Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Coraz więcej chorych

cz wt, 01 grudnia 2009 11:17

Ponad 10-krotnie wzrosła liczba chorych na grypę. Od 1 do 27 listopada lekarze zgłosili prawie 11 000 przypadków lub podejrzeń zachorowań na grypę w województwie podlaskim. W całym październiku zgłoszeń było tylko 1 100. Do tego w tym roku dochodzą potwierdzone już przypadki zachorowań na tzw. świńską grypę. Wirusa A/H1N1 stwierdzono u 17 mieszkańców województwa. Ostatnie cztery przypadki potwierdziły wczorajsze wyniki. Wśród nich była ciężarna kobieta leczona na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. W piątek po wyleczeniu wróciła do domu, tak jak i inny pacjent. Dwóch pozostałych, u których po weekendzie stwierdzono nową odmianę grypy, leczonych jest w szpitalach w Białymstoku i Suwałkach. - Ich stan lekarze oceniają jako dobry – informuje rzecznik WSSE w Białymstoku, Andrzej Jarosz.

Pierwszy w Łomży przypadek A/H1N1

cz pon, 30 listopada 2009 10:22

Kobieta, która w ubiegłym tygodniu przebywała na oddziale zakaźnym łomżyńskiego szpitala była chora na nową tzw. „świńską” grypę. Jak mówi Jan Bajno zastępca dyrektora szpitala Wojewódzkiego w Łomży, dziś do szpitala dotarły wyniki padań potwierdzające że był to wirus typu A/H1N1. Kobieta, po wyleczeniu, jeszcze w piątek została wypisana do domu.

Nowej grypy w Łomży nie ma

cz pt, 27 listopada 2009 15:29

- W szpitalu w Łomży dotychczas nie leczyliśmy pacjentów z nową grypą – mówi Jan Bajno zastępca dyrektora szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Rano w Suwałkach zmarł 44-letni mężczyzna u którego już wcześniej badania potwierdziły obecność wirusa. To druga ofiara nowej grypy w regionie. Według danych sanepidu w całym województwie podlaskim odnotowano jak dotąd obecność wirusa grypy typu A/H1N1 u 12 osób.

Nowy sprzęt na noworodkach

cz pon, 23 listopada 2009 15:45

O nowy sprzęt wzbogacił się oddział Noworodków i Wcześniaków z pododdziałem Patologii i Intensywnej Opieki Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Szpital zakupił 9 nowych monitorów do obserwacji podstawowych funkcji życiowych wcześniaków i chorych noworodków. - Mamy lepsze możliwości monitorowania, a przez to także leczenie najmniejszych pacjentów – mówi ordynator oddziału, dr Bożena Florczyk. Oprócz szpitalnych zakupów na noworodki trafiły też prezenty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najbardziej cieszy inkubator transportowy z możliwością wspomagania, w sposób nieinwazyjny, oddechu noworodków przedwcześnie urodzonych, już od sali porodowej. WOŚP przekazała też oddziałowi nowe urządzenie do badań przesiewowych słuchu u noworodków.

PO to „by wszystkim ludziom w Polsce żyło się lepiej”

cz pon, 23 listopada 2009 09:47

Od stycznia ZUS przestanie wydawać legitymacje ubezpieczeniowe. Niby ma być taniej, ale spowoduje to nie lada zamieszanie u lekarza. Narodowym Funduszu Zdrowia już wydał wytyczne jakie dokumenty mają zabrać ze sobą pacjenci, którzy w nowym roku będą wybierali się do lekarza. Większość z nich jest ważna przez 30 dni. I choć jat podaje NFZ „brak dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie może być powodem odmowy udzielenia świadczenia!”, to jeżeli pacjent nie będzie go miał, lub nie dostarczy go w ciągu tygodnia od wizyty, z własnej kieszeni zapłaci za „udzielone świadczenia!” - ostrzega NFZ.

Więcej chorych na grypę?

cz wt, 17 listopada 2009 11:32

Drastycznie wzrosła liczba zgłoszonych przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. W październiku w województwie podlaskim lekarze odnotowali ponad 1 tys 100 zainfekowanych pacjentów, którzy mogą mieć grypę. W pierwszej połowie listopada liczba chorych wzrosła niemal trzykrotnie. Od 1 października do wczoraj (16 listopada) lekarze z całego województwa wysłali do Sanepidu prawie 4 tys 200 zgłoszeń. - Liczba chorych bardzo szybko rośnie, ale żadna z kilkudziesięciu przebadanych laboratoryjnie próbek nie potwierdziła obecności wirusa ani sezonowej, ani świńskiej grypy - uspokaja rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, Andrzej Jarosz. Czy w związku z tym większa od grypy jest grypowa panika?

Grypa atakuje? Z aptek zniknęły maseczki ochronne...

cz śr, 04 listopada 2009 18:25

Czy grypowa panika powoli ogarnia także Łomżę? Mieszkańcy twierdzą, że grypy się nie boją. Śledzą wprawdzie na bieżąco informacje płynące z Ukrainy i Białorusi, ale – jak mówią – grypa ich nie dopadnie. Tymczasem z łomżyńskich aptek błyskawicznie zniknęły maseczki ochronne. Nie ma ich m.in. w aptekach przy Al. Legionów, Kazańskiej, Rządowej i Giełczyńskiej. Farmaceuci uspokajają – paniki w Łomży nie ma, a z aptecznych półek, póki co, zniknęły tylko maseczki. Nie widać zwiększonego zainteresowania szczepionkami przeciwko grypie, podobnie przeciwgrypowymi lekarstwami, których zapas jest w każdej aptece.

„Szczera rozmowa” zamiast pieniędzy

cz wt, 20 października 2009 17:04

- Liczyliśmy, że otrzymamy konkretne informacje o zapłaceniu za nadwykonania naszych usług medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale ich nie otrzymaliśmy – mówi Marian Jaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który w poniedziałek, wraz z kilkudziesięcioma innymi przedstawicielami szpitali i samorządów z województwa podlaskiego spotkał się z minister zdrowia Ewą Kopacz. Wszyscy liczyli na pieniądze, ale była tylko rozmowa...

Dłuższe kolejki do łomżyńskiego szpitala

cz pt, 28 sierpnia 2009 14:15

Nawet 8 miesięcy trzeba będzie poczekać na przyjęcie na oddział, trudniej będzie dostać się na tomografię komputerową – m.in. takie zmiany czekają pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Decyzję o wydłużeniu kolejek podjęła dyrekcja szpitala po oficjalnej już odpowiedzi Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak poinformował dyrektor łomżyńskiego szpitala, Marian Jaszewski, NFZ zapowiedział, że nie zapłaci więcej niż przewiduje kontrakt za tzw. procedury kosztochłonne, np. tomografię komputerową i USG dopplerowskie. W II półroczu szpital zamierza ograniczyć więc liczbę przeprowadzonych badań. - Nie zamierzamy kredytować NFZ – tłumaczy Jaszewski.

Samorządowcy żądają więcej pieniędzy na szpitale

cz pt, 28 sierpnia 2009 14:04

Trzynaście samorządów z województwa podlaskiego – w tym także władze samorządowe województwa – podpisało się pod wspólnym stanowiskiem w sprawie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w województwie. Samorządowcy żądają „prawidłowej wyceny wartości poszczególnych procedur medycznych i zagwarantowanie w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2009 r. i lata następne takiego poziomu środków finansowych, które w pełni pokryją koszty świadczeń opieki zdrowotnej”. Podkreślają, że obecna sytuacja grozi nie tylko pogarszaniem się sytuacji finansowej szpitali, ale również może spowodować pogorszenie dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych czyli wydłużyć kolejki na poradę specjalistyczną, które dziś niejednokrotnie sięgają kilkunastu miesięcy i zmusić szpitala do ograniczania przyjęcia pacjentów na planowe leczenie.

W obawie przed świńską grypą...

cz pon, 27 kwietnia 2009 11:58

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku polecił powiatowym inspektorom sanitarnym wzmożenie nadzoru i przekazywanie na bieżąco do WSSE w Białymstoku informacji o wszelkich zdarzeniach wiążących się z podejrzeniem zachorowania na grypę, oraz poinformowanie lekarzy POZ i innych lekarzy specjalistów o konieczności konsultacji podejrzeń zachorowań z wojewódzkimi konsultantami do spraw chorób zakaźnych i epidemiologii i pobierania materiału od chorych celem identyfikacji wirusa. - Działania takie podjęto w związku z wystąpieniem przypadków zakażenia wirusem grypy świń typu A/H1N1 u ludzi w USA i Meksyku – informuje Andrzej Jarosz rzecznik prasowy WSSE w Białymstoku

„Rz”: Pierwsi w profilaktyce raka piersi

cz pt, 20 marca 2009 09:51

Województwo podlaskie jest jednym z najlepszych w Polsce, jeśli chodzi o zgłaszalność na badania mammograficzne. W ubiegłym roku na badania profilaktyczne zgłosiło się tu około 42 proc. spośród 134 tys. uprawnionych pań. To najlepszy wynik w kraju – podaje „Rzeczpospolita”. Podlaskie było jedynym województwem w Polsce gdzie odnotowano wzrost liczby osób, które zgłosiły się na te badania.

Honorowe Krwiodawstwo PCK ma już 50 lat

mm pt, 21 listopada 2008 20:05

Sławomir L. Kaczyński z Łomży został odznaczony krzyżem kawalerskim orderu odrodzenia Polski, nadanym przez Prezydenta RP, za oddanie ponad 40 litrów krwi i wieloletnią działalność na rzecz popularyzacji honorowego krwiodawstwa. Z okazji swego święta honorowi krwiodawcy tradycyjnie spotkali się w Teatrze Lalki i Aktora, aby odebrać zasłużone odznaczenia i dyplomy oraz spotkać się z najwyższymi władzami w naszym regionie.

Z cukrzycą da się żyć

cz pt, 14 listopada 2008 23:01

W Łomży Światowy Dzień Walki z Cukrzycą pod hasłem „Żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu cukrzycy” obchodzono podczas konferencji, zorganizowanej przez oddział rejonowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Wzięło w niej udział 88 osób, które w sali starostwa łomżyńskiego w czwartek, 14 listopada br. wspólnie modliły się, słuchały wykładów i rozwiązywały test wiedzy o cukrzycy – zbiorze kilkunastu różnych, uwarunkowanych genetycznie i nabytych chorób.

Zadbaj o swoje zdrowie! Listopad.

mm pon, 03 listopada 2008 14:33

Gabinet Specjalistyczny: „KOSMETOLOGIA I PROMOCJA ZDROWIA” mgr Grażyna Misiuta, Specjalista Promocji Zdrowia, Kosmetolog Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej, ul. DMOWSKIEGO 1C  III piętro.

Eurokasa dla szpitali

cz wt, 28 października 2008 16:01

Szefowie 13 szpitali z województwa podlaskiego podpisali z Jarosławem Dworzańskim marszałkiem województwa umowy na dofinansowanie ze środków unijnych zakupu i modernizacji sprzętu i aparatury medycznej. Ogólna wartość wszystkich projektów to bez mała 30 mln zł, przy czym wartość dofinansowania wynosi prawie 26,5 mln zł. Wśród podpisujących umowy dyrektorów był także Marian Jaszewski, dyrektor szpitala w Łomży. Ta placów otrzyma blisko 4 mln zł czyli 90% potrzebnych środków na „ucyfrowienie aparatury i sprzętu do radiografii diagnostycznej i zabiegowej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży”.

Otul swoją skórę przed zimą

mm pt, 10 października 2008 19:01

Jak przygotować skórę do zmiennych warunków klimatycznych w okresie zimy aby była piękna i zdrowa to niemałe wyzwanie. Powrót z udanych wakacji nie zawsze jest szczęśliwy dla naszej skóry. Słońce wpływa na organizm entuzjastycznie poprawiając nastrój, stymuluje wytwarzanie witaminy D (działając przeciwkrzywiczo) oraz bierze udział w procesie melanogenezy ( wytwarzania melaniny: barwnika, który jest odpowiedzialny za kolor włosów, skóry i tęczówki oka), to proces pełniący rolę ochronną skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Jednak niekontrolowane korzystanie ze słońca lub naświetlanie skóry sztucznym światłem UV (solarium) a także narażanie jej na zmienne warunki zewnętrzne prowadzi do przesuszenia, podrażnienia, przebarwień, znamion barwnikowych oraz nowotworów - czerniaka (MELANOMA).

Odkryj swoje piękno w zdrowiu!

mm pt, 12 września 2008 20:09

mgr Grażyna Misiuta specjalista promocji zdrowia, kosmetolog, członek POLSKIEGO TOWARZYSTWA MEDYCYNY PREWENCYJNEJ I PRZECIWSTARZENIOWEJ Każdy z nas chciałby jak najdłużej zachować zdrowie, piękny wygląd skóry, żyć w dobrej formie psychicznej i fizycznej. Czy jest to możliwe? Jaką mamy szansę aby marzenia stały się rzeczywistością? Pomocą w osiąganiu celu jest wykorzystanie dynamicznie rozwijającej się promocji zdrowia i kosmetologii przeciwstarzeniowej.

W pogotowiu będą zmiany?

cz śr, 02 lipca 2008 13:23

- Niepokoi mnie konflikt personalny zarówno w Białymstoku, jak w Łomży – mówił marszałek Jarosław Dworzański podczas spotkania z pracownikami obu stacji pogotowia ratunkowego, którzy przyjechali pikietować Urząd Marszałkowski. Pracownicy domagali się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń, ale podczas spotkania z marszałkiem nie obyło się bez nawiązania do spraw personalnych. Po spotkaniu zapowiedziano wysłanie kontroli do pogotowia w Łomży i Białymstoku. - Jeśli się potwierdzą (zarzuty – dop. red.), wyciągnięte zostaną konsekwencje – zapowiedział Jarosław Dworzański.

Pracownicy pogotowia na pikiecie

cz śr, 02 lipca 2008 09:29

Kilkunastu pracowników pogotowia ratunkowego z Łomży, Kolna, Grajewa, Zambrowa, Ciechanowca i Wysokiego Mazowieckiego o godzinie 10.00 powinno rozpoczynać pikietę przed Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku. Wraz z kolegami z pogotowia w Białymstoku mają domagać się zwiększenia nakładów na ratownictwo i podwyżek płac.

« · «« · 72 · 73 · 74 · 75 · 76 · 77 · 78 · 79 · 80 · 81 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę