IV edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka
Już po raz czwarty ,,Mazowsze'' rusza w drogę, w poszukiwaniu największych talentów wokalnych! Jeśli marzysz o występie na wielkiej scenie, nie przegap tej szansy! W Łomży przesłuchania IV edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka 11 lutego 2025 roku przeprowadzi Regionalny Ośrodku Kultury – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego.
Jubileuszowa „Gwiazdka z nieba” z filharmonikami
Studio Wokalne eMDeK po raz kolejny rozpoczęło nowy rok charytatywnym koncertem „Gwiazdka z nieba”. Była to jubileuszowa, 25 edycja tej imprezy, zorganizowana dzięki współpracy Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych i Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Łomżyńskich filharmoników poprowadził maestro Jacek Rogala, grał zespół pod kierunkiem Grzegorza Sekmistrza, solistką była wybitnie uzdolniona skrzypaczka Łucja Pych, a śpiewali młodsi i starsi wokaliści eMDeKu, z pomysłodawczynią i siłą sprawczą tego cyklu Magdą Sinoff. Podczas koncertu zbierano środki na rzecz Hospicjum pw. Św. Ducha w Łomży.
Spektakl dla dzieci, spotkania i koncerty na weekend
Nadchodzący weekend obfituje w bardzo różnorodne wydarzenia, adresowane do różnych grup wiekowych. Z myślą o najmłodszych MDK-DŚT przygotował kolejną odsłonę „Poranka z Kulturą”. Odbędą się też spotkania: ewangelizacyjne z aktorem Pietro Sarubbim, z reżyserem i scenarzystą Markiem Lechowiczem oraz z historykiem Tomaszem Łysiakiem, przybliżającym kulisy bitwy o Monte Cassino. Nie zabraknie również muzyki, od rockowej, przez kolędowe, aż do akustycznego koncertu Michała Wiśniewskiego.
Wystawa ikon Teresy Matuszelańskiej
Wizerunki świętych, Jezusa Chrystusa i Matki Bożej, w tym Matki Boskiej Łomżyńskiej, zwanej dzięki Janowi Pawłowi II Matką Bożą Pięknej Miłości, można oglądać na wystawie Teresy Matuszelańskiej. Ceniona w Łomży i w regionie animatorka kultury i artystka prezentuje w Galerii N Klubu Wojskowego swą ostatnią, trwającą już od ośmiu lat, fascynację - pisanie ikon. - Można powiedzieć, że odnalazłam się malarsko w ikonach - mówi Teresa Matuszelańska. - Nawet mąż świętej pamięci namawiał mnie do tego, bo miał wtedy spokój, ponieważ żona nie gderała, tylko malowała!
Rok 2025 – rokiem Adama Chętnika w Podlaskiem i Mazowieckiem
140. rocznicę urodzin wybitnego etnografa, społecznika i popularyzatora kultury kurpiowskiej z Nowogrodu, będziemy obchodzić w 2025 roku. Z tej okazji władze województwa zdecydowały rok 2025 ogłosić Rokiem Adama Chętnika.
Powrót do Łomży i „Powroty” na jubileusz
Wystawą malarstwa, rysunku i rzeźby Huberta Dolinkiewicza rozpoczęto obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To pierwsza wystawa indywidualna w dorobku tego młodego, utalentowanego i wszechstronnego artysty, absolwenta łomżyńskiego liceum plastycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W jubileuszowym roku galerii nie zabraknie też kolejnych powrotów, artystów lokalnych i z kraju.
Cały boży rok w ROK
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży wkroczył śmiało po 70-u latach działalności w Nowy Rok 2025. Siedem dekad ROK uwieńczył przepięknym koncertem jubileuszowym w marcu 2024 r. w sali Filharmonii Kameralnej, lecz instruktorzy śpiewu, muzyki, tańca, folkloru, plastyki nie spoczęli na laurach. - Zorganizowaliśmy w 2024 r. bardzo dużo wydarzeń, imprez i koncertów różnorodnych tematycznie, a ciekawych również pod względem stylistycznym i wykonawczym, np., z trębaczem jazzowym Jeremym Pelt i śpiewającą pianistką amerykańską Karen Edwards – opowiada dyrektor Jarosław Cholewicki, kierując Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży nieprzerwanie od 1991 r.
Nieoczywiste „Odbicia” Rafała Kowalskiego
Wystawę malarstwa Rafała Kowalskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. Łączące przeszłość z teraźniejszością obrazy to klasyczne malarstwo akrylowe na płótnie, ale odwołujące się do dawnych fotografii, a do tego duplikowane i bardzo nieoczywiste. - Ta wystawa jest autentyczną i intrygującą wizją malarstwa, ponieważ naszym pierwszym skojarzeniem na jej widok jest fotografia lub druk - podkreślała Kaja Kozon, dodając, że obrazy Rafała Kowalskiego wprowadzają odbiorców w przestrzeń pamięci, wspomnień i tęsknoty.
Imprezy na weekend i na nadchodzący tydzień
Początek stycznia stoi w Łomży pod znakiem wystaw. Jeszcze dziś w Galerii Pod Arkadami zostanie otwarta wystawa malarstwa profesora warszawskiej ASP Rafała Kowalskiego. We wtorek odbędą się wernisaże wystaw twórców łomżyńskich, Huberta Dolinkiewicza w Galerii Sztuki Współczesnej oraz Teresy Matuszelańskiej w Galerii N. Będą też inne wydarzenia, w tym wspólny czwartkowy koncert „Gwiazdka z nieba” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Studia Wokalnego eMDeK.
Tomasz Rynkowski o Bogusi Wierzchowskiej - Gosk
Moje wspomnienie o Bogusi Wierzchowskiej - Gosk hm… Wyobraźcie sobie Państwo nieskończoną paletę barw - i każdą barwę z osobna. O tak! Każdą z nich jest Bogusia. Jako Aktorka, matka, żona - ot! prywatnie mieniła się nimi bez przerwy. Trudno opisać człowieka, który nie podlegał żadnym schematom haha…
Podwójna gala sylwestrowa łomżyńskich filharmoników
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego zakończyła rok 2024 sylwestrowym koncertem. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zorganizować aż dwa koncerty, w których uczestniczyło ponad 800 osób, miejscowych i przyjezdnych. Solistami byli, owacyjnie przyjęci, śpiewacy Barbara Mościcka i Maciej Bogumił Nerkowski, ale już w trakcie okazało się, że było ich znacznie więcej niż na plakatach i w koncertowych zapowiedziach.
Kulturalny rok 2024
W minionych 12 miesiącach w Łomży nie brakowało rozlicznych wydarzeń kulturalnych, od niszowych do takich o ogólnopolskim i międzynarodowym charakterze. Godne podkreślenia jest to, że w trudnych dla kultury czasach lokalni artyści nie dają za wygraną, tworząc w nader różnych dziedzinach, od literatury, fotografii i malarstwa do muzyki. Nie brakuje też licznych instytucji, wśród których należy wyróżnić działalność, wykraczającą poza standardowe funkcje placówki tego typu, Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT oraz wszechstronną aktywność, coraz bardziej rozpoznawalnej, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Kolędowanie z Czerwonymi Gitarami
W sobotni wieczór w łomżyńskiej katedrze kolędy śpiewały nieśmiertelne Czerwone Gitary. Poza klasycznymi kolędami legendarny zespół wykonał autorskie pastorałki, z evergreenem „Dzień jeden w roku” na czele. Finałem ponad godzinnego koncertu były ponadczasowe przeboje z lat 60. i 70. Koncert odbył się w ramach cyklu „Podlaskie kolędowanie z Czerwonymi Gitarami”, obejmującego również występy w świątyniach Zambrowa i Kolna.
„Pytanie w sercu brzmi, czy dzieckiem umiem być?”
„Tak wiele było trudnych spraw, odpocząć bym chciał” - śpiewa bohater pastorałki, jaką w okresie Świąt Bożego Narodzenia przygotowała firma NOVUM z Łomży. Firma kontynuuje swoją 3-letnią tradycję tworzenia pastorałek i nagrywania teledysków z udziałem pracowników. Trzeci utwór serii pt. „Betlejemska cisza” również ma posłużyć łączeniu ludzi i wprowadzaniu w świąteczny nastrój. Autorzy i wykonawcy pastorałki podzielili się ciepłymi refleksjami o tym, co jest naprawdę ważne.
Koncertowy finał kończącego się roku
Ostatnie dni kończącego się roku 2024 obfitują w koncerty. Już dziś legendarne Czerwone Gitary zaczynają w Zambrowie mini trasę „Podlaskie kolędowanie z Czerwonymi Gitarami”, która w następnych dniach dotrze również do Łomży i do Kolna. We wtorek Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza, z racji ogromnego zainteresowania, aż na dwie gale sylwestrowe. Ostatnią imprezą w starym, a jednocześnie pierwszą w nowym, 2025 roku będzie miejska „Łomżyńska noc sylwestrowa” na Starym Rynku, której gwiazdą będzie Sławomir.
Zespół Gloriosa Trinita nagrał łomżyńską kolędę
- Mamy nadzieję, że w trudnych i niepewnych czasach nasz utwór wywoła radość w łomżyńskich domach i domach łomżynianek i łomżyniaków na całym świecie – mówi poeta i geodeta z Łomży Mariusz Dariusz Brzostowski, który stworzył subtelną muzykę i linię melodyczną do tekstu ballady Mirosława Roberta Derewońko, dziennikarza Portalu Regionalnego 4lomza.pl. Stworzyli tandem kolędowy w 2011 roku i co roku zapraszają do współpracy artystycznej nowych wykonawców. Tym razem zaproszenie przyjął ceniony Zespół Gloriosa Trinita z Parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży.
Galeria Pod Arkadami
Pan prezydent zamierza sprzedać budynek na rogu Farnej i Starego Rynku. Jaka jest przyczyna tej decyzji? Tak naprawdę nie wiadomo. Miasto nie ma pieniędzy na remont obiektu. Więc najlepiej sprzedać. Szczególnie, że jest kilka obiektów we władaniu prezydenta od lat niszczejących, na które nie ma żadnego rozsądnego pomysłu. Zresztą prezydent nie ma żadnego pomysłu, żadnej wizji miasta.
Narew w podwójnej odsłonie ukazana
- Po tych prawie 10 latach z filmem trochę zatęskniłem do fotografii! - mówi Zdzisław Folga. Rezultat to efektowny album „Narew - rzeka obrazów”, ukazujący dolinę Narwi z indywidualnej perspektywy tego miłośnika natury, cenionego fotografa i autora wielokrotnie nagradzanych filmów przyrodniczych. Dodatkowym atutem wydawnictwa są pełne skojarzeń i przenośni teksty Rafała Mikołaja Krasuckiego, perfekcyjnie dopełniające fotografie i nadające im iście poetycką aurę. Album został wydany z okazji 30-lecia Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi i był promowany podczas dwóch spotkań w Hali Kultury.
Pełen atrakcji przedświąteczny weekend
Dwudniowy jarmark bożonarodzeniowy na Starym Rynku, zwieńczony Łomżyńską Wieczerzą Wigilijną. Świąteczny koncert tria Singin’ Birds, połączony z akcją charytatywną. Świąteczne warsztaty plastyczne dla dzieci w Hali Kultury i w Muzeum Północno-Mazowieckim. Akcja „Wigilijny stół”. Kolędobus MPK, rozbrzmiewający kolędami i piosenkami świątecznymi. Przedświąteczny weekend, jak co roku, zdominują wydarzenia związane z Wigilią i Bożym Narodzeniem; pełne atrakcji i jedynej w swoim rodzaju atmosfery zbliżających się świąt.
Pracownia Voice & Music z piosenkami świątecznymi
Przez półtorej godziny w sali Szkół Katolickich rozbrzmiewały piosenki świąteczne, poprzedzające Boże Narodzenie Anno Domini 2024. Z koncertem pt. „Coraz bliżej święta” wystąpili: uczennice i uczniowie z Pracowni Muzyki Estradowej Voice & Music, Schola Parafii pw. Krzyża Świętego pod opieką Agnieszki Matukin oraz Chór Szkoły Podstawowej nr 9 z nauczycielem muzyki Mateuszem Kozikowskim, śpiewający: „Oto o północy, kiedy chłodem wieje, Wybawiciel z nieba przybywa na ziemię. Oto o północy rozbrzmiewa wołanie: Chrystus się narodził w stajence na sianie” - jak TGD.