicki to był 34-letni człowiek, który opanował panikę Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej pod Radzyminem – Ossowem w połowie sierpnia 1920 r. - mówi z uznaniem dla Bohatera, dowódcy 33. Pułku Piechoty w Łomży, Pan Jerzy Wnorowski. Świadek Historii IPN zainicjował dwa lata temu pośmiertne nadanie wyższego stopnia podpułkownikowi Sawie-Sawickiemu. Pierwotnie wniosek dotyczył awansu na stopień generała brygady, z racji na to, że Sawa-Sawicki dowodził czasowo XV Brygadą Piechoty w czerwcu i lipcu 1920 r. Grób Bohatera, zwieńczony pięknym nagrobkiem w postaci orła rozpościerającego skrzydła do lotu, znajduje się w głównej alei starego cmentarza w Łomży. Ufundowali go podoficerowie 33. Pułku, w dowód pamięci o „kochanym dowódcy”, jak głosi napis na pomniku. - Gdyby ówczesny podpułkownik żył dłużej, na pewno byłby jednym z najważniejszych polskich generałów – twierdzi historyk z ŁTN imienia Wagów Sławomir Zgrzywa. 10. listopada przypada 100. rocznica śmierci Sawy – Sawickiego (1886-1922) i z tej okazji odsłonięto na grobie legionisty I Brygady tablicę pamiątkową z informacją o awansie.
Dwa dni kwesty TPZŁ dało 55 tysięcy zł
Na starym cmentarzu z 1801 roku w Łomży kwestarze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej prowadzili zbiórkę datków w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Mieszkańcy Łomży i regionu oraz goście przyjezdni wrzucili do puszek 54 tysiące 740 złotych 50 gr i prawie 28 euro i 1 dolara na ratowanie zabytków starego cmentarza. Dzięki funduszom kwesty, konserwatorzy i rzemieślnicy odnawiają kunsztowne nagrobki i piękne pomniki, żeliwne krzyże i ozdobne ogrodzenia sprzed 100, a czasem i 200 lat.
Cudowna Martyna
- Jestem jeszcze bardziej ambitna, zawzięta i systematyczna - mówi Martyna Krawczyńska, prawie 18-letnia rekordzistka Polski w biegu na 10 tysięcy metrów. Skromna biegaczka uczy się w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży i trenuje od 4 lat pod kierunkiem Andrzeja Korytkowskiego. - O 180 stopni zmieniło się moje postrzeganie sportu. Początkowo to zabawa, gra w piłkę na podwórku z rodzeństwem i sąsiadami, a obecnie to ciężka praca: wyrzeczenia, treningi, zgrupowania, wyjazdy na zawody w Polsce i Hiszpanii. Mam marzenie: medal z Mistrzostw Europy U-20 w Jerozolimie.
Ile zapłaciliśmy za „Rolnika”, który w Łomży szukał żony?
„Rolnik szuka żony”, natomiast redakcja 4lomza.pl i Gazety Bezcennej szuka informacji, ile Miasto Łomża wpompowało gotówki z pieniędzy podatników w program Telewizji Polskiej. Na nasze pytania prezydent Łomży i jego prawnicy nie chcieli udzielić informacji, ile kosztowało kręcenie w połowie sierpnia scen w Łomży przez ekipę TVP. Ratusz odmówił poinformowania łomżyniaków, ile za to muszą zapłacić, i zasłonił się umową z TVP. Zaskarżyliśmy absurdalne wykręty Ratusza, ponieważ uważaliśmy i nadal uważamy, że prezydent Mariusz Chrzanowski ma obowiązek pilnować interesów i kasy Miasta, a nie interesów spółki telewizyjnej z Warszawy. Naszą argumentację potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łomży, które w całości uchyliło odmowną i zaskarżoną przez nas decyzję prezydenta. Rada nie rada, prezydent z prawnikami ponownie będą musieli rozpatrzyć, czy stosują w praktyce prawo do informacji.
Rodzice walczą o edukację swoich dzieci
„Nie powinien Pan przerzucać problemów finansowych Miasta na nasze dzieci” - piszą do prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego rodzice dzieci z Przedszkola Publicznego nr 15. Stało się to, przed czym przestrzegali nauczyciele z łomżyńskich przedszkoli. Z ich listu wynika, że oszczędności zaczynają negatywnie odbijać się na dzieciach.
