Śladami Stanisława Lema
Radca prawny Marcin Olszewski, lekarka Anna Bronowicz i nauczycielka Grażyna Kulesza Szypulska to zwycięzcy konkursu literackiego na opowiadanie science-fiction z elementami historii Łomży. Został on zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach Roku Stanisława Lema i wymogiem regulaminowym było nawiązanie w treści nadesłanych tekstów do jego twórczości. Każdy z nagrodzonych autorów podszedł do tego wyzwania inaczej, czego efektem są bardzo ciekawe opowiadania, zamieszczone na stronie biblioteki.
Tancerze BKStep na Street Noise
Tancerze Studia Tańca BKStep triumfowali na zawodach Street Noise w Białymstoku. Nie pierwszy raz wracają z tych zmagań z pucharami.
Wystartowały Tulowskie spotkania
Wykład dr Małgorzaty Frąckiewicz rozpoczął kolejny sezon spotkań wszechnicy Tulowskie spotkania. – Inaugurujemy dzisiaj 18 sezon i liczymy, że bez przeszkód będziemy mogli spotykać się przez kolejne dwa lata, doczekamy więc jubileuszu 20-lecia! – mówi Gabriela Olszańska, prezes Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży. Kolejne spotkania o różnorodnej tematyce będą odbywać się raz w miesiącu z udziałem wykładowców uczelni białostockich i warszawskich oraz pracowników lokalnych placówek naukowych i muzealnych.
Tancerze studia Master KIDS w debiucie zdobywają swój pierwszy puchar
Grupa „Fun Flow Crew” zdobyła trzecie miejsce w kategorii show case na turnieju Hip Hopu „Street Noise”. To był debiut grypy z nowej Szkoły Tańca „Master KIDS” Krystiana Pielocha.
Biblioteczne spotkanie bez podsumowania projektu
Pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie w zakładanej formie ostatniego z serii spotkań projektu Międzypokoleniowe Mosty Kultury. – Klasa, która miała przyjść na to spotkanie jest od środy na kwarantannie i nie udało nam się w tak krótkim czasie zaprosić kogoś innego – mówi Anna Adamiak, wraz z Mają Śmiechowską inicjatorka spotkań, mających integrować ludzi w różnym wieku na płaszczyźnie kultury. Czwartkowe spotkanie w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się więc tylko z udziałem seniorów, będąc zarazem inauguracją w tej lokalizacji Dyskusyjnego Klubu Książki.
„Odcienie bliskości” w Muzeum Diecezjalnym
Retrospektywną wystawę malarstwa Małgorzaty Gorzelewskiej-Namioty otwarto w Muzeum Diecezjalnym. „Odcienie bliskości” to bardzo osobiste i do tego nietypowe pod względem formy spojrzenie artystki na codzienne życie, a centralnym punktem ekspozycji są portrety jej bliskich.
Kolejny singiel Adama Kalinowskiego
„Dzień w dzień” to najnowszy singiel-zapowiedź solowego albumu „Być może ostatnia płyta” Adama Kalinowskiego, sygnowanego pseudonimem Kalinovski. – Postanowiłem tą płytą pokazać, że mam coś ważnego do powiedzenia, ważnego dla mnie i dla moich fanów – podkreśla Adam Kalinowski. Przebojowy, utrzymany w stylistyce alternatywnego rocka z elementami popu, utwór porusza coraz bardziej widoczny problem „kryzysu wieku młodego”. Dziś miał premierę ilustrujący go teledysk, zawierający również ujęcia z Łomży.
Michał Olszański w Łomży
Michał Olszański, popularny dziennikarz radiowy i telewizyjny, był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej. W czasie spotkania w Hali Kultury przedstawił słuchaczom kulisy swej długiej kariery, w tym przyczyny rozstania z TVP i radiową Trójką, w których przez lata prowadził kultowe programy „Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Pytanie na śniadanie” i „Godzinę prawdy”. – Jeżeli coś zbudowane jest z takim trudem, przez znakomitych ludzi, przez ponad 50 lat, to jak można to zniszczyć w ciągu roku? – pytał retorycznie Michał Olszański w kontekście Programu Trzeciego, dodając, że jest to nie tylko działanie przeciwko kulturze, ale też obrzydlistwo, celowe działanie wymierzone w typowo inteligenckie medium, jakim jeszcze do niedawna była Trójka.
Barwny świat Zygmunta Rafała Strenta
Wystawę malarstwa profesora Zygmunta Rafała Strenta otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Od poprzedniej ekspozycji prac artysty w Łomży upłynęło blisko ćwierć wieku – w roku 1997 gościł w poprzedniej siedzibie galerii przy ulicy Polowej 19 i była to zarazem ostatnia wystawa w tamtej lokalizacji. – Ostatnio przyjeżdżałem do Łomży regularnie z okazji Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku tutejszego liceum plastycznego i cieszę się bardzo, że mogę tu ponownie zaprezentować swoje obrazy, bo ciągle maluję, chociaż zaszufladkowano mnie jako grafika! – mówi Zygmunt Rafał Strent.
„Czarna Dama” i Krzysztof Zemło
Krzysztof Zemło zagrał w kryminale noir „Czarna Dama”. Aktor i reżyser, na co dzień dyrektor Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, kreuje bezwzględnego egzekutora i jest to jego pierwsza tak duża rola w pełnometrażowej produkcji kinowej. – Ktoś musiał mnie zobaczyć w teledysku „Dom zły” z Pezetem i Sokołem, i uznać, że sprawdzę się w tej roli – mówi Krzysztof Zemło. – Już po pierwszych zdjęciach próbnych i tym jak widzę postać Ignacego okazało się, że to jest to i dostałem tę rolę – to była fajna przygoda i cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym filmie.
Spotkanie z dziennikarzem Michałem Olszańskim
Michał Olszański znany i ceniony dziennikarz radiowy i telewizyjny we środę będzie gościł w Łomży. Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hali Kultury odbędzie się spotkanie autorskie, na które zapraszamy.
Koncert uwielbienia w Hali Kultury
Kapucyński Zespół Uwielbienia zagrał entuzjastycznie przyjęty przez słuchaczy koncert w Hali Kultury. Grupa w poszerzonym, dziewięcioosobowym składzie wykonała bardzo znane utwory, w tym tytułowy koncertu „Błogosław duszo moja Pana” Trzeciej Godziny Dnia oraz własne piosenki. – Część tych pieśni jest autorstwa członków zespołu, tym bardziej jest więc godne podkreślenia, że wypływa to z ich serc – jak tylko jestem w stanie, to przyłączam się do nich i ich wspieram! – mówi ojciec Adam Mianowski, opiekun zespołu i zarazem jego gitarzysta. Już wkrótce uduchowionej twórczości młodych muzyków będzie można też posłuchać z płyty CD.
Japonizm w sztuce polskiej
Dr Seweryn Kuter przedstawił związki sztuki polskiej, a szerzej i europejskiej ze sztuką japońską podczas dwóch wykładów w Muzeum Północno-Mazowieckim. Były one powiązane z prezentowaną w muzeum wystawą czasową „Kierunek sztuka. Zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”, na której można też oglądać dzieła, zafascynowanych orientalnym i oryginalnym podejściem do formy i kompozycji, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza czy Włodzimierza Tetmajera. Tym, który zainspirował ich do takich poszukiwań był malarz Feliks „Manggha” Jasieński, miłośnik japońskiej sztuki i pierwszych odmian mangi, wywodzącej się z drzeworytów ukiyo-e, bardzo popularnych od XVII do końca XIX wieku.
„Obywatel Jazz” w Łomży
Duet Radosław Bolewski i Maciej Tubis zaprezentował w MDK-DŚT kompozycje Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku minie 20 lat od przedwczesnej śmierci lidera zespołu Republika i jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. Jego młodsi koledzy wykonują te ponadczasowe utwory w jazzowych, pełnych improwizacji wersjach, a w Łomży zostali świetnie przyjęci przez liczną publiczność. – Dzieje się dzisiaj magia, naprawdę jest to wyjątkowy koncert! – podkreślał między bisami pianista Maciej Tubis i trudno nie zgodzić się z tymi słowami.
Jak zrobić grę planszową?
Pomóc w tym mają warsztaty on-line, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży. Uczestnicy warsztatów maja poznać podstawowe informacje o tym, jak zacząć pracę nad pomysłem i projektem gry planszowej, jakie są etapy projektowania gier i jak właściwie testować nowo projektowane tytuły.
Kontrowersyjny film „Powrót do Jedwabnego” w Łomży
Spotkanie z pisarzem i dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim odbędzie się w najbliższy wtorek w Łomży. W jego trakcie zostanie też wyświetlony, budzący wiele kontrowersji, dokumentalny film „Powrót do Jedwabnego”, krótko po premierze usunięty z YouTube jako szerzący nienawiść. Są też głosy sprzeciwu przeciwko łomżyńskiemu spotkaniu, wyrażane m.in. przez reżysera Borysa Lankosza. – „W opinii prawników, tysięcy widzów, którzy wysyłali do nas maile i z którymi rozmawialiśmy, a także w opinii wielu Żydów – także tych, którzy w filmie uczestniczyli i pomagali w jego realizacji, jak m.in. wspomniany Jerzy Zelnik – film absolutnie nie jest antysemicki, a po prostu boleśnie prawdziwy” – napisał Wojciech Sumliński na swoim profilu społecznościowym.
Siła muzyki Novum Jazz Festival
Pianista Bartłomiej Leśniak zwyciężył w konkursie na Nową nadzieję jazzu XIV Novum Jazz Festival. Student Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie okazał się najlepszy w bardzo silnej stawce konkursowych rywali, wyprzedzając saksofonistę Adama Adriana Bławickiego i pianistę Mateusza Roberta Kaszubę. – Nic tu nie było oczywiste, bo poziom konkursu był bardzo wysoki i nie spodziewałem się, że wygram! – mówi Bartłomiej Leśniak, dodając, że jest zaskoczony i jest mu bardzo miło. Festiwal zakończył porywający koncert Piotr Damasiewicz Into the Roots, łączący muzykę świata z pełnym improwizacji, natchnionym jazzem.
„Pasja” łomżyńskiego teatru w Toruniu
"Pasję, czyli Misterium Męki Naszego Pana Jezusa Chrystusa" autorstwa Michela de Ghelderode, które Teatr Lalki i Aktora z Łomży zaprezentuje toruńskiej publiczności podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” organizowanym przez Teatr Baj Pomorski.
Łomżyńska Noc Bibliotek
Sporym zainteresowaniem cieszyła się łomżyńska odsłona ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W czterech placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej na sobotni wieczór przygotowano wiele atrakcji dla czytelników w różnym wieku, od propozycji typowo czytelniczych do związanych ze zdrowym trybem życia. – Mamy nadzieję, że wszyscy uczestniczący w tegorocznej Nocy Bibliotek, w myśl hasła „Czytanie wzmacnia”, poczuli moc książek i wzmocnili swoją Psyche, ale mieli też szansę zadbać o Fizis – podkreśla dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk.
Co na weekend
W słoneczny, choć chłodny weekend można wybrać się na spacer, albo na bieganie do Pniewa. W kinie premiera Wesela 2 z łomżyniakiem Przemkiem Przestrzelskim, a w bibliotece 7. edycja Nocy Bibliotek.