List do papieża na zakończenie Kongresu
Specjalny list do Ojca Świętego Jana Pawła II wysłali uczestnicy zakończonego w niedzielę II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej. Dwudniowe spotkanie wypełnione było wspólną modlitwą i konferencjami. W Kongresie uczestniczyło niemal 500 osób – przedstawicieli ponad 20 działających tu ruchów i stowarzyszeń katolickich.
SKK załatwi sprawę?
Kilkaset osób w niedzielne przedpołudnie stało przed siedzibą banku PKO BP w Łomży. Jutro o 8.05 w całej Polsce ma rozpocząć się sprzedaż lokat prywatyzacyjnych banku. Stojący w kolejce w Łomży powołali specjalny Społeczny Komitet Kolejkowy – ma to zapobiec przepychankom i awanturom w poniedziałkowy poranek, kiedy chcący nabyć akcje PKO BP pod siedzibę banku przy Alei Piłsudskiego przyjdą ponownie.
Szkolenie dla sklepikarzy handlujących alkoholem
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży w połowie października zorganizuje szkolenie „w zakresie przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.” Bezpłatnym nauczaniem mają zostać objęci właściciele i sprzedawcy pracujący w sklepach, pubach i restauracjach, czyli wszędzie tam gdzie można kupić piwo, wino i wódkę. Szkolenie ma przede wszystkim uświadomić tym osobom komu wolno, a komu nie wolno sprzedawać alkoholu i co robić gdy alkohol chce kupić nieletni.
II Kongres Katolicki
Mszą Świętą w katedrze pod przewodnictwem ks. bp. Bronisława Dembowskiego rozpoczął się w Łomży II Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej. W dwudniowych spotkaniach bierze udział około 400 przedstawicieli z 21 ruchów i stowarzyszeń. Hasłem przewodnim Kongresu jest zdanie zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął” (Łk 12,49).
“Piwny dąb” stoi
W parku im. Jakuba Wagi stanęło drzewo Żubra. Kilku metrowy dąb szypułkowy – zgodnie z kampanią browaru z białostockich Dojlid staną tuż za rogiem. To to samo drzewo, które pokazywano we wrześniu podczas Festynu Żubra przy plaży miejskiej.
Korki w Łomży do początku listopada
Co najmniej dwa tygodnie wynosi opóźnienie przy pracach remontowych ulicy Szosa Zambrowska w Łomży. Planowano, że nową nawierzchnią samochody pojadą już 18 października, tymczasem będzie to nie wcześniej niż w pierwszym tygodniu listopada. Opóźnienia ratusz tłumaczy niespodziewanymi utrudnieniami jakie napotkał wykonawca - „jakieś wytryskające wody podskórne” - mówi Jarosław Koszewski. Niemniej już zakończono wszelkie roboty kanalizacyjne i właśnie teraz firma realizująca inwestycje przystępuje do II etapu prac - budowania nawierzchni jezdni. Remont Szosy Zambrowskiej objął odcinek o długości około 670 metrów.
Monitoring w łomżyńskich szkołach
W trzech Publicznych Gimnazjach w Łomży 1, 2 i 3 do końca listopada tego roku zostanie uruchomiony monitoring. Kamery mają być umiejscowione zarówno na zewnątrz budynków jak i w szkolnych korytarzach. Właśnie został ogłoszony przetarg na dostawę i montaż systemu telewizji przemysłowej w “pierwszym” gimnazjum. W sumie ma tu być zainstalowanych 11 kamer, w tym 7 wewnątrz budynku szkoły.
Kwaśniewski w Łomży - oficjalny plan wizyty
18 października 2004 r. w Łomży przebywać będzie Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Wizyta związana będzie z uroczystością rozpoczęcia operacji wypłacania rolnikom płatności bezpośrednich. Prezydentowi towarzyszyć będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wojciech Olejniczak. Temat uroczystości: „Siła w tradycji – szansa w europejskim członkostwie”.
Energetyczny autobus stoi na Starym Rynku
We wtorek na Starym Rynku w Łomży zaparkował energobus. Energetyczny autobus od połowy 2003 roku jeździ po Polsce promując i pokazując jak oszczędzać energię. Energobus wraz z wyposażeniem i ekspertami w Łomży będzie jeszcze w środę. Wszyscy zainteresowani mogą go oglądać – także od wewnątrz - do godziny 16.00.
Brakuje pieniędzy na zwalczanie bezrobocia
Z niemal 3 mln 300 tys. zł. dodatkowych pieniędzy na zwalczanie bezrobocia, o które wnioskował, łomżyński Powiatowy Urząd Pracy otrzymał niewiele ponad 450 tysięcy. W sumie tutejszy PUP występował o pieniądze na realizacje 10-ciu projektów, przeszedł tylko co drugi z nich. Niemniej zamiast 700 w tym roku będzie "zaktywizowanych" będzie tylko 152 bezrobotnych.
“Od krów i Łomży zaczynamy....”
Wszystko wskazuje na to, że Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w najbliższym czasie pojawi się w Łomży. Byłaby to trzecia wizyta Kwaśniewskiego jako Prezydenta w mieście. Pierwszy raz był tu w kwietniu 2000 roku – w związku z prezydencką kampanią wyborczą. Powtórnie nawiedził Łomżę w sierpniu 2001 roku - wówczas wystąpił m.in.: na wiecu wyborczym SLD-UP w związku z kampanią przez wyborami parlamentarnymi. Teraz ma przyjechać by oficjalnie zainaugurować wypłacanie dopłat bezpośrednim rolnikom.
Spotkanie ze Strzemboszem
Antysowiecka partyzantka i konspiracja nad Biebrzą X 1939-VI 1941 – najnowsza książka profesora Tomasz Strzembosz jest już dostępna w księgarniach regionu. W niedzielę autora będzie można spotkać w Jedwabnem. Odbędzie się tam promocja książki, ale przede wszystkim profesor odbierze nadany po raz pierwszy w historii tytuł Honorowego Obywatela Jedwabnego. Jak podkreśla burmistrz Michał Chajewski to dowód uznania i wdzięczności mieszkańców miasta dla profesora Strzembosza.
Polska Rodzina poza granicami kraju - konferencja w Łomży
Popołudniowa Msza Święta w kaplicy Wyższego Seminarioum Duchownego w Łomży zapoczątkowała III Międzynarodową Konferencję „Polska Rodzina poza granicami kraju”. Mszy przewodniczył J.E. ks. Abp Szczepan Wesoły, który przez ponad 20 lat kierował Centralnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Rzymie. W kongresie, który w Łomży organizowany jest już po raz drugi, uczestniczy kilkadziesiat osób. Sa to przedstawiciele Polonii z kilkunastu państw Eurpy zarówno wschodniej jak i zachodniej.
Łomżyńscy policjanci ścigali cinquecento
Kilka minut trwał nocny pościg policyjnych radiowozów za uciekającym przed nimi cinquecento. Samochody ganiały się ulicami Łomży. Cała akcja zaczęła się około 23-ciej na ulicy Przykoszarowej. Kierowca cinquecento nie zatrzymał się na wezwanie policji. W pościg ruszył za nim policyjny volkswagen transporter, a po chwili dołączyły się do niego także dwa inne radiowozy.
Poszukiwana: „najładniejsza witryna sklepowa 2004”
Prezydenta Miasta Łomża wespół z Komisją Bezpieczeństwa i Porządku Rady Miejskiej zorganizowali konkurs na najładniejszą witrynę sklepową. Konkurs adresowany jest do właścicieli sklepów, a jego zwycięzca w nagrodę dostanie talon na zakupy „w dowolnym sklepie warty 500 złotych”.
Już od jutra w mieszkaniach ma być ciepło
Tak szczęśliwe informacje napłynęły z administracji łomżyńskich spółdzielni mieszkaniowych. Zarówno największa ŁSM jak i ta najmniejsza SM Jedność – oczywiście włączając w to grono także Perspektywę - od pierwszego października włączą kaloryfery centralnego ogrzewania. Prezesi spółdzielni – nie wiadomo czy po wspólnej naradzie, czy też dlatego, że któryś się wyłamał – postanowili ogrzać atmosferę w naszych mieszkaniach.
Milionowa dotacja dla łomżyńskiej PWSIiP
Są pieniądze na adaptację pomieszczeń pod potrzeby Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego jednomyślnie podjęli uchwałę o udzieleniu 1 mln zł dotacji dla nowej łomżyńskiej uczelni.
Miastkowo przed Dąbrową Moczydły i Mieczami
– to zwycięzcy rozegranego po raz siódmy Turnieju Aktywizacji Wsi. Turniej zorganizował Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, a jego głównym celem było pobudzenie do działalności mieszkańców poszczególnych wsi. W sobotę w Szepietowie reprezentacje podjęły rywalizację, a później nagrodzono najlepszych i okazało się, że za drugie miejsce nagroda jest cenniejsza niż za pierwsze. Mistkowo otrzymało telewizor, a Dąbrowa Moczydły telewizor i DVD.
Dwie tony śmieci z jednego kilometra Biebrzy
Dwie tony śmieci usunęli w sobotę z rzeki Biebrzy nurkowie, uczestnicy dorocznej akcji jesiennego sprzątania tej rzeki. Przez trzy godziny ponad 100 osób sprzątało dwa odcinki o łącznej długości około kilometra. Ogólnopolską akcję zorganizował po raz trzeci Biebrzański Park Narodowy, Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne oraz białostocki Klub Płetwonurków "Skalar".
Ale się narobiło...
Dawno w Łomży nie remontowano na raz tylu ulic. Z ruchu wyłączone są dwie główne „arterie” komunikacyjne miasta – Aleja Legionów i Szosa Zambrowska a także kilka pomniejszych uliczek. Prace remontowe, choć niewątpliwie przyczyniają się do poprawy jakości łomżyńskich dróg, póki co dość skutecznie paraliżują miejski ruch. Największe utrudnienia są w godzinach porannego i popołudniowego szczytu – gdy mieszkańcy jadą do pracy, a następnie z niej wracają.