Borysewicz nowym prezesem MPWiK-u w Łomży
W środę po południu Rada Nadzorcza MPWiK odwołała Mariusza Konopkę, poprzedniego prezesa miejskiej spółki, którą kierował od 2016 roku. Na tym samym posiedzeniu na to stanowisko powołała Macieja Andrzeja Borysewicza (PO).
WOŚP zbiera na sprzęt dla chorych na płuca
- Mamy wielkie potrzeby w zakresie sprzętu dla pacjentów pulmonologicznych – mówi dr Halina Łupińska, od 1990 r. pracująca w pionie pulmonologii i od 2001 r. kierująca oddziałem chorób płuc i gruźlicy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w 32. Finale zbiera fundusze na sprzęt pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. - Przede wszystkim, potrzebujemy nowych bronchofiberoskopów. Urządzenia te są potrzebne do oglądania oskrzeli i układu oddechowego, do diagnostyki nowotworów w płucach i pobierania materiału, np. do badania bakteriologicznego i histopatologicznego. Liczymy, że Fundacja WOŚP nam dopomoże.
Łomżyński PO – PiS
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w ramach politycznej umowy, dość nieoczekiwanie pozbył się, tuż przed sesją, swojego zastępcy Andrzeja Garlickiego, a na jego miejsce powołał Piotra Serdyńskiego. Przy okazji ogłosił zamiar ponownego kandydowania w nadchodzących wyborach samorządowych. Czy takie ukształtowanie prezydium miasta oznacza, że kandydata Mariusza Chrzanowskiego „zgodnie?” będą popierać Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska?
Nowoczesność po łomżyńsku
„Jestem mieszkańcem Łomży, rodzina: żona i 2 dzieci, oboje pracujący i płacący podatki na te piękne miasto. Nasza ulica ma królewską nazwę Dworna – pisze Czytelnik i pyta: - Niech mi ktoś wytłumaczy: remontując w/w ulicę z nową drogą, chodnikiem i nowoczesnymi lampami, Gdzie podział się internet? Albo gdzie jest położony światłowód?
Trojaczki stulecia w Łomży
Trzej bracia: Adaś, Wituś i Leoś z Łomży mają niebieskie oczka, blond włoski i pyzate buzie. Kiedy spotykamy się w środę przed południem w Poradni Neonatologicznej, uśmiechnięte i sympatyczne dzieci są na rękach: mama Olga z Leosiem, babcia Jolanta z Adasiem i dziadek Janusz z Witusiem. Pierwsze trojaczki mieszkańców Łomży zaraz będą świętować 1. urodziny. Trójka braci przyszła na świat w Szpitalu Wojewódzkim w poniedziałek, 16. stycznia 2023 r. Pierwszy zjawił się o godzinie 8.33 rano Adam, po minucie narodził się Witold, zaś za dwie minuty dołączył do braciszków Leon.
Gorący rok wyborów za nami
Pożegnanie roku 2023 to w Łomży pogoda bezśnieżna, jak w Boże Narodzenie, wczesnowiosenna. Drugi rok krwawi się wojna na Ukrainie, jednak światem wstrząsnął 7. października wybuch agresji Hamasu Arabów kontra Izrael Żydów w Strefie Gazy. W Polsce i Łomży toczyła się ostra kampania wyborcza do Parlamentu. Po 18 latach posłem przestał być aktywny działacz PiS Lech Kołakowski, który nie startował, zaś posłanką PO z list KO jest Alicja Łepkowska – Gołaś. Wreszcie mieszkańcy Łomży jadą dwujezdniową trasą S 61 jak autostradą do Ostrowi Mazowieckiej, Warszawy i Europy. Nadal w budowie jest obwodnica Łomży na Via Baltica z mostem ponad 1 200 metrów nad Narwią.
Historia pod choinkę
Święta Bożego Narodzenia to radosny czas spotkania w rodzinach, gdzie niektórzy są czytelnikami książek. Święta Anno Domini 2023 w Łomży mają wymiar potrójnie symboliczny, gdyż otwierają: nadzieję na lepsze życie z błogosławieństwem Dzieciątka Jezus i kadencję rządu premiera Donalda Tuska oraz zamykają działalność legendarnej Księgarni na Sadowej. Nie do wiary? A jednak: po 73 latach zamyka się historia i podwoje Domu Książki – Book Book. Na parterze narożnego budynku z wysokimi witrynami pokolenia Polaków zaopatrywały się w podręczniki, przewodniki, poradniki, encyklopedie, poezje, powieści, albumy malarskie i fotograficzne. Był tutaj nieraz Karol Konopka.
Mamy nowy rząd Tuska
„Dziękuję, Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień” - mówił Donald Tusk w poniedziałek, 11. grudnia 2023 roku po wyborze na Prezesa Rady Ministrów. Niemal dwa miesiące po wyborach wolą posłów, a nie prezydenta kraju, nowa większość parlamentarna przejmuje rządy w Polsce.
Prezydent chce zmarnować 40 milionów złotych
Mimo, że budynek zdaniem władzy nie nadawał się na inwestycję, to i tak tam prezydent Łomży chce wydać 40 milionów złotych obiecanej dotacji. Dlaczego, pytają radni i mieszkańcy?
Pluszowy miś lepszy niż nowoczesny smartfon
- Dzieci nas coraz rzadziej przytulają. Bawią się same telefonami komórkowymi i siedzą z nosem w komputerze – żaliły się dzieciom w Przedszkolu Publicznym nr 4 w Łomży brązowe misie z pluszu. Misie zmartwiły się, że leżą rzucone w kąt albo na dnie szafy. Były wysokie jak panie nauczycielki, ruszały się jak żywe i miały podobne do pań z przedszkola głosy. Zrobiły naradę, jak przypomnieć o sobie kilkulatkom, których rodzice i dziadkowie nie rozstawali się z misiem, idąc do lekarza. Czy ktoś dzisiaj pamięta Misia Uszatka, co klapnięte uszko ma? A ktoś zaśpiewa z Misiem Colargolem?
Pomóżcie ludziom obniżyć rachunki za ogrzewanie
- Kaloryfery nadal będą działać i grzać normalnie – mówi prezes Leszek Konopka ze Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa w Łomży. Prezes chce obniżyć od 1. stycznia tzw. moc zamówioną w MPEC Łomża na większości ze swoich 101 budynków – w około 90 procent z nich – aż o około 25 procent, czyli o jedną czwartą. Dzięki temu, próbuje powstrzymać wyższe rachunki u spółdzielców. Podobne działania podjęło MPGKiM. Dyrektor Bernadeta Krynicka potwierdza, że w 6 budynkach MPGKiM, podłączonych do sieci c.o. w MPEC, to zmniejszenie w 2022 r. mocy zamówionej od 30 do 50% daje lokatorom wymierne korzyści. Moc zamówioną w MPEC zmniejsza także ŁSM z roku na rok. Spółdzielnia Jedność też wystąpiła z wnioskiem o obniżenie mocy dla 8 węzłów cieplnych.
Sejm X kadencji rozpoczął pracę
Nowo wybrana łomżyńska posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, na posiedzeniu Sejmu 13 listopada 2023 roku, złożyła ślubowanie. Co więcej, decyzją marszałka seniora Marka Sawickiego, reprezentantka Łomży tymczasowo została sekretarzem Sejmu i wspólnie z posłanką Bożeną Żelazowską odczytywała nazwiska ślubujących posłów. Marszałkiem sejmu został Szymon Hołownia, poseł wybierany także przez łomżyniaków oraz Krzysztof Bosak również wybierany z podlaskiego. Z kolei wicemarszałkiem Senatu został pochodzący w Białegostoku Maciej Żywno.
Piękny ogród na balkonie
Dni coraz krótsze, słońca coraz mniej i zimniej robi się na dworze - bo nadchodzą szarości jesieni... W ogródkach i na działkach widać smętne pozostałości po soczystej zieleni wiosny i ożywczych dla psychiki kolorach lata. Jest sposób, żeby przeciwstawić się odwiecznej tendencji przyrody, krążącej sokami życia w rocznym rytmie odradzania się i zamierania roślin. Trzeba samemu wziąć odważnie rozwój natury w swoje ręce i zagospodarować na jesień najbliższe otoczenie drzewami i krzewami, bylinami i kwiatami. Dla jednych będzie to działka lub przydomowy ogródek, a dla innych balkon.
„Cudowny” wynik pierwszego dnia kwesty
Ponad 54 tys zł zebrano w dzień Wszystkich Świętych do puszek Kwesty 2023 „Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne”. - Jesteśmy zadowoleni i wdzięczni przede wszystkim tym, którzy wrzucali do naszych kwestorskich puszek i setce wolontariuszy, którzy te puszki trzymali – mówi Józef Babiel koordynator kwestujący także podczas pierwszej zbiórki przed 39 laty. W Dzień Zaduszny zbiórka będzie kontynuowana do trzech skarbon ustawionych przy głównych wejściach cmentarza przy ul. Kopernika.
Jak zrobić zdrowy chleb domowy na zakwasie?
Tydzień dobrego chleba na zakwasie i zdrowego stylu życia miał w „Budowlance” aromatyczny zapach. Uczennice i uczniowie Ewy Bogulas i Edyty Trzaski poznawali tajniki robienia zakwasu z mąki żytniej razowej i wody oraz przygotowywali składniki i wyrabiali ciasto, żeby upiec zdrowy chleb domowy: bez konserwantów, spulchniaczy, ulepszaczy smaku i sztucznych barwników. Chleb na zakwasie jest smaczny, mięsisty i pyszny, ale przede wszystkim – zdrowy, dlatego podzielimy się przepisem z Czytelniczkami i Czytelnikami, aby spróbowali zrobienia swojego chleba na zakwasie.
PIS wkurzyło Polaków, młodych i starszych!
W wyborczą niedzielę 74,38 proc. Polaków poszło do urn. Ostatni z nich swoje głosy oddawało już w poniedziałek nad ranem. Tak było np. we Wrocławiu czy w Warszawie. To młodzi prawdopodobnie rozstrzygnęli te wybory, ale to oni będą najdłużej w Polsce żyć.
Wybory będą na styk, dlatego każdy głos ma znaczenie
W niedzielę 15 października odbędą się wybory do Sejmu RP i Senatu RP, ale nie tylko. To także wybór drogi, jaką podążać ma Polska w najbliższych latach. Taką wagę temu głosowaniu przypisują sami politycy i to ze wszystkich stron. Młodzi ludzie, ale nie tylko oni pytają, czy będzie w niej miejsce dla wszystkich obywateli? A może będą zmuszeni do wyjazdu i płacenia podatków gdzie indziej?
Kiedy Prezes MPEC odda kasę?
W MPEC-u w Łomży nie przestrzegano obowiązującego prawa przez co miejska spółka zapłaciła Prezesowi Żegalskiemu i Radzie Nadzorczej blisko 340 tys. zł więcej niż powinna. NIK, który odkrył tę nieprawidłowość, mówi o zwrocie zawyżonego wynagrodzenia.
Zainwestujmy w Olimpijkę
18-letnia Martyna Krawczyńska z Łomży ma 4 rekordy Polski, zdobyła 15 medali Mistrzostw Polski, ustanowiła 43 rekordy województwa podlaskiego na 15-stu dystansach od 500 metrów do 10 kilometrów. - Martyna jest niezwykle szybka w biegach sprinterskich oraz jednocześnie bardzo wytrzymała na długich dystansach – mówi trener kadry narodowej lekkoatletów Jacek Wosiek. - Martyna jest w dobrym wieku, aby za 5 lat wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Z powodzeniem rywalizuje z zawodniczkami w Europie, które przygotowują się do Igrzysk. Wiele osób zauważa, że to jedna z najlepszych biegaczek młodego pokolenia w historii polskiej lekkoatletyki. Moim zdaniem, jest to realne, żeby pobiegła w Los Angeles.
Płynęła, jechała i biegła 29 godzin bez snu po zwycięstwo
- Miał być Ironman i po nim już nic więcej – mówi Żaneta Bogusz, 31-letnia łomżynianka, która zwyciężyła tydzień temu Double Iron Man Tower Triathlon w Bolesławcu nad Prosną. Angielskie słowo wymawia się „dabl”, co oznacza podwójny Ironman: ponad 7 i pół kilometra pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegiem, czyli podwójny maraton. Do startu przygotowywała się przez 7 miesięcy, ale z rozmowy widać, że całe jej sportowe życie to preludium do niebywałego wyczynu. - Jestem osobą zadaniową, wytrwałą i zdyscyplinowaną. Jestem odporna, ale chciałam się sprawdzić.