Obywatel kontra MPWiK
Łomżyński przedsiębiorca wygrał w sądzie z MPWiK w Łomży, mimo to miejska spółka od wielu miesięcy nie wykonuje prawomocnego wyroku. Skandal jest tym większy, że wiąże się to z dochodami dla spółki.
Władza robi teatr, a kierowcy mają płacić mandaty
5 tysięcy złotych mandatu i 8 punktów karnych może kosztować kierowcę wjazd na nowo otwarte przedłużenie ulicy Meblowej. Mimo hucznego przecięcia wstęgi, nadal, obowiązuje tu zakaz ruchu. Z wyjaśnień wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego wynika, że świadomie doprowadzono do takiej sytuacji.
„Wszystko jest możliwe” pandemiczna podróż Jędrka z Łomży dookoła świata
W listopadzie wyruszył w samotną podróż dookoła świata. Z powodu pandemii nie udało mu się zrealizować wszystkich planów, ale przez blisko osiem miesięcy odwiedził 18 krajów, pokonując ponad 48 tysięcy kilometrów. O podróżowaniu autostopem przez kolejne państwa Ameryki Południowej i Azji oraz plusach i minusach takiej wyprawy opowiada łomżyniak Jędrek Lutostański. Młody, ale bardzo już doświadczony, podróżnik z Łomży planuje teraz wyprawę na Mount Everest. Zanim to jednak nastąpi zamierza odpocząć i pocieszyć się codzienną rutyną zwykłego życia.
Aktywni Seniorzy w Łomży
„Unia uznaje i szanuje prawo osób w podeszłym wieku do godnego i niezależnego życia oraz do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym” - głosi artykuł 25. Karty Praw Podstawowych UE. W Łomży żyje we wrześniu 2022 r. około 15 tysięcy 800 seniorów. Większość z nich zajmuje się ukochanymi wnuczkami, a niektórzy uprawiają działki, chodzą na koncerty, wystawy, spotkania literackie. Najaktywniejsi działają w Łomżyńskiej Radzie Seniorów i radzą, jak dopomóc bliźnim.
Głupota nie ma wieku
- Każda zabawa ma swoje granice, których przekroczenie wiąże się z konsekwencjami prawnymi – mówi podkomisarz Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Policjanci zajmowali się w sierpniu dwoma skandalicznymi zachowaniami dwóch różnych osób. Jedna przebijała opony w kołach 17 samochodów, stojących na parkingach przy ulicach: Fryderyka Chopina, gen. Józefa Bema i Władysława Reymonta. Druga pocięła kijem gałęzie 7 drzew tlenowych i gałązki krzewów przy ulicy Bolesława Prusa. Wystarczyło tylko kilka tygodni i początek września przyniósł ustalenie przez funkcjonariuszy z wydziału dochodzeniowo-śledczego KMP obu sprawców aktu wandalizmu. Okazało się, że drzewa na terenie ŁSM niszczył 12-letni chłopak, natomiast opony przebił 74-latek. Co mogło powodować dzieckiem i seniorem, że zrobili głupotę, zastanawiamy się z psychologiem.
Witaj, Nasza Szkoło!
Czwartek 1. września oznacza powrót po upalnych wakacjach do nauki. W Łomży korzysta z oferty edukacyjnej 11 364 dzieci i nastolatków: 1 498 w przedszkolach, 5 323 w szkołach podstawowych i 4 421 w szkołach średnich; w Zespole Szkół Specjalnych - 122. To jednostki publiczne, ale działają też placówki niepubliczne.
Pokonał rowerem 1022 kilometry
Jechał rowerem dzień i noc. Przez 52 i pół godziny pokonał aż 1022 kilometry dróg, od Świnoujścia nad Bałtykiem do Ustrzyk Górnych w Bieszczadach. Jechał w słońcu i upale, a ponad 20 godzin - w porywach wichury i strugach deszczu, który zalewał oczy i rower do steru. Wkoło dudniły potężne grzmoty, a błyskawice przelatywały nad głową, tak że nocą było jasno jak w dzień. - Mogłem mieć lepszy czas o 4 godziny, gdyby nie przeciwności losu na trasie - opowiada Robert Kwiatkowski, 54-letni kolarz ultramaratoński z Jeziorka niedaleko Łomży, który po raz 2. zmierzył się z ok. 400-oma uczestnikami wyścigu Bałtyk Bieszczady Tour. Dotarło ponad 300. - Na mecie wszyscy mówią, że to ostatni raz, nigdy więcej, ale jak odetchniemy, to po 2-3 godzinach planujemy następny wyścig. Taki wysiłek jest mi potrzebny do szczęścia, mimo że było bardzo ciężko emocjonalnie, aby się nie poddać, i fizycznie, kiedy w lewym kolanie odczuwałem straszny ból, że kręciłem tylko jedną nogą.
Święto Wojska Polskiego
- 23. sierpnia 1920 r. przybył do Łomży Naczelny Wódz Józef Piłsudski - opowiada prof. Krzysztof Sychowicz. Marszałek dziękował mieszkańcom za zaangażowanie w walkę z bolszewikami Armii Czerwonej, gdy przeciwko 3 tysiącom walczyło na fortach w Piątnicy ok. 1700 żołnierzy 33. Pułku Piechoty i 101. Pułku. Przez 5 dni między 28. lipca a 1. sierpnia lokalna historia stawała się częścią wielkiej. Obrona Łomży skończyła się niepowodzeniem, ale pozwoliła na wycofanie się oddziałów Wojska Polskiego i reorganizację przed Bitwą Warszawską. Egzamin życiowy zdali też mieszkańcy Łomży i okolicy, broniąc Ojczyzny i swoich domów przed agresorami. Po 102 latach od dramatów w konflikcie wojennym odrodzonej w 1918 r. Rzeczpospolitej z Rosją bolszewicką, 18. Łomżyński Pułk Logistyczny zorganizował z Miastem Łomża kilka wydarzeń, aby czas nie zatarł i niepamięć...
Złoty Krzyż Zasługi dla Sławomira Zgrzywy
- To najwyższe i najważniejsze odznaczenie państwowe w moim życiu, które jest wyrazem uznania oraz wdzięczności Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy za mój wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego Ziemi Łomżyńskiej - mówi z radością znany i ceniony historyk Sławomir Zgrzywa. W Muzeum Przyrody Dworze Lutosławskich w Drozdowie we wtorek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył 60-letniemu Łomżyniakowi w imieniu Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi.
Katedralna kamienica odzyskała dawny blask
Należąca do parafii katedralnej, licząca blisko 120 lat kamienica na rogu Dwornej i Farnej została gruntownie wyremontowana. Teraz przyciąga wzrok przechodniów lśniącą elewacją i zdobieniami. Nowość to umieszczona we wnęce figura świętego Michała Archanioła, patrona katedry i parafii. Remont wykonała, specjalizująca się w konserwacji zabytków, firma budowlana inż. Andrzeja Wszeborowskiego, który wcześniej odnowił i wyremontował od podstaw wiele łomżyńskich budowli, z katedrą na czele. Niestety w Łomży wciąż straszą, popadające w ruinę, budynki sprzed lat: może nie zabytkowe, ale z ciekawą historią.
Prezydencie, oddaj ludziom pieniądze!
Wojewoda podlaski stwierdził istotne naruszenie prawa i nieważność cennika opłat cmentarnych i grabarskich wprowadzonych zarządzeniem prezydenta Łomży z 9 marca 2022 roku. To „otwiera osobom korzystającym z cmentarzy możliwość dochodzenia od gminy zwrotu tej opłaty” - stwierdza Kamila Jezierska z Biura Wojewody Podlaskiego.
Oszuści wyłudzili już 750 tysięcy złotych
W pierwszej połowie 2022 roku mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego, głównie seniorzy, stracili na rzecz oszustów telefonicznych i internetowych prawie 750 tysięcy złotych. Naiwność i łatwowierność nie tylko seniorów wykorzystują przestępcy, którzy okradają ofiary często z oszczędności życia.
Uratował życie człowiekowi
Deszczowy wtorek. Dzień jak co dzień w ratuszu. Naczelnik Przemysław Chełstowski wypełnia obowiązki służbowe. Czeka w sekretariacie wiceprezydentów na rozmowę z przełożonym. Nagle słychać głuche uderzenie, jakby przedmiot upadł, i szurnięcie biurka czy krzesła, co przesunęło się po posadzce. Z parteru na piętro dobiega krzyk: "O Matko, leży człowiek!". Pan Przemek wybiega z sekretariatu i widzi przy schodach na parterze leżącego mężczyznę. - Krzyknąłem do sekretarki, by dzwoniła po karetkę, i sam zbiegłem po schodach - opowiada w środę w gabinecie o sytuacji, jak uratował życie około 70-letniemu mężczyźnie, prowadząc masaż serca, jak pomagały urzędniczki i jak zadziałał defibrylator. Urządzenie w 2007 r. ufundowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.