Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Czarny piątek w Fabecie

cz cz, 17 marca 2011 10:26

Około stu osób zatrudnionych w Zakładzie Produkcyjny Fabet Grupa CB Łomży straciło, lub w najbliższych dniach, straci pracę. - W piątek o godzinie 13. bez wcześniejszego poinformowania pracowników została przerwana produkcja i został zamknięty zakład na kłódkę. W eskorcie ochroniarzy dyrekcja z Torunia i przedstawicielem z Francji pozbawiła załogę pracy, bez możliwości wstępu na teren zakładu i możliwości uzyskania konkretnych przyczyn natychmiastowego zwolnienia całej załogi produkcyjnej wraz z kierownictwem – relacjonował internauta na forum 4lomza.pl - Tak wielkich zwolnień nie było u nas od lat – mówi Hanna Huszcza, rzecznik prasowy PUP Łomża. Zarówno ona jak i inni pracownicy urzędu o zwolnieniach dowiedzieli się z internetu. Dla wszystkich było to wielkim zaskoczeniem. Fabet był jednym z nielicznych w Łomży zakładów produkcyjnych zatrudniających około stu osób.

Procenty pobudzą rozwój...?

cz cz, 10 marca 2011 10:55

Jednym z pierwszy problemów Łomży, którego rozwiązaniem zajmą się nowe władze miasta jest... alkohol, a dokładniej to gdzie go się sprzedaje i podaje. Sklepów z alkoholem ma być dwa razy więcej niż dotychczas, a dodatkowo, one, jak i puby i bary będą mogły być, przynajmniej w obrębie Starego Miasta, bliżej szkoły, muzeum, biblioteki i kościoła. Wnioski o zmianę obowiązujących w mieście przepisów znajdują przychylność prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Wszystko wskazuje na to, że projekty zmian przepisów staną na sesji Rady Miasta jeszcze w tym miesiącu.

Poróżniło prezydentów

cz cz, 03 marca 2011 11:04

Jerzy Brzeziński już za tydzień przestanie być doradcą Mieczysława Czerniawskiego. Byłego i obecnego prezydenta Łomży, po niecałych dwóch miesiącach współpracy, poróżnił „bilans otwarcia”, przy czym nie sam dokument ale sposób w jaki jeden go przedstawił, a drugi skomentował. Wszystko działo się publicznie – na sesjach Rady Miasta.

uROJEnie czyżby iluzoryczny sukces?

cz cz, 24 lutego 2011 11:20

- Możemy być spokojni. Jeżeli ustawa przygotowywana przez MEN zostanie przez Sejm przyjęta, główna siedziba ROJE będzie w Łomży – mówił w piątek prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, który kilka godzin wcześniej na ten temat rozmawiał z wojewodą podlaskim Maciejem Żywno. To właśnie wojewoda tydzień wcześniej wysłał do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej wniosek o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku. Z wypowiedzi prezydenta Czerniawskiego wynikało, że wojewoda z tego pomysłu się wycofał. Niestety tego nikt nie potwierdza.

Wojna łomżyńsko-białostocka o ROJE

cz cz, 17 lutego 2011 13:05

Wojewoda Podlaski, Maciej Żywno, zwrócił się do Katarzyny Hall, Ministra Edukacji Narodowej, z wnioskiem o ustanowienie siedziby Regionalnego Ośrodka Jakości Edukacji w Białymstoku. ROJE to placówki które zgodnie z założeniami MEN miałaby powstać na bazie Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, z których jedna z ośmiu w Polsce znajduje się w Łomży. Informacja o wystąpieniu wojewody, która w poniedziałek została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, wywołała oburzenie w Łomży.

Czeka nas... grypa

cz cz, 10 lutego 2011 13:00

W regionie i Polsce wzrasta liczba zachorowań na grypę. Specjaliści ostrzegają, że właśnie zaczyna się sezon grypowy. W ciągu pierwszych siedmiu dni lutego w województwie podlaskim do sanepidu lekarze zgłosili niemal 1300 podejrzeń zachorowań na grypę, a przez cały styczeń było ich mniej niż cztery tysiące. Zachorowań jest więcej, choć w większości przypadków chorzy zgłaszający się do lekarzy nie mają grypy lecz tylko grypopodobne infekcje. W Łomży zdarzyły się już także pierwsze dwa przypadki - potwierdzone laboratoryjnie – zachorowań na tzw. świńską grypę czyli spowodowane wirusem typu A/H1N1. W tym roku to on staje się wirusem sezonowym. Ministerstwo Zdrowia uspokaja jednak, że grypa w większości przypadków zachorowań ma typowy, lekki lub umiarkowany przebieg.

Miasto płaci za błędy...

cz cz, 03 lutego 2011 12:30

Nieco ponad 55 tys zł musi wypłacić miasto Łomża rodzicom trójki dzieci głęboko upośledzonych. To efekt zawartej właśnie ugody. Pieniądze należą się rodzicom, bo niemal rok temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że pobierane przez niemal pięć lat opłaty za pobyt ich dzieci w Dziennym Domu Pomocy w Łomży były bezprawne. W pierwszej wersji „ugody” proponowanej jeszcze za czasów urzędowania prezydenta Jerzego Brzezińskiego miasto proponowało rodzicom rezygnację z roszczeń „szantażując”, że w przeciwnym razie obciąży ich całościowymi kosztami utrzymania ich dzieci w Ośrodku. Teraz, w ramach ugody, miasto zobowiązało się wypłacić wskazywane przez rodziców kwoty w zamian za ich rezygnację z domagania się ustawowych odsetek.

CBA sprawdza Czerniawskiego

cz cz, 27 stycznia 2011 12:57

W nieco ponad miesiąc od złożenia przysięgi przez nowego prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego, musi się on tłumaczyć przed Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Chodzi o nepotyzm w ratuszu, czyli zatrudnienie na etacie doradcy swojego zięcia, co opisywaliśmy przed dwoma tygodniami. CBA do Łomży przyjechało po doniesieniach medialnych. Czerniawski przed funkcjonariuszami Agencji musiał tłumaczyć się jednak nie tylko z nepotyzmu, ale także z tego jak z zatrudnienia zięcia tłumaczył się w TVN24. W telewizyjnym programie „Prosto z Polski” powiedział, że miał „wiele ofert handlu zamiennego, nawet z okolicznych gmin, że pan prezydent zatrudni moją córkę, syna, a ja zatrudnię zięcia”. Okazało się, że prezydent to sobie wymyślił na obronę decyzji o zatrudnieniu w ratuszu zięcia, co jak później sam przyznał było „błędem medialnym”.

Dziurawe drogi Łomży...

cz cz, 20 stycznia 2011 12:41

Niemal 8,5 tony tzw. masy na zimo zużyły tylko w sobotę i niedzielę ekipy drogowców łatające dziury w jezdniach Łomży. Mimo to dziury ciągle są. Drogowcy mówią, że łatanie to syzyfowa praca i wyrzucanie pieniędzy, bo takie łatanie z zasadny jest na krótko, ale łatać i tak trzeba. - Robimy wszystko co możemy – mówi Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Wszystko na miarę możliwości jakie daje nam pogoda i technologia – dodaje, podkreślając, że jest za zimno i za mokro, aby drogi dobrze naprawiać. Dyrektor Kułaga ocenia także, że w Łomży „nie jest jeszcze tragicznie. Trzeba jeździć wolno i ostrożnie.”.

Zięć doradcą Czerniawskiego. To nieetyczne – mówi Wojewoda Podlaski i bada legalność decyzji

cz cz, 13 stycznia 2011 12:24

Maciej Wałkuski, zięć Mieczysława Czerniawskiego, jest jednym z etatowych doradców prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Informacja wywoła burzę porównywalną do tej jaka powstała po zapowiedzi powołania na doradcę byłego prezydenta Jerzego Brzezińskiego. W tym wypadku wątpliwości są już nie tylko natury moralnej, ale także prawnej. Mają je sprawdzić prawnicy Wojewody Podlaskiego. - Niezależnie od oceny prawnej całej sytuacji zdaniem Wojewody Podlaskiego, Macieja Żywno, zatrudnienie w charakterze doradcy swojego zięcia jest działaniem nieetycznym – podaje rzecznik wojewody, Jolanta Gadek.

Awaria przez uszczelki

cz pt, 07 stycznia 2011 11:51

Czegoś takiego nie pamiętali nawet najstarsi pracownicy MPEC-u. W sobotę, 1 stycznia 2011 roku około godz. 16:00 w Ciepłowni Miejskiej z rurociągów zasilających miejski system ciepłowniczy zaczęła lać się woda. Awaria spowodowała konieczność natychmiastowego wygaszenia kotłów ciepłowni, tym samym odcinając dopływ ciepła do większości mieszkań Łomży. - Wyglądało to naprawdę bardzo groźnie, tym bardziej, że jest zima i zbliżała się noc – mówi Ryszard Fiedorowicz, zastępca prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Na szczęście wszystko skończyło się znacznie lepiej niż mogłoby się skończyć. Awarię udało się usunąć znacznie szybciej niż pierwotnie oceniano, a dzięki sprzyjającej aurze, bo nocą temperatura powietrza spadła zaledwie do -3 st. Celsjusza, poza kilkugodzinnym brakiem ciepłej wody, mieszkańcy nie zdążyli odczuć awarii na własnej skórze. Rano, gdy się budzili, w mieszkaniach ponownie było ciepło, a w kranach była już ciepła woda.

Między nami niewdzięcznikami

cz cz, 30 grudnia 2010 12:46

Mieszkańcy Łomży to lud niewdzięczny... Może i za te słowa można by się obrazić, ale nie wypada. Są na tym świecie osoby i instytucje, które „prawdę” mogą walić prosto z mostu, a reszta, nawet jak jej się to nie podoba, musi wysłuchać, niekoniecznie już przemyśleć, ale obowiązkowo zaakceptować. I tuż przed świętami Bożego Narodzenia „prawdę” że mieszkańcy Łomży to lud niewdzięczny nam objawiono.

Brzeziński będzie etatowym doradcą Czerniawskiego

cz cz, 23 grudnia 2010 13:39

Jerzy Brzeziński, były prezydent Łomży, od 1 stycznia 2011 roku ma być etatowym doradcą obecnego prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Tak zapowiedział sam prezydent Czerniawski podczas konferencji prasowej na której swoim zastępcom, Beniaminowi Doboszowi i Mirosławie Kluczek, wręczył podpisane zarządzenia o powołaniu na zastępców prezydenta Łomży. Czerniawski choć mówił, że „nie zamierza powoływać gabinetu politycznego”, przyznał, że powoła „w pełnej dozwolonej przez prawo liczbie (w mieście wielkości Łomży pięciu - dop.red.) doradców i asystentów”, a wśród nich będzie także Jerzy Brzeziński, który ma mu doradzać „przez kilka miesięcy” (...) „do momentu kiedy nie ułoży sobie zawodowego życia”.

Czerniawski: „Tak mi dopomóż Bóg”

cz cz, 16 grudnia 2010 11:45

- Obejmując Urząd Prezydenta Miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi Urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Miasta. Tak mi dopomóż Bóg - mówił Mieczysław Czerniawski, który we wtorek przed południem, podczas obrad sesji Rady Miasta Łomża, złożył wymagane prawem ślubowanie i formalnie objął urząd prezydenta Łomży. - To ślubowanie to zobowiązanie, to przesłanie dla mojej czteroletniej kadencji prezydenta Łomży. Zapewniam państwa, że ten tekst będzie towarzyszył mi każdego dnia w mojej pracy – mówił Czerniawski, przy okazji apelując do radnych, partii politycznych, organizacji społecznych, ordynariusza diecezji i księży proboszczów, oraz mieszkańców Łomży, by „wspólnie tworzyć przyszłość Łomży”.

Czerniawski przejmie władzę we wtorek

cz cz, 09 grudnia 2010 11:37

Mieczysław Czerniawski (62 lata) wygrał II turę wyborów prezydenckich w Łomży. Zgodnie z oficjalnymi wynikami niedzielnego głosowania na kandydata SLD głosowało 10453 łomżan. Jego kontrkandydat Lech Antoni Kołakowski z PiS uzyskał 6722 głosy poparcia. W drugiej turze wyborów w Łomży do urn poszło 34,57% uprawnionych do tego mieszkańców miasta. Mieczysław Czerniawski fotel prezydenta Łomży obejmie we wtorek 14 grudnia.

Prezydenckie starcie na zastępców

cz cz, 02 grudnia 2010 12:06

Przed drugą turą wyborów o fotel prezydenta Łomży obaj pozostali w grze kandydaci: Mieczysław Czerniawski i Lech Antoni Kołakowski, przedstawili swoich kandydatów na zastępców prezydenta. Czerniawski postawił nam mało, albo wcale nieznanych: Mirosławę Kluczek i Beniamina Dobosza. - To kandydaci mojego autorstwa. Z nikim ich nie konsultowałem(...) Chcę za te propozycje ponieść indywidualną odpowiedzialność – mówił Czerniawski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej Odpowiedź Kołakowskiego była zdecydowana i bardzo mocna. - Jeżeli 5 grudnia dzięki państwa poparciu zostanę Prezydentem Łomży, będę współpracować z tak znanymi i cenionymi osobami jak: pani Hanka Gałązka i pan Janusz Nowakowski. W wyborze tych osób na stanowiska zastępców Prezydenta Łomży kierowałem się wyłącznie względami merytorycznymi, biorąc pod uwagę kompetencje i fachowość kandydatów – podkreślał Kołakowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Czerwona kartka dla prezydentów...

cz cz, 25 listopada 2010 11:24

Mieczysław Czerniawski i Lech Antoni Kołakowski spotkają się 5 grudnia w II turze wyborów prezydenckich w Łomży. Trzecie miejsce zajął dotychczasowy prezydent Jerzy Brzeziński, którego poparło tylko 2470 osób czyli 12,03% spośród tych którzy w niedzielę poszli do urn wyborczych. Brzeziński przegrał nie tylko wybory prezydenckie ale także wybory do Rady Miasta, zdobywając zaledwie 126 głosów w swoim okręgu wyborczym. Do Rady Miasta Łomży nie dostali się także obaj jego zastępcy Marcin Sroczyński i Krzysztof Choiński. Tak sromotnej klęski rządzącego od 8 lat w Łomży układu chyba nikt się nie spodziewał.

Muzeum (nie) skończone.(...)

cz cz, 18 listopada 2010 16:17

Remont budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży miał zakończyć się najpierw wraz z końcem sierpnia, później – po przedłużeniu umowy - z końcem października 2010 roku. - W dniu 2 listopada wykonawca modernizacji i adaptacji zabytkowego budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży złożył wniosek o odbiór inwestycji – podaje Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. Normalnie oznacza to iż wykonawca wykonał w całości przedsięwzięcie, a teren placu budowy uprzątnięto. I choć z zewnątrz budynek u zbiegu ulic Giełczyńskiej i Dwornej faktycznie wygląda na wyremontowany, to w środku tak nie jest. W środę, 10 listopada, wewnątrz budynku pracowało około 20 osób. Robotnicy byli tam także tydzień później, w środę 17 listopada...

Łomża zapłaci karę za nieprawidłowości przy basenie?

cz pt, 12 listopada 2010 12:15

Łomży grozi finansowa kara w związku z nieprawidłowościami jakich dopatrzył się Urząd Kontroli Skarbowej przy budowie nowej pływalni przy ul. Wyszyńskiego. - Zdaniem kontrolerów popełnione zostały błędy w zakresie stosowania dyrektywy UE dotyczącej zamówień publicznych – podaje Jan Kwasowski, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego do którego wyniki audytu dotarły. To właśnie z zarządzanych przez Urząd Marszałkowski środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, dofinansowywana jest budowa pływalni przy Wyszyńskiego w Łomży, i to on ma wymierzyć karę Łomży. W rachubę wchodzi – według nieoficjalnych informacji – kara nawet rzędu 1,7 mln zł.

Wesoła bez Czeczenów

cz cz, 04 listopada 2010 11:13

Dziś przestaje istnieć Ośrodek dla Uchodźców w Łomży. Placówka przez 12 lat mieściła się w Zajeździe Zacisze przy ul. Wesołej. W ostatnich dniach mieszkało tu 25 rodzin w większości czeczeńskich. Zamknięcie ośrodka nie oznacza, że uchodźcy z Łomży wyjadą. Większość pozostaje. - Gdy rozmawiałem z nimi ponad 20 rodzin deklarowało chęć pozostania w mieście – mówi Kamil Kamiński z fundacji „Ocalenie” która zajmuje się pomocą uchodźcom. Słowa te potwierdza Ewa Piechota, rzecznik prasowy Urząd ds. Cudzoziemców, która mówi, że na wyjechanie z Łomży zdecydowało się 26 osób. Według szacunków dziś w Łomży mieszka nie więcej niż 200 uchodźców, a jeszcze kilka miesięcy temu było ich ponad pół tysiąca.

« · «« · 32 · 33 · 34 · 35 · 36 · 37 · 38 · 39 · 40 · 41 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę