Narwiańskie meandry Teresy Starzec
Retrospektywną wystawę znanej malarki Teresy Starzec otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. Artystka od lat zgłębia temat pejzażu doliny Narwi, ukazując jej piękno w niezwykle barwnych, bardzo dynamicznych i mających coś z abstrakcji obrazach. To kolejna wystawa Teresy Starzec w Łomży po trwającej blisko ćwierć wieku przerwie. – Mam ogromną radość czerpania z natury, z przyrody – podkreślała Teresa Starzec. – Właściwie jest to czerpanie całym ciałem i duchem, dlatego moje obrazy mają taki wibrujący moment medytacyjny.
Piękna i tajemnicza Narew w filmie Zdzisława Folgi
- Swój początek biorę na skraju Puszczy Białowieskiej i wielkiego bagna Dikoje w uroczysku Orłowo, położonym około 20 kilometrów w linii prostej za wschodnią granicą Polski – opowiada o sobie rzeka Narew delikatnym głosem łomżynianki Doroty Sokołowskiej. Zdzisław Folga, 47-letni fotograf i filmowiec przyrody z Łomży, zrealizował swój trzeci film „Narew - od źródeł do ujścia”.
Popiersie na pamiątkę po symbolu kobiecości
Jedna z łomżynianek dowiedziała się jesienią 2022 r., że ma guza na piersi. Diagnoza wskazywała jednak, że nowotwór zaatakował obie piersi, więc około 40-letnia kobieta musiała podjąć decyzję o zgodzie na podwójną mastektomię: usunięcie widocznych narządów tułowia. - To, co widzicie, jest odciskiem ciała prawdziwej kobiety – mówi artystka Katarzyna Taudul. - Kobiety silnej, mądrej, pięknej i młodej, która na swojej drodze poznała raka, dlatego musiała stanąć z nim twarzą w twarz.
Konkursy MDK-DŚT dla młodszych i starszych
Utalentowane plastycznie dzieci i młodzież oraz miłośnicy poezji w różnym wieku mogą już nadsyłać swą twórczość do organizującego dwa konkursy Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Zestawy wierszy na XXI edycję ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki trzeba wysłać do 31 marca, prace plastyczne na ogólnopolski konkurs „Makulatura to nie śmieć – Moczary!” do 28 kwietnia. Jego zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz szansę prezentacji swych prac na pokonkursowej wystawie. Na najlepszych poetów czekają nagrody finansowe w wysokości przekraczającej pięć tysięcy złotych.
Cochise ponownie zagrali „Pod ratuszem”
Rockowy rok 2023 w wymiarze koncertowym rozpoczął w Łomży wyśmienity występ zespołu Cochise w pubie „Pod ratuszem”. Białostocka formacja nie tylko promowała ostatni album „The World Upside Down”, ale zaprezentowała też pełny przekrój swej twórczości ze starszych płyt oraz kilka coverów. Zagrała również dwie premierowe kompozycje, które we wrześniu ukażą się na jej ósmym albumie. Był to również jeden z pierwszych koncertów grupy z nowym perkusistą Grzegorzem Hiero, zaś wokalista Paweł Małaszyński nie krył zadowolenia, że mogą po raz kolejny gościć w Łomży, a koncert, tak jak poprzednio, jest wyprzedany.
Troje laureatów łomżyńskich przesłuchań konkursu im. Stanisława Jopka
Hanna Skowrońska z Augustowa, Hanna Krzyżewska z Suwałk i Adam Tomaszewski z Warszawy zostali zakwalifikowani do drugiego etapu III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Kolejnym będzie finał w październiku, a na zwycięzców organizowanego przez PZLPiT „Mazowsze” konkursu czekają nagrody w wysokości przekraczającej 90 tysięcy złotych. – Mam nadzieję, że ten konkurs już na stałe wejdzie do naszego kalendarza imprez kulturalnych, bo jest to bardzo ciekawa forma popularyzacji muzyki ludowej – podkreślał Bernard Karwowski, juror i koordynator konkursu z ramienia MDK-DŚT.
Łomża i Nowogród w debiutanckiej powieści łomżynianki
- Pierwszym marzeniem było napisać, a gdy już powstała, to aby mamie się spodobało. Potem kolejne, a może jakieś wydawnictwo by się znalazło … – zdradza Anna Rybakiewicz i dodaje, że dwa dni po wysłaniu maila wydawnictwo zdecydowało o wydaniu jej powieści „Lekarka nazistów”.
„Hej kolęda, kolęda!” w łomżyńskiej Filharmonii
Ponad pięćset osób wybrało się na koncerty kolędowe Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. W pierwszym „Ferie z Filharmonią” uczestniczyły przedszkolaki oraz seniorzy. W drugim, odbywającym się w ramach grantu „Filharmonia dostępna”, zakończonym warsztatami plastycznymi i muzycznymi, publiczność była jeszcze bardziej zróżnicowana. Starsi słuchacze z zachwytem słuchali sopranistki Hanny Zajączkiewicz. Młodsza część widowni entuzjastycznie przyjęła znanego z programu „The Voice of Poland“ wokalistę Andrzeja Stankiewicza, Polaka z Wilna, studiującego obecnie w Olsztynie.
Michał Salamon zagrał w Jazzowym Domu Kultury
Kwartet pianisty Michała Salamona wystąpił w MDK-DŚT. Był to kolejny z cyklu koncertów, organizowanego w ramach „Jazzowego Domu Kultury”, mającego promować ambitną muzykę w wykonaniu młodych muzyków. Grupa zaprezentowała materiał z autorskiego albumu lidera „Lion’s Gate”, który został wykonany w zupełnie innej obsadzie instrumentalnej niż na płycie: zmieniła się sekcja rytmiczna, zabrakło skrzypiec i trąbki, ale z powodzeniem zastąpił je saksofon Grzecha Piotrowskiego. – Każdy z tych utworów ma swoją historię, zapisaną za pomocą dźwięków – podkreślał Michał Salamon, opowiadając o genezie albumu.
Studniówkowa wystawa uczniów Plastyka
Doroczną wystawę studniówkową maturzystów Państwowego Licem Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Jest to nasz debiut w środowisku artystycznym Łomży – podkreślali młodzi artyści, zaraz po wernisażu udający się na studniówkę. Mają tym większe powody do satysfakcji, że przez dwa lata uczyli się zdalnie, nie mając takich możliwości rozwijania swego talentu jak wcześniejsze roczniki. Sprostali jednak wyzwaniu, prezentując bardzo efektowne, chociaż wyraźnie naznaczone traumą minionych dwóch lat, prace.
„Oczekiwanie” Tomasza Bielskiego
Wystawę najnowszych obrazów Tomasza Bielskiego otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT. „Oczekiwanie” to ukazanie w nader ciekawy sposób kwestii, że wszyscy ustawicznie na coś lub na kogoś czekamy. – Od pewnego czasu zwróciłem uwagę na fakt, że olbrzymią część naszego życia wypełnia oczekiwanie. Towarzyszy nam na każdym jego etapie. Prace pokazane na tej wystawie są wynikiem próby zmierzenia się z niektórymi zagadnieniami, związanymi z tym tematem – wyjaśnia artysta w towarzyszącym ekspozycji katalogu.
Koncert pod pretekstem Meandrów i zaproszonych gości
Projekt Artystyczny Meandry efektownym występem „Koncert pod pretekstem” w Hali Kultury rozpoczął rok 2023 i dziewiąty istnienia zespołu. Grupa zaprezentowała nie tylko układy, które ma już w repertuarze od dawna, ale również premierowy, oparty na tańcach z regionu rzeszowskiego. Trwa zbiórka środków na zakup ubiorów potrzebnych do jego wykonywania – w piątek artyści-pasjonaci wykonali go w zespołowych koszulkach – całość wykonanych ręcznie kostiumów kosztuje ponad 10 tysięcy złotych. Poza Meandrami wystąpiły również Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu oraz Grupa Wokalna Trzecie Zwrotki z Ostrołęki, która w „Tańcach szlachty Ziemi Łomżyńskiej” wystąpiła wspólnie z tancerzami.
Niestrudzona pasjonatka ze Śniadowa
Uczestnicy dwóch ostatnich Orszaków Trzech Króli czy ubiegłorocznej Nocy muzeów doskonale pamiętają efektowne występy grupy chorągwiarskiej Strażnicy Herbów ze Śniadowa. – Jesteśmy jedyną tego typu grupą dziecięcą w Polsce! – podkreśla Gabriela Piszczatowska, ciesząc się z kolejnych sukcesów odnoszonych przez podopiecznych tamtejszego GOK-u. Od blisko 15 lat Gabriela Piszczatowska jest jego dyrektorką, proponując lokalnej społeczności rozmaite formy aktywności. Sama nie tylko prowadzi różne zajęcia, ale też występuje w Gminnej Orkiestrze Dętej i w duecie tańca z ogniem oraz gra w piłkę nożną, bo jak podkreśla: „Chcieć, to móc!”
Michał Salamon Lion’s Gate w Jazzowym Domu Kultury
Już w najbliższy poniedziałek w MDK-DŚT zagra wyśmienity pianista Michał Salamon. Wraz ze swym kwartetem zaprezentuje w wydaniu koncertowym kompozycje z debiutanckiego albumu. – Będzