Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Zmarła germanistka z „Drzewnej” Claudia Jankowska (+ 64)

Główne zdjęcie
Claudia Jankowska (+ 64)

Wieloletnia nauczycielka języka niemieckiego w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych i od 1985 r. w Szkole Drzewnej w Łomży zmarła 13. marca w wieku 64 lat. - Claudia była wspaniałym pedagogiem, cieszyła się naszą sympatią i szacunkiem uczniów - wspomina przyjaciółka Jolanta Pietrzykowska, dyrektor „Drzewnej” w latach 2002 – 2006. - Większość nauczycieli niemieckiego w szkołach podstawowych i średnich w Łomży i okolicy to byli Jej wychowankowie z Kolegium.

- Poznałyśmy się z Claudią 1. września 1985 r. w „Drzewnej” - opowiada Jolanta Pietrzykowska. Claudia do Łomży przybyła kilka lat wcześniej, gdyż stąd pochodził Jej mąż. - Od początku między nami nawiązała się nić przyjaźni. Uczyłam w „Drzewnej” od 1978 r. języka rosyjskiego. Zwracałam się do Niej na powitanie „Meine Freundin”, ażeby czuła się w Polsce jak u siebie w domu, bo ma w Łomży przyjaciół, którzy Ją lubią i szanują. Spotkania z Claudią zawsze były wesołe, bo popełniała zabawne błędy językowe. Zapamiętałam Ją jako uśmiechniętą i życzliwą nauczycielkę, rozumiejącą problemy uczniów i pomagającą im w rozwiązywaniu problemów. Moim zdaniem, największym podziękowaniem dla pedagoga za trud nie są medale, ordery i nagrody, tylko opinie uczniów. Cenili Claudię za wiedzę, umiejętność przekazywania wiadomości, przyjazne relacje i pomoc w potrzebie.

Claudia Jankowska współpracowała z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Łomży, jako solidny egzaminator i później koordynator podczas sprawdzania arkuszy maturalnych. Pracowała także w zespole, przygotowującym zadania egzaminacyjne. Ponadto uczyła języka niemieckiego w Linguo i była tłumaczem ustnym i pisemnym w czasie uroczystości w Łomży z udziałem gości z Niemiec. - Wspaniała i niezawodna koleżanka i przyjaciółka. Niezapomniana... - wspomina ze wzruszeniem Claudię Jankowską (+ 64) Jolanta Pietrzykowska. - Zawsze pozostanie pośród nas... 

„Claudia jest zdolną organizatorką...”

Była zaangażowaną współorganizatorką wymiany młodzieży z dwóch zaprzyjaźnionych placówek: „Drzewnej” z Łomży i szkoły wielozawodowej z Billberge w Niemczech. Wymiana od końca lat 90. odbywała się rok po roku. Zespoły uczniów odwiedzały się na zmianę, brały udział w zabawach integracyjnych, jeździły na wycieczki i pracowały na rzecz celu pożytecznego społecznie. – Claudia jest zdolną organizatorką i potrafi dobrze porozumiewać się z młodzieżą - mówił Joachim Muller, nauczyciel przedmiotów zawodowych, podczas wymiany w 2014 r., gdy goście odwiedzili Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, Muzeum Przyrody w Drozdowie, forty carskie w Piątnicy i Muzeum Powstania Warszawskiego. - Na szczęście, przez 17 lat wymiany nie było na tle historii polsko-niemieckiej kłopotów i przykrości. Między uczestnikami naszych spotkań były szczere rozmowy i zawiązywały się przyjaźnie... Moja przyjaźń z Claudią Jankowską, germanistką w „Drzewnej”, zaczęła się już od pierwszej godziny wymiany w 1997 r. Wymiana polsko-niemiecka trwała do 2015 r. Projekt był finansowany głównie przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży z Poczdamu, z siedzibą w Warszawie.  

- Organizacja wymiany, chociaż kosztuje, bardzo się opłaca – oceniała wówczas Claudia Jankowska, która w 1985 r. związała się z „Drzewną” - nieistniejącą od 2017 r., kiedy to Claudia odeszła na emeryturę. - Jestem Niemką i mogę w szkole opowiadać wszystko, ale to jest tak teoretycznie. W czasie wymiany wycofuję się jako tłumaczka i młodzież rozmawia ze sobą.

 

Wystawienie urny z prochami śp. Claudii Jankowskiej odbędzie się o godz. 9. 30 w poniedziałek, 20. marca 2023 r., w Domu Pogrzebowym Marczyk przy ul. Przykoszarowej 22 B w Łomży. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11. 30, a po nich nastąpi pochowanie w kolumbarium na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej. Życzeniem Rodziny jest, aby zamiast kwiatów złożyć ofiarę na Hospicjum pw. Świętego Ducha.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

https://4lomza.pl/index.php?wiad=36797

 

https://4lomza.pl/index.php?wiad=23075

 

https://4lomza.pl/index.php?wiad=19042

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę