Czesław Niemen przez eMDeK przypomniany
85 urodziny Czesława Niemena Studio Wokalne eMDeK uczciło wyjątkowym koncertem „Nim przyjdzie wiosna”. Młodsi i starsi wokaliści, wraz ze swoją instruktorką Magdą Sinoff, zaśpiewali ponadczasowe przeboje tego artysty wszech czasów. Koncert dopełniło spotkanie z Eugeniuszem Szpakowskim oraz pokaz jego filmów dokumentalnych o Niemenie, które powstały z udziałem Aleksandra Plagi i Szymona Sinoffa. - Minęło 20 lat od odejścia Czesława Niemena, a dwa dni temu wypadły jego urodziny, dlatego postanowiliśmy to zrobić i myślę, że spotkanie się udało, a do tego przyszła na nie publiczność, która słucha Niemena na co dzień - mówi Magda Sinoff, pomysłodawczyni imprezy.
Malarskie podróże Fanaberii
Wystawę czasową „Fanaberia Podróże” Twórczej Grupy Fanaberia otwarto w Hali Kultury. To już trzecia wystawa dorosłych miłośników malarstwa, działających przy MDK-DŚT pod kierunkiem Anny Bureś. 24. twórców dzieli się z odbiorcami pięknem krajobrazu, zarówno lokalnego, jak i odległego. - Są to miejsca, które nas urzekły, zachwyciły - mówiła Anna Bureś, podkreślająca, że uczestników zajęć przybywa, tak więc można spodziewać się po nich kolejnych wystaw.
Cochise ponownie zagrali w Łomży
Cochise wrócili do w pubu „Pod ratuszem”, ponownie grając dla pełnej sali. - Cieszymy się, że znowu możemy się zobaczyć! - podkreślał wokalista Paweł Małaszyński. Prace nad ósmym albumem grupy opóźniły się, dlatego zespół zaprezentował przekrojowy repertuar, w tym kilka premierowych utworów, które już na wiosnę ukażą się na „Cochise”. Niestety wszystko wskazuje na to, że ten bardzo udany koncert mógł być jednym z ostatnich w tym miejscu.
Łomżyński weekend z gwiazdami
W najbliższy weekend Łomżę odwiedzą wybitni przedstawiciele muzyki i sportu. Jeszcze dzisiaj w pubie „Pod ratuszem” zagra rockowy zespół Cochise, którego wokalistą jest znany aktor Paweł Małaszyński. W sobotę coś dla siebie będą mieli fani sportu, dzięki spotkaniu z Karolem Bieleckim, jedynym na świecie i odnoszącym wielkie sukcesy jednookim piłkarzem ręcznym oraz otwarciu wystawy „Sportowe migawki” jednego z najwybitniejszych fotoreporterów sportowych, zmarłego w roku 2019 Tomasza Prażmowskiego. Zaplanowano też Niemenowski koncert w MDK-DŚT.
Malarskie fascynacje Marii Chojnowskiej
W Galerii N Klubu Wojskowego zostało zaprezentowane malarstwo łomżynianki Marii Chojnowskiej. To debiutancka wystawa autorki, która wróciła do malowania dopiero na emeryturze, mając wystarczająco dużo czasu na artystyczną pasję. - Moją inspiracją jest przede wszystkim przyroda, której piękno i bogactwo barw nieustannie mnie zachwyca - podkreśla Maria Chojnowska, a dowodów potwierdzających prawdziwość tych słów na jej wystawie nie brakuje.
Łomżyńskie opowieści ojca Bońkowskiego
- Jest jesień 1942 roku. Środkiem ulicy Dwornej w kierunku Obwodowej (teraz Sikorskiego) idą długie kolumny Żydów. Obok niemieccy żandarmi z pałkami w rękach, krzyczący i szczujący ich psami. Przyglądałem się temu przez okno, nie rozumiejąc co się dzieje, póki mama nie oderwała mnie od dalszego patrzenia na to, czego wtedy nie mogłem pojąć - wspominał o. Jan Bońkowski. Podczas piątkowego spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim nie zabrakło też wielu innych ciekawych tematów, związanych z II wojną światową, harcerstwem, któremu poświęcił aż 74 lata z pracowitego życia i 20-letnim pobytem kapłana-kapucyna na Białorusi.
Wydarzenia na weekend i na walentynki
Historyczne spotkanie z o. Janem Bońkowskim. Komedia z udziałem Andrzeja Bei-Zaborskiego. Zajęcia plastyczne dla najmłodszych w Galerii Sztuki Współczesnej oraz interaktywny spektakl teatru tańca w MDK-DŚT. To tylko niektóre wydarzenia rozpoczynającego się weekendu.
Zakończenie karnawału z Wiesławem Ochmanem
Wiesław Ochman po wielu latach przerwy ponownie zaśpiewał w Łomży. Legendarny śpiewak nie krył radości z kolejnego koncertu w grodzie nad Narwią, który miał miejsce dwa dni po jego 87 urodzinach. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadził jej dyrektor naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki, a komplet publiczności oklaskiwał również jeszcze dwie solistki: Alejandrinę Vázquez z Meksyku i śpiewającą w Łomży po raz pierwszy Magdalenę Idzik.
Sześcioro łomżyniaków ze stypendiami od marszałka
45 stypendiów: rocznych po 10 tysięcy złotych oraz półrocznych po 7 tysięcy zł przyznał marszałek podlaski Artur Kosicki w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami (dla osób dorosłych). Łącznie kwota wsparcia dla ludzi kultury wyniosła 423 tysiące zł, a wśród wyróżnionych stypendiami rocznymi marszałka jest szóstka znanych mieszkańców Łomży.
Drozdowski koncert w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu
Wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz i pianista Robert Morawski wykonali w drozdowskim muzeum „Recital mistrzowski w 30. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego”. Na jego program złożyły się utwory wywodzącego się z Drozdowa wybitnego kompozytora oraz dzieła twórców, których cenił. Nie zabrało też bezcennych wspomnień, ponieważ Krzysztof Jakowicz przez wiele lat współpracował z Lutosławskim i był z nim zaprzyjaźniony.
Konkursy dla poetów i wokalistów
Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zaprasza do zgłaszania udziału w dwóch konkursach. Młodzi wokaliści mogą sprawdzić swe siły w XV Regionalnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit, śpiewając utwory Kory lub Czesława Niemena. Poeci z całego kraju mogą zmierzyć się w XXII Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki, gdzie specjalną nagrodą prezydenta Łomży zostanie uhonorowany wiersz o tematyce łomżyńskiej.
Weekend z Zenkiem, Jakowiczem i siatkówką
W pierwszy weekend lutego warto wybrać się na koncert Krzysztofa Jakowicza, Zenka Kupatasy (ex Kabanos) albo na mecz III ligi siatkówki. To także ostatnia szansa na obejrzenie wystawy „Bursztyn. Dar prastarych drzew” w muzeum.
Kolędowali w Podgórzu dla tradycji
Kolędnicy z gwiazdą, Aniołem, Diabłem, Herodem i Kostuchą przez 3 godziny chodzili od domu do domu w Podgórzu koło Łomży. - Postanowiliśmy wskrzesić ideę kolędowania, które nie było w ostatnich latach popularne - mówi Mariusz Rytel, dyrektor Centrum Kultury Gminy Łomża. - Dla podtrzymania tradycji ludowej zaprosiliśmy mieszkańców Podgórza: dorosłych, młodzież i dzieci oraz pracowników naszych placówek. Mieliśmy również dobry cel społeczny: pomoc charytatywną.
„Radość spod kapelusza” czas zaczynać
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Do finału zostanie zakwalifikowanych 40. uczestników z powiatu łomżyńskiego oraz z całej Polski, uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół średnich. Będą walczyć o nagrodę główną Grand Prix, a także nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca w dwóch kategoriach, sprawdzając się w wierszu, piosence, monologu czy występie kabaretowym.
Audioprzewodniki w łomżyńskim muzeum
W Muzeum Północno-Mazowieckim można już korzystać z nowoczesnych i bezpłatnych audioprzewodników. Zostały przygotowane przez firmę Audiotour, która ma na koncie ponad 300 realizacji tego typu, nie tylko w kraju. Mają wgrane ścieżki zwiedzania wystaw stałych w języku polskim, angielskim oraz video w polskim języku migowym oraz audiodeskrypcję, co zapewni dostęp do muzealnej oferty również osobom ze szczególnymi potrzebami.
Dariusz Rosiak w Łomży z raportem o stanie świata
Na spotkanie z reporterem i autorem książek Dariuszem Rosiakiem przybyło do Hali Kultury około 80 osób. Niejedna słuchała go przez lata w audycji radiowej Trójki „Raport o stanie świata”. Gdy w wyniku permanentnego kryzysu PR3, uwieńczonego burzą w maju 2020 r. z piosenką Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” Dariusz Rosiak rozstał się z rozgłośnią, inne nie chciały przyjąć „Raportu o stanie świata”. Reporter uruchomił wiosną 2020 r. podcast i... ma aż 7 tysięcy życzliwych patronów.
Aukcje, licytacje i koncerty dla WOŚP
Już w najbliższą niedzielę w Łomży, Piątnicy i Kolnie odbędą się duże imprezy w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra kwestuje w tym roku pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” i zbiera pieniądze na zakup sprzętu diagnostycznego i rehabilitacyjnego na oddziały pulmonologiczne dla dzieci i dorosłych. Poza tradycyjnym licytowaniem podczas imprez i wrzucaniem pieniędzy do puszek akcję można wesprzeć również poprzez licytacje w sieci, gdzie trafiło wiele unikalnych i wartościowych przedmiotów oraz usług.
Pożegnanie kompozytora Romualda Twardowskiego (+ 93)
„Z wielkim żalem żegnamy Romualda Twardowskiego – wybitnego polskiego kompozytora i wieloletniego pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie” - napisali w pośmiertnym nekrologu muzycy i pracownicy Filharmonii Kameralnej w Łomży. W piątek, 26. stycznia 2024 r. odbywały się uroczystości w Warszawie. Pogrzeb miał charakter państwowy.
Książkowy portret Konstantego Chojnowskiego
Elżbieta Chojnowska w obszernej publikacji „Konstanty Chojnowski-rzeźbiarz” przypomniała życie i twórczość ludowego rzeźbiarza-samouka z Jankowa Młodzianowa. Jego prace znajdują się w zbiorach licznych muzeów, również w Łomży i w Nowogrodzie - to przede wszystkim sztuka sakralna i świecka, ale też meble i przedmioty codziennego użytku. - Uważam, że twórczość Konstantego Chojnowskiego, stanowiąca dziedzictwo kulturowe ziemi łomżyńskiej, zasługuje na przypomnienie - podkreślała autorka, prywatnie prawnuczka rzeźbiarza, podczas spotkania promocyjnego książki w Klubie Wojskowym 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.
Hot Donuts na jazzowo
Kwintet Hot Donuts rozpoczął tegoroczny cykl koncertów w Miejskim Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych, odbywających się pod hasłem „Scena na piętrze”. Młodzi muzycy wykonali materiał ze swego debiutanckiego albumu „Ninja”, proponując wykonania dłuższe niż w wersjach studyjnych oraz potwierdzając, że jazz w takim wykonaniu może być interesujący nie tylko dla jego fanów. MDK-DŚT już zapowiada na luty kolejny koncert, jeszcze mniej oczywistego i lubiącego eksperymenty zespołu, łódzkiego kwintetu Kosmos.