Strefa zdrowia i uśmiechu na placu Niepodległości
W upalną sobotę i niedzielę przed trybuną honorową stały trzy ciężarówki z hasłem: Zdrowe Życie, a przed nimi białe namioty mobilnej strefy zdrowia. W gabinetach tirów ok. 200 osób wykonało w sobotę bezpłatne badania profilaktyczne: mammografię, spirometrię i USG płuc, z dermatologii bądź EKG. Ludzie wychodzili zadowoleni po uzyskaniu porady specjalistów.
Cichy zawał nie boli
Przebiega prawie niezauważalnie. Daje objawy przypominające grypę lub zwykłe przeziębienie. W podobny sposób objawia się choćby niedobór witamin, minerałów i rozmaite nerwice. Trudno go rozpoznać, łatwo go „przechodzić”, dlatego bywa nazywany cichym zabójcą.
Mobilna Strefa Zdrowia przez weekend w Łomży
W pierwszy weekend wakacji, 25-26 czerwca, zainaugurowany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt „Zdrowe życie” zawita do Łomży. W sobotę i niedzielę w godz. 10:00-19:00 na placu Niepodległości będzie działać Mobilna Strefa Zdrowia, w której chętni mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich.
Zanieczyszczone powietrze to więcej infekcji
Obecne w powietrzu cząstki stałe i lotne toksyny uszkadzają układ oddechowy, podnoszą ryzyko miażdżycy, nowotworów, chorób nerek, czy zaburzeń psychicznych, a także sprzyjają chorobom zakaźnym. Dzieje się tak z powodu różnych mechanizmów.
Bezpłatna Szkoła Rodzenia w łomżyńskim szpitalu
- Szkoła Rodzenia w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wznawia rejestrację na bezpłatne zajęcia z przyszłymi mamami - informuje Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora placówki. Zapisy na kurs, po ponad 2-letniej przerwie z powodu pandemii Covid-19, zaczną się 26. maja, czyli w Dzień Matki.
Od dziś nie epidemia, a stan zagrożenia epidemicznego
Od dziś, 16. marca 2022 roku oficjalnie w Polsce nie obowiązuje już stan epidemii. Do końca września pozostał stan zagrożenia epidemicznego.
Witaminy dla kobiet
Organizm kobiety jest narażony na wiele schorzeń i idących za nimi dolegliwości, które mogą mieć poważne konsekwencje. Czasami sięgnięcie po preparat witaminowy jest koniecznością, by uzupełnić w organizmie to, czego nam brakuje. Jakie witaminy powinny zażywać kobiety? Jakie preparaty znajdziesz na drogeriadrzdrowie.pl?
Ciśnienie atmosferyczne, a złe samopoczucie.
Niewidzialne a dla wielu ludzi odczuwalne, takie jest ciśnienie atmosferyczne. O tym aspekcie wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka piszą analitycy IMGW w „Magazynie Popularnonaukowym IMGW-PIB Obserwator”.
Czy tabletka dzień po może zaburzyć menstruacje?
Tabletka „dzień po” to wydawana z przepisu lekarza antykoncepcja ratunkowa, która ma za zadanie uchronić przed nieplanowaną ciążą. Zawiera dużą dawkę hormonów, więc nieprawidłowo stosowana może negatywnie wpływać na organizm kobiety. Czy pigułka „po” może zaburzać owulację? Jakie objawy po jej zażyciu wymagają konsultacji z lekarzem?
Czy zajady są groźne? Czemu powstają?
Zajady to przesuszona i popękana skóra kącików ust, pokryta drobnymi pęcherzykami, z których sączy się płyn surowiczy. Ze względu na ruchliwość tego obszaru, zajady są nieprzyjemnym, bolesnym i trudno gojącym się stanem zapalnym warg. To problem nie tylko natury estetycznej. Powstają przez nie nadżerki i blizny. Do występowania tej dolegliwości przyczyniają się bakterie i grzyby. Okolice ust są środowiskiem sprzyjającym rozwojowi mikroorganizmów.
Zielona herbata – dlaczego warto umieścić ją w diecie?
Szukając w Internecie porad jak wspomóc odchudzanie, często można natrafić na temat zielonej herbaty. Niefermentowane liście herbaty mają wiele zalet zdrowotnych: mają działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chronią przed rozwojem komórek nowotworowych i pomogą walczyć z wysokim cholesterolem. Dodatkowo mają działanie przeciwzapalne i działają pobudzająco. Zielona herbata jest też wskazana dla cukrzyków, ponieważ pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Czy wśród wielu zalet zielonej herbaty znajduje się też wspomaganie odchudzania?
Zdrowsze i spokojniejsze święta na SOR-ze i w szpitalu
- Byłam miło zaskoczona, że święta wielkanocne w tym roku minęły nam tak spokojnie - ocenia 3 minione i wolne od pracy i nauki dni dr Anita Świętochowska, koordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Łomży. SOR w sobotę, Wielkanoc i poniedziałek przyjął ok. 200 pacjentów. - Na dyżurze w poniedziałek wielkanocny nie miałam ani jednego pacjenta w upojeniu alkoholowym.
Dla kogo czwarta dawka szczepionki przeciw Covid
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 20 kwietnia 2022 roku rozpocznie proces szczepień drugą dawką przypominającą u osób, które ukończyły 80 lat. Przy spełnieniu kryteriów tzn. wiek, odstęp między szczepieniami oraz przyjęcie dawki przypominającej, e-skierowanie zostanie wystawione automatycznie.
Jak ciało zdradza chorobę
Ciało zdradza stan zdrowia na różne sposoby - początek niektórych schorzeń wypisany jest na twarzy, w głosie, w oczach. O toczącym się procesie chorobowym świadczyć może uścisk dłoni. W sukurs lekarzom w uchwyceniu tego rodzaju subtelności przyjść może sztuczna inteligencja, ale czasem wystarczą proste przyrządy i dokładne oględziny pacjenta.
Zaburzenia snu: uważaj na pułapki samoleczenia
Najczęściej nie ma jednej przyczyny zaburzeń snu. Skoro wiele czynników wpływa na to, jak (nie) śpimy, leczenie zaburzeń snu obejmować musi wiele obszarów zdrowia i stylu życia. Prof. Adam Wichniak - psychiatra zajmujący się m.in. medycyną snu przestrzega przed samoleczeniem i zachęca do odpowiedniej aktywności sprzyjającej nocnemu odpoczynkowi. Dowiedz się więcej.
Idzie lato – uwaga na kleszcze!
Zbliża się lato, więc chętniej korzystamy z wypoczynku na świeżym powietrzu – wycieczki do parków, relaks nad jeziorem czy prace na działce lub w przydomowym ogródku stają się codziennością. Pamiętajmy jednak o kleszczach – małych pajęczakach, których ukłucie może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Zapytaliśmy eksperta, jak rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu i jak się przed nim chronić oraz czy oddawanie wyjętego ze skóry kleszcza do badań ma sens.
Otyłość można i da się leczyć
Otyłość to poważna choroba, która rozwija się z powodu splotu różnych czynników. Na szczęście należy i da się ją leczyć. O dostępnych metodach, także farmakologicznych, opowiada kardiolog prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zmiany nazewnicze i faktyczne na urologii i kardiologii
Specjaliści w Szpitalu Wojewódzkim imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży wykonują zabiegi medyczne, które uzdrawiają pacjentów. Lekarze przywracają cudownie zdrowie, sprawność i radość w życiu ludziom, więc dyrektor Jarosław Pokoleńczuk występuje do Sejmiku Podlaskiego o zmiany w statucie placówki, dotyczące np. Oddziału Urologicznego i Oddziału Kardiologicznego.
Oddział Dziecięcy po 2 latach przyjmuje pacjentów
Chory na zapalenie płuc 7-miesięczny chłopczyk jest pierwszym pacjentem Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Pediatria przez 2 lata miała zawieszenie działalności z powodu pandemii Covidu i odejścia zespołu lekarzy, aż dyrektorowi Jarosławowi Pokoleńczukowi udało się znaleźć i namówić na posadę koordynatora dr Martę Kuźmicz. Na powitanie specjalisty pediatry, onkologa i hematologa dziecięcego przyjechali wicemarszałkowie Markowie: Olbryś i Malinowski.
Doktor Kuźmicz poprowadzi Oddział Dziecięcy w Łomży
Przez 2 lata pandemii Oddział Dziecięcy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży był zamknięty - czyli "czasowo zawieszony". Rodzice z chorymi dziećmi szukali pomocy w szpitalach w Białymstoku, Kolnie, Zambrowie czy jeszcze dalej. - Od 1. kwietnia 2022 roku nasza łomżyńska pediatria została odwieszona - przekazuje optymistyczną informację dr Anita Świętochowska, wicedyrektor szpitala.