Poselska interwencja dla wzbogacenia muzealnych zbiorów
Poseł Lech Antoni Kołakowski napisał do wiceprezesa Rady Ministrów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego o dodatkowe środki finansowe dla Muzeum Północno-Mazowieckiego, aby zakupić unikalne maszyny, wyprodukowane przed II wojną światową w Fabryce Maszyn Rolniczych Mendla Orłowskiego. – Maszyny stanowią cenne materialne świadectwo przedwojennej Łomży i w znaczący sposób powiększą kolekcję zbiorów muzealnych, dotyczących historii miasta – podkreślał Lech Antoni Kołakowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jubileuszowy Novum Jazz Festival startuje w piątek
JP Collective gitarzysty Jakuba Paulskiego rozpocznie w piątek 15 edycję Novum Jazz Festival. Wystąpi jeszcze pięć kolejnych zespołów złożonych z wyśmienitych muzyków, w tym na finał kubańsko-polsko-węgierski Joaquin Sosa Quintet. Mocnym punktem programu będzie też konkurs mający wyłonić Nową Nadzieję Jazzu, a jubileuszowy festiwal potrwa trzy dni. – W kraju od razu spotkałem się z bardzo pozytywnymi reakcjami i tak jest do dnia dzisiejszego, o czym świadczy choćby patronat „Jazz Forum” – mówi Mirosław Dziewa, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu. – Ale w naszym środowisku niektórzy powątpiewali, nawet zanim odbył się pierwszy festiwal miałem jakieś dziwne telefony, że kto tam będzie grał, księża?! Ale po pierwszym już to ucichło i działamy bez przerw – nawet pechowy, pandemiczny 13 festiwal odbył się, chociaż tylko online i ograniczony do konkursu, ale utrzymaliśmy ciągłość.
Legendarny Anthimos Apostolis w Łomży
Mając zaledwie 18 lat grał z już Czesławem Niemenem. Prawdziwą sławę zdobył jednak jako gitarzysta SBB, świętującego w ubiegłym roku 50-lecie. Współpracował też z czołówką polskich i zagranicznych muzyków, a do tego z powodzeniem prowadzi działalność solową. Przez te wszystkie lata omijał jednak Łomżę – aż do poniedziałkowego wieczoru, kiedy na zaproszenie MDK-DŚT zagrał w Hali Kultury ze swoim kwartetem w ramach cyklu „Jazzowy Dom Kultury“. – Akurat tak się złożyło, że nigdy tutaj nie byłem – mówi Anthimos Apostolis. – Dziś grało nam się jednak bardzo fajnie, dziękujemy za zaproszenie, bo było super!
Bolesne „Żarty” w piosence Marcina Wincenciaka
Ta historia na zielonej łące w środku słonecznego lata zapowiada się źle. Krajobraz niby sielski, ale na tle strzępiastych linii gęstwiny drzew, które nerwowo muska wiatr, stoi samotny stół. Podmuchy drgają na białym obrusie do ziemi i kołyszą łagodnie trawy w rytm pulsującej melodii, która wpada w ucho, jakby to był walczyk na weselu z orkiestrą. Ale przy stole nie ma krzeseł ani biesiadników.
Wyjątkowy album drozdowskich muzealników
Marcin Rydzewski i Tomasz Szymański stworzyli wspólnie wyjątkową książkę. „Dmowski i Lutosławscy“ to pierwsza łączna biografia Romana Dmowskiego i rodu Lutosławskich, ukazująca ich wieloletnią życiową więź oraz wspólne działania społeczne i niepodległościowe. Zawierająca wiele unikalnych materiałów książka została wydana nakładem Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie i tam też odbyła się jej promocja.
„Na wojskową nutę” w Hali Kultury
Spektakl słowo-muzyczny „Na wojskową nutę” zakończył tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomży. 104 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów w ciekawy sposób uczcili żołnierze i cywilni pracownicy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz ich śpiewający przyjaciele, Julita Kaczyńska oraz Chór Kameralny Amici. Najbardziej wzruszający moment imprezy nastąpił kiedy Danuta Waśko zagrała na akordeonie, podarowanym 33. Pułkowi Piechoty przez Józefa Piłsudskiego, a który jej ojciec Henryk Wicik/Witkowski uratował w 1939 roku. Teraz to najcenniejszy obiekt w pułkowej sali tradycji.
Nagrody i stypendia Starosty łomżyńskiego
- Świętowanie to także nagradzanie osób, które współcześnie wnoszą dla tej naszej Niepodległej karierę – mówił Starosta łomżyński Lech Szabłowski podczas wręczenia nagród i stypendiów osobom, które swoim działaniem promują powiat. - To jest patriotyzm – podkreślał.
Koncert muzyki polskiej i sensacyjne prawykonanie
Światowe prawykonanie Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego było głównym punktem programu porywającego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego podczas miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. – Moje koncerty opisują poszczególne części naszego kraju albo fragmenty jego historii, tak więc Venedian Concerto pasuje do tego święta idealnie, ponieważ Wenedzi żyli na tych terenach tysiące lat temu, byli to proto Słowianie, a więc nasi przodkowie – podkreśla Sławomir Czarnecki. Jako solista przed liczną publicznością zaprezentował się wybitny klarnecista Artur Pachlewski, a orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Roberto Gianola.
Patriotyczne śpiewanie z orkiestrą dętą
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się czwartkowy koncert „Śpiewajmy dla Niepodległej” w Hali Kultury. Pieśni patriotyczne i wojskowe z tenorem Pawłem Krasulakiem i Łomżyńską Orkiestrą Dętą pod batutą Waldemara Borusiewicza śpiewali liczni mieszkańcy Łomży, od dzieci do seniorów. – Już od kilku lat organizujemy koncerty tego typu, żeby uczcić nasze narodowe święta wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych! – podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło.
Weekend wydarzeń i imprez patriotycznych oraz koncerty gwiazd
Trzy najbliższe dni upłyną w Łomży i w regionie pod znakiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Poza oficjalnymi uroczystościami odbędzie się też spektakl słowo-muzyczny „Na wojskową nutę”, przygotowany przez żołnierzy i pracowników 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz promocja albumu „Dmowski i Lutosławscy. Życiowa więź i wspólna idea” w drozdowskim muzeum. Będą też emocje sportowe, ponieważ Łomżyński Klub Sportowy 1926 walczy o utrzymanie pozycji lidera. Do tego w Łomży wystąpią gwiazdy sceny muzycznej: w niedzielę Anita Lipnicka, a w poniedziałek Anthimos Apostolis, gitarzysta legendarnego SBB.
Urodziny Pani Hani z Ewą Dałkowską
107 rocznicę urodzin Hanki Bielickiej uczczono dorocznym koncertem „Przyjaciele Pani Hani”. Postać najsłynniejszej łomżynianki przypomniała licznej publiczności w Hali Kultury jedna z najwybitniejszych polskich aktorek Ewa Dałkowska. Obie artystki nie miały okazji współpracować, dlatego zabrakło osobistych wspomnień czy anegdot, był za to mistrzowski pokaz piosenki aktorskiej w jazzujących aranżacjach zespołu Janusza Bogackiego i z kulminacją w postaci poruszającego wykonania wiersza „Dom filozofa” Stanisława Balińskiego.
Kolejny poetycki sukces Rafała Mikołaja Krasuckiego
Miesiąc po zwycięstwie w Konkursie im. Jana Leończuka Rafał Mikołaj Krasucki odniósł kolejny sukces. Jego wiersz „Kochankowie“ został wyróżniony w konkursie „Przystanek Norwid“, odbywającym się w ramach XI Łochowskiej Jesieni Poezji. – Zgłosiłem się do tego konkursu, bo poezja Norwida jest mi bliska – mówi Rafał Mikołaj Krasucki. – Byłem też troszeczkę zachęcony sukcesem w Konkursie im. Jana Leończuka i uznałem, że warto spróbować swoich sił jeszcze raz. Jak widać udało się, z czego bardzo się cieszę, bo konkurencja była bardzo duża.
Indyjskie misterium Surtarang
W sobotni wieczór w pubie „Pod ratuszem” rozbrzmiewała muzyka hinduska. Zespół Surtarang zaprezentował ją w nietypowej odsłonie, wykonując klasyczne mantry i sutry w aranżacjach łączących etniczne instrumenty z nowoczesnymi, tanecznymi podkładami. Zachęciło to publiczność do zabawy, a koncert zakończyły dwa bisy. – Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, ponieważ jesteśmy tutaj pierwszy raz, ale wszystko bardzo miło nas zaskoczyło: ludzie i ich reakcje, uśmiechy, taniec – jesteśmy bardzo zadowoleni! – mówi wokalistka Hanka Łubieńska.
Laury dla młodych recytatorów
Julia Krajewska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży zdobyła Grand Prix VII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Znam ziemię łomżyńską”. Uczestniczyło w nim 41 młodych recytatorów z Łomży, Drozdowa, Jedwabnego, Nowogrodu i Piątnicy, prezentujących wiersze lokalnych poetów, prozę, regionalne legendy oraz kurpiowskie gadki. Poziom konkursu był tak wysoki, że jury pod przewodnictwem Wawrzyńca Kłosińskiego, wiceprezesa Zarządu Głównego TPZŁ, przyznało jeszcze 24 kolejne nagrody i wyróżnienia.
Norwidowski spektakl w Hali Kultury
Jerzy Zelnik zaprezentował w Łomży spektakl „Dopokąd idę...”. Wybitny aktor wybrał najbardziej znane wiersze oraz fragmenty prozy i listów Cypriana Kamila Norwida, tworząc z nich zwartą, robiącą wrażenie całość. – Zawsze promuję piękne rzeczy, bo je kocham – mówi Jerzy Zelnik. – Począwszy od Baczyńskiego – pamiętam, że z jego wierszami jeździliśmy po górach już w roku 1968, Chopina, z którym byłem też w Łomży czy właśnie Norwida. Słowo dopełniła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Marii Skurjat Silvy.
Doktor Małgorzata Frąckiewicz z Nagrodą Marszałka
- Od siedmiu lat stałam się pracoholiczką. Nie wychodzę z pracy, nawet posiłki zredukowałam do 2 dziennie, przez co schudłam o 9 kilogramów – mówi Małgorzata Frąckiewicz, która jest laureatką Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda także bardzo skromna: wynosi zaledwie 10 tysięcy zł.
Teatralno-koncertowy weekend i wydarzenia nadchodzącego tygodnia
Po weekendach zapełnionych rozlicznymi wydarzeniami kulturalnymi początek listopada jest w Łomży znacznie spokojniejszy. Nie znaczy to jednak, że nie ma się na co wybrać: w piątek wybitny aktor Jerzy Zelnik wykona w Hali Kultury poezję Norwida, w sobotę w pubie „Pod ratuszem” indyjskie brzmienia zaprezentuje zespół Surtarang, a w niedzielę kabaret Smile przedstawi w sali FKWL najnowszy program. Do tego MDK-DŚT w sobotę zaprasza najmłodszych na kolejny „Poranek z kulturą”, a ciekawych koncertów nie zabraknie również w nadchodzącym tygodniu.
Spotkanie wokół książki Nachmana Podróżnika „Pozorowana tożsamość. Historia przetrwania pod okupacją nazistowską”
Pochodzący z Łomży Nachman Podróżnik, w książce wydanej przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie pt. "Pozorowana tożsamość. Historia przetrwania pod okupacją nazistowską" wspomina czasy II wojny światowej. Opowieść spisała w 1947 r. Hela Podróżnik. Książka zawiera także wspomnienia autora z lat 80. Te dwa wątki opowieści najczęściej się uzupełniają, czasem jednak pokazują te same wydarzenia z różnych perspektyw. Promocja wydawnictwa odbyła się 28 października 2022 roku w Hali Kultury w Łomży.
Jubileuszowa Giełda Piosenki dla Białegostoku i Kolna
18-letnia Julia Borowik z Białegostoku zwyciężyła w najstarszej i anglojęzycznej kategorii XXX Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Regionalnego Ośrodka Kultury. Najmłodszą kategorię w pięknym stylu wygrała 8-letnia Zuzanna Drężek z Kolna, a reprezentantka tamtejszego KoKiS-u Amelia Szymańska zajęła dwa II miejsca, tuż za Julią Borowik. Jury doceniło też aż dziewięcioro reprezentantów Łomży, ale w większości były to wyróżnienia, poza nagrodami dla Aleksandra Szymańskiego, Zuzanny Dardy i Oliwii Winiarek. Szefem jury podczas drugiego dnia konkursu był sam Marek Piekarczyk, entuzjastycznie przyjęty przez młodą publiczność ze Szkół Katolickich.
Fińscy metalowcy najechali Łomżę
Strider ponownie zagrał w Łomży. Tuż przed pandemią zaczynali w pubie „Pod ratuszem” polską część trasy, tym razem zwieńczyli w nim cykl siedmiu koncertów nad Wisłą. – Fani w Łomży są najlepszymi fanami! – podkreślał wokalista Niko Mattila, dodając, że był to zdecydowanie najlepszy koncert tej trasy. Pod sceną bawili się zgodnie nie tylko mieszkańcy Łomży i pobliskich miejscowości, ale również fani Stridera z Finlandii i Niemiec.