Jan Miłosz Zarzycki poprowadził w Wiedniu kurs mistrzowski
Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego Jan Miłosz Zarzycki przez tydzień prowadził zajęcia w wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst. To jedna z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie, istniejąca od początku XIX wieku. Maestro Zarzycki poprowadził tam kurs mistrzowski, poświęcony II Koncertowi skrzypcowemu Karola Szymanowskiego. Są plany kontynuacji tej współpracy, a dzięki coraz częstszym bytnościom dyrektora Filharmonii Kameralnej w Austrii są też szanse na wizyty w Łomży tamtejszych solistów i dyrygentów.
Grand Prix Walizki dla Gruzji
Georgian State Puppet Theatre zdobył Grand Prix 36 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Podobnie jak festiwalowe jury spektakl „Georgia” gruzińskiego teatru doceniła również Anna Jakubowska, czyli Szary Widz. – Program festiwalu był bardzo zróżnicowany! – podkreślał dyrektor Jarosław Antoniuk, dodając, że poza spektaklami konkursowymi nie brakowało też przedstawień plenerowych, tak więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na finał wystąpił doskonale w Łomży znany krakowski Teatr KTO, wykonując, traktującą o życiu i przemijaniu, „Arcadię”.
Kafka i Szewczenko na Walizce
Festiwalowa publiczność podczas trzeciego dnia Walizki mogła zapoznać się z arcydziełami światowej literatury w aktorskich interpretacjach. Doskonale w Łomży znany francuski Oriantheatre Dance Company Mehdiego Farajpoura zaprezentował w konkursie spektakl „Ka-f-ka”, oparty na motywach opowiadania „Metamorfoza” Franza Kafki. Na finał Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia pokazał na Starym Rynku imponujące rozmachem widowisko „Ukraina. Testament Szewczenko”, historię tego kraju opowiedzianą z perspektywy Tarasa Szewczenki, wybitnego poety i bohatera narodowego Ukrainy.
Walizka nie tylko na Dzień Dziecka
Wstrząsający i robiący ogromne wrażenie monodram o odchodzeniu na skutek śmiertelnej choroby „Zapowiada się ładny dzień” Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy zakończył drugi dzień 36 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wcześniej swoje święto mieli też najmłodsi widzowie, dzięki plenerowym spektaklom Teatru Małe Mi oraz Teatru Vuala na Starym Rynku. Przed nami jeszcze dwa dni teatralnych emocji i wydarzeń, w tym dwa duże, plenerowe widowiska.
Na weekend nie tylko Walizka
Trwa 36 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, ale w Łomży nie brakuje również innych wydarzeń. W sobotę lider tabeli, Łomżyński Klub Sportowy 1926, podejmie na własnym boisku Wissę Szczuczyn. Spośród wydarzeń kulturalnych najciekawiej zapowiada się niedzielna wystawa „Abakanowicz” w Muzeum Północno-Mazowieckim, prezentująca prace znanej na całym świecie rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Tego samego dnia wystawę, historyczną ekspozycję o rodzinie Lutosławskich, przygotowało również Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie, a na koncertowej muszli przy ul. Zjazd odbędzie się festiwal „Polska od kuchni”, połączony z telewizyjnym koncertem w ramach cyklu „Roztańczona Polska”.
Wyjątkowa wystawa i „Echa” Teatru Migro
Sercem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka po kilku latach przerwy ponownie stał się łomżyński Stary Rynek. Najpierw w Galerii Pod Arkadami otwarto wystawę festiwalowych plakatów Przemysława Karwowskiego, zmarłego w lutym artysty o nader rozległych, twórczych zainteresowaniach, ale przede wszystkim wspaniałego scenografa i cenionego malarza. Kolejnym punktem programu był plenerowy spektal „Echa” krakowskiego Teatru Migro, poruszająca opowieść bez słów o zaklętej w zdjęciach wielokulturowej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Marszałkostwo dofinansuje zabytki
Ponad pół miliona złotych na ratowanie zabytków trafi w formie dotacji do parafii i instytucji w okolicy Łomży. Województwo podlaskie by „pielęgnować historię i tradycję”, decyzją sejmiku na ochronę zabytków przeznaczy 4,4 mln zł.
Teatralna Walizka po raz 36.
Teatralną etiudą w wykonaniu Bogdana Szczepańskiego, Tomasza Bogdana Rynkowskiego, Miłosza Cieślika i w finale dyrektora Jarosława Antoniuka, rozpoczął się 36 Międzynarodowy Festiwal TeatralnyWalizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem konkursowym były „Włosy mamy” Teatru Banialuka im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej. Jeszcze dziś odbędą się trzy kolejne, w tym plenerowe widowisko „Echa” krakowskiego Teatru Migro na Starym Rynku. Przez cztery dni łomżyńska publiczność będzie mogła zobaczyć łącznie aż 20 spektakli teatrów z ośmiu krajów, w tym z Gruzji i z Kanady, a do tego wystawę teatralnych plakatów Przemysława Karwowskiego.
Wyjątkowa Walizka dla młodszych i starszych
Już w najbliższą środę rozpocznie się 36 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Impreza potrwa cztery dni, obejmując 12 spektakli konkursowych oraz szereg imprez towarzyszących. Będą wśród nich spektakle plenerowe, między innymi znanego już w Łomży krakowskiego Teatru KTO oraz ukraińskiego Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia oraz wystawa teatralnych plakatów Przemysława Karwowskiego. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach, planując na 1 czerwca aż dwa przedstawienia plenerowe dla najmłodszych widzów.
Niezłomny Prymas Tysiąclecia wystawą przypomniany
Poświęconą błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu wystawę „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” otwarto w Muzeum Diecezjalnym. Wystawa ma przybliżyć dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia kolejnym pokoleniom, a w Łomży jest prezentowana z okazji ogłoszenia go patronem Powiatu Łomżyńskiego. – Był to prawdziwy ojciec narodu; z jednej strony wymagający w sprawach kluczowych, a z drugiej niezwykle ciepły i otwarty – po to, aby zanieść Chrystusa każdemu, kogo spotkał – podkreślał dyrektor muzeum ks. dr Tomasz Grabowski.
Czerwone Gitary zagrały w Łomży
Owacją na stojąco i dwoma bisami zakończył się sobotni koncert Czerwonych Gitar. Legendarny zespół wykonał w wypełnionej fanami sali Filharmonii Kameralnej większość swoich ponadczasowych przebojów z lat 60. i 70., dorzucając do nich perełki autorstwa Krzysztofa Klenczona, stworzone po odejściu z Czerwonych Gitar oraz najnowsze kompozycje. Grupa wróciła do Łomży po ponad 25-letniej przerwie, świętując po pandemicznym opóźnieniu 55-lecie istnienia.
Koncert gospel dla kardynała Wyszyńskiego
Beata Bednarz po ponad 15 latach przerwy ponownie zaśpiewała w Łomży. Wybitna wokalistka w kościele pw. Krzyża Świętego zaprezentowała program złożony z pieśni gospel i religijnych, nie unikając też odniesień do bossa novy i jazzu. Koncert był jednym z punktów programu ogłoszenia błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem Powiatu Łomżyńskiego i zarazem muzycznym hołdem dla Prymasa Tysiąclecia.
Weekend wystaw i koncertów
W ostatni weekend maja Łomżę odwiedzą takie gwiazdy jak Czerwone Gitary czy Beata Bednarz. Popularna wokalistka gospel zaśpiewa dziś wieczorem kościele pw. Krzyża Świętego i będzie to jeden z punktów programu uroczystości ogłoszenia błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego patronem Powiatu Łomżyńskiego. Również z tej okazji w Muzeum Diecezjalnym zostanie otwarta w niedzielę okolicznościowa wystawa „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny”. O emocje sportowe zadba w sobotę Łomżyński Klub Sportowy 1926, walczący na swoim boisku z Dębem Dąbrowa Białostocka o umocnienie się na pozycji lidera tabeli IV ligi.
Chóralne wydarzenie w Filharmonii Kameralnej
Niezwykły koncert odbył się w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Nie dość, że w nowej sali koncertowej łomżyńskiej orkiestry po raz pierwszy zaśpiewały chóry, to jeszcze jeden z nich przybył z bardzo daleka, bo aż z Korei Południowej. Jeju Art Choir rozpoczął w Łomży swą europejską trasę koncertową, a na finał koncertu połączył swe siły z chórem parafii pw. Krzyża Świętego Spes Unica, wykonując „Wiosnę” Fryderyka Chopina. Publiczność zachwycił też dyrygent Kang Chang-oh, równie dobrze sprawdzający się jako tenor. Równie duże owacje zebrała koncertmistrzyni orkiestry Izabela Bławat-Leofreddi, która zagrała z koreańskimi śpiewaczkami i pianistką Yun Jung Kim.
Kurpiowska niedziela w Dobrym Lesie
Ponad 200 osób wzięło udział w Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. ”Po zgłoszeniach widać jak to wydarzenie żyje i kwitnie” - komentowała Renata Krajewska, dyrektor GOK-u w Zbójnej.
Motoserce i nie tylko na weekend
Głównym wydarzeniem rozpoczynającego się weekendu będzie kolejna odsłona Motoserca. Poza akcją oddawania krwi podczas trwającej całą sobotę imprezy na Starym Rynku przewidziano wiele atrakcji, w tym paradę motocykli i koncert zespołu 4 Szmery, jednego z najlepszych europejskich cover bandów legendarnego AC/DC, grającego również własne kompozycje. Z kolei w niedzielę warto wybrać się do Dobrego Lasu, gdzie odbędzie się Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych 2023, eliminacje do przesłuchań czerwcowych XXX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2023 w Nowogrodzie.
Młodzi wirtuozi zagrali z łomżyńskimi filharmonikami
Klarnecista Piotr Rogalewski, saksofonista Paweł Rogalewski i skrzypek Szymon Krajewski zachwycili publiczność podczas koncertu „Estrada młodych”. Zagrali z orkiestrą smyczkową Filharmonii Kameralnej niczym zawodowi muzycy, a nie uczniowie. Słów uznania dla wirtuozów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży nie kryli wytrawni instrumentaliści grający w orkiestrze i włoski dyrygent Giovanni Pompeo. – Tego koncertu nie powstydziłby się żaden student, to były mistrzowskie wykonania! – podkreśla dyrektor PSM Mirosław Korona, dodając, że taki koncert z orkiestrą jest dla uczniów szkoły dodatkową nagrodą i nie każdy ma taką szansę. Zdjęcia: Tomasz Pakuszewski/FKWL
„Fenomen nieistnienia” Zbigniewa Brzezińskiego
Zbigniew Brzeziński połączył na jednej wystawie swoje dwie pasje, muzykę i fotografię. Efekt końcowy to cykl „Fenomen nieistnienia”, który do połowy czerwca można oglądać w Galerii N Klubu Wojskowego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. – W swojej pracy postanowiłem przedstawić fenomenalność sztuki muzycznej – podkreśla Zbigniew Brzeziński, występujący podczas wernisażu nie tylko jako autor zdjęć, ale również wokalista.
Tajemnice obrazu zapomnianego łomżyńskiego artysty
– Jerzy Wit Majewski był niezwykłym człowiekiem, o którym wie niewiele osób, a jego obraz kryje wiele tajemnic, ale sporo z nich zostało ujawnionych dzięki ostatniej właścicielce – mówi Karolina Skłodowska. Przybliżyła je w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego, której jest kierowniczką, uczestnikom comiesięcznych spotkań łomżyńskiego Oddziału Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Punktem wyjścia był jedyny zachowany obraz Majewskiego, przedstawiający wnętrze łomżyńskiej fary, a opowieść o nim i jego autorze dopełnił nieznanymi słuchaczom faktami biograficznymi kolejny pracownik muzeum Jerzy Jastrzębski.
Artystyczne Meandry nagrodzone
Projekt Artystyczny Meandry zdobył III miejsce w ogólnopolskim przeglądzie Podlaska Scena Folkloru. Tancerze z Łomży ujęli jurorów wiązanką tańców "Podlasie w pełnej krasie".