Fotograficzne „Polaryzacje” pod Arkadami
Poplenerową wystawę fotografii „Polaryzacje” otwarto w Galerii Pod Arkadami. – To efekt zorganizowanego przez MDK-DŚT w sierpniu ogólnopolskiego pleneru. – Było to wielkie święto fotografii, a dzisiaj mamy tego finał! – podkreślał Jerzy Chaberek, kurator pleneru i jeden z jego uczestników. Było ich łącznie 14, a wśród znacznie starszych i bardzo utytułowanych fotografików z całego kraju, wśród których jest wielu członków Związku Polskich Artystów Fotografików, świetnie odnaleźli się inni artyści z Łomży, Ewa Skłodowska i Adam Czarniewicz.
Off Road i nie tylko na weekend
Pierwszy tydzień spotkań z kulturą niepopularną Off Road, w tym fotograficzna wystawa „Polaryzacje”. Mecz walczącego o utrzymanie pozycji lidera Łomżyńskiego Klubu Sportowego. Turniej Wirująca Strefa-Polish Breaking Championship 2022 z udziałem najlepszych polskich tancerzy. Promocja wznowionej po latach powieści „Córka” Izabelli Lutosławskiej-Wolikowskiej, głośnej przed II wojną światową pisarki. To tylko niektóre z atrakcji rozpoczynającego się dziś weekendu, ale ciekawych wydarzeń nie zabraknie również w kolejne dni.
Książkowa monografia wyjątkowej parafii
Parafia pw. Krzyża Świętego doczekała się jubileuszowej monografii. „25 lat Wzgórza Nadziei” to szczegółowa historia największej parafii w Łomży i w diecezji lomżyńskiej, od niełatwych początków w roku 1997 do końca ubiegłego roku. Przez osiem lat opracowywała ją dziennikarka i pisarka Gabriela Szczęsna, podkreślająca, gdyby nie taki proboszcz i taka parafia, nie byłoby tej książki. – Niektóre fakty zacierają się w pamięci, ale dzięki tej monografii zawsze możemy do nich wracać – mówi ks. Andrzej Godlewski, zapraszając społeczność parafialną na dziękczynną mszę świętą w poniedziałek o godzinie 18:00 oraz spotkanie z Gabrielą Szczęsną i prezentację książki.
Dwie szanse dla młodych wokalistów
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do dwóch organizowanych w Łomży konkursów wokalnych dla dzieci i młodzieży. XXX Giełda Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Regionalnego Ośrodka Kultury obejmuje teren województwa podlaskiego. XIV Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych ma zasięg regionalny, obejmując swym zasięgiem trzy województwa. Dla zwycięzców obu imprez przewidziano nagrody finansowe i rzeczowe, a jurorami będą również bardzo znani wokaliści.
Mickiewicz na nowo odkryty
Przedstawienie #Mickiewicz młodszym i starszym widzom w Hali Kultury zaprezentowali Patryk Ołdziejewski, Mateusz Sacharzewski i Mateusz Smaczny. Zostało przygotowane w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i ma popularyzować twórczość narodowego wieszcza w sposób zrozumiały dla młodego odbiorcy. Stąd forma spektaklu opartego na krótkich komunikatach-scenach, podczas którego, znani z teatru oraz małego i dużego ekranu, aktorzy wystąpili również jako muzycy.
Symfonia grozy w Hali Kultury
W niedzielny wieczór Hala Kultury przekształciła się w salę kinową. Wyświetlono w niej niemy film „Nosferatu-symfonia grozy”, jeden z pierwszych horrorów i zarazem arcydzieło światowego kina, obraz obecny od lat na listach najciekawszych i najbardziej przełomowych dzieł X Muzy. Wyjątkowości całemu wydarzeniu dodał fakt, że muzykę na żywo podczas projekcji zapewniły Czerwie, grupa szeroko znana również poza Polską, od ponad 20 lat dopełniająca bardzo oryginalną, improwizowaną na żywo, ścieżką dźwiękową słynne nieme filmy.
Zwycięzcy Jarocina zagrali w pubie „Pod ratuszem”
The Bullseyes koncertem w Łomży zakończyli trasę po krajach nadbałtyckich. Sensacyjne odkrycie polskiego rocka i zwycięzcy Jarocińskich Rytmów Młodych 2022 zagrali w pubie „Pod ratuszem” porywający koncert. Połączyli przeszłość z teraźniejszością, grając minimalistycznie (podstawowe instrumenty to tylko gitara i perkusja), ale nad wyraz efektownie. Pokazali też swoje drugie, bardziej żartobliwe, znane z TikToka oblicze, wprowadzając do rockowego show sporą dawkę humoru.
Co na weekend i nadchodzący tydzień
Najbliższy weekend upłynie w Łomży pod znakiem koncertów. W pubie „Pod ratuszem” zagrają The Bullseyes, zwycięzcy tegorocznego festiwalu w Jarocinie, a w Hali Kultury Czerwie, dopełniając muzyką niemy film „Nosferatu-Symfonia grozy ”. Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza na dwudniowe Ogólnopolskie Dni Akwarystyki, zaś MDK-DŚT wznawia popularny cykl „Poranek z kulturą”. Rozmaitych atrakcji, w tym bibliotecznej imprezy #Mickiewicz, inauguracji festiwalu Off Road, koncertu jazzowego tria Mateusza Gawędy czy orkiestry Filharmonii Kameralnej, nie zabraknie również po weekendzie.
Rafał Mikołaj Krasucki najlepszy w Konkursie im. Jana Leończuka
Rafał Mikołaj Krasucki zwyciężył w Konkursie im. Jana Leończuka. Pracownik Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, a do tego poeta, prozaik i miłośnik dobrej literatury, przesłał na konkurs wiersze „Brakuje pokory” i „Czekanie“. Zachwyciły one kapitułę konkursu pod przewodnictwem prof. Dariusza Kuleszy i okazały się najlepsze w stawce aż 78 utworów.
Trzy literackie oblicza Marka Lechowicza
„3-mam się! Memuar niezobowiązujący” to najnowsza książka Marka Lechowicza. Ceniony reżyser, scenarzysta, pisarz i poeta, autor głośnego dokumentalnego filmu „Wygrać z przeznaczeniem”, przedstawia czytelnikom nietypowy dziennik z lat 2019-2021, jak sam określa „szczególny wycinek z historii XXI wieku”. W planach ma następne wydawnictwo tego typu, jednak obecnie zaprząta go praca nad kolejnym scenariuszem ze znanym reżyserem.
Jubileuszowy festiwal Soundtrack
Maja Dąbrowska z Białegostoku zwyciężyła w XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej Soundtrack, zdobywając również nagrodę za poprawność językową. Drugie miejsce zajęła Kalina Luchcińska, reprezentantka organizującego imprezę MDK-DŚT i Studia Wokalnego eMDeK, trzecim podzieliły się Karolina Dawid z Ostrowi Mazowieckiej i Zofia Borkowska z Białegostoku. W jubileuszowej edycji festiwalu uczestniczyło dziewięć młodych wokalistek, jury pod przewodnictwem Agnieszki Gorączkowskiej nagrodziło i wyróżniło aż sześć z nich.
Polsko-litewskie zakończenie festiwalu Sacrum et Musica
Owacyjnie przyjęty przez publiczność i bardzo udany pod względem artystycznym koncert zakończył XVIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W katedrze wystąpili orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego i prowadzony przez Robertasa Šervenikasa Kauno Valstybinis Choras. W Mszy G-dur Franciszka Schuberta solistami było troje litewskich śpiewaków, a w Koncercie na 2 skrzypiec Antonio Vivaldiego zastępca koncertmistrza łomżyńskiej orkiestry Piotr Sawicki oraz Darius Krapikas, koncertmistrz Kaunas City Symphony Orchestra, której sześcioro muzyków wzmocniło podczas tego koncertu skład Filharmonii Kameralnej.
Sportowo-kulturalny weekend
Wrześniowo-październikowy weekend upłynie w Łomży pod znakiem wydarzeń sportowych i artystycznych. Łomżyński Klub Sportowy 1926 będzie walczyć o odzyskanie pozycji lidera. Emocji nie zabraknie również podczas bokserskiej gali Suzuki Boxing Night 17, między innymi z udziałem Tomasza Niedźwieckiego i Jakuba Słomińskiego, brązowych medalistów Mistrzostw Europy. Ciekawie zapowiada się organizowany przez miejskie instytucje „Weekend seniora z kulturą“, którego akcentem finałowym będzie niedzielny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, litewskiego chóru Kauno Valstybinis Choras oraz tamtejszych solistów.
Łomżyńska premiera „Wiatru wolności”
Premiera najnowszego spektaklu „Wiatr wolności” tarnowskiego Teatru Nie Teraz odbyła się w Hali Kultury. Odwołujące się do wydarzeń z roku 1914 przedstawienie ma uniwersalną wymowę, ukazując patriotyzm w jego czystej, radosnej formie, również dzięki włączeniu do spektaklu widzów. – Chcieliśmy udowodnić, że można o Polsce, o wierze, o miłości ojczyzny opowiadać w sposób atrakcyjny – podkreśla autor scenariusza i reżyser Tomasz Antoni Żak, wybitny twórca z kręgu teatru niezależnego, poeta, publicysta i założyciel istniejącego od 42 lat Teatru Nie Teraz.
Ciekawe zajęcia dla każdego w MDK-DŚT
Zajęcia plastyczne, teatralne i wokalne. Zajęcia baletowe oraz gimnastyka artystyczna. Grafika, projektowanie graficzne, a do tego nowości: sketchnoting, mój blog, graffiti i taniec folkowy – Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na nowy rok szkolny liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, nie zapominając przy tym o dorosłych. – Mamy aż cztery nowe pozycje! – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT, dodając, że prowadzona przez niego placówka cały czas stara się wzbogacać ofertę zajęć artystycznych dla różnych grup wiekowych.
Jaś i Małgosia czasów apokalipsy
Jubileusz 35-lecia Teatru Lalki i Aktora uświetniła premiera spektaklu „Jaś i Małgosia 2.0”. To nowa wersja słynnej baśni braci Grimm. Reżyserka i autorka adaptacji oraz animacji Agnieszka Błaszczak przeniosła jednak jej akcję do roku 2070, gdzie w postapokaliptycznej rzeczywistości tytułowi bohaterowie muszą stawić czoła zupełnie innym wyzwaniom. Główne role grają Michał Kucharski i Julia Sacharczuk, robiącą wrażenie scenografię stworzyła Katarzyna Leks, zaś zróżnicowaną muzykę skomponował Paweł Rychter.
Nagrody prezydenta za dokonania w dziedzinie kultury
Jubileusz 35-lecia Teatru Lalki i Aktora znalazł również odbicie w tegorocznych nagrodach prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2021. Mariusz Chrzanowski docenił nagrodą zbiorową cały zespół aktorski Teatru Lalki i Aktora, a specjalną za całokształt dokonań jego dyrektora Jarosława Antoniuka. Nagrodę specjalną prezydenta Łomży za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała hafciarka siostra Teresa Irena Grabowska. Nagrody zostały wręczone podczas jubileuszowej gali w Teatrze Lalki i Aktora.
Teatralny jubileusz podsumowań, nagród i odznaczeń
Teatr Lalki i Aktora świętował 35-lecie. Jubileuszową galę w siedzibie teatru uświetnił nie tylko najnowszy spektakl „Jaś i Małgosia 2.0”, ale też udział wielu zacnych gości. Podkreślali oni ogromną rolę TLIA w promowaniu Łomży w kraju i za granicą oraz jego artystyczne znaczenie i ciągły rozwój. – Myślę, że wszystko, co najlepsze, jeszcze przed nami – parafrazował Hemingwaya dyrektor Jarosław Antoniuk, odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowano również innych zasłużonych pracowników teatru, a jego cały zespół otrzymał od ministra kultury z okazji 35-lecia zbiorową nagrodę okolicznościową.
Bahneva, Cicha, Matusiak i Sychowicz z Glogerami
Bułgarka z Sofii mówiła po polsku, a profesor z Łomży recytował strofy o zachodzie słońca „Pana Tadeusza”. Pieśniarka ze Stelmachowa koło Jeżewa wspominała smak jabłek glogerówek, a zespół z Warszawy śpiewał, tańczył i grał polkę sztajera, oj, diridi, radi. Było wzniośle, mądrze i wesoło w Hali Kultury, gdzie wręczono naukowcom i twórcom Nagrody i Medale imienia Zygmunta Glogera.
15-lecie Łomżyńskiej Orkiestry Dętej
Łomżyńska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Waldemara Borusiewicza koncertowo obchodziła swoje 15-lecie. Młodzi muzycy, wsparci pięcioma starszymi kolegami, porywająco wykonali same wielkie przeboje, począwszy od filmowych tematów, poprzez południowoamerykańskie szlagiery aż do zaskakujących nowości. – Uważam 15-lecie za zamknięte, rozpoczynamy nowy etap! – podsumował ten niezwykle udany, dwugodzinny koncert w sali Filharmonii Kameralnej Waldemar Borusiewicz, już zapowiadający kolejne występy swych utalentowanych podopiecznych.