W rankingu szkół wyższych 2013.
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży spada, a Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży pnie się w górę. „Rzeczpospolita” i „Perspektywy” ogłosiły wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2013. W najbardziej prestiżowym zestawieniu uczelni akademickich wygrał, podobnie jak przed rokiem, Uniwersytet Jagielloński, który o włos wyprzedził Uniwersytet Warszawski. „To zestawienie stworzyliśmy, by pomóc maturzystom w podjęciu kluczowej decyzji o wyborze uczelni” – tłumaczy Waldemar Siwiński, szef Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Królowa Nauk w maturalnym pociągu do Łomży
- Mieliśmy 34 zadania, w tym 25 zamkniętych, a resztę otwartych – mówi Agnieszka Nawrocka, maturzystka z II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży, która przed ponad 100-letnim gmachem siedzi na ławeczce w słonecznej zieleni. Trochę niepocieszona, ponieważ w ostatnim zadaniu wyszło jej 112, zaś koleżankom Kasi Tułowieckiej i Kindze Kozikowskiej – 63 i 72. Te liczby są na egzaminie maturalnym z matematyki niebagatelne – wskazują na prędkość, z jaką mogłyby jechać pociągi z Łomży do Warszawy i z powrotem, gdyby nie zmiany w kolejnictwie. Agnieszka odzyskuje humor, dopiero gdy okazuje się, że całej trójce w przedostatnim zadaniu wyszło 400!
Matura z polskiego - autorytety i obrazy przeszłości
W słoneczne przedpołudnie wyszły na zastawioną autami Senatorską rozpromienione, uśmiechnięte i zadowolone po pisemnej maturze z literatury i języka polskiego. Trzy przyjaciółki z jednej klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży: Kasia Ruszczyk, Magdalena Kamionowska i Klaudia Czamarecka. Po blisko trzech godzinach mocowania się z myślami nad arkuszem egzaminacyjnym, tak jak 234 absolwentów III LO i ponad 1 500 maturzystów z 29 łomżyńskich liceów i techników, mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Pokonały 14 poleceń na temat tekstu o postępie technologicznym ludzkości i zagrożeniach cywilizacyjnych oraz jeden z dwóch „łatwych” tematów wypracowania.
Rodzice nie chcą posyłać sześciolatków do podstawówki
Od września do klas pierwszych w szkołach podstawowych, prowadzonych przez Miasto Łomża, będzie uczęszczało 543 dzieci, w tym zaledwie 31 urodzonych w 2007 roku. To podsumowanie danych „Systemu Elektronicznego Naboru - Łomża 2013”. W rozbiciu na szkoły nabór wygląda jeszcze bardziej wyraziście: SP nr 2 - 45 pierwszaków, w tym 2 sześciolatków; SP nr 4 - 72 w tym 13 sześciolatków; SP nr 5 - 75 w tym 2 sześciolatków; SP nr 7 - 105 w tym 3 sześciolatków; SP nr 9 - 95 w tym 7 sześciolatków oraz SP nr 10 - 151 w tym 4 sześciolatków. Rodzice mają jeszcze wybór, czy skrócić dziecku dzieciństwo, jednak za rok obowiązek szkolny ma objąć wszystkie sześciolatki, co forsuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Matura się zaczyna, choć kasztany nie kwitną...
Ponad 1 500 uczniów w 29 szkołach w Łomży we wtorek przystąpi do pierwszego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Odpowiedzi można będzie zapisywać długopisem wyłącznie z czarnym tuszem albo piórem z czarnym atramentem. Maturalne zmagania zaczynają się dla absolwentów liceów i techników obowiązkową maturą pisemną z literatury i języka ojczystego, trwającą od godz. 9. przez 170 minut. W środę obowiązkowa matura z matematyki, zaś w czwartek – również obowiązkowa z języka obcego, jakim w Łomży będzie praktycznie dla wszystkich język angielski.
Akademicka Szkoła Ponadgimnazjalna - dobra szkoła, trafny wybór
Na dzień otwarty w Akademickich Szkołach Ponadgimnazjalnych przyszło około 150 gimnazjalistów, zainteresowanych nauką w 4-letnim Technikum Informatycznym lub w 3-letnim Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w klasie językowo-kulturowej albo w klasach mundurowych o profilu policyjnym lub wojskowym. Oprócz krótkich prezentacji i wesołej „lekcji” angielskiego, na młodzież czekały pokazy: tresury psów policyjnych, pracownia z komputerem działającym w akwarium czy paintballowe i survivalowe zabawy w sali gimnastycznej Wyższej Szkoły Agrobiznesu. Uczniowie ASP i ALO w kolorowych koszulkach lub białych koszulach oprowadzali młodszych, odpowiadali na pytania i zachęcali do wstąpienia w przyjazne szeregi swojej szkoły.
Brak miejsc w przedszkolach
Dla 166 dzieci zabrakło miejsc w przedszkolach publicznych w Łomży. Prowadzone przez miasto placówki w wyniku zakończonego właśnie naboru przyjęły do przedszkoli samorządowych 1 454 dzieci. Wśród nieprzyjętych dzieci najwięcej jest trzylatków – 78, czterolatków – 51, mających mniej niż trzy lata – 26 i jedenaścioro pięcioletnich. Wolnych miejsc nie ma także w niepodlegających miastu przedszkolach Stowarzyszenia Edukator.
Matura zdana, indeks w kieszeni
Kiedy znakomita większość maturzystów odebrała świadectwa ukończenia szkoły i w zaciszu domowym lub bibliotece przygotowuje się do majowych egzaminów maturalnych, laureaci i finaliści mają już maturę ze swego koronnego przedmiotu w kieszeni, i to z najwyższą punktacją. Z piątki uczennic i uczniów I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, którzy w tym roku zostali laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych tylko troje to maturzyści, a dwoje jest jeszcze w drugiej klasie.
Młodzi bohaterowie po 1. dniu egzaminu gimnazjalnego
- Samopoczucie mam średnie, ponieważ czuję, że historia i wiedza o społeczeństwie poszły mi dziś trochę gorzej niż język polski – martwi się Agata Kamińska (lat 15), trzecioklasistka z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, która ma już za sobą pierwszą rundę trzydniowych zmagań o jak najwyższą liczbę punktów z egzaminu końcowego z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i języka obcego. - Postaram się zdawać do I LO w Łomży, bo to naprawdę bardzo dobra szkoła. A fakt, że nauczyciele są w niej wymagający i twardzi, tylko mnie mobilizuje. O miejsce w wyróżniającym się od lat w Łomży i w Podlaskiem I LO. im. Tadeusza Kościuszki stara się praktycznie 70 trzecioklasistów PG nr 6, podobnie jak o miejsce w wybranej szkole średniej trzy dni walczy z myślami ponad 500 ich rówieśników.
„Moja biblioteka” opisana, namalowana i na zdjęciu
- Spodobało mi się robienie kartek świątecznych i okolicznościowych oraz podziękowań, a na studniówkę zaprojektowałam i wykonałam aż sto zaproszeń – opowiada Anna Martyna Duda (lat 19), maturzystka Technikum Geodezyjnego i Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży, która zdobyła nagrodę specjalną III edycji powiatowego konkursu literacko-plastyczno-fotograficznego „Moja biblioteka”. Do komisji wpłynęło ponad 230 prac przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Praca Ani zrobiła wrażenie na jury, które nagrodziło oryginalną artbook z jej poematem o wartości lektur, ilustracjami i fotografiami.
Świetlica w podstawówce dla dziecka i... rodzica
- Podczas ubiegłorocznego „Popołudnia z Dwójką” nikt nie zgłaszał, że świetlica w naszej szkole powinna być otwarta wcześniej – tłumaczy dyrektor Grażyna Ważny-Zwierzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży, gdzie świetlica otwierana jest w dni powszednie dopiero od godz. 8., najpóźniej z sześciu łomżyńskich podstawówek. - Co roku pytam rodziców podczas spotkań otwartych, czy ta godzina im odpowiada i czy mają życzenie, aby działała wcześniej. Godzinę otwarcia uzależniamy od rodzica. W „Dwójce” godzina zamknięcia świetlicy – czyli 16. - wypada również o godzinę wcześniej niż w „Dziesiątce”, gdzie najmłodsi mają opiekę od godz. 7. do godz. 17. Dlaczego, skoro do każdej ze szkół mogą uczęszczać dzieci, których rodzice pracę zaczynają też o godz. 7. lub 7.30, albo i o 8....?
Dziurawy dach, glina i słoma nad II LO w Łomży
- Jestem zawiedziony poczynaniami i decyzjami miejskiej komisji ratowania zabytków w Łomży oraz komisji konkursowej z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku – mówi dyrektor Józef Przybylski, który 20 lat temu zakładał i do dziś prowadzi cenione II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży. - Po raz trzeci złożyliśmy wniosek o dofinansowanie remontu dachu nad 112-letnim gmachem przy placu Kościuszki, gdzie przed wojną uczyła się Hanka Bielicka, i nie dostaliśmy ani grosza... A woda w skrzydle od strony ulicy Kolegialnej lała się ciurkiem, bo ta część dachu jest już tak dziurawa, że prowizorycznie musieliśmy łatać go papą.
Spotkania Humanistów z prof. Mikołejko w Łomży
Po dwóch latach powrócił do Łomży w glorii mądrości i sławy profesor Zbigniew Mikołejko (lat 61), wybitny filozof i historyk religii z Polskiej Akademii Nauk, autor ponad 800 esejów i zbioru rozpraw o przemocy, śmierci i Bogu „W świecie wszechmogącym”. Myśliciel wygłosił ciekawy, erudycyjny i błyskotliwy wykład inauguracyjny „Gdzie znaleźć lekcję nienawiści” dla 170 młodych uczestników i ich przewodników po świecie kultury, sztuki i literatury w czasie już XVIII Spotkań Humanistów Szkół Twórczych, które zorganizowało renomowane I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Zebrał rzęsiste brawa od polonistów i uzdolnionej humanistycznie młodzieży.
EKOsobota w „Drzewnej”
– Prezentujemy temat ekologii od strony domu, żebyśmy wiedzieli na czym w tych trudnych czasach możemy zaoszczędzić – mówi Alicja Wejroch, pedagog szkolny w „Drzewnej”. W Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży w sobotę dużo mówiono o ekologii i zdrowym trybie życia. Uczniowie i nauczyciele „Drzewnej” oraz zaproszeni goście przygotowali „EKOsobotę”, aby przekonać mieszkańców Łomży, że dbanie o środowisko to nie tylko zadanie ekologów, ale również nas wszystkich! - Uczymy jak segregować śmieci, zgniatać odpady, żeby zajmowały mniej miejsca w koszach i pojemnikach – z korzyścią dla własnego portfela – podkreśla Irena Zwornicka, dyrektor szkoły.
W „Dziesiątce” powstanie pięciogodzinna zerówka
- Właśnie dostaliśmy od prezydenta Łomży pozwolenie na tworzenie jeszcze jednego oddziału dla sześciolatków z programem nauki, zabawy i opieki przez pięć godzin dziennie! – cieszy się Jerzy Włodkowski, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Szkoły Podstawowej nr 10 m. Jan Pawła II w Łomży. - Dzięki temu, rodzice 25 dzieci nie będą musieli wozić swoich pociech z naszego osiedla na drugi kraniec miasta, ponieważ będą mieli odpowiednie miejsce tuż koło domu.
Łomżyńscy szóstoklasiści pisali listy o pilocie Pirxie
Patrycja Piankowska i Jakub Nowociński jako pierwsi schodzą na hol parteru z sali na piętrze. Jest kilka minut po godzinie 10. Właśnie zakończyli pisanie sprawdzianu dla szóstoklasistów, potwierdzając umiejętności, które nabyli w trakcie nauki w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Oboje uśmiechnięci i raczej wyluzowani. Na pierwszy rzut oka nie widać po nich stresu, z jakim mocowali się równo przez godzinę podczas pierwszego tak ważnego na edukacyjnej drodze egzaminu. - Łatwy, łatwy – twierdzą zgodnie i nie są w tej opinii osamotnieni. W Łomży do szkół podstawowych nr 2, 4, 5, 7, 9 i 10 uczęszcza 611 szóstoklasistów.
Podróż do krainy przodków
Od urodzenia mieszka w Argentynie, jest reżyserem filmowym i nauczycielem. Pomimo polsko brzmiącego nazwiska zna tylko kilka słów w naszym języku, ale Polska zawsze była dla niego bardzo ważna z powodu więzi rodzinnych. – Moi dziadkowie urodzili się w Polsce, w miejscowości Kuzie – mówi Daniel Bobrowski. – Miałem z nimi bardzo dobry kontakt, szczególnie z dziadkiem, a moje polskie korzenie mają dla mnie wielkie znaczenie. Dlatego postanowiłem odwiedzić miejsce, gdzie dziadkowie się urodzili. Nigdy dotąd nie byłem w Polsce i jestem tą wizytą bardzo podekscytowany!
Szczęśliwy finisz epopei z remontem auli I LO w Łomży
- Jestem bardzo szczęśliwy, że po licznych perypetiach możemy znów korzystać z naszej pięknej auli – mówi Jerzy Łuba, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, w skład którego wchodzą renomowane I LO i PG nr 6 przy ul. Bernatowicza. - Ja również jestem zadowolony, że komisja techniczna z ratusza odebrała po remoncie zabytkowy obiekt – dodaje inż. Andrzej Wszeborowski, autor śmiałej koncepcji i starannego projektu architektonicznego auli, nawiązujących do przedwojennego, klasycyzującego wyglądu niezwykle reprezentacyjnego wnętrza. Remont finalizowała jego firma Roboty Ogólnobudowlane i Konserwacja Zabytków.
Mistrzowskie loty ambitnej młodzieży z Łomży
Mateusz Lipiński, trzecioklasista Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, zdobył siedem tytułów laureata wojewódzkich konkursów przedmiotowych, największą ich liczbę w historii szkoły: język polski, angielski, niemiecki, geografia, historia, wiedza obywatelska i ekonomiczna oraz chemia, a do tego tytuł finalisty konkursu z biologii. Wybitny absolwent SP nr 5 trafił już jako laureat kilku konkursów dla podstawówek do renomowanego gimnazjum, którego uczniowie zdobyli w tym roku szkolnym niebotyczną liczbę 72 tytułów laureata i 34 tytuły finalisty. Szkoła dla orlic i orłów?!
„Dyktando 2013” dla dziewięciolatków
Marlena Osińska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży wygrała I Miejski Konkurs Ortograficzny uczniów klas trzecich i zdobyła tytuł „Mistrza Ortografii Miasta Łomża” . W sobotę w Szkole Podstawowej nr 7 z „najeżonym” wieloma pułapkami ortograficznymi tekstem dyktanda pod tytułem „Konkurs dla najbardziej odważnych” zmierzyło się 24 uczniów nie tylko ze szkół łomżyńskich, ale także z zaprzyjaźnionych podstawówek mickiewiczowskich z Ostrołęki i Jedwabnego.