Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 20 grudnia 2024 napisz DONOS@

10 lat z łomżyńskimi kolędami na Święta A.D. 2021

mm nie, 26 grudnia 2021 09:18

- Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w błyskawicznym stworzeniu łomżyńskiej kolędy na święta Bożego Narodzenia 2021 - mówi Eryk Mroczko, 23-latek z Łomży, zdolny gitarzysta, absolwent I LO i student Politechniki Warszawskiej. - Melodia i konwencja muzyczna kompozytora Mariusza Brzostowskiego spodobała mi się tak bardzo, że rozwinąłem aranżację utworu o nowe instrumenty. To pierwsza z 11 kolęd, która na razie ma wersję instrumentalną, zatem Czytelnicy mogą do tekstu spróbować dośpiewać melodię, wspominając 10 minionych lat, które pokazujemy tu na nagraniach.

Witaj, Boża Dziecino!

mm so, 25 grudnia 2021 09:12

W grudniową, świętą noc, gwiazdkami niebo świeci. W blasku tych gwiazd, przychodzi na świat Boże Dziecię... - Błogosławieństwa Bożego - życzy Czytelnikom 4lomza.pl na całym świecie Autorka wiersza pod choinkę na Boże Narodzenie 2021. 91-letnia Halina Gerwat to nauczycielka z Łomży, która swoim dobrym słowem wierszowanym pragnie podzielić się z Czytelnikami jak śnieżnobiałym opłatkiem.

„Łomżyńskie kolędowanie” eMDeKu

mm pt, 24 grudnia 2021 12:31

Studio Wokalne eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff wydało kolejną świąteczną płytę. Na program „Łomżyńskiego kolędowania” składają się trzy utwory tradycyjne i trzy kolędy łomżyńskie, wykonane przez solistów, w tym występujących gościnnie Julię Kuzykę i Łukasza Bojaczuka, studio eMDeK i wielopokoleniowy chór, liczący ponad 40 osób. – Mieliśmy mało czasu na przygotowanie i nagranie tej płyty, ale sprostaliśmy wyzwaniu i ukazała się jeszcze przed świętami! – mówi Magda Sinoff, zapowiadając styczniowe koncerty Studia Wokalnego eMDeK.

Pięknieje Dwór Lutosławskich z Muzeum Przyrody

mm wt, 21 grudnia 2021 19:41

Ponad 12 i pół tysiąca gości odwiedziło Muzeum Przyrody w Drozdowie w 2019 r. Stan pandemii w 2020 r. spowodował blisko 3-krotny spadek liczby do 4 693 widzów, ale w 2021 zacna placówka pokonała kryzys frekwencji, zaś liczba gości wzrosła do około 7 000. Na przekór Covidowi, żwawo biegną prace remontowe: w części willowej zabytkowego dworu wymieniono dach na miedziany, wyremontowano elewację wschodnią i zachodnią, zaczęto montaż windy. Dyrektor Ewa Sznejder potwierdza, że Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego poszerzy ofertę placówki.

Łomżyńskie kolędowanie dla Filipka

mm pon, 20 grudnia 2021 11:30

Trzypokoleniowy chór i Studio Wokalne eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff wykonały z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Kameralnej specjalny program kolędowy. Była to nie tylko promocja płyty „Łomżyńskie kolędowanie” eMDeKu, ale koncert miał też wymiar charytatywny – zyski ze sprzedaży CD i z kiermaszu ozdób świątecznych przeznaczono na leczenie 16-miesięcznego Filipka Nowackiego, chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. – Nie mogło nas w czymś takim zabraknąć! – podkreśla Magda Sinoff. Ogłoszono też wyniki konkursu Urzędu Miejskiego na najpiękniejszą bombkę dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Kolędy bez napinki w MDK-DŚT

mm pon, 20 grudnia 2021 10:52

Oryginalny koncert kolędowy zorganizował Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Podkarpackie Czachur Trio jest bowiem bodaj jedynym zespołem w kraju, proponującym publiczności nie tylko wspólne śpiewanie kolęd, ale również muzykowanie. Niestety w Łomży nie było zainteresowanych czymś takim; nieliczna publiczność miała za to czego posłuchać, bowiem w składzie zespołu był nie tylko jazzowy saksofonista Piotr Gunia, ale też grający gościnnie gitarzysta Paweł Szuszkiewicz, znany z białostockich zespołów bluesowych Blue Water czy Bracia i Siostry.

Siedmiu autorów nagrodzono w konkursie „Załomżenie 2021”

mm nie, 19 grudnia 2021 10:33

Zakończyła się ósma edycja konkursu fotograficznego „Załomżenie”. Tym razem jury postanowiło nie przyznawać głównej nagrody, a pulę nagród podzielono na siedmiu autorów.

Dyrygent Tadeusz Chachaj nie żyje

mm cz, 16 grudnia 2021 18:56

W wieku 92 lat zmarł dyrygent, kompozytor i aranżer Tadeusz Chachaj. Przez 11 lat był dyrektorem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Pod jego batutą orkiestra koncertowała nie tylko w Łomży, ale również w całym kraju i poza jego granicami, na przykład w Niemczech. Dzięki niemu ŁOK wydała też swoje dwie pierwsze płyty, w tym z przebojami światowymi i filmowymi. Był Honorowym Obywatelem Łomży i I Honorowym Dyrygentem Orkiestry, również w Łomży świętował przed 20 laty podczas uroczystego koncertu 45-lecie pracy artystycznej.

Ministerstwo doposażyło ROK

mm cz, 16 grudnia 2021 14:02

- Chcemy stwarzać komfortowe warunki pracy naszym instruktorom i gościom – mówił Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, który podsumował ostatnie doposażenia instytucji.

„Ceramika bez granic” nie tylko na święta

mm cz, 16 grudnia 2021 10:46

Wyjątkową wystawę zbiorową można oglądać do 15 stycznia przyszłego roku w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To efekt pracy małopolskiego Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, połączenie dwóch projektów „Bukiet na zawsze” i „Dookoła stołu”. Blisko 40. artystów, z doskonale znaną w Łomży Maritą Benke-Gajdą na czele, prezentuje na niej nie tylko efektowną ceramikę dekoracyjno-użytkową, ale również inspirowane naturą malarstwo, rysunek, fotografię i tkaniny farbowane tradycyjną japońską techniką Shibori.

„Skąd Mikołaj wie?” zadebiutuje w telewizji!

mm śr, 15 grudnia 2021 19:26

Rozpoczął się okres świąteczny, a wraz z nim na scenę wkroczył spektakl autorstwa Liliany Bardijewskiej pt. "Skąd Mikołaj wie?" w reżyserii Rafał Swaczyna. W tym roku razem z TVP3 przygotowaliśmy dla Was specjalną niespodziankę. Nasz świąteczny spektakl tym razem pojawi się również na żywo w telewizji w ramach projektu iTeatr! Transmisja spektaklu odbędzie się na żywo - 16 grudnia 2021, godz. 11:00.

Zmarł Kazimierz Krupiński

mm śr, 15 grudnia 2021 11:55

Po ciężkiej chorobie we wtorek 14 grudnia w wieku 63 lat zmarł rzeźbiarz Kazimierz Krupiński. Był jednym z najwybitniejszych twórców ludowych regionu łomżyńskiego. Pierwsze nagrody zdobywał już w szkole podstawowej, a przez blisko 50 lat pracy twórczej wykonał wiele tysięcy oryginalnych rzeźb, zdobiących kolekcje muzealne, świątynie, galerie i zbiory kolekcjonerów w kraju i poza jego granicami. – To wielka strata – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Współpracowaliśmy od lat, często nas odwiedzał, ostatnio w listopadzie, kiedy robił dokumentację swoich prac i nic nie wskazywało na to, że będzie to nasze ostatnie spotkanie – będzie nam Go brakowało...

Piotr Domalewski w klubie Mirage

mm śr, 15 grudnia 2021 10:04

Piotr Domalewski był gościem kolejnego spotkania w ramach Klubu Filmowego Mirage. Pochodzący z Łomży reżyser i scenarzysta miał w Hali Kultury przegląd swych wszystkich, często nagradzanych, filmów krótkometrażowych i było to pierwsze tego typu wydarzenie w jego karierze.

Tancerz wizjoner Kazio Pawczyński (1938 - 2021)

mm so, 11 grudnia 2021 17:37

- Ja realizowałam ich pomysły, ponieważ wierzyłam, że mnie nie zawiodą, i starałam się o fundusze na stroje ludowe, wyjazdy na obozy kondycyjne i koncerty w Polsce i za granicą: Czechy, Niemcy, Litwa, Węgry, Bułgaria i Tatarstan w Rosji - opowiada o choreografie Kazimierzu Pawczyńskim (+ 83), Zmarłym współtwórcy Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Maria Pierożyńska. - Kazio całe piękne życie poświęcił rodzinie i ukochanemu Zespołowi Łomża... W kościele Krzyża Św. w niedzielę o godz. 13. 30 msza święta i pochowanie na nowym cmentarzu.

Bajkowy wieczór w Filharmonii

mm pt, 10 grudnia 2021 09:58

Najpopularniejsze piosenki z bajek Walta Disneya zabrzmiały podczas mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Zaśpiewali je, zdobywający coraz większą popularność, młodzi wokaliści Małgorzata Chruściel, Sylwia Przetak i Jarek Oberbek. – Urzekające są te melodie, co jedna to wspaniała, a do tego zdobywają Oscary! – podkreślał dyrygent Tadeusz Wicherek, pomysłodawca programu „Wieczór z bajki”. Nie mogło też zabraknąć wyczekiwanego przez dzieci Mikołaja, który co prawda nie śpiewał, ale za to swe marzenie o występie na prawdziwej scenie i z mikrofonem spełniła jedna z najmłodszych słuchaczek.

„Kultura w zasięgu ręki”

mm cz, 09 grudnia 2021 11:20

- Celem była integracja i zaangażowanie społeczności lokalnej w działalność kulturalną i artystyczną – wyjaśnia Justyna Wawrzyniak. W projekcie realizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucji Powiatu Łomżyńskiego wzięło udział około 100 osób z różnych pokoleń, w tym osoby niepełnosprawne.

Tkanie relacji i pandemiczna bliskość

mm so, 04 grudnia 2021 14:32

Wystawę realizacji multimedialnych Pauliny Gołoś otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Prosimy zachować potrzebną bliskość” podejmuje temat bliskości, jeszcze bardziej aktualny w pandemicznej rzeczywistości. – Wszędzie bombardowały nas hasła „Prosimy zachować bezpieczną odległość”, ciągle mówiono o dystansie, izolowaniu się i ograniczaniu spotkań – mówiła Paulina Gołoś. – Pomyślałam, że po tym wszystkim czeka nas ogromna praca w ramach przywracania tej bliskości i spojrzałam na nią wielowymiarowo.

Miłoszowska sesja w jubileuszowym roku

mm pt, 03 grudnia 2021 09:03

Sesja literacka, poświęcona 40 rocznicy pobytu Czesława Miłosza w Łomży, odbyła się w MDK-DŚT dzięki współpracy trzech miejskich instytucji kultury. Prelegenci, w tym Barbara Kulka, żona organizującego łomżyńską wizytę laureata literackiej Nagrody Nobla, poety Jana Kulki oraz Renata Gorczyńska, asystentka Miłosza na przełomie lat 70. i 80., przybliżyli kulisy tego przełomowego dla Łomży wydarzenia, bowiem poeta odwiedził wtedy jeszcze tylko Warszawę, Kraków, Lublin i Gdańsk. Spotkanie odbyło się na żywo z udziałem młodzieży, było też transmitowane w sieci na profilu jego głównego organizatora, Muzeum Północno-Mazowieckiego.

Dyrektor Waszelewska już zarządza łomżyńskim muzeum

mm śr, 01 grudnia 2021 15:36

Paulina Waszelewska została powołana przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego. Będzie sprawować tę funkcję co najmniej przez najbliższe trzy lata. W pierwszym dniu pracy na nowym stanowisku dyrektor Waszelewska przybliża nam swoje plany i zamierzenia dotyczące muzeum, w tym związane z pozyskiwaniem dodatkowych środków, poszerzeniem oferty edukacyjno-wystawienniczej oraz organizacją plenerowego festiwalu bursztynu.

Powstaje płyta „Opus dedicatum II” łomżyńskiej orkiestry

mm wt, 30 listopada 2021 13:12

Rozpoczęła się rejestracja kolejnej płyty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Sesja nagraniowa w sali koncertowej orkiestry potrwa trzy dni. Na album o roboczym tytule „Opus dedicatum II” trafią kompozycje dedykowane orkiestrze oraz pracującym z nią wybitnym solistom: Tomaszowi Strahlowi, Karolowi Radziwonowiczowi i Pawłowi Gusnarowi. Nagrania odbywają się pod kierunkiem dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego, a za ich realizację odpowiada ceniony reżyser dźwięku i producent Andrzej Brzoska.

« · «« · 38 · 39 · 40 · 41 · 42 · 43 · 44 · 45 · 46 · 47 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę