Atrakcyjna praca po szkoleniach w NOT w zasięgu ręki!
Łomżyńska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Łomży rozpoczęła nabór do drugiej edycji projektu „Nowa formuła wsparcia odpowiedzią na potrzeby rynku pracy”, realizowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt, skierowany do osób poniżej 30 roku życia oraz powyżej 50 roku życia, przede wszystkim kobiet. Daje szansę zdobycia atrakcyjnego zawodu bądź podniesienia swych kwalifikacji, a w rezultacie podjęcia dobrze płatnej pracy. – Zależy nam na tym, żeby jak największa liczba osób po ukończonym szkoleniu i stażu podjęła pracę – podkreśla Piotr Grabani, dyrektor NOT. – W poprzednim projekcie mieliśmy efektywność zatrudnienia sięgającą prawie 90 %, przy progu minimalnym 45 %. W obecnym mamy zawody deficytowe – pracodawcy poszukują osób z takimi kwalifikacjami!
Przedszkole Niepubliczne „Nutka” tworzy nowe grupy: powszechną i terapeutyczną dla dzieci z autyzmem
Wybór właściwego przedszkola często spędza rodzicom sen z powiek. Jednak teraz podjęcie odpowiedniej decyzji jest znacznie łatwiejsze, dzięki nowo powstałemu Przedszkolu Niepublicznemu Nutka. Prowadzona przez specjalistów placówka oferuje bowiem bardzo bogaty program zajęć dla maluchów, w tym wiele takich, które nie są prowadzone w innych łomżyńskich przedszkolach. Będą też prowadzone specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci dotkniętych autyzmem. Wszystkie zajęcia dodatkowe i terapeutyczne będą całkowicie bezpłatne, w ramach comiesięcznej – wyjątkowo konkurencyjnej – opłaty za przedszkole. Dlatego jeśli zależy ci na tym, by twoje dziecko rozwijało się w optymalnych warunkach i jak najbardziej efektywnie spędzało czas w przedszkolu – dzwoń już teraz, bo decyduje kolejność zgłoszeń!
Wyprawa po przygodę i wiedzę
– Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że dolina Narwi jest blisko i dojście tam zajmuje dosłownie kwadrans. Mamy tam starorzecza, lasy łęgowe, przeróżne łąki, żyzne lasy zboczowe, tak jak rezerwat Kalinowo, ciekawe siedliska oraz różne gatunki roślin i zwierząt – ogromne bogactwo, którego na co dzień nie dostrzegamy – mówi Teresa Grużewska botanik z Muzeum Przyrody w Drozdowie. Na wycieczkę w dolinę Narwi zabrała ze sobą grupę młodzieży z piątnickiego gimnazjum oraz dorosłych miłośników przyrody. Poznawali rośliny i zwierzęta, niekiedy bardzo rzadko występujące w Polsce, oraz uzmysłowili sobie piękno i bogactwo otaczającego nas świata przyrody.
Święto u Księcia Mazowieckiego Janusza I
Tuż przed 596. rocznicą nadania praw miejskich Łomża świętowała społeczność Publicznego Gimnazjum nr 8 noszącego imię Księcia Mazowieckiego Janusza I, który 15 czerwca 1418 roku nadał miastu prawa chełmińskie. Szkolna uroczystość była okazją do wędrówki od współczesności do średniowiecza, ale także do uhonorowania najlepszych uczniów szkoły i podsumowania powiatowych konkursów związanych z jej patronem: literackiego „Książę Mazowiecki Janusz I – założyciel Łomży” i plastycznego „Książę Mazowiecki Janusz I w bitwie pod Grunwaldem”.
„Nasza” skłócona PWSIiP
Uroczystości jubileuszowe 10-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży nie zakończył „wojny” jaka toczy się wewnątrz uczelni. Już nikt nawet nie próbuje ukrywać, że po jednej stronie stoi rektor, a z drugą związany jest kanclerz. Wyciągnięto najcięższe działa angażując Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i „radę mentorów” czyli Konwent uczelni. Ten ostatnio, staraniem prezydenta Łomży, przyjął stanowisko formalnie zachęcające obie zwaśnione strony do zgody, ale też wskazujące jednego winowajcę.
Z „Sercem” pojechali na Festiwal Filmoteki Szkolnej
Film pt. „Serce” zaprezentowali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży im. Jana Pawła II podczas 5 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który odbył się w Wyższej Szkole Filmowej w Warszawie. - Film opowiada o udzielaniu pierwszej pomocy. Dotyka problemu upowszechnienia właściwych zachowań w obliczu zagrożenia zdrowia i życia innego człowieka – mówi Zofia Rusiłowicz – Kleczyńska opiekun projektu podkreślając, że inspiracją projektu „Serce” było samo życie, a scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach.
Łomżyńskie wędrówki śladami historii
Trzy drużyny gimnazjalistów wzięły udział w zorganizowanej po raz pierwszy w Łomży grze miejskiej „Łomżyńskie wędrówki”. Miała ona przybliżyć uczestnikom zabytki i historię miasta poprzez różne formy, nie tylko umysłowej, aktywności. Zainteresowanie grą osób dorosłych zaowocuje zaś zapewne w przyszłym roku poszerzeniem jej granic wiekowych. – Kiedy usłyszeliśmy, że jest taka impreza ucieszyliśmy się, bo to bardzo dobry sposób, żeby młodzież poznawała historię Łomży i całego naszego regionu! – mówi drugoklasista Eryk Mroczko ze zwycięskiej drużyny Publicznego Gimnazjum nr 1. – Jest to coś nowego i przyjemniejszego od siedzenia na lekcji i uczenia się, bo możemy obcować z historią i zabytkami na żywo!
Białystok lepszy z matmy solo, a Łomża – zespołowo
Po serii zadań eliminacyjnych w finale musieli rozwiązać pięć zadań otwartych. Nie były łatwe, bo ostro głowili się nad nimi uczestnicy konkursów i olimpiad matematycznych. Spośród 138 uczniów, m.in., z Braniewa, Ostrołęki, Wysokiego Mazowieckiego i Nowego Miasta Lubawskiego, wszystkie trzy pierwsze miejsca IV Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego PWSIiP zajęli uczniowie I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku: Szymon Jarocki, Magdalena Szarkowska i Przemysław Perkowski. Poprzedni puchar przechodni Rektora PWSIiP dla szkoły z największą liczbą finalistów pozostał w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, którego matematycy triumfowali zespołowo w trzech edycjach konkursu. Jury przewodniczył pomysłodawca prof. Romuald Kotowski, więc nowy, większy puchar przechodni sprawiedliwie po czwartej edycji po raz pierwszy trafił „znów” do I LO.
Juwenalia dla wszystkich
Plenerowy koncert zakończył Tydzień Kultury Studenckiej i juwenalia PWSIiP w Łomży. Na występach Boys, Freakin Rudeboys, Letniego Chamskiego Podrywu i After Party bawiło się kilka tysięcy ludzi, wystąpiły też inne składy rockowe i hip-hopowe. Byli wśród nich łomżyńscy raperzy WSN Wiśnia i Poq-e, na co dzień studenci uczelni.
Zwolnienia wśród nauczycieli
Nawet 40 nauczycieli z Łomży może stracić pracę. Tak wynika z danych zebranych przez kuratorium oświaty od dyrektorów szkół. W całym województwie pracy może zabraknąć nawet dla pół tysiąca nauczycieli. W zdecydowanej większości „zwalnianych”, zarówno w Łomży jak i w województwie, są nauczyciele, który planuje się nieprzedłużenie umowy zawartej na czas określony.
10-lecie PWSIiP w Łomży
W sumie już około 6500 studentów i blisko 3000 absolwentów – Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży świętuje 10-lecie. Uczelnia powstała w 2004 roku „z inicjatywy i uporu” profesora Kazimierza Pieńkowskiego, pierwszego rektora PWSIiP w Łomży, który dziś wraz z podziękowaniami za „intelektualny fundament przedsięwzięcia” z rąk obecnego rektora dr hab. Roberta Charmasa odebrał medal „zasłużony dla PWSIiP w Łomży”. Podczas tej samej uroczystości, znajdującym się w nowych budynkach uczelni, auli i laboratorium nadano imiona nieżyjących już profesorów Antoniego Jakubczaka i Piotra Lewickiego, którzy „pracą i talentem tworzyli fundamenty rozwoju uczelni”.
„Wolność to diament do oszlifowania”
- Zdecydowanie nie chcielibyśmy żyć w Polsce ćwierć wieku temu, gdy nasi rodzice szli na wybory kontraktowe 4. czerwca 1989 roku – twierdzi zgodnie piątka uczennic i uczniów z III LO w Łomży, która z kilkunastoma rówieśnikami przygotowała apel „25 lat wolności”. Dlaczego nie chcieliby się przenieść w czasie...? Wymieniają podstawowe powody: niechęć do stawania o północy w kolejkę po pralkę wirnikową Frania czy meble Swarzędz, które „może przywiozą”. Niechęć do budzenia się o trzeciej, czwartej nad ranem, by stanąć w kolejce do sklepu mięsnego, bo „może coś rzucą”. Opór przeciw kartkom na cukier, mięso, wyroby „czekoladopodobne” czy... buty. Bunt przeciw cenzurze w mediach, ograniczeniom zebrań i wolności słowa czy zakaz wyjazdu za granicę... Wolą wolność.
Królowa piękności juwenaliów
Izabela Cimochowska zdobyła tytuł miss PWSIiP i Galerii Veneda podczas pierwszego dnia juwenaliów. Studentka II roku kierunku praca socjalna była jedną z faworytek konkursu, jednak konkurencję miała sporą, zwłaszcza ze strony studiującej rok wyżej koleżanki Eweliny Bzury, która zdobyła tytuły I vice miss, miss ŁKS 1926 i miss publiczności. – Nie uważałam się za faworytkę, ale nie ukrywam, że bardzo się cieszę z wygranej! – mówi Izabela Cimochowska. – Wystartowałam w konkursie, bo pewnego razu na imprezie, razem z koleżankami, postanowiłyśmy, że weźmiemy w nim udział – dla świetnej zabawy!
„Morski świat przyszłości” widziany z Łomży
Agnieszka Żyjewska, 15-letnia uczennica z kl. II c Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, zajęła drugie miejsce wśród gimnazjalistów w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Morski świat przyszłości”. Za swoją pracę łomżanka dostała „cały plecak” nagród w tym tablet. Organizatorem konkurs było Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a laureatów nagrodzono w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie w trakcie spotkania w ramach krajowych obchodów Europejskiego dnia Morza 2014.
Studenci otrzymali dwa klucze do bram miejskich Łomży
Wprawdzie blisko 600-letnie miasto Łomża bram na rogatkach nie posiada, ale ma dwa duże, mosiężne klucze, które prezydent Mieczysław Czerniawski (lat 65) przekazał żakom na pięć najbliższych dni, kiedy to będą obywały się studenckie juwenalia. - Robimy tyle, ile możemy – stwierdził Sebastian Chrzanowski, przewodniczący Samorządu Studenckiego PWSIiP i pięcioosobowego komitetu organizacyjnego Juwenaliów. - Na ile mamy czasu i pomysłów. Każdy z nas na co dzień zajęty jest studiowaniem. A juwenalia to święto!
Czas wybrać szkołę
Jeszcze tylko dziś do godziny 15. szkoły ponadgimnazjalne w Łomży przyjmują podania od uczniów kończących w tym roku gimnazjum. Każdy może wybrać trzy szkoły i samodzielnie określić ich hierarchię – na pierwszym miejscu wskazując klasę w szkole, w której najbardziej chciałby się uczyć. I jak się okazuje na tę chwilę najwięcej chętnych jest w najlepszych miejskich liceach „pierwszym” i „drugim” które jako szkołę pierwszego wyboru wskazało więcej uczniów niż jest w nich miejsc. Ten sam „problem” jest jeszcze tylko w kilku klasach techników w „Mechaniku” i „Ekonomiku”, oraz dwóch oddziałach niepublicznego „akademickiego” ogólniaka przy „Agrobiznesie”. Reszta szkół w mieście ma jeszcze dużo wolnych miejsc.
Gimnazjaliści „z dwójki” zaprezentują się w Zamku Królewskim w Warszawie
Tomasz Dąbrowski, Katarzyna Prokopowicz, Agata Piaszczyńska i Aleks Kowalczyk czworo uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży im. Jana Pawła II podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawi swój projekt „Idea SKP”. W jego ramach grupa gimnazjalistów przez kilka miesięcy prowadziła poczytajkowe spotkania dla dzieci z Publicznego Przedszkola nr 14 w Łomży.
Komputer XXI wieku nie przytuli jak mama czy tata
Młodzi ludzie borykają się w okresie dojrzewania z wieloma trudnościami, ale różnie próbują sobie radzić z problemami w szkole, rodzinie czy środowisku koleżeńskim. Czasem wychodzi im ten „hormonalny ból głowy” na dobre, a czasem sprowadza na złą drogę, chyba że znajdą sobie własne remedium. Nie tylko o tym jest 20-minutowy spektakl „Tylko On” w reżyserii ambitnej i poszukującej polonistki Katarzyny Duchnowskiej, jakim uczniowie z Katolickiego Gimnazjum w Łomży zajęli drugie miejsce 12. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” w Białymstoku. Oceniali ich aktorzy, nauczyciele i... policjanci.
Patron zobowiązuje...
Marcin Sokołowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży wygrał IV Edycję Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Generał Władysław Anders – Wielki Polak XX wieku”. W konkursie wiedzy wzięło udział blisko 30 uczniów klas IV – VI ze szkół podstawowych z Łomży, Białegostoku, Grajewa i Rakowo–Bogini.
Trzynasta „CYFERKA” dla Kacpra Mocarskiego
Kacper Mocarski ze Szkoły Podstawowej nr 7 wygrała XIII edycję Konkursu Matematycznego „CYFERKA”. W organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 2 konkursie rywalizowali uczniowie klas trzecich łomżyńskich szkół podstawowych. Młodzi matematycy – po pięciu najlepszych z każdej ze szkół – musieli rozwiązać 20 zadań w ciągu 60 minut.