Przed startem SOUNDTRACK-u 2023
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza uzdolnionych wokalnie solistów amatorów (13-19 lat) do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu. Tematyka SOUNDTRACKU to piosenki i utwory z musicali, soundtracków filmowych i serialowych, które bardzo często przynosiły dodatkową popularność filmowym produkcjom.
Narodowe czytanie „Nad Niemnem”
Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, aktorzy Teatru Lalki i Aktora, młodzież oraz wiele innych osób. Nie zabrakło również muzyki: o oprawę wydarzenia zadbał improwizujący pianista Bogdan Szczepański, zaś imprezę rozpoczęli i zakończyli na ludową nutę Żaklina i Michał Olchowikowie.
Kulturalna oferta MDK-DŚT dla młodszych i starszych
Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na nowy rok szkolny liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Oferta miejskiej placówki obejmuje aż 14 rodzajów zajęć, w tym pięć nowości, między innymi zajęcia wokalne, taniec współczesny, studio taneczne dla najmłodszych oraz kurs fotografii ulicznej.
Voice & Music dla każdego
„Życie bez muzyki byłoby pomyłką” - mawiał Friedrich Nietzsche, a my wiemy, że muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia. Czy Nietzsche tworząc tę zwięzłą sentencję miał na myśli bezrefleksyjne i nagminne korzystanie z kieszonkowego głośnika, połączonego bezprzewodowo ze smartfonem? Przyjdź do Voice & Music i spróbuj odkryć muzykę na nowo, całkowicie od podstaw. Poznaj proces tworzenia muzyki, odkryj potencjał swojego głosu, uwierz we własne możliwości. To miejsce stworzone jest właśnie dla Ciebie.
Kulturalne wydarzenia na weekend
Drugi weekend września to liczne wydarzenia na terenie Łomży i nie tylko. Odbędzie się „Narodowe Czytanie” oraz premiera filmu „Mordercy z Jedwabnego” i promocja książki „Jedwabne – niemieckie zbrodnie na Polakach”. Centrum Kultury Gminy Łomża zaprasza na obchody „Dnia pamięci Ofiar Sybiru”, w Długosiodle odbędą się diecezjalne dożynki, a już dzisiaj piłkarska reprezentacja Polski do lat 20 zagra na stadionie miejskim towarzyski mecz z Portugalią. Trwa XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
„Muzyczne Orły” dla Filharmonii Kameralnej
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie znalazła się wśród laureatów Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”. Fundacja „Muzyka do Potęgi” i konkursowa kapituła doceniły tym razem prawykonanie Suity polskiej na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową, którą specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry napisał wybitny skrzypek Mateusz Smoczyński, wraz z równie utytułowaną flecistką Jadwigą Kotnowską również solista podczas koncertowej premiery tej kompozycji w grudniu ubiegłego roku.
Fotograficzno-kulturalne przedsięwzięcie Meandrów
Wystawa zdjęć i taneczny pokaz zwieńczyły kolejną inicjatywę Projektu Artystycznego Meandry. „Łomżyńskie Meandry” to projekt mający pokazać walory kulturalne i turystyczne Łomży i jej okolic, wzbogacone odniesieniami do ludowego i drobnoszlacheckiego folkloru. Autorem zdjęć członków grupy jest Rafał Lesicki. Miejsca ich wykonania wybrał, a zdjęcia opatrzył opisami i komentarzem podczas wernisażu Wojciech Winko. Wystawę „Łomżyńskie Meandry” można oglądać w Hali Kultury przez najbliższe dwa tygodnie.
Barwne i pozytywne światy Trzupków
Artystyczne małżeństwo Monika i Tomasz Trzupkowie zaprezentowali w Galerii Pod Arkadami wystawę malarstwa „Myśl pozytywnie”. To mieniące się różnymi barwami prace z cyklu „hortus conclusus”, dopełnione mniejszymi, pochodzącymi z dwóch innych cykli. Jest to pierwsza na taką skalę prezentacja abstrakcyjnego i wielowymiarowego malarstwa Trzupków.
Muzealny znaczek pocztowy
Logo Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży pojawiło się na znaczku pocztowym oraz na towarzyszącej mu okolicznościowej karcie pocztowej. To pierwszy taki przypadek w 75-letniej historii łomżyńskiego muzeum, efekt jego współpracy z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, upamiętniającym cyklem okolicznościowych folderów najważniejsze bitwy i potyczki powstania styczniowego na terenie województwa podlaskiego. Kolekcja widokówek i kart pocztowych, wydanych przez łomżyńskie muzeum na przestrzeni lat, jest już całkiem obszerna, obejmując zarówno pojedyncze pocztówki, jak też ich tematyczne zestawy. Ostatnie, cykl czterech widoków dawnej Łomży w sepii, ukazały się w ubiegłym roku i cieszą się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów i zwiedzających.
Festiwalowa inauguracja z koncertową prapremierą
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego rozpoczęła XIX Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Utwory sakralne oraz operowe arie śpiewali sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk i baryton Szymon Raczkowski. Trzecim solistą był altowiolista Adrian Stanciu, grający z orkiestrą „Baladę” rumuńskiego kompozytora Cipriana Porumbescu. Było to pierwsze polskie wykonanie tej kompozycji w opracowaniu na altówkę, a aranżacja została przygotowana specjalnie dla Filharmonii Kameralnej przez Luciana Moraru.
Inauguracja muzycznego festiwalu i inne weekendowe atrakcje
W sobotę Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zagra pierwszy koncert w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestra z trojgiem solistów wykona bardzo urozmaicony program, w tym kompozycję wybitnego rumuńskiego kompozytora polskiego pochodzenia. W weekend będzie też można wybrać się do plenerowego kina, na potańcówkę z kapelą Siemieniacy czy na jarmark odbywający się na Starym Rynku, albo pojechać do Jedwabnego na dożynki.
Upalna i gwarna niedziela świętego Rocha
Doroczny jarmark na świętego Rocha przyciągnął do Muzeum-Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie liczne grono uczestników. – Jest gorąco, bo jest lato! – było słychać wśród gości imprezy, chętnie kupujących artystyczne rękodzieło czy lokalne przysmaki oraz uczestniczących w koncertach zespołów folklorystycznych i kurpiowskich, a także pokazach ginących zawodów.
Tradycja, etos i spuścizna ziemiaństwa
Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie rozpoczyna realizację nowego projektu. „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji” dotyczy uniwersalnych wartości polskiego ziemiaństwa, dzięki którym miało ono wielki wpływ na losy kraju oraz rodzimą kulturę. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się prelekcja dr. Tomasza Pruszaka „Ziemiański savoir-vivre przy stole”. Kolejne wydarzenia w ramach projektu to sesja naukowa „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu – etos i wartości”, spotkania i wykłady. Zaplanowano również wznowienie wciąż poszukiwanej książki o Lutosławskich oraz reprint unikalnego wydawnictwa o Romanie Dmowskim.
Niedziela świętego Rocha i inne weekendowe atrakcje
Najbliższy weekend zapowiada się nie tylko upalnie, ale też ciekawie. Aż dwa razy będzie można wybrać się do kina plenerowego oraz przyjemnie spędzić czas na imprezie integracyjnej „Poznaj swojego sąsiada”. Drozdowskie muzeum prelekcją „Ziemiański savoir-vivre przy stole” zaczyna nowy projekt „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”, a wydarzeniem niedzieli będzie doroczna „Niedziela świętego Rocha” w nowogrodzkim skansenie. O emocje sportowe zadba drużyna ŁKS-u 1926 Łomża, podejmująca na własnym stadionie Lechię Tomaszów Mazowiecki.
Patriotyczny koncert na Święto Wojska Polskiego
Cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem koncert zakończył łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Na Starym Rynku dla kilkuset osób zaśpiewali Magda Sinoff oraz owacyjnie przyjęty zespół My z Łomży 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, tworzony przez żołnierzy i cywilnych pracowników jednostki. – Cieszę się niezmiernie z tego, że mam u siebie w pułku tak wspaniałych ludzi! – podkreślał płk Paweł Gałązka, skutecznie zachęcając jednego z wokalistów Tomasza Wiśniewskiego do zaśpiewania zaskakującego bisu.
Muzealne „Kadry Wolności”
Nowy szlak tematyczny wzbogacił przestrzeń miejską Łomży. „Kadry Wolności. Szlakiem Powstania Styczniowego” to projekt realizowany przez Muzeum Północno-Mazowieckie dzięki dofinansowaniu Biura „Niepodległa”, mający dzięki specjalnym tablicom oraz ramom upamiętnić i przypomnieć ludzi, miejsca i wydarzenia związane z powstaniem. – Tablice mają zaintrygować, zmusić do zatrzymania, skupić uwagę na ważnych dla lokalnej historii miejscach oraz zachęcić do poszukiwań pozostałych – podkreśla dyrektor Paulina Bronowicz-Chojak, dodając, że dzięki tej inicjatywie historia została przeniesiona w plener – tam, gdzie rzeczywiście się wydarzyła.
Klasyczno-rockowy finał Cafe Kultura
Koncert Violincelli Quartet zakończył tegoroczną edycję Café Kultura na Starym Rynku. Młodzi muzycy połączyli światy muzyki klasycznej i rockowej, proponując najpierw arcydzieła słynnych kompozytorów, a w drugiej części koncertu rockowe evergreeny w smyczkowych aranżacjach. Publiczność, niezależnie od wieku, nie kryła zadowolenia, a organizujący imprezę MDK-DŚT nie tylko zapowiada jej kontynuację, ale też kolejne działania w nowym sezonie.
Premierowy koncert sióstr Melosik na Café Kultura
Dagmara i Martyna Melosik zachwyciły publiczność sobotniego koncertu w ramach Café Kultura. Zaprezentowały materiał ze swego debiutanckiego albumu „Znam na pamięć dalszy ciąg”, wzbogacony zaskakującymi coverami. Był to koncert nietypowy, pierwszy w karierze sióstr występ akustyczny, a łomżyńska publiczność mogła też posłuchać przedpremierowo utworu „Afirmacje” z przygotowywanej drugiej płyty. W dodatku dla Martyny był to powrót do Łomży, bowiem śpiewała już przed laty na Starym Rynku podczas innej imprezy, również zorganizowanej przez MDK-DŚT.
Środowiska artystyczne pożegnały Poetkę Janinę Osewską
- Garnęłaś się do ludzi. Lubiłaś z nimi przebywać, rozmawiać, snuć opowieści. Nie tylko o literaturze – wspominał Janinę Osewską (1955-2023) poeta ks. Jerzy Sikora podczas homilii, wygłoszonej na mszy żałobnej w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, gdzie w sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe. - Kiedy zdiagnozowano nowotwór trzustki, jeden z najbardziej niebezpiecznych, trzymałaś się dzielnie przez długi czas – czas próby, czas walki – nie byle jakiej, bo o życie. Nie poddawałaś się. Dopiero jakieś dwa tygodnie temu w rozmowie telefonicznej powiedziałaś: „Wiesz, ja już nie mam siły walczyć. Ja już chciałabym odejść...”.
Jazzowe wydarzenie na Café Kultura
Złożony z gwiazd polskiego jazzu sextet Dariusza Petery zachwycił publiczność podczas inauguracji drugiego weekendu Café Kultura. Sześciu muzyków z gościnnym udziałem wybitnego skrzypka Mateusza Smoczyńskiego, grającego wraz z wiolonczelistą Krzysztofem Lenczowskim w w znanym na całym świecie Atom String Quartet, zaprezentowało jazz w awangardowej odsłonie. Dla odmiany dziś i jutro na Café Kultura będzie można posłuchać zupełnie innej, ale równie interesującej muzyki.