Dieta przy podwyższonym poziomie bilirubiny
Nieprawidłowe wyniki badań mogą powodować niepokój. Jest to jednak idealny moment na to, aby baczniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Podwyższony poziom bilirubiny najczęściej świadczy o problemach z pracą wątroby, trzustki lub dróg żółciowych. W ramach wspomagania leczenia warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić do diety więcej produktów o obniżonej zawartości tłuszczu. Dowiedz się, jak powinien wyglądać taki jadłospis.
Co oznacza czarny język?
Czarny język może wzbudzać niepokój, ale zwykle zmiana wyglądu narządu wynika z nadmiernego rozrostu bakterii w jamie ustnej. Nierzadko bywa też reakcją organizmu na stosowanie leków, np. niektórych antybiotyków. Dolegliwość nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia.
Prawo.pl: wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie „pierwszą pomocą”
Zastrzyk z adrenaliny wejdzie do definicji „pierwszej pomocy”. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym - informuje Prawo.pl. Serwis podaje, że taki zapis zakłada projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw, który został przekazany do konsultacji publicznych.
Kiedy powinniśmy się udać do psychoterapeuty?
Każdy z nas, raz na jakiś czas, musi radzić sobie w trudnych sytuacjach. Rozwód, żałoba, rozstanie, przemoc fizyczna czy psychiczna sprawia, że trudno poradzić sobie ze swoimi emocjami. W każdej z takich sytuacji możemy odwiedzić gabinet psychoterapii. Z zakresu psychoterapii możemy spotkać takie dziedziny jak psychoterapia par, psychoterapia indywidualna czy psychoterapię dzieci. Jak jednak wybrać psychoterapię indywidualną? Gdzie i kiedy się udać? W czym pomoże nam psycholog, w czym psychoterapeuta? Czym różni się psycholog dzieci, psychoterapeuta dzieci lub specjalista psychologii uzależnień? Gdzie jest najlepsza psychoterapia warszawa?
Inwestycja w kolagen - czy to dobry pomysł?
Od pewnego czasu coraz więcej osób decyduje się na zakup naturalnego kolagenu. Wiele ludzi nie ma jednak pojęcia, dlaczego coś takiego mogłoby im się faktycznie przydać i oni dalej korzystają z powszechnie dostępnych kremów, maści i odżywek. To, że chcemy dobrze wyglądać i dobrze się czuć to normalna sprawa – ale niestety często po drodze popełniamy wiele błędów i dlatego też nie osiągamy oczekiwanych rezultatów.
Maść na oparzenia i inne kosmetyki po opalaniu. Który wybrać?
Stęsknieni słońca i wakacji Polacy często narażają się na nieprzyjemne oparzenia. Zbyt duża dawka promieniowania na raz powoduje wysuszenie, przegrzanie, zaczerwienienie i podrażnienie. Nie musisz czekać, aż samo przejdzie - odpowiednia krem, żel lub maść na oparzenia pozwolą Ci doznać ukojenia i przyspieszyć regenerację skóry. Niektóre produkty mają też właściwości utrwalające opaleniznę. Poznaj opcje dostępne na rynku.
Jedno życie może uratować osiem innych
W Polsce na przeszczep serca dzieci czekają średnio ponad 450 dni. Jak alarmują transplantolodzy, rocznie kilkoro dzieci umiera z powodu braku dawcy. Mamy doskonale wykształconą kadrę oraz najnowocześniejszy sprzęt. Jednak na co dzień lekarze spotykają się z bardzo niską świadomością społeczną na temat transplantacji, a szczególnie transplantacji dziecięcych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Fundacja BGK, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca, zaangażowała się w ogólnopolską akcję budującą świadomość problemu transplantacji u najmłodszych „Twoje tak ma moc!”.
O ziołach na ANS-ie
Botanicy, fitoterapeuci, osoby zaangażowane w ochronę unikalnych gatunków roślin przed zanikaniem z ekosystemu, czy pasjonaci krajowej flory i naturalnej medycyny spotkali się w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, by w roku Jakuba Wagi porozmawiać o ziołach, lekach ziołowych i epigenetyce.
Wizyta u lekarza w sezonie jesienno-zimowym
W sezon jesienno-zimowy to czas kiedy w przychodniach lekarskich tłumnie tłoczą się potrzebujący porady lekarskiej pacjenci. Na każdym kroku bardzo łatwo przeziębić się lub zarazić wirusem przenoszonym drogą kropelkową. Za moment rozpocznie się sezon grypowy, który także znacznie ogranicza dostępność do lekarzy pierwszego kontaktu. Jak wobec tego uzyskać receptę na potrzebne leki bez konieczności wizyty lekarskiej i przebywania w niekończącej się kolejce innych chorych?
Teleporada online- krok po kroku
Podczas okresu trwania pandemii oraz wprowadzonego lockdownu kontakty z innymi ludźmi, a w szczególności z lekarzami zostały nam znaczni ograniczone. Wstępy do placówek medycznych w tym okresie były nie lada wyzwaniem stąd wziął się pomysł zorganizowania teleporad online, z których wiele osób korzysta do tej pory. Najczęstszym problemem, z jakim dzwonimy na teleporadę, jest przeziębienie lub rutynowe schorzenie, podczas których wizyta w gabinecie lekarskim nie jest koniecznością, a wszystkiego możemy dowiedzieć się podczas połączenia telefonicznego, lub przez internet.
Jakie usługi świadczy dentysta w zakresie stomatologii zachowawczej?
Usuwanie zębów zawsze powinno się traktować jak ostateczność, dlatego gabinet stomatologiczny należy odwiedzać co najmniej raz w roku. Optymalnie pacjent powinien zgłaszać się na kontrolę uzębienia raz na 6 miesięcy, gdyż wtedy wykonywanie zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej przynosi najlepsze rezultaty. Co wchodzi w zakres zabiegów z tej grupy usług dentystycznych?
Retinoskopia – jedno z najpopularniejszych badań okulistycznych
Retinoskopia, nazywana także skiaskopią, jest jedną z podstawowych metod badania refrakcji oka. Pozwala stwierdzić wadę wzroku wyrażoną w dioptriach i na tej podstawie dobrać odpowiednie okulary korekcyjne. Wykonując retinoskopię, lekarz okulista może stwierdzić, czy pacjent cierpi na krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Badanie jest łatwe i szybkie do przeprowadzenia. Nie wymaga też czynnego udziału pacjenta, więc staje się szczególnie wskazane w przypadku osób, z którymi jest utrudniony kontakt. Na czym polega retinoskopia i jakie są wskazania do jej przeprowadzenia?
Moment na rozdawanie tabletek jodku potasu jeszcze nie nadszedł
Nie należy rozdawać jodku potasu mieszkańcom. Ten moment jeszcze nie nadszedł. Taki wniosek płynie z odpowiedzi jaką od wojewody otrzymał prezydent Łomży.
Pieniądze dla szpitala na sprzęt i remonty
W ciągu tygodnia w Białymstoku zapadły korzystne decyzje dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Są to dotacje z budżetu województwa podlaskiego, zaaprobowane przez Zarząd i Sejmik Podlaski, opiewające w sumie na 1 milion 800 tysięcy złotych.
Jak prawidłowo dbać o uszy?
Dbanie o uszy jest niezwykle ważne. Właściwa pielęgnacja chroni je przed szkodliwymi dźwiękami i substancjami (takimi jak woda) oraz pomaga zapobiegać utracie słuchu. Jak dbać o uszy?
Profilaktyka chorób pasożytniczych
Pasożyty – relikt przeszłości? Nic bardziej mylnego! Co czwarta osoba jest zakażona pasożytem. Wrzesień to dobry czas, aby przypomnieć dzieciom zasady higieny. Dzięki temu sami unikniemy zarażeniu i zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się pasożytów. Pasożyty nie są w stanie żyć samodzielnie przez dłuższy czas. Żywią się krwią lub tkankami żywiciela, powodując jego wyniszczenie. Występują powszechnie w przyrodzie: w glebie, w wodzie, na brudnych owocach lub warzywach.
Czwarta dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla wszystkich 12+
Od piątku 16 września 2022 roku drugą dawkę przypominającą przeciw Covid-19 będą mogły zaszczepić się wszystkie osoby w wieku 12+, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej.
Jak uśmiech może pomóc zrobić dobre pierwsze wrażenie?
Ludzie mają tendencję do oceniania się nawzajem i tworzenia opinii na swój temat na podstawie wyglądu, zachowania, manier, odzieży czy szeroko pojętego ogólnego wrażenia. Pod tym kątem najważniejsze jest pierwsze spotkanie, a dokładnie jego pierwszych kilka chwil, które najdłużej pozostają w pamięci i mogą rzutować nawet na resztę znajomości. Zadziwiająco duży wpływ na pierwsze wrażenie ma uśmiech. Jak działa na ludzi i dlaczego warto nosić go na twarzy?
Mniszek lekarski - Właściwości, zastosowanie i działanie
Mniszek lekarski to powszechnie znany kwiat, który spotkamy na polskich łąkach i trawnikach. Potocznie nazywany jest mleczem, choć nie jest to ta sama roślina. Mniszek wyróżnia się unikalnymi właściwościami zdrowotnymi. Na co działa mniszek lekarski i jakie jest zastosowanie tego kwiatu?
Alkohol a rak. Co warto wiedzieć
Kiedyś uważano, że niewielkie ilości alkoholu spożywane sporadycznie nie szkodzą, ale dziś już wiemy, że to nieprawda. Spożywanie etanolu w jakiejkolwiek postaci i ilości znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na aż siedem nowotworów złośliwych. W mniejszym stopniu na pozostałe również.