Znikająca dyspozytornia Pogotowia Ratunkowego
W województwie podlaskim od 1. stycznia 2021 r. będzie działać tylko jedna dyspozytornia WSPR, tj. Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, a nie jak do tej pory trzy: w Łomży, Suwałkach oraz Białymstoku. - Dyspozytornia będzie komórką Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i będzie się mieściła w Białymstoku - uchyla kulisy zmiany Kamila Ausztol z Biura Wojewody Podlaskiego. Co będzie dziać się za miesiąc z dyspozytorami medycznymi z Łomży? Pracownicy fizycznie mają się przeprowadzić do Białegostoku czy dojeżdżać? I na jakich warunkach dyżurów i zatrudnienia?
Stabilizacja zakażeń koronawirusem
O 35 zakażeniach koronawirusem w rejonie Łomży poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia. W województwie podlaskim było ich 373, a zmarło 11 chorych. W Polsce liczba zakażonych powiększyła się o 13 239 osób. Liczba zmarłych ciągle na wysokim poziomie i dziś poinformowano o 531 przypadkach.
Kolejni zmarli na COVID-19
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 34 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w rejonie Łomży. Zmarły 2 osoby. W województwie podlaskim potwierdzono 356 nowych zakażeń SARS-CoV-2, a także śmierć 26 chorych. W Polsce przybyło 14 838 kolejnych potwierdzonych przypadków koronawirusa. Liczba zmarłych wyniosła 620 osób.
Jaki powinien być dobry psycholog dziecięcy?
W życiu każdego człowieka pojawiają się czasem problemy, które go po prostu przerastają. Dotyczy to także dzieci i młodzieży – nie lekceważ problemów najmłodszych, nie bagatelizuj ich i nie uważaj za „błahe”. Dla dziecka lub nastolatka w okresie dojrzewania są one naprawdę ciężkie i potrzebuje on przede wszystkim pomocy i zrozumienia. Jeżeli jako rodzic próbowałeś pomóc dziecku, ale Twoje próby okazały się niewystarczające, nie bój się prosić o pomoc psychologa dziecięcego. To nie jest przejaw Twojej rodzicielskiej porażki ani powód do wstydu! To objaw Twojej wrażliwości i rozsądku. Kim jest psycholog dziecięcy? Kiedy wybrać się do niego z dzieckiem? Jak wytłumaczyć dziecku konieczność wizyty u psychologa? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Domowa Opieka Medyczna dla chorych na COVID 19
- Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, byli objęci zdalną opieką medyczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dr Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Dzięki temu łatwiej będzie można uchwycić moment, gdy dochodzi do pogorszenia parametrów pacjenta i powinien on jak najszybciej trafić do szpitala.
Biofeedback a zdrowie - w czym może nam pomóc ta metoda
Istnieje wiele problemów zdrowotnych, w leczeniu których farmakoterapia okazuje się nieskuteczna lub mało skuteczna. W niektórych przypadkach bardziej niż tabletki pomóc może odpowiedni trening – biofeedback. Dzięki precyzyjnym pomiarom różnych parametrów pracy organizmu metoda ta pomaga wyćwiczyć odpowiednie reakcje i w ten sposób złagodzić, czy też usunąć konkretne dolegliwości. Może pomóc m.in. w leczeniu nietrzymania moczu, zaparć, a także bólów głowy.
Przekroczono 1 mln zakażeń koronawirusem w Polsce
26 nowych przypadków koronawirusa zanotowano w rejonie Łomży. W województwie podlaskim dziś dopisano kolejne 393 przypadki SARS-CoV-2. Poinformowano także o śmierci 5 chorych. Ministerstwo Zdrowia informuje o 13 855 nowych zakażeniach koronawirusem w kraju, zmarło 609 osób. Tym samym liczba zakażonych w Polsce przekroczyła 1 milion.
Koronawirus - raport
Czy to efekt centralizacji informacji o koronawirusie czy realny spadek, nie wiemy. Dziś bowiem z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w rejonie Łomży potwierdzono 18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W województwie podlaskim przybyło ich 216, a zmarło kolejnych 5 osób. W Polsce ogłoszono 9 105 nowych przypadków SARS-CoV-2 i zmarło 449 chorych.
Błędy, jakie popełniamy w związku… z sikaniem
Wbrew licznym ogłoszeniom na metody oczyszczania organizmu z toksyn, nasze ciało ich nie potrzebuje, bo ma bardzo dobry system pozbywania się ich przez 24 godziny na dobę. Dba o to nasz układ moczowy, a efektem jego pracy jest wydalanie moczu: to właśnie wraz z nim pozbywamy się znacznej ilości toksyn. Na liście częstych błędów, które prowadzą do problemów jest na przykład przetrzymywanie moczu czy niewłaściwa higiena. Dowiedz się więcej.
Testy w pogotowiu
- Ministerstwo Zdrowia zaleciło u pacjentów z infekcją dróg oddechowych wykonywanie testów na obecność antygenu koronawirusa, tzw. nukleoproteiny - informuje dr Mikołaj Czajkowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. - Rzeczywiście, otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu 1650 testów antygenowych Panbio COVID-19. Szybko można pobrać wymaz z nosogardzieli pacjenta i położyć próbkę na płytce testowej, a wynik otrzymamy po około 10-15 minutach. Ale na razie zaleconych testów nie możemy użyć, bo czekamy na dostosowanie Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego z systemem EWP. Powodem nieużywania testów może być koncentracja dyspozytorni w Podlaskiem: z trzech powstanie jedna.
Maski także w w pracy
Od soboty, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, mamy obowiązek zakrywania ust i nosa także w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba.
Mniej nowych zakażeń
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 12 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w rejonie Łomży. W województwie podlaskim potwierdzono 118 nowych zakażeń oraz śmierć jednej osoby. W Polsce dziś potwierdzono testami 5 733 przypadków SARS-CoV-2. Zmarło 121 pacjentów.
Znów dużo zgonów w Łomży
Kolejnych 6 osób zmarło, a 34 zostało potwierdzonych pozytywnie w związku z koronawirusem w rejonie Łomży. W Podlaskiem u 449 osób potwierdzono wynikami testów zakażenie SARS-CoV-2. Zmarło kolejnych 13 osób. W Polsce przybyło 15 362 zakażonych. Zmarły aż 674 osoby.
Kardiolodzy szpitala w Łomży udrożniają tętnice serca
Dwa nowe zabiegi kardiologiczne, służące leczeniu zaawansowanej choroby wieńcowej, wykonano w Szpitalu Wojewódzkim imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. 80-letni mężczyzna z cukrzycą i zwapniałą zmianą miażdżycową czuje się dużo lepiej po rotablacji; natomiast 71-letnia kobieta z przewlekle niedrożną tętnicą wieńcową - CTO odzyskała siły po udrożnieniu naczynia za pomocą angioplastyki - PCI, co od skrótu angielskiego PCI CTO oznacza: percutaneous coronary intervention in chronic total occlusion. - Planujemy wprowadzenie nowoczesnych zabiegów ablacji zaburzeń rytmu serca - mówi dr Grzegorz Horszczaruk, który wykonał opisane powyżej 2 zabiegi.
Aż 7 zgonów w rejonie Łomży na COVID-19
O 49 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem w rejonie Łomży poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Aż 7 chorych zmarło. W województwie podlaskim w piątek doszło kolejnych 491 przypadków i zmarło 25 osób. W Polsce o 17 060 wzrosła liczba zakażeń. Zmarło kolejnych 579 pacjentów.
Użyczenie sprzętu medycznego
6 respiratorów i 6 kompresorów medycznych otrzymał od Wojewody Podlaskiego Szpital Wojewódzki w Łomży, natomiast 1650 testów antygenowych otrzymało łomżyńskie pogotowie.
Oddychaj – potrzebne koncentratory tlenu!
- Mamy 30 koncentratorów. Dotychczas były one użytkowane w domach przez pacjentów przewlekle chorych – mówi ksiądz Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej - Pandemia sprawiła, że zgłasza się do nas bardzo wiele osób, które potrzebują domowej tlenoterapii, a my mamy związane ręce, bo po raz pierwszy w historii łomżyńskiego Caritas mamy za mało koncentratorów do wypożyczenia.
Czy aluminium szkodzi?
Robisz grilla i pieczesz karkówkę na aluminiowej tacce, albo rybkę w aluminiowej folii? Panikować z tego powodu na pewno nie trzeba, choć lepiej ograniczać tego rodzaju materiały w kuchni. Nie chodzi tylko o ochronę środowiska.
Słabnie pandemia koronawirusa w Łomży?
Ministerstwo poinformowało dziś o 25 zakażeniach koronawirusem w rejonie Łomży. W województwie podlaskim ta liczba wynosi 464 nowych przypadków. Zmarło 24 chorych na COVID-19. W Polsce liczba zakażonych wzrosła o 16 687 i zmarło 580 pacjentów.
Jakie efekty pozwala osiągnąć plastyka nosa? Czy warto zdecydować się na ten zabieg?
Nos pełni wiele różnorodnych funkcji. Składa się zarówno ze struktur chrzęstnych, jak licznych kości. Znajduje się w centralnej części twarzy, często więc zwracamy na niego uwagę, patrząc na drugą osobę. Krzywy bądź asymetryczny nos może być przyczyną kompleksów, ale również i problemów z oddychaniem. Coraz więcej osób decyduje się na operację plastyczną nosa, aby czuć się lepiej. Dowiedz się, jak wygląda taka operacja oraz jakie pozwala osiągnąć efekty.