SOUNDTRACK 2007
Druga edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Musicalowej „SOUNDTRACK” odbędzie się w dniach 14-16 września br. W programie Festiwalu oprócz zmagań konkursowych przewidziany jest koncert uczestników, filmowy maraton oraz Koncert Galowy połączony z recitalem Kuby Badacha (jednego z jurorów Festiwalu).
„Saga łomżyńska” Edwarda Chętnika
„Było lato... sierpień 1862 roku... Gorące, duszne, upalne... Niekiedy tylko zbierała się burza. Ciężkie, czarne i niskie chmury szły od wschodu - gdzieś od Łomży, Sniadowa i hen, jeszcze dalej. Powietrze było ciężkie, duszne, gnuśne... Ludzie -jacyś osowiali... Poruszali się też wolno, jakby z niechęcią. Nawet w karczmie u Żyda Joska Anzelmowicza ani żywego ducha, poza samym właścicielem. Tylko muchy latały leniwie wokół lepów i muchołapek napełnionych cukrem i wodą. (...)” Tak rozpoczyna się powieść Edwarda Chętnika pt. „Saga łomżyńska”. „Powieść niezupełnie historyczna” ukazała się staraniem Oficyny Wydawniczej „Stopka” i właśnie trafiła do księgarń.
Konkurs na prace magisterskie i dyplomowe
Szóstą edycję konkursu na prace magisterskie i dyplomowe poświęcone Łomży i okolicy ogłosiło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Chodzi o prace obronione w latach 2004-2007 w wyższych uczelniach w całym kraju. Tematyka prac może być różna. Autorzy i promotorzy nadesłanych prac dostaną pamiątkowe dyplomy, a autorom najlepszych prac zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia.
W Skansenie Kurpiowskim jak na odpuście
Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę po 16 sierpnia w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie Muzeum Półncno-Mazowieckie organizuje „Niedzielę na Św. Rocha”. Pogoda dopisała, goście dopisali a więc udana kontynuacja tradycji. W tym roku gwiazdą części artystycznej był zespół folkowy ĆAĆI VORBA - grupa muzyków od nowa po swojemu układająca muzyczną mozaikę Europy Wschodniej.
Cenna misa w zbiorach łomżyńskiego muzeum
Wykopana przed ponad dwudziestu laty w Starej Łomży żelazna misa staje się coraz bardziej cenna. Zdaniem dr Pawła Rzeźnika z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego mająca około tysiąca lat misa pochodzi z pogranicza skandynawsko-ruskiego, a o jej „cenie” może świadczyć fakt, że dotychczas na Mazowszu odnaleziono zaledwie kilka ich sztuk.
Święto Chleba, karawaj i „oborywanie” przepiórki
Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu, poluzował krawat, naostrzył kosę i juz miał wziąć pierwszy zamach, kiedy w tłumie polityków Prawa i Sprawiedliwości i fotoreporterów zadałem pytanie: „Wybiera Pan lewą stronę...?!” Jego koledzy partyjni, wśród których był m.in. poseł podlaski Jacek Bogucki (PiS) i Karol Tylenda, członek Zarządu Województwa, poradzili, żeby plon zbierał jednak od centrum na prawo...
Golec uOrkiestra na Święcie Chleba
Kto nie zdążył na pikniku parafialnym w Piątnicy spróbować wiejskiego chleba, ten niech co tchu gna w niedzielę do Ciechanowca, gdzie w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka odbędzie się jedyna w Podlaskiem impreza folklorystyczna gromadząca nawet 15 tysięcy widzów! A dlaczego aż tylu ludzi ściąga do Ciechanowca....?
Kaszubi, górale i mazowszanie
Wysokie Mazowieckie w piątek, a Ciechanowiec w sobotę będzie stolicą pieśni i muzyki ludowej w Łomżyńskiem. Stanie się tak za sprawą II Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Dzięki temu, że miasto z łabędziem w herbie przyjęło cztery lata temu czteroosobową rodzinę Polaków, repatriantów z Uzbekistanu, na festiwalu wystąpi 14-osobowy polski Zespół Pieśni i Tańca z odległego stołecznego Taszkientu. Jak do tego doszło...?
Łomża bawiła się w Piątnicy
Koncert zespołu Golec Orkiestra był główną atrakcja niedzielnego festynu z okazji 600-lecia parafii w Piątnicy. W miejscowości liczącej mniej niż 2,5 tys mieszkańców, podczas tego koncertu bawiło się jednak kilka razy więcej osób. Przed wieczorem do Piątnicy samochodami, rowerami i pieszo ciągnęły tysiące łomżan. Było po co, bo koncert „Golców” był rewelacyjny...
Raz, dwa, trzy... Dziękujemy!
Chciałem napisać w tytule tej relacji "cztery" (4lomza.pl), bo będzie o czwartym Gościńcu Łomżyńskim, ale zacznę od końca. Po fantastycznym pokazie fajerwerków na oczach ok. 15 tysięcy widzów na Muszli przy ul. Zjazd, po (dyskusyjnym...) koncercie Wilków i (raczej zabawnym...?) Kabaretu OTTO przed sobotnią północą w Łomży dzwoniłem o niedzielnym poranku na policję i pogotowie. Coś mi się nie zgadza: policji i pogotowiu zgłoszono zasłabnięcie mężczyzny przy ul. Kapucyńskiej. Policja mówi o jednym pobitym, a ja myślę, że było ich dwóch lub trzech. A może...?
Ciała z wulkanu i polne kwiaty
- Każda mama córkę chwali, ale ja jestem szczególnie dumna z Moniki, bo z wyróżnieniem ukończyła Liceum Plastyczne w Łomży i dwa lata temu wydział grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - usłyszałem od Barbary Miller w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku podczas dzisiejszego wernisażu malarstwa Moniki Miller "Między światłem a cieniem". - Kiedy syn zastanawiał się nad wyborem drogi życiowej, powiedziałam "Dosyć w domu plastyków", a teraz żałuję...
Europejski sukces orkiestry dętej z Zambrowa
Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zambrowa pod batutą Krzysztofa Witkowskiego oraz grupa mażoretek prowadzona przez panią choreograf Ewę Jermołaj, zdobyły brązowy medal podczas Mistrzostw Europy Orkiestr Dętych. Mistrzostwa odbywały się w Rastede w Niemczech. Zambrowianie zostali docenieni za pokaz musztry paradnej. W tym roku na mistrzostwach spotkało się 47 orkiestr dętych z Niemiec, Austrii, Holandii, Danii i Polski.
Hanka i „trzy ławki”
Młody rzeźbiarz Michał Selerowski jest projektantem pomnika Hanki Bielickiej, który ma stanąć w Łomży. 25-latek przedstawił trzy wersje „pomnika ławki”. To który z nich będzie miał szansę na realizacje na razie nie wiadomo. Prezydent Łomży o to, który z nich zasługiwałby na ostateczne wykonanie w brązie pyta mieszkańców.
Najlepsi w Europie
Formacja tańca break dance Crazy Twisting Group działająca w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych po raz kolejny potwierdziła swoją dobrą formę... Podczas europejskich mistrzostw „IDO EUROPEAN CHAMPIONSHIP”, które odbyły się 28.06-1.07 br. w Graz w Austrii nasi tancerze stanęli na najwyższym podium.
Kurpie sprzed „Cepelii”
Kurpiowski folklor, tradycja, przyroda... o każdej porze roku. „Kurpie - Puszcza Zielona” - to najnowszy album fotograficzny Gabora Lorinczego. Wydawnictwo zaprezentowano w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Prezentację połączono z otwarciem wystawy zdjęć Gabora Lorinczego. Na ekspozycje składa się kilkadziesiąt fotogramów wybranych z kilkuset prezentowanych w albumie. Jak mówi Gabor Lorinczy niektóre ze zdjęć mają po 30 – 40 lat... i pokazują Kurpie sprzed okresu „Cepelii”...
Grand Prix dla wokalisty z Łomży
Łukasz Lipski (13 lat) z działającego przy Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży Studia POPART otrzymał Grand Prix na XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki WYGRAJ SUKCES w Tarnobrzegu. Przechodząc jak „burza” przez 2 tury eliminacji wstępnych - wojewódzkich i regionalnych - Łukasz znalazł się w finale, gdzie okazał się najlepszy ze 115 wykonawców występujących w czterech kategoriach wiekowych.
Dobre słowo ubogaca duszę
"Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki" to utwór Janiny Osewskiej z Augustowa, która zdobyła I nagrodę (800 zł) w VIII Czerwcowym Komkursie Jednego Wiersza, zorganizowanym przez Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży. Drugą nagrodę (500 zł), ufundowaną przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych, otrzymała Marta Anna Dacko-Włodarzewska z Łomży za tekst inspirowany dramatycznym epizodem z Księgi Sędziów (Sdz, 19,25). Wyróżnienia jury przyznało: Elżbiecie Michalskiej ze Złotorii, Józefie Drozdowskiej z Augustowa i Marcie Wojewódzkiej z Sokółki. Finałowa piątka dostała też upominki od Radia Białystok, które sprawowało patronat nad tą imprezą.
Noc Świętojańska
Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką lub Nocą Świętojańską czy też potocznie Sobótką lub Sobótkami to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, obchodzonego w najkrótszą noc w roku. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości - obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie.
Sukcesy łomżyńskich tancerzy
W miniony weekend (15-17.06.07) w Kompleksie Hotelowym nad Zalewem w Wasilkowie odbył się XXII Międzynarodowy Festiwal Tańca Młodzieżowego. Wystąpiło około tysiąca młodych tancerzy. Łomżę godnie reprezentowała „młodsza” formacja break dance - „Plastic Squad” z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, którzy zajęli drugie miejsce. Poza tym w kategorii break dance solo Kamil Kowalewski zajął pierwsze miejsce, Kacper Zientalski drugie, a Filip Stypułkowski czwarte.