„Piąteczka” w nowych kolorowych murach
Nie ma nic piękniejszego, niż marzenia, które stają się rzeczywistością – zaczęła przemowę Jadwiga Juchniewicz dyrektor Przedszkola Publicznego nr 5 w Łomży. W czwartek 10 października 2024 roku oficjalnie otwarto nowy budynek przedszkola.
Uczniowie ZCKR w Marianowie w Brukseli
Trzech uczniów Zespołu Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie gościło w Brukseli. To nagroda za zajęcie drugiego miejsca w olimpiadzie „Polska wieś w Europie”.
Uroczysty nowy rok akademicki w Akademii Łomżyńskiej
Czwartek chłodny, szary, mżysty, ale w nowoczesnej auli przy Akademickiej jasno jak w słonecznej Hiszpanii, skąd z Almerii w Andaluzji przyjechał Pedro. Uczestniczy w inauguracji razem z 25-oma studentkami i studentami: Espanoles i rówieśnikami z Turcji, Gruzji i Kirgistanu. Pewnie rozumieją niewiele z przemowy inauguracyjnej JM Rektora dr. hab. Dariusza Surowika, lecz za kilka miesięcy mają sporą szansę mówić po polsku. Studentki i studenci 1. roku Akademii Łomżyńskiej ślubowali na sztandar, otrzymali po róży. Po wysłuchaniu nagrania „Gaudeamus igitur”, wysłuchano wykładu na inaugurację pt. „Meandry rozwoju sztucznej inteligencji” dr. hab. inż. Arkadiusza Orłowskiego.
Młodzież łomżyńsko-niemiecka na tle wojennej historii
- Znajomość historii jest bardzo ważna, bo można nauczyć się, jak nie popełniać groźnych błędów z przeszłości – mówi Niemiec Thorge Melzian, 14-letni uczeń 9. klasy Gymnasium Neu Wulmstorf w Dolnej Saksonii. W łomżyńskim „Ekonomiku” podsumowano przedsięwzięcie obu szkół pod nazwą: „Śladami Jadwigi Ankiewicz – projekt historyczno-kulturoznawczy”. Od 26. września do 1. października dwie 16-osobowe grupy młodzieży z Gymnasium i „Ekonomika” poznały losy 16-letniej Jadzi (1926-1944), łączniczki z Szarych Szeregów, aresztowanej przez Niemców w ulicznej łapance w 1943 r., uwięzionej w stolicy na Pawiaku i w niemieckim obozie koncentracyjnym Majdanek w Lublinie. Uczestnicy zwiedzali miejsca młodości rówieśniczki sprzed 8 dekad, poznawali się, rozwijali umiejętności lingwistyczne.
Instytut Trójcy Świętej przekazał indeksy student/om/kom
Około 240 wiernych 4 diecezji i ponad 80 Włochów zdecydowało się studiować teologię, filozofię, psychologię, nauki humanistyczne w Łomży. W piątek odbyła się inauguracja działalności Instytutu Trójcy Świętej, założonego przez Ruch Gloriosa Trinita. Inauguracja składała się z dwóch części. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego sprawowano mszę pod przewodnictwem biskupa ks. Tadeusza Bronakowskiego. Później w prawie pełnej auli Szkół Katolickich przemawiał założyciel ks. Andrzej Święciński, a wykład inauguracyjny głosił redemptorysta ks. prof. Witold Kawecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: „Czy dzisiaj warto jeszcze studiować teologię...?”.
Jak wygląda wchodzenie rodziców do SP nr 9?
- Wejście rodziców i opiekunów dzieci do naszej szkoły nadal jest nieograniczone. Każdy rodzic i opiekun może wejść, ponieważ nasza Szkoła nie jest zamknięta – informuje wicedyrektor Andrzej Flera ze Szkoły Podstawowej nr 9 imienia Księcia Mazowieckiego Janusza I. - Jednakże jest pewne nowum, bo w związku z procedurami dotyczącymi standardów ochrony małoletnich, które należało wdrożyć w myśl aktualnych przepisów, wprowadziliśmy książkę wejść dorosłych na teren Szkoły... A z kwestią praktycznej realizacji przepisów tzw. Ustawy Kamilka zmierzą się wszystkie placówki.
Roxie i Brownie byli gośćmi na 18. Festynie Pupile „Wety”
Święty Franciszek z Asyżu żył na przełomie XII i XIII w. Jako głosiciel solidarności i braterstwa ze zwierzętami poczułby się dobrze w XXI w. w towarzystwie sobie podobnych ludzi na tradycyjnym festynie „Pupile Wety”. W Szkole przy ulicy Stacha Konwy na zielonym, trawiastym dziedzicu było rojno, gwarno i wesoło, bo uczennicom i uczniom towarzyszyły koty, psy, królik, jaszczurka, koza, a nawet 2 kucyki, które tańczyły i woziły małe dzieci z przedszkoli. W wyremontowanym budynku dawnej lecznicy stworzono mini zoo, na scenie śpiewano, na stoiskach przygotowano moc atrakcji.
Zmiany w kierownictwie Akademii Łomżyńskiej
Tuż przed nowym rokiem akademickim 2. września rektor Akademii Łomżyńskiej prof. Dariusz Surowik, wręczył powołania prorektorom, dziekanom i prodziekanom. Widzimy w nim kilka nowych osób, kilka innych kontynuuje swoją pracę.
Dysleksja u dzieci. Po czym ją poznać i co robić dalej?
Dysleksja to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które dotyka zdolności czytania i pisania. Może mieć znaczący wpływ na rozwój edukacyjny i emocjonalny dziecka. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, jest diagnozowana coraz częściej.
Rodzice przed zamkniętymi drzwiami
Premier Donald Tusk przedłużył obowiązywanie w Polsce stopni alarmowych do 31. listopada 2024 r. 4 stopnie służą zachowaniu czujności wobec zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Tak zwany stopień BRAVO obejmuje, m.in. zakaz wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym. Obowiązująca od połowy lutego „ustawa Kamilka” miała zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych dzieci. Jednak nawet szczytne hasła trudno jest wprowadzić w życie, bo diabeł tkwi w szczegółach. Mieli o tym okazję przekonać się rodzice uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży.
Kalendarz roku szkolnego 2024/2025
W poniedziałek 2 września rozpoczął się kolejny rok szkolny. Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia, jakie towarzyszą uczniom poszczególnych poziomów nauczania.
Słoneczny nowy rok szkolny w I LO oraz II LO w Łomży
Białe bluzki i koszule, granatowe albo czarne spódnice i spodnie – oto znaki rozpoznawcze dzieci i nastolatków, którzy w Łomży zaczęli nowy rok szkolny. Tyle słońca w całym mieście, jak śpiewała Anna Jantar, i tyle radości w rozmowach z rówieśnikami po udanych wakacjach. Dorośli i działacze samorządów uczniowskich podczas inauguracji mieli dla uczennic i uczniów dużo życzeń i dobrych rad na powodzenie w edukacji, jednak tylko najlepsi absolwenci zostali w II LO nagrodzeni złotymi tarczami i... kilkoma tysiącami złotych, w uznaniu dla 5 najlepszych wyników na maturach w maju.
Od września nauka pierwszej pomocy w szkołach
Od nowego roku szkolnego na wszystkich etapach edukacji, prowadzona ma być nauka pierwszej pomocy. Nauczycieli do zajęć szkolą instruktorzy WOŚP.
10 ćwiczeń do nauki czasowników modalnych ESL
Nauka czasowników modalnych w języku angielskim to jedno z najważniejszych, ale też najtrudniejszych zadań dla uczących się tego języka. Czasowniki modalne, takie jak "can", "could", "may", "might", "must", "shall", "should", "will" i "would", są kluczowe do wyrażania możliwości, obowiązku, prawdopodobieństwa i wielu innych niuansów.
Znają się na kotach, psach, koniach, krowach i wężach
Czwórka maturzystów po 5 latach nauki w Technikum Weterynaryjnym w Łomży rywalizowała w finale XXI Konkursu imienia dr nauk weterynaryjnych Jana Stypuły, Senatora Ziemi Łomżyńskiej. Organizatorzy nagrodzili osobę, której prezentację tematu i wiedzę ocenili najwyżej, indeksem na I rok Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Absolwenci szkół średnich poznali wyniki matur
W województwie podlaskim jest 7 tysięcy 605 absolwentów szkół ponadpodstawowych, czyli 4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia i 2 absolwentów – obywateli Ukrainy. Poznali wyniki matur, jakie prowadzono w maju w całej Polsce. Uczennice i uczniowie z liceów osiągnęli wyniki lepsze od techników, średnio o kilka procent z przedmiotów obowiązkowych pisemnych: języka polskiego, matematyki i angielskiego. II LO w Łomży powtarza corocznie sukcesy maturalne: znowu zdali wszyscy zdający – 152 na 152.
Raport: fatalna kondycja fizyczna polskich uczniów
Aż 94 proc. dzieci i młodzieży w Polsce nie posiada wystarczających kompetencji ruchowych, czyli nie potrafi prawidłowo biegać, skakać czy rzucać piłką - dowodzi najnowszy raport przygotowany przez Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku objęło swoim zasięgiem ponad dwa tysiące uczniów z 17 podstawówek z całej Polski.
Szkoła wiedzy i przyjaźni wyrusza na wakacje
Alicja Marcinowska ma 18 lat, trzy przyjaciółki w jednej Szkole i szczęście do nauki w „Wecie”, co doradziła jej mama. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, Alicja z tegoroczną średnią ocen 5, 22 zostanie studentką SGGW w Warszawie lub UWM w Olsztynie. Uczennica Technikum Weterynaryjnego jest jedną z ponad 800 nastolatek i nastolatków w Szkole przy ul. Stacha Konwy. Wyróżnieni na koniec roku szkolnego występowali po dyplomy i nagrody na czerwonym dywanie, jak gwiazdy w Gdyni, Cannes czy Hollywood. Emil Mayer 18-tkę ma za miesiąc, od soboty - wakacje i znakomity humor, jaki na koniec nauki ma ponad 13 tysięcy dzieci i około 1 400 nauczycieli w placówkach w Łomży.
Możesz studiować Logistykę w Akademii Łomżyńskiej
Trwa rekrutacja w Akademii Łomżyńskiej, absolutną nowością w edukacyjnej ofercie uczelni jest kierunek Logistyka.
"Bez korzeni nie zakwitniesz"
Rafał Kołakowski oraz Nela Bikowska zostali podlaskimi laureatami konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.