„Cudowny” wynik pierwszego dnia kwesty
Ponad 54 tys zł zebrano w dzień Wszystkich Świętych do puszek Kwesty 2023 „Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne”. - Jesteśmy zadowoleni i wdzięczni przede wszystkim tym, którzy wrzucali do naszych kwestorskich puszek i setce wolontariuszy, którzy te puszki trzymali – mówi Józef Babiel koordynator kwestujący także podczas pierwszej zbiórki przed 39 laty. W Dzień Zaduszny zbiórka będzie kontynuowana do trzech skarbon ustawionych przy głównych wejściach cmentarza przy ul. Kopernika.
Jak zrobić zdrowy chleb domowy na zakwasie?
Tydzień dobrego chleba na zakwasie i zdrowego stylu życia miał w „Budowlance” aromatyczny zapach. Uczennice i uczniowie Ewy Bogulas i Edyty Trzaski poznawali tajniki robienia zakwasu z mąki żytniej razowej i wody oraz przygotowywali składniki i wyrabiali ciasto, żeby upiec zdrowy chleb domowy: bez konserwantów, spulchniaczy, ulepszaczy smaku i sztucznych barwników. Chleb na zakwasie jest smaczny, mięsisty i pyszny, ale przede wszystkim – zdrowy, dlatego podzielimy się przepisem z Czytelniczkami i Czytelnikami, aby spróbowali zrobienia swojego chleba na zakwasie.
PIS wkurzyło Polaków, młodych i starszych!
W wyborczą niedzielę 74,38 proc. Polaków poszło do urn. Ostatni z nich swoje głosy oddawało już w poniedziałek nad ranem. Tak było np. we Wrocławiu czy w Warszawie. To młodzi prawdopodobnie rozstrzygnęli te wybory, ale to oni będą najdłużej w Polsce żyć.
Wybory będą na styk, dlatego każdy głos ma znaczenie
W niedzielę 15 października odbędą się wybory do Sejmu RP i Senatu RP, ale nie tylko. To także wybór drogi, jaką podążać ma Polska w najbliższych latach. Taką wagę temu głosowaniu przypisują sami politycy i to ze wszystkich stron. Młodzi ludzie, ale nie tylko oni pytają, czy będzie w niej miejsce dla wszystkich obywateli? A może będą zmuszeni do wyjazdu i płacenia podatków gdzie indziej?
Kiedy Prezes MPEC odda kasę?
W MPEC-u w Łomży nie przestrzegano obowiązującego prawa przez co miejska spółka zapłaciła Prezesowi Żegalskiemu i Radzie Nadzorczej blisko 340 tys. zł więcej niż powinna. NIK, który odkrył tę nieprawidłowość, mówi o zwrocie zawyżonego wynagrodzenia.
Zainwestujmy w Olimpijkę
18-letnia Martyna Krawczyńska z Łomży ma 4 rekordy Polski, zdobyła 15 medali Mistrzostw Polski, ustanowiła 43 rekordy województwa podlaskiego na 15-stu dystansach od 500 metrów do 10 kilometrów. - Martyna jest niezwykle szybka w biegach sprinterskich oraz jednocześnie bardzo wytrzymała na długich dystansach – mówi trener kadry narodowej lekkoatletów Jacek Wosiek. - Martyna jest w dobrym wieku, aby za 5 lat wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Z powodzeniem rywalizuje z zawodniczkami w Europie, które przygotowują się do Igrzysk. Wiele osób zauważa, że to jedna z najlepszych biegaczek młodego pokolenia w historii polskiej lekkoatletyki. Moim zdaniem, jest to realne, żeby pobiegła w Los Angeles.
Płynęła, jechała i biegła 29 godzin bez snu po zwycięstwo
- Miał być Ironman i po nim już nic więcej – mówi Żaneta Bogusz, 31-letnia łomżynianka, która zwyciężyła tydzień temu Double Iron Man Tower Triathlon w Bolesławcu nad Prosną. Angielskie słowo wymawia się „dabl”, co oznacza podwójny Ironman: ponad 7 i pół kilometra pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegiem, czyli podwójny maraton. Do startu przygotowywała się przez 7 miesięcy, ale z rozmowy widać, że całe jej sportowe życie to preludium do niebywałego wyczynu. - Jestem osobą zadaniową, wytrwałą i zdyscyplinowaną. Jestem odporna, ale chciałam się sprawdzić.
Pijani zabójcy za kółkiem
Dwie osoby zginęły, a trzecia została ranna w wypadku, do którego doszło 1 września br. na drodze wojewódzkiej 677. Choć policja i prokuratura czekają na ostateczne wyniki na zawartość alkoholu w organizmie sprawcy, to już teraz można powiedzieć, że był pod wpływem alkoholu.
Prywatny arsenał broni palnej
Bardzo wyraźnie, wręcz skokowo wzrosła liczba osób w województwie podlaskim, którym wydano w 2022 r. pozwolenia na posiadanie broni. Możliwe, że wzmożone zainteresowanie bronią wywołał wybuch wojny na Ukrainie po inwazji Rosji 24. lutego 2022 r. W ubiegłym roku istniało najwięcej pozwoleń myśliwym na broń łowiecką – 5 582 osobom w Podlaskiem. Drugim celem pozwoleń są pistolety i karabiny kolekcjonerskie – w minionym roku posiadało je 2 867 osób, natomiast trzecie miejsce w statystyce zajmuje cel sportowy – pozwolenia miało 2 331 ludzi. Jak dowiadujemy się od łomżyniaków, uprawiających strzelanie, osoby składają wniosek o pozwolenie na broń sportową i chcą posiadać broń kolekcjonerską. Po przyjęciu takiego założenia i uwzględnieniu innych celów, jakim służy broń, szacujemy, że w województwie podlaskim posiada ją może około 8 500 cywilów.
Uffff, ale gorąco…
Jak na razie, prognozy meteorologów się sprawdzają. Termometry pokazywały w poniedziałek 30 stopni Celsiusa w cieniu, a zanosi się na to, że we wtorek, środę, czwartek może być jeszcze goręcej – po 30 kilka stopni w cieniu. Najmłodsi mieszkańcy Łomży i turyści na starówce mają miejsce do ochłody: fontannę 13-stu dysz, do której wchodzi się w celu orzeźwiającej zabawy. Niektórzy są tak śmiali, że… wspinają się na centralny kloc wodotrysku z kolistą głowicą. Ale plaży nic nie dorówna. W upały warto pamiętać o: ochronie głowy przed bezpośrednim słońcem i nawodnieniu organizmu.
III ligę ŁKS rozpoczął zwycięstwem
ŁKS 1926 udanie rozpoczął rozgrywki III ligi. W sobotę 5 sierpnia przed własną publicznością 4:1 pokonał Unię Skierniewice.
Zagadki w Dolinie św. Brunona
- Łomża jest bliska memu sercu, mimo że nie jestem łomżaninem ani łomżyniakiem – mówi Antoni Smoliński, archeolog, który prowadził badania na Wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży w roku 2000, 2003 i 2022. Wiosną roku 2023 powrócił w tamte okolice nad Narwią, żeby szukać śladów po misji chrystianizacyjnej św. Brunona (ok. 974-1009). Zdaniem archeologa, pierwszy kościół przed tysiącem lat na wzgórzu założył św. Brunon i po śmierci męczeńskiej tam został z 18 towarzyszami pochowany. Badacz odkrył tajemnicze pozostałości po kamiennych schodach lub ścieżce z kamieni, wiodącej od podstawy doliny na szczyt między Wzgórzem św. Wawrzyńca a Górą Królowej Bony. W niedzielę Gmina Łomża zorganizuje tam „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”.
Radość babć i dziadków
„To ja, Twój wnuczek. Babciu, módl się za mnie, bym się szczęśliwie urodził”. - Jak przeczytałam te słowa 11 lat temu i patrzyłam na USG, to się bardzo wzruszyłam... - mówi Teresa Ulatowska, 65-letnia łomżynianka, która ma trzech synów: Grzegorza, Adama i Krzysztofa oraz czterech wnuków. Ciąża była trudna, zagrożona, lecz dzięki wysiłkom lekarzy i modlitwom babci Franciszek narodził się szczęśliwie. Razem z bratankiem Antkiem i dwoma przybranymi wnukami Pani Teresy chłopiec wesoło bawił się na imieninach św. Anny i św. Joachima, którzy byli (według ewangelii apokryfów) rodzicami Maryi i dziadkami Jezusa. Biskup Janusz Stepnowski zaprosił 3 pokolenia na spotkanie do ogrodów, gdzie w słoneczną środę przybyło około 300 osób na zabawy i śpiewy, tańce i pączki. Babcie i dziadkowie z dziećmi i wnukami u biskupa
Jak duże są koszty wandalizmu na terenie Łomży?
- Najważniejsze jest dobre wychowanie w rodzinie: postawa rodziców, którzy uczą dzieci szacunku dla innych ludzi, przyrody i mienia społecznego – mówi Bernadeta Krynicka, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Zapytaliśmy o skalę, rodzaje zniszczeń i koszty wandalizmu na terenie Łomży w: MPGKiM i spółdzielniach mieszkaniowych w tym roku, rok i 2 lata temu. - Oprócz wpajania dobrych nawyków szanowania mienia społecznego i pracy rąk ludzkich, niezwykle ważna jest też edukacja w szkole od najmłodszych lat i zwiększanie świadomości mieszkańców o mieniu wspólnym, że wszyscy ponoszą koszty takich złych zachowań.
Młode pijane matki
23-letnia matka „opiekowała się” w sobotę miesięcznym dzieckiem mając 1,2 promila alkoholu w organizmie. Dziecko zabrał pod opiekę ojciec, który zawiadomił Policję, a matka trafiła do aresztu. W poniedziałek dwoje dzieci zostało nocą w mieszkaniu - 27-latka z kilkuletnim dzieckiem wyszła na miasto. Fakt zgłosiła anonimowa osoba. Powracającą pijaną rodzicielkę powitali policjanci KMP w Łomży. Trójka dzieci trafiła pod opiekę pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zaś w finale do Rodzinnego Pogotowia Opiekuńczego. - To istna plaga te młode, pijane matki! – martwi się dyrektor Centrum Pieczy Zastępczej Bożena Jabłońska. W tym półroczu aż 18-tka dzieci dostała zabezpieczenie ze strony instytucji, ponieważ młode, pijące alkohol matki nie zapewniałyby opieki.
Mistrz Muzycznych Dni przez 30 lat
Jacek Szymański na 10. rocznicę Festiwalu wystawił operę „Nabucco”. Na 20. rocznicę pokusił się o „Makbeta”. Na 30. rocznicę w tym roku jest „Traviata” w piątek w Akademii Łomżyńskiej. Jacek Szymański to artysta, człowiek wielu talentów: śpiewak operowy, scenarzysta recitali i koncertów, reżyser kilkunastu oper w wersji estradowej i scenicznej. Człowiek orkiestra – potrafi projektować scenografię, wykonać dekorację, uszyć stroje i ustawić krzesełka dla publiczności na 5 minut przed występem. Niestrudzony społecznik wpadł na pomysł koncertów w salonie dworu Lutosławskich w Drozdowie, kiedy miał 16 lat. Po 41 latach rozmawiamy z inicjatorem Muzycznych Dni Drozdowo Łomża w Akademii Łomżyńskiej podczas przygotowań do wystawienia „Traviaty” G. Verdiego.
Szacunek dla Rodaków
- Doceniam Polaków i mieszkańców Łomży, ponieważ traktują nas – braci z Wilna z szacunkiem, pomimo tego, że mamy kłopoty z barierą językową – mówi 16-letni Aleksandr Skubilov, piłkarz i lekkoatleta Klubu Sportowego Polonia Wilno. Mama Aleksa jest Litwinką, tata – Białorusinem, a w domu mówi się po wileńsku, gwarze mieszanej z polskiego, rosyjskiego, litewskiego, angielskiego. - Rozmawiam po polsku, dzięki polonistce Danucie Szejnickiej, która jest prezesem Stowarzyszenia Polonistów na Litwie. Uczyłem się pilnie, celująco przez 8 lat w Progimnazjum imienia Jana Pawła II w Wilnie. Kontynuuję naukę w polskim Gimnazjum. Przyjechałem 5. raz na Polonijne Igrzyska.
ŁKS 1926 przed III ligą
- Celujemy w miejsca 1-5 – mówi prezes ŁKS 1926 Łomża Damian Polnicki przed startem III ligi, do której, po wielu latach, awansował klub piłki nożnej z Łomży. By się tak stało przed zarządem i klubem wiele wyzwań, szczególnie budżetowych, który powinien wzrosnąć o przynajmniej 100%.
Błąd, bałagan i klops
Ile lat potrzeba do załatwienia prostej sprawy? - pyta mieszkanka Łomży prezydenta, którą w sprawie wykupu mieszkania od prawie 4 lat rządzący miastem zwodzą. Bałagan, wykluczające się oświadczenia i w odczuciu mieszkanki gra na zwłokę.
Przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Łomży
„Pamiętajcie przede wszystkim o tym, że stajecie się gwarantem wolności i suwerenności Polski” – mówił płk Paweł Gałązka do żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy dziś w Łomży złożyli żołnierską przysięgę.