Muzyczne przedwiośnie z Igą Martą Ludkiewicz i Jerzym Karwowskim
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie zaprosiła młodszych i starszych słuchaczy na dwa koncerty jednego dnia. Publiczność szkolnego stanowili uczniowie SP4, południowego „Filharmonia dostępna”, zakończonego warsztatami muzycznymi i plastycznymi, osoby o różnym stopniu niepełnosprawności z Łomży i z regionu. Oba cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko z racji udziału uwielbianego w Łomży wirtuoza-multiinstrumentalisty Jerzego Karwowskiego, ale też z powodu zaprezentowania się w bardzo nietypowej roli pierwszej wiolonczelistki orkiestry Igi Marty Ludkiewicz.
Nieoczywiste „Portrety – Głowy” Agaty Stępień
Wystawę sitodruku „Portrety-Głowy” Agaty Stępień otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To najnowsze prace artystki, związanej z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, efekt jej fascynacji sztuką przedstawiającą. Portety z tego cyklu, jak zauważa dr Marta Anna Raczek-Karcz, „balansują na granicy abstrakcji i figuracji, a istotną rolę odgrywa w nich, podobnie jak we wcześniejszych grafikach artystki, korelacja barwna”, ale Agata Stępień już zapowiedziała kolejną zmianę w swej twórczości.
Grand Prix „Radości spod kapelusza” dla Łomży
Magdalena Głębocka z Łomży zdobyła Grand Prix XVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Zwycięstwo zapewniło jej poruszające i perfekcyjne wykonanie mrocznego utworu „Przekleństwo Millhaven”, polskiej wersji piosenki Nicka Cave'a. To pierwsza nagroda Grand Prix dla reprezentanta Łomży w 17-letniej historii konkursu. Jury pod przewodnictwem popularnego aktora Krzysztofa Dziermy doceniło jeszcze siedmioro innych uczestników z Łomży, w tym Eryka Wojtkowskiego, który ponownie okazał się bezkonkurencyjny w kategorii monolog/wiersz.
Nowe bursztynowe eksponaty w zbiorach łomżyńskiego muzeum
Zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego wzbogaciły się o dwa cenne bursztynowe naszyjniki z okresu międzywojnia. Tak dużych zakupów do muzealnego Działu Bursztynu nie było od wielu lat – były one możliwe dzięki darowiźnie w wysokości 70 tysięcy złotych od Fundacji KGHM Polska Miedź. – Oba sznury korali są tym cenniejsze, że bursztynu na Kurpiach w zasadzie już nie ma, a to właśnie jantar z tych terenów stanowi przedmiot zainteresowania naszego muzeum. Poszukiwania naszyjników trwały kilka miesięcy – podkreśla Paulina Bronowicz-Chojak, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego, zapowiadając już czasową wystawę „Bursztyn- dar prastarych drzew”, przygotowaną w ramach obchodów 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego.
Przyrodnicze wędrówki z Łukaszem Dobkowskim
Fotograf przyrody Łukasz Dobkowski był bohaterem spotkania „Przyrodnicze wędrówki” w Galerii Pod Arkadami. Zaprezentował widzom, w tym uczestnikom kursu fotografii przyrodniczej MDK-DŚT, nie tylko zdjęcia z ostatnich 20 lat, ale też opowiedział o swej fotograficznej pasji, dzieląc się też praktyczną wiedzą zdobytą w terenie. – Wsiąkłem w to już na dobre – mówi Łukasz Dobkowski. – Czasami jestem zmęczony, myślę, że już tyle razy wstawałem tak wcześnie, zrobiłem tyle tematów, więc warto trochę odpocząć. Ale znowu przychodzi wiosna i wszystko zaczyna się od nowa – tylko w tym tygodniu byłem już na zdjęciach trzy razy!
Finałowy akcent tegorocznego Dnia Kobiet
Wspaniały muzyczny prezent przygotowała z myślą o paniach Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Na program koncertu, niejako wieńczącego cykl łomżyńskich wydarzeń związanych z Dniem Kobiet, złożyły się bowiem same przeboje, w tym operetkowe i operowe arie. Porywająco zaśpiewali je sopranistka Małgorzata Trojanowska i tenor Michał Dziedzic, a orkiestrę poprowadził, bardzo w Łomży lubiany, dyrygent boliwijskiego pochodzenia Ruben Silva. Nie zabrakło kwiatów wręczanych paniom przez artystów i zastępcę prezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego, a koncert, poza solistami i dyrygentem, miał też jeszcze jednego bohatera.
Kobiece piosenki na Dzień Kobiet
Najpiękniejsze piosenki najwybitniejszych polskich kompozytorów, autorów i wykonawców złożyły się na koncert „Piosenka jest kobietą” z okazji 8 marca. Liczna publiczność oklaskiwała w Hali Kultury nie tylko muzyczne perełki z tekstami takich mistrzów jak Młynarski, Kofta czy Osiecka, ale też ich piękne interpretacje w wykonaniu 8. wokalistów Studia Wokalnego eMDeK. Koncert został zorganizowany przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych i łomżyński oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, dlatego w roli konferansjera wystąpiła Karolina Skłodowska, doskonale wszystkim znana jako kierownik Galerii Sztuki Współczesnej.
Wojskowy koncert na Dzień Kobiet
Połączone składy zespołów My z Łomży 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i Radionauci przygotowały w przededniu Dnia Kobiet wspaniały muzyczny prezent dla wszystkich pań. Współpraca obu grup była możliwa, ponieważ śpiewa w nich szer. Tomasz Wiśniewski, wszechstronny wokalista świetnie czujący się w każdym repertuarze, choćby niezrównany interpretator ponadczasowych przebojów Czesława Niemena. – Rozwijamy się również w obszarze szeroko rozumianej kultury! – podkreślał płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, dziękując swym podkomendnym, cywilnym pracownikom jednostki oraz uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 i zespołowi Radionauci za bardzo udany koncert.
Sensacyjna wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim
Wystawę czasową „Jaćwieskie eldorado-najbogatsze cmentarzysko Jaćwingów” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. To unikalna i jedyna na świecie tak obszerna kolekcja, dotycząca pogańskiego ludu, zamieszkującego w średniowieczu tereny obecnej, północno-wschodniej Polski. Do niedawna niewiele było o nich wiadomo, ale ta sytuacja zmieniła się wraz z odkryciem cmentarzyska w Krukówku. Pomimo tego, że wcześniej zostało niemal doszczętnie zdewastowane przez „poszukiwaczy” skarbów, to i tak znaleziono na nim ponad 600 niezwykle cennych obiektów, w tym broń i ozdoby, potwierdzające, że Jaćwingowie byli nie tylko wyśmienitymi wojownikami.
Gitarowe koncerty i utwór dla Sofityny
Światowa premiera utworu „Sofitina” była głównym punktem programu gitarowego recitalu „Salon hiszpański – muzyczna opowieść o Sofitynie” Wojciecha Popielarza w Muzeum Przyrody– Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Zainteresowanie tym koncertem było tak duże, że trzeba było go powtórzyć, a poza utworem poświęconym Sofii Casanovie-Lutosławskiej artysta wykonał szereg innych kompozycji obrazujących jej życie, w tym kolejne autorskie, jak suita wojenna „Hej Ukraino!”. Udało mu się też wciągnąć do wspólnego muzykowania publiczność, która z ogromnym zadowoleniem przyjęła informację, że Wojciech Popielarz już latem wróci do Drozdowa.
Silna reprezentacja Łomży na „Radość spod kapelusza”
Aż 16. młodych recytatorów i wokalistów z łomżyńskich szkół oraz placówek kulturalnych zakwalifikowało się do finału XVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Kilkoro z nich, w tym Julia Krajewska oraz Magdalena Głębocka i Eryk Wojtowski, zwycięzcy konkursu w latach 2022 i 2021, zaprezentowało bardzo dojrzałe, aktorskie interpretacje wykonywanych utworów. Już w najbliższą sobotę 11 marca zwycięzcy eliminacji miejskich zmierzą się w finale konkursu z uczestnikami z całego kraju, walcząc nie tylko o zwycięstwo w kategorii monolog/wiersz oraz piosenka, ale również o Grand Prix.
Niesamowite i pouczające przygody skarpetek
Teatralną wersję, uwielbianej przez dzieci, książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” przygotował Teatr Lalki i Aktora. Reżyser i autor adaptacji Jarosław Antoniuk zaprezentował bardzo oryginalne spojrzenie na tę pełną humoru i mądrą opowieść, w której przygody skarpetek stają się pretekstem do poszukiwania życiowego celu i prawdziwych wartości. Wśród brylującego na scenie całego zespołu aktorskiego szczególnie wyróżniali się Rafał Swaczyna, Tomasz Bogdan Rynkowski i debiutująca w premierowym spektaklu Agnieszka Horniczan. Robiąca wrażenie scenografia to ostatnie dzieło, zmarłego przed niespełna miesiącem, Przemysława Karwowskiego, zaś intrygującą muzykę skomponował Bogdan Szczepański.
„Dęciaki” w Hali Kultury
Łomżyńska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Waldemara Borusiewicza ponownie zagrała w Hali Kultury. Jak podkreślał założyciel orkiestry jest ona jedyną w regionie i jedną z nielicznych tego typu w Polsce, ponieważ jej stały skład tworzą włącznie lokalni muzycy, przede wszystkim uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. W piątkowy wieczór zaprezentowali zupełnie odmienny program niż na niedawnym 15-leciu, perfekcyjnie grając bardzo zróżnicowane utwory, w tym niezmiernie rzadko wykonywane przez orkiestry dęte.
Weekend wystaw, koncertów i teatralnej premiery
Pierwszy weekend marca zapowiada się w Łomży i w jej okolicach bardzo interesująco. Teatr Lalki i Aktora przygotował kolejną premierę, „Niesamowite przygody skarpetek” na podstawie popularnej książki Justyny Bednarek. W Muzeum Północno-Mazowieckim zostanie otwarta wystawa „Jaćwieskie eldorado-najbogatsze cmentarzysko Jaćwingów”. W Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie muzykę hiszpańską zagra gitarowy wirtuoz Wojciech Popielarz, a repertuar rozrywkowy wykona w Hali Kultury Łomżyńska Orkiestra Dęta. Zaplanowano też dwa biegi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, które odbędą się w Giełczynie i w Piątnicy. Tydzień także zapowiada się interesująco.
Powiększenie salonu z XIX wieku w Dworze Lutosławskich
- To bardzo dobra wiadomość i sukces Pani Dyrektor Ewy Sznejder. Gratuluję – stwierdził dyrektor Jarosław Cholewicki z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży na wieść, którą Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich również opatrzyło określeniem „Sukces”. Taki sukces jest wart 60 tysięcy zł.
Festiwal Walizka z rekordowym ministerialnym dofinansowaniem
Teatr Lalki i Aktora otrzymał aż 249 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. To rekordowe dofinansowanie w 36-letniej historii festiwalu, efekt tego, że wniosek łomżyńskiego teatru został bardzo wysoko oceniony, uzyskując najwyższą punktację spośród ponad trzystu aplikacji związanych z różnorodnymi działaniami teatralnymi.
Podwójna wystawa Wojciecha Sternaka
Wystawę fotografii „Uroczysko. Lappland” Wojciecha Sternaka otwarto w Galerii Pod Arkadami. Było to drugie z cyklu fotograficznych wydarzeń, zorganizowanych w piątek przez MDK-DŚT. Goszczący już w Łomży w roku ubiegłym artysta wrócił do niej aż z dwoma cyklami zdjęć.
Wystawa „Twarze ZAiKS-u” w Łomży
Piątkowe popołudnie na Starym Rynku zdominowała fotografia artystyczna najwyższych lotów, bowiem MDK-DŚT przygotował aż dwie wystawy. Jako pierwszą w Hali Kultury otwarto zbiorową ekspozycję „Twarze ZAiKS-u”, której bohaterami są najwybitniejsi polscy artyści. – To portrety wybitnych polskich twórców, widzianych oczami wnikliwych mistrzów obiektywu! – podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, dodając, że to ogromne nagromadzenie osobowości, zarówno po jednej, jak też i drugiej stronie obiektywu. Wśród rodzimych gwiazd, sportretowanych przez 13 tuzów polskiej fotografii, znalazł się również, nieprzypadkowo, jeden zagraniczny wyjątek: artysta bardzo w Polsce lubiany, a do tego mający związki z ZAiKS-em.
„Na krawędzi nocy” Grażyny Karasiewicz
Grażyna Karasiewicz jest powszechnie znana w Łomży jako ceniona i uwielbiana przez kilka pokoleń uczniów nauczycielka. Jednak od najmłodszych lat interesowała się różnymi dziedzinami sztuki, głównie literaturą i malarstwem. Wiersze zaczęła pisać jeszcze w szkole średniej, ale przez lata ich nie upubliczniała. Dopiero niedawno założyła własny profil poetycki w mediach społecznościowych, a teraz wydała debiutancki tomik „Na krawędzi nocy”, bo jak podkreśla: marzenia warto spełniać w każdym wieku.
Filmowo, industrialnie i sensacyjnie w filharmonii
Nie lada wydarzeniem artystycznym okazał się czwartkowy koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra nie tylko popisowo wykonała znane tematy filmowe, ale też perfekcyjnie sprawdziła się w nowatorskich kompozycjach dyrygenta Adama Wesołowskiego, „Silver Concerto” z udziałem pianisty Piotra Sałajczyka i „Sinfonii industrialnej”, łączących muzykę klasyczną, industrialne efekty ilustracyjne oraz projekcje filmowe. – To jeden z trudniejszych utworów w historii muzyki – mówił o „Silver Concerto” jego twórca, również aranżer większości utworów, komplementując fenomenalnie grających z industrialnym podkładem łomżyńskich filharmoników i podkreślając, że są to jedyne tego typu kompozycje na świecie.