Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Premiera reprintu monografii „Łomża” Władysława Świderskiego

mm cz, 21 listopada 2024 07:45

Po niemal stu latach, znana nielicznym, niezwykle wartościowa monografia „Łomża” Władysława Świderskiego, burmistrza i prezydenta miasta w latach 1919-1934, została ponownie wydana. Dopełniony nowymi treściami i ilustracjami, efektownie prezentujący się reprint przygotowało Muzeum Północno-Mazowieckie. Gośćmi spotkania w Hali Kultury, promującego tę nową wersję, byli historycy Adam Sokołowski i Krzysztof Sychowicz oraz łączący się online prawnuk prezydenta Świderskiego Rafał Sobierański i posłanka na sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś. - Jest to dla nas ogromny powód do dumy i czuję się bardzo wyróżniony, że ta monografia została wznowiona i każdy będzie mógł się z nią zapoznać - podkreślał Rafał Sobierański.

Studio eMDeK śpiewało polskie piosenki

mm pon, 18 listopada 2024 17:01

Wokaliści Studia eMDeK zaśpiewali kultowe utwory Ewy Bem, Krystyny Prońko, Maryli Rodowicz, Grażyny Łobaszewskiej, Hanny Banaszak oraz Stanisława Soyki – znane i lubiane polskie piosenki. Koncert „Czas nas uczy pogody. Studio eMDeK śpiewa polskie piosenki” zgromadził liczną publiczność, która z aplauzem reagowała na przygotowany przez występujących program.

Jazzowy jubileusz galerii Iwo Świątkowskiego

mm pon, 18 listopada 2024 07:56

Autorska Galeria Kreatywna Iwo Świątkowskiego świętuje 10-lecie. To właściwie jedyne takie miejsce w Łomży, które poza regularną prezentacją artystycznego dorobku jej właściciela jest otwarte również dla innych twórców, w tym utalentowanej młodzieży oraz różnorodnych wydarzeń. Są wśród nich również imprezy muzyczne. Jubileusz uświetnił sobotni koncert „Jazz w galerii” Darii Kobiereckiej i Antoniego Boryckiego, a niestrudzony gospodarz już zapowiada kolejne działania, łączące różne dziedziny sztuki.

Łomżyński cmentarz w obiektywie Stanisława Zeszuta

mm nie, 17 listopada 2024 09:17

Stanisław Zeszut zaprezentował w Muzeum Północno-Mazowieckim pokaz zdjęć „Stary cmentarz łomżyński”. Jest to temat, który pasjonuje go od 40 lat, czego efektem są tysiące bardzo różnorodnych fotografii, od reporterskich do artystycznych. - To przepiękny cmentarz i starałem się to jego piękno pokazać! – podkreśla Stanisław Zeszut, zadowolony i z frekwencji, i z odbioru jego prac.

Filipa Łobodzińskiego powrót do Łomży

mm cz, 14 listopada 2024 09:06

- Wydawało mi się, że robię mnóstwo, fascynujących mnie rzeczy, a a spotykam się głównie z „a, tak, tak, ale wie pan, ten Duduś! To było fajne!”. I myślałem sobie: „Boże, tyle pracuję, żeby jakoś odejść od tego niesympatycznego gnoja w garniturku, pożegnać się z nim, otrząsnąć się z niego, a on ciągle wraca” - mówił Filip Łobodziński. Ceniony tłumacz, dziennikarz, autor tekstów i wokalista, a w dzieciństwie aktor, promował w Łomży swą nieoczywistą biografię „Filip Łobodziński?”, opowiadając o fascynacjach muzycznych i literackich oraz życiu prywatnym i zawodowym. Nie pominął też wątku swego pierwszego koncertu w Łomży ponad 40 lat temu.

Reprint monografii „Łomża” Władysława Świderskiego i spotkanie w Hali Kultury

JJS śr, 13 listopada 2024 10:15

Muzeum Północno-Mazowieckie przygotowało reprint monografii „Łomża” Władysława Świderskiego, burmistrza i prezydenta miasta w latach 1919-1934. Oryginalne wydanie sprzed blisko stu lat to obecnie biały kruk i bezcenne źródło wiedzy o dawnej Łomży. Promocja książki odbędzie się 20 listopada w Hali Kultury, obejmując, między innymi, wirtualne spotkanie z prawnukiem prezydenta Świderskiego Rafałem Sobierańskim, który przybliży życie i działalność swego pradziadka oraz jego wieloletnie związki z Łomżą.

„Gesty” Anny Tymińskiej

mm so, 09 listopada 2024 12:37

Wystawę malarstwa Anny Tymińskiej otwarto w Galerii Pod Arkadami. Łomżynianka i absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka, obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prezentuje swe bardzo oryginalne prace w galerii na Starym Rynku w ramach cyklu „Debiuty”. - Artystka w swoich pracach, zawierających elementy osobistej symboliki, bazuje na gestach jako formie łącznika między człowiekiem a światem przyrody. Gest pełni w jej obrazach rolę źródła informacji, gdzie istotne jest doświadczanie i dotykanie żywiołu - mówi kierowniczka galerii i kuratorka wystawy Kaja Kozon.

Narodowe Święto Niepodległości z łomżyńskimi filharmonikami

mm pt, 08 listopada 2024 14:44

Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego włączyła się w miejskie obchody 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na owacyjnie przyjęty przez komplet publiczności czwartkowy koncert „O mój rozmarynie” złożyły się pieśni wojskowe i patriotyczne oraz instrumentalne kompozycje Kurpińskiego, Chopina, Moniuszki i Ogińskiego. Jako soliści zaprezentowali się mezzosopranistka Katarzyna Pawłowska, pianistka Zuzanna Sejbuk i tenor Tomasz Piluchowski, a całość poprowadził Jan Miłosz Zarzycki. Trudno wyobrazić sobie kolejne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości bez muzyki.

Narodowe Święto Niepodległości i spotkanie z Filipem Łobodzińskim na przedłużony weekend

mm pt, 08 listopada 2024 08:35

106 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie głównym wydarzeniem weekendu w Łomży i w regionie. Główne uroczystości odbędą się w Łomży i w Drozdowie, zaplanowano też z tej okazji imprezę sportową i koncerty patriotyczne. W niedzielę przez miasto przejdzie droga krzyżowa w intencji ojczyzny. Nie zabraknie też innych wydarzeń, w tym spotkania z tłumaczem, dziennikarzem, autorem tekstów i wokalistą Filipem Łobodzińskim, znanym kilku pokoleniom Polaków z kultowych seriali „Podróż za jeden uśmiech” i „Stawiam na Tolka Banana”.

Inspiracja z Lasu Przestrzelskiego

mm nie, 03 listopada 2024 13:41

„Nie wyobrażam sobie pisania nie o miłości” - mówiła Anna Rybakiewicz podczas spotkania autorskiego w Hali Kultury. „U mnie w każdej książce musi być ta miłość” dodawała łomżynianka, która promuje swoją szóstą powieść pt. „Miłość z krwi i kości”.

AudioFeels: Rewolucja a Cappella – Siedem Głosów, Zero Instrumentów

JJS śr, 30 października 2024 08:32

Zastanawiałeś się, jak brzmi muzyka bez instrumentów? Zespół AudioFeels przenosi a cappella na zupełnie nowy poziom, gdzie głos staje się gitarą, perkusją, a nawet klawiszami. Wyrusz w podróż pełną emocji i niepowtarzalnych dźwięków podczas ich nadchodzącego koncertu w Łomży 22 listopada o godzinie 19:00.

Łomżyński walc na Przeglądzie Twórczości Seniorów

mm pt, 25 października 2024 11:32

26 wykonawców na emeryturze zgłosiło się do prezentacji: własnego rękodzieła, recytacji wierszy, czasami samodzielnie napisanych, śpiewania piosenek, spontanicznego tańca i zaprezentowania się szerokiej publiczności, jaka tłumnie zajęła wszystkie miejsca w Hali Kultury. Przegląd Twórczości Seniorów w słoneczne, czwartkowe popołudnie 24. października 2024 r. stał się okazją do premiery „Łomżyńskiego walca”. Skomponowała go i zagrała autorka „Łomżyńskiego tanga” Danuta Waśko.

Teatr, rock i Alicja Majewska na weekend

mm pt, 25 października 2024 08:40

Ostatni weekend października obfituje w wydarzenia adresowane do miłośników teatru i muzyki. W sobotę w Hali Kultury Teatr BaWiMo zaprezentuje spektakl „Zaprzysiężone dziewice” w reżyserii Dariusza Szady-Borzyszkowskiego. Fani rocka będą mieli dwa koncerty w pubie „Pod ratuszem”, dzisiaj punkowego De Łindows, w sobotę hardrockowego Hellrose – oba zespoły poprzedzą supporty. Do tego w niedzielę odwiedzi Łomżę gwiazda polskiej piosenki Alicja Majewska, która w sali Filharmonii Kameralnej zaśpiewa swoje największe przeboje.

Uczennice liceum plastycznego wyróżnione w ogólnopolskim konkursie

mm pt, 25 października 2024 08:30

Pokonkursową wystawę 5. Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Jury nagrodziło i wyróżniło 12. młodych artystów z całego kraju, w tym uczennice Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, Anastasiię Levchenko z PLSP i Martynię Jankowską. - Nasz konkurs rozwija się! - podkreślała jego opiekunka i wicedyrektor szkoły Gabriela Horosz, ciesząc się z dużej ilości prac i ich wysokiego poziomu, o czym można przekonać się do połowy listopada.

Wyjątkowy koncert łomżyńskich filharmoników

mm pt, 25 października 2024 08:20

Światowe prawykonanie kompozycji Folie à deux Macieja Zimki było głównym punktem programu kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej w obecnym sezonie. Orkiestrę poprowadził hiszpański dyrygent Juan José Navarro, a w roli solistek zaprezentowały się flecistka Ewelina Zawiślak i klawesynistka Ewa Rzetecka-Niewiadomska. Już niebawem ten premierowy utwór zostanie nagrany z myślą o kolejnej płycie łomżyńskiej orkiestry.

Czas pod łomżyńskim niebem

mm śr, 23 października 2024 18:14

Siadaj i pisz! Nagrody czekają! Przypominamy, że trwa X edycja konkursu na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”.

Radosne i pełne barw malarstwo Renaty Orchowskiej-Kowalczyk

mm śr, 23 października 2024 08:45

– Na zewnątrz jest wczesna jesień, ale tutaj jest prawdziwa wiosna! – podkreślał kierownik Galerii N Ryszard Matuszewski. Nie tylko wiosenne, ale też letnie barwy w pełnej krasie, zawitały do galerii w Klubie Wojskowym dzięki bajecznie kolorowym martwym naturom i pejzażom Renaty Orchowskiej-Kowalczyk. To już druga wystawa indywidualna nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych w tym miejscu, ale wiele wskazuje na to, że nie ostatnia.

„Wyzwolenie” Wierszalina w Hali Kultury

mm pon, 21 października 2024 15:46

Słynny Teatr Wierszalin pokazał w Łomży swój najnowszy spektakl. „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Piotra Tomaszuka i z główną, popisową rolą Rafała Gąsowskiego, zachwyciło publiczność - przede wszystkim aktualnością wielu wątków, mimo tego, że powstało ponad 120 lat temu.

Piosenka „Niewinna” Irminy Zabielskiej z Bezpresją

mm pon, 21 października 2024 14:01

Kobieta w letniej sukience i mężczyzna w krótkich spodenkach idą spacerem, trzymając się za rękę, zarośniętą drogą wśród wydeptanych, wysokich traw pomiędzy brzegiem rzeki a skrajem lasu. Czy to ich pierwszy?, kolejny?, a może ostatni spacer...? „Dziwne słowa, które znam, towarzyszą mi od lat...” - śpiewa po chwili samotnie inna kobieta w okularach przeciwsłonecznych, także wędrująca letnim krajem. Rozpoznamy w wokalistce rodowitą łomżyniankę Irminę Zabielską tuż po premierze teledysku do piosenki „Niewinna” z tekstem jej autorstwa. „Niewinną” wykonał zespołu Bezpresja.

Aleksander Wielopolski w muzeum przypomniany

mm pon, 21 października 2024 07:25

Pozytywne i negatywne aspekty działalności margrabiego Aleksandra Wielopolskiego dr hab. Marek Białokur, profesor Uniwersytetu Opolskiego, przedstawił podczas piątkowej prelekcji w Muzeum Północno-Mazowieckim. Prelegent, autor licznych publikacji, znawca historii Polski i krajów ościennych w XIX i XX wieku, przybliżył również zebranym, jak Wielopolski jest obecny w przestrzeni publicznej oraz w szkolnych podręcznikach, które dla większości Polaków są jedyną książką o historii, z którą mają do czynienia przez całe życie.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę