Radosna zabawa babciów i dziadków z wnuczkami
Przepis na 2-godzinny, udany festyn jest prosty: dobra pogoda, pomysły na zabawy, muzyka, gitara i natchniony konferansjer z poczuciem humoru, kilkunastu wolontariuszy, chcących radością życia i watą cukrową dzielić się z dziećmi i seniorami. Patent na festyn sprawdza się w ogrodach biskupich co roku 26. lipca i przynosi owoce: rodzinną radość, poczucie więzi, integrację społeczności Miasta Łomża i Kościoła. Do organizacji wesołego czasu wakacyjnego nie potrzebują projektu unijnego na dziesiątki tysięcy euro i dziesiątków tysięcy złotych z osiedlowego budżetu obywatelskiego Łomży.
Historia i magia Sycylii - najlepsze miejsca do odwiedzenia na wyspie
Kiedyż to lepiej zagłębić się w prastare legendy i realia sycylijskiego świata niż teraz, podczas wędrówki przez krainę, gdzie starożytna historia splata się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalną mozaikę kulturową. Ojczyzna potężnych tyranów, krainą, gdzie echo antycznych tragedii greckich wciąż rozbrzmiewa wśród zabytkowych ruin. Na Sycylii słońce wydaje się świecić mocniej, a morze – być bardziej błękitne niż gdziekolwiek indziej.
Koszty całodobowej opieki dla seniora: Czego się spodziewać i jak zaplanować budżet?
Starzenie się jest naturalnym etapem życia, który niesie ze sobą wiele wyzwań, zarówno dla seniorów, jak i ich rodzin. Jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest zapewnienie odpowiedniej opieki. W tym artykule przyjrzymy się kosztom całodobowej opieki dla seniora, co można się spodziewać i jak skutecznie zaplanować budżet.
Chodziło o opłatę za przejazd
Ponad 5 godzinny postój autobusu międzynarodowej relacji w Łomży był wynikiem „zaniedbania” litewskiego partnera FlixBusa. Trwało to tak długo, ponieważ zaległości musiały zostać uregulowane na miejscu – wyjaśnia operator.
Drzewo przygniotło mężczyznę
W gminie Zbójna drzewo przygniotło 83-latka. Mimo podjętej reanimacji, nie udało się go uratować.
Trzy na godzinę
Łomżyńscy policjanci chwalą się odebraniem za prędkość w ciągu godziny trzech praw jazdy. Trzy lata temu to Marianowo było takim „czarnym punktem” kontroli prędkości, dziś przez niemal godzinę pokonuje się tworzący tam korek.
W niedzielę załamanie pogody
IMGW piątek i sobotę w pogodzie prognozuje dość ciepło i spokojnie. W nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę zrobi się dość dynamicznie. Na południowym wschodzie będzie jeszcze upalnie – maksymalnie nawet do 33°C, a z zachodu na wschód kraju przemieści się front atmosferyczny na którym wystąpią intensywne opady deszczu, lokalnie też burze. Za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza. Od poniedziałku uspokojenie w pogodzie, bez gwałtownych burz i upałów.
Przewodnik po usługach BHP w Gdańsku: Gdzie szukać najlepszych specjalistów?
Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy to kluczowy element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. W Gdańsku — dynamicznie rozwijającym się mieście biznesu, znalezienie wsparcia w zakresie BHP nie powinno być trudnym wyzwaniem. Jak jednak znaleźć dobrego specjalistę?
Śladami (nie)znanych Łomżynianek i Łomżyniaków
Historyk Sławomir Zgrzywa poprowadził grupę kilkunastu miłośników dziejów Łomży, aby mogli poznać losy (nie)znanych Łomżynianek i Łomżyniaków. Wybrali się na spacerek główną aleją 223-letniego starego cmentarza w Łomży przy ul. M. Kopernika w 224. rocznicę urodzin nauczyciela i przyrodnika Jakuba Wagi (1800 r. Grabowo – 1872 Łomża). Przy każdym z odwiedzanych grobów odwiedzali ludzi, którzy mieszkali, uczyli się, pracowali i działali w mieście, tak jak dzisiaj my, bo pokochali Łomżę jak własną wielką rodzinę. W odwiecznym łańcuchu pokoleń przetrwała pamięć.
Dzień Bezpiecznego Kierowcy
W dzień św. Krzysztofa od 19. lat obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. GDDKiA przypomina dziś, że na drodze nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, a policja nowym spotem zachęca „nie daj sobie wbić krzyża!”.
Gołębie przestały zatruwać życie Pani Anny
- Znowu okna mogę otwierać. Gołębie wreszcie dały mi spokój – cieszy się Pani Anna, mieszkająca w bloku wspólnoty przy ulicy Dwornej w Łomży. Schorowana 71-letnia łomżynianka błagała nas w redakcji 4lomza.pl przed rokiem: - Pomóżcie mi, bo ja się duszę... Przez kilka lat nie mogła okien w mieszkaniu na poddaszu otwierać, gdyż gołębie stale brudziły szeroki na około metr parapet, a długi na 7 metrów. Smród odchodów był tak silny, że chorująca na astmę kobieta siedziała w największe upały z oknami... zaklejonymi taśmą. Po publikacjach i telefonach do MPGKiM – nastąpił przełom.
Wyzwania przed rynkiem mleka
Polska jest trzecim producentem mleka w Unii Europejskiej i dwunastym na świecie. Mleko to także kluczowy surowiec Ziemi Łomżyńskiej, który ma istotny wpływ na gospodarkę regionu. Warto więc wiedzieć co się na tym rynku dzieje.
Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia dlaczego na zmianę statusu zastrzeżenia PESEL trzeba czekać
Gdy mamy zastrzeżony numer PESEL, zabezpieczamy się przed tym, że ktoś bezprawnie go wykorzysta. Warto zatem, aby nasz PESEL był stale zastrzeżony i cofać zastrzeżenie tylko wtedy, gdy chce się załatwić za jego pomocą jakąś sprawę. Wówczas nikt nie wykorzysta naszego numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin. Dziś wyjaśnimy dlaczego!
Ludzie zapisują się na 40. Pielgrzymkę Łomżyńską
Ksiądz Wiesław Ołowski, kierownik 40. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę, zachęca do wstąpienia na pątniczy szlak. Pielgrzymi tego roku idą pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Przewodnikiem Pielgrzymki, przed rokiem wchodzącej na Jasną Górę z około 350-oma pątnikami, będzie łomżyniak i lubiany ksiądz Łukasz Brzostowski. To dla niego 11. pielgrzymka, a 6., którą poprowadzi przez 2 tygodnie. - Wyruszamy o poranku 1. sierpnia z Łomży i Ostrołęki, ale połączymy się 2. sierpnia w Ostrowi Mazowieckiej – mówi ks. Łukasz. - Przed nami około 400 km pięknej wędrówki, która jest wielką radością, żeby 13. sierpnia móc wspólnie wejść na Jasną Górę.
Przymusowy postój w Łomży
Autobus pełen pasażerów relacji Wiedeń – Ryga miał w Łomży przymusowy, ponad 5 godzinny postój. Jeden z oczekujących zirytowany sytuacją napisał do redakcji 4lomza.pl, że są zakładnikami naruszenia przepisów przez przewoźnika autobusowego.
Nowy prezes spółki śmieciowej
Rada Nadzorcza na prezesa Zakładu Gospodarowania Odpadami sp. z o.o. powołała Bartosza Niebrzydowskiego. Na tym stanowisku zastąpił Jana Perkowskiego, który po 9 latach pracy w spółce przeszedł na emeryturę.
Zderzenie z szynobusem pod Wygodą
Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym obok miejscowości Łady Polne doszło do zderzenia szynobusa z samochodem osobowym. Brak osób poszkodowanych, droga nie jest zablokowana.
Rośnie liczba pracujących emerytów
Liczba czynnych zwodowano seniorów, od kilku lat stale rośnie. W 2018 roku w całym kraju pracujących emerytów było 747 tys., a pod koniec 2023 roku 854 tys. W ciągu ostatnich 5 lat wzrost nastąpił o 14 proc.
„ Mleko się rozlało, ale ..”
Rolnicy z Wizny zaprosili media, by pokazać jak wygląda mijanie się ze sprzętem rolniczym po nowej, zwężonej drodze. „Prawnie wszystko się zgadza, ale dla nas mieszkańców, którzy użytkujemy tutaj tereny rolnicze, jest za wąsko” - mówi jeden z nich. Urzędnicy powinni wychodzić naprzeciw potrzebom rolników – dodaje drugi.
Przebudowa „blaszaka” na spożywczaka
W lipcu prowadzone są prace budowlane przy remoncie budynku po supermarkecie „Społem”, jaki przez dziesiątki lat znajdował się na rogu Alei Józefa Piłsudskiego (1867-1935) i Alei Legionów w Łomży. Kilkanaście lat temu, w epoce prezesa ŁSM Jerzego Brodziuka, mówiono o zbudowaniu w tym miejscu bloku z parterem na lokale handlowe i usługowe. Pomysł upadł. W epoce prezesa ŁSM Wojciecha Michalaka zawarto umowę z nowym najemcą, zwanym „przedsiębiorcą spoza Łomży”.