Nowe trendy „in teaching English” są w Łomży trendy
- Na lekcjach, nie tylko języka angielskiego, nauczyciel zwykle stoi, mówi i zadaje pytania, a uczeń lub student rozgląda się niepewnie, żeby czasem nie padło na niego – opowiada ze śmiechem Ulrike Kleedehn-Göllner, nauczycielka angielskiego, francuskiego i nauk pedagoogicznych w Duisburgu i Oberhausen w regionie Rhein-Ruhr (Niemcy), która była gościem międzynarodowej konferencji językowej, jaką orgnizowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży. - „Trendy i innowacje w nauczaniu języka angielskiego”, czyli trends and innovations in teaching English as a foreign language, jest próbą przełamania sztampy.
Hitler, Stalin, Bierut i... śmiech po 60 latach
Jedenaście „dziewczynek”, jak mówią do siebie absolwentki Liceum Pedagogicznego w Łomży (rocznik około 1935, matura 1953), wspominało ze śmiechem lub z łezką w oku niezapomnianych profesorów, pierwsze miłości, potańcówki, wykopki kartofli w PGR-ach, „hersztów” ZMP, nakazy pracy, a nawet zawał serca podczas odmawiania różańca. - I choć już skroń posiwiała, zmarszczki na twarzy pojawiły, cieszmy się chwilą, bo i te chwile za chwilę miną... – napisała w wierszu Hanna Jabłońska, znakomita polonistka z nieistniejącej już dziś obok starego szpitala Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. Karola Świerczewskiego. Zorganizowała spotkanie po 60 latach od matury, w którego programie była msza św. w Katedrze za nauczycieli i koleżanki z klasy IV c, modlitwa o „wieczny odpoczynek”, wiązanka kwiatów i znicze na grobach kochanych profesorów oraz przepyszny obiad, szampan jubileuszowy i tort jogurtowy Zjazdu Absolwentek LP w Restauracji Orchidea w Łomży.
Stypedyści prezydenta
Blisko 90 młodych łomżan będzie otrzymywało stypendia naukowe i sportowe fundowane przez samorząd miasta. Przez 10 miesięcy trafiać do nich będzie od 80 do 180 zł. Kwota zależna jest od typu szkoły – najniższe dostaną uczniowie podstawówek, najwyższe szkół ponadgimnazjalnych.
Przedszkolne „nakłanianie do łamania prawa”
Podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel w odstępie trzech tygodni wystosował dwa różne listy do dyrektorów i nauczycieli w przedszkolach oraz rodziców przedszkolaków w sprawie organizacji i opłat za zajęcia dodatkowe. W pierwszym z połowy września 2013 r. zezwala Radom Rodziców, zgodnie z prawem oświatowym, na dobrowolne składki „w celu zapewnienia swoim dzieciom organizacji zajęć dodatkowych”. Ale po dwóch tygodniach zmienia zdanie o 180 stopni i przekonuje że rodzić ma płacić tylko złotówkę za godzinę zajęć dodatkowych i nic ponadto. Skąd tak nagła zmiana? To najwyraźniej efekt stanowiska minister edukacji z końca września, która branie przez przedszkola od rodziców innych opłat niż 1 zł za godzinę ponad bezpłatny pięciogodzinny czas realizacji podstawy programowej i to w jakiejkolwiek formie – także darowizn - uznała za „nakłanianie do łamania prawa”.
Studenci PWSIiP: od Hiszpanii przez Łomżę do Finlandii
W 10. rok akademicki wkroczyła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, inaugurując kształcenie ponad 2 030 studentów, w tym na pierwszym roku 500 na studiach stacjonarnych i ok. 200 na studiach niestacjonarnych. - Łacińska maksyma głosi: „non progredi est regredi” – „kto nie idzie naprzód, ten się cofa! – przypomniał JM Rektor Robert Charmas. - Mamy świadomość wyzwań, przed jakimi stoi nasza uczelnia. Tego, w jak trudnym czasie będziemy nadal ją budować, bo dziewięć lat to początek drogi. Mamy 13 kierunków z najmłodszą fizjoterapią i po raz pierwszy w historii Łomży kategorię naukową B, pozwalającą finansować badania ze środków budżetowych. Tylko dwie państwowe wyższe szkoły zawodowe z 36 w Polsce dostały kategorię B. Rektor przemawiał w nowej auli wykładowej PWSIiP do studentów pierwszego roku oraz kilkuset gości, wśród których był inicjator założenia jedynej państwowej uczelni w Łomży prof. Kazimierz Pieńkowski, minister nauki Barbara Kudrycka i przedstawiciele świata naukowego z całego kraju.
Pobudzili zmysły młodych Niemców...
Specjalną „ścieżkę zmysłów” wybudowali w niemieckiej miejscowości Billberge uczniowie z technikum łomżyńskiej szkoły Drzewnej. To podzielona na odcinki trasa wyłożona szyszkami świerkowymi i sosnowymi, drewnem, kamieniami oraz piaskiem. - Przejście po niej wymaga zdjęcia obuwia, aby bosymi stopami odczuć charakterystykę podłoża. Jest to pierwszy element z powstającego przy tamtejszej szkole „parku zmysłów” – mówi Ilona Bujko, nauczyciel ZSDiG w Łomży, i koordynator prowadzonej już od 16 lat wymiany młodzieży polsko-niemieckiej.
Technologie jutra już dzisiaj ma PWSliP w Łomży
Z imponującym fasonem i rozmachem na miarę ogólnopolską wchodzi w rok akademicki 2013 / 2014 Instytut Technologii Żywności i Gastronomii Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. W nowo zbudowanym kompleksie przy ulicy Akademickiej, naprzeciwko gmachu głównego uczelni, w której naukę rozpocznie ponad 2030 studentów, pojawiły się lśniące chromem i stalą urządzenia o wartości 17 000 000 złotych, gdy cały kompleks kosztował 54 mln. Studenci żywieniowcy będą „produkowali” najwyższej jakości: płatki, chrupki, piwo, soki i mleko w proszku. Znawcy twierdzą, że PWSliP to teraz jedna z kilku najlepiej wyposażonych uczelni w Polsce. Przed inauguracją roku akademickiego przecięcia wstęgi dokonali, m.in., minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, rektor PWSIiP Robert Charmas i ks. bp Tadeusz Bronakowski, który poświęcił – jak sam to określił - „ośrodek poszukiwania i szerzenia prawdy”.
Inauguracja w „Agrobiznesie” na drodze do pełnoletności
Hymn „Gaude Mater Polonia... ” rozpoczął 18. inaugurację roku akademickiego w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, gdzie kształcić się będzie 1620 studentów, zaś na pierwszym roku studiów zawodowych i magisterskich 580 oraz 90 słuchaczy studiów podyplomowych. - Mój najstarszy brat ukończył architekturę krajobrazu, a średni rolnictwo w WSA – mówi 21-letni Artur Krupa z okolic Ostrowi Mazowieckiej, który również wybrał kierunek rolnictwo, by po odziedziczeniu rodzinnego gospodarstwa o pow. 50 ha prowadzić hodowlę stada krów mlecznych i uprawy kukurydzy i traw. - - To moja pasja. Ukończyłem technikum rolnicze i chciałbym zawodowo związać się z rolnictwem.
Jak zadbać o harmonijny rozwój dziecka?
Pierwszy krzyk, płacz, pierwszy uśmiech, pierwsze kroki, słowa…Obserwujesz swoje dziecko każdego dnia. Pragniesz aby rozwijało się harmonijnie, w pełni wykorzystywało swoje możliwości. Dostrzegasz jego wyjątkowość, ale być może zauważyłeś, że ma trudności z koncentracją uwagi, niechętnie rysuje, ma trudności z zapinaniem guzików. Martwi cię opóźniony rozwój mowy twojego dziecka. Dowiedziałeś się, że dziecko ma dysleksję, dysgrafię lub zaburzenia integracji sensorycznej Warto zatem poświęcić trochę czasu by znaleźć odpowiednie zajęcia, które pomogą osiągnąć twojemu dziecku sukces.
Praktyki zagraniczne uczniów Mechaniaka
W dniu 24 września 2013r. w auli Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Zdobywamy doświadczenie zawodowe poprzez praktykę” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci. W ramach programu na praktyki zawodowe do przedsiębiorstw w Szwecji i Niemczech wyjechało 30 uczniów technikum o specjalności: technik pojazdów samochodowych, technik elektronik, technik elektryk i technik hotelarstwa. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2011 roku. Mechaniak odwiedzili przedstawiciele zaprzyjaźnionego z Łomżą miasta Södertälje - Urszula Estmer i Keneth Johanson -wicedyrektor Firmy Scania. Wizyty te pozwoliły wytypować zakłady, które przyjmą uczniów na praktyki zawodowe.
PWSIiP w kategorii „B”
Po raz pierwszy, według nowych zasad, uczeni ocenili potencjał jednostek naukowych w Polsce. Naukowcy, wchodzący w skład Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, kompleksowo analizowali i porównywali dorobek naukowy wydziałów, instytutów naukowych i badawczych nadając ponad 960 jednostkom odpowiednią kategorię. Na liście uznanych znalazła się także jedna łomżyńska uczelnia - Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości z Łomży, która w otrzymała kategorię „B”. - Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom, którzy przyczynili się swoją ciężką pracą w uzyskaniu tego sukcesu – napisał dr hab. Robert Charmas, rektor PWSIiP w Łomży w liście do pracowników i studentów uczelni. - Tylko dwie Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe, z istniejących 36, otrzymały taką kategorię.
EEG BIOFEEDBACK - Poznaj metodę niezwykłą, skuteczną, bez ograniczeń wiekowych.
Moment rozpoczęcia nauki w szkole jest dla dziecka wielkim przeżyciem. Pojawiają się nowe obowiązki, nowe wyzwania. Właśnie teraz mamy okazję do dokładnej obserwacji naszego dziecka pod katem jego potrzeb czy ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych. Jeśli chcesz mu pomóc w płynnym pokonywaniu trudności, zadbaj o odpowiednie metody terapeutyczne. Centrum Neurologopedyczne „Ego” organizuje dzień otwarty. Zapraszamy Państwa na spotkania z terapeutami 28.09.2013r. To wyjątkowa okazja do poznania metody EEG BIOFEEDBACK , która sprawia, że to co niemożliwe, staje się osiągalne.
Prezydent obiecał, że nie zamknie i nie połączy szkół w 2014
- Ktoś musiał myśleć nad tworzeniem niepublicznych podmiotów z naszych szkół – mówił radny Maciej Głaz (PO) do prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, który po miesiącu leczenia spotkał się na sesji z Radą Miasta. - Niedługo użyczymy ratusz i firmy zewnętrzne będą załatwiały sprawy... Skoro chcemy likwidować szkoły, to dlaczego rozbudowujemy wydział oświaty...? - Kto za tym stoi, że w założeniach polityki społeczno-gospodarczej miasta na rok 2014 znalazło się łączenie szkół?! – pytała radna Bernadeta Krynicka (PiS). - Opinią publiczna jest zbulwersowana! - Źle się stało, że mój pierwotny materiał założeń ujrzał światło dzienne – mówił prezydent Czerniawski.
Umowa na budowę sali przy II LO w Łomży podpisana
- To było przez długie lata marzenie dyrektora Józefa Przybylskiego, który stworzył i od początku kieruje II LO, żeby przy „Drugim” zbudować salę gimnastyczną – komentuje Konrad Haponik, od 1995 roku prowadzący zajęcia wychowania fizycznego w cenionym liceum przy pl. Kościuszki w Łomży. - Młodzież, nauczyciele i rodzice są zachwyceni. Absolwenci też, bo już mi mówili, że ich praca nie poszła na marne, że zauważono ich wyniki sportowe bez miejsca do ćwiczeń i treningów. Dyrektor II LO Józef Przybylski za cel postawił sobie, że przed odejściem na emeryturę w przyszłym roku postawi halę sportową przy II LO. Albo przynajmniej przekaże następcy fundamenty. I cel osiągnął. Wczoraj w ratuszu podpisano umowę na budowę sali sportowej przy II LO. Kwadransowa uroczystość odbyła się w gabinecie prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Zarówno jego, jak i dyrektora Przybylskiego, na niej jednak nie było. Umowę w imieniu miasta podpisał wiceprezydent Beniamin Dobosz.
Rządowe dotacje dla przedszkoli. Także na zajęcia dodatkowe
- W środę 18 września wojewoda podlaski przekazał na konta podlaskich samorządów pierwszą transzę rządowych dotacji dla przedszkoli - 3 mln 620 tys zł - informuje Joanna Gaweł, rzecznik wojewody. - Pieniądze te mogą być wykorzystane przez przedszkola na różne cele, również na zajęcia dodatkowe. W tym roku dotacja na każde dziecko wyniesie 414 zł.
Młodzi polscy matematycy przygotowują się do olimpiady
Na tydzień przyjechało do Nowogrodu 46 uczniów z całej Polski, aby podczas obozu matematycznego robić to, co miłośnicy Królowej Nauk lubią najbardziej: łamać sobie głowy nad problemami, o których przeciętny zjadacz chleba nie ma zielonego pojęcia, i rozwiązywać zadania, np. z algebry, geometrii bądź teorii liczb. Na obóz matematyczny Nowogród 2013 r. po raz drugi zaprosiło ich I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Nie ma czasu na pływanie kajakami po Narwi, grzybobranie czy dyskoteki – od rana do wieczora matematycy uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach.
Prezydencka rewolucja w oświacie wycofana... czy ukryta?
Czy prezydent Łomży chciał w przyszłym roku przekazać organizacjom pozarządowym trzy miejskie przedszkola, przekształcić Szkołę Podstawową Nr 2 w szkolę filialną „czwórki” zostawiając tu jedynie klas 0-III, i zlikwidować Zespół Centrów Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, a do jego budynku przeprowadzić Technikum Nr 9 wchodzące w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych? Prezydent napisał o tym w przekazanym w piątek radnym projekcie założeń polityki społeczno–gospodarczej na rok 2014. W poniedziałek rano opisaliśmy prezydenckie plany, a po południu Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta tłumaczy, że to są „analizy, a nie decyzje”, które zostały ujawnione przez pomyłkę. - Wniesiona już została do Rady Miejskiej autopoprawka, która rezygnuje z zapisów szczegółowych. (...)Dajemy szansę placówkom na przeprowadzenie kolejnych naborów – napisała rzeczniczka prezydenta Mieczysława Czerniawskiego.
Prezydent szykuje rewolucję w oświacie
Przekazywanie miejskich przedszkoli i szkół organizacjom pozarządowym to nowy pomył prezydenta Łomży na oszczędności. Już w przyszłym roku trzy miejskie przedszkola – nr 1, 2 i 10 – miałyby zostać przekazane do prowadzenia organizacjom pozarządowym. Zmiany miałyby dotknąć także sieć miejskich podstawówek i szkół ponadgimnazjalnych. Mówiące o tym zapisy znalazły się w przesłanym radnym projekcie „założeń polityki społeczno–gospodarczej na rok 2014”. To dokument strategiczny, na jego podstawie uchwalany jest budżet miasta na przyszły rok.
Szkoła Rysunku Labirynt
Zaprasza na spotkanie informacyjne, wykład i wystawę prac uczniów. Zastanawiasz się nad wyborem studiów? Architektura to wybór z przyszłością! - Czy warto studiować architekturę i jak jest specyfika tych studiów? - Którą politechnikę wybrać , białostocką, gdańską czy warszawską? - Jak przygotować się do egzaminu i jak rozpocząć naukę rysunku? - Jak uczymy rysunku i jak promujemy młode talenty z Podlasia?
Marek Sokołowski: „Mam szczęście, zapał i... trochę talentu”
Marek Sokołowski, wybitny trzecioklasista I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, zdobywca brązowego medalu na 54. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Santa Marta (Kolumbia) otrzymał list gratulacyjny i upominek od prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Reprezentujący Polskę i Łomżę chłopiec z Kolna rywalizował tam z najlepszymi młodymi matematykami z 96 krajów świata. „Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć, jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki” - takimi słowami genialnego fizyka Alberta Einsteina zaczyna się list gratulacyjny prezydenta dla Marka Sokołowskiego. - Dopiero wtedy, kiedy dostałem medal Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, dotarło do mnie, ile musiałem się starać... - wyjawia skromnie kolneńsko-łomżyński olimpijczyk. - I dopiero później, na chłodno, odczułem wielką radość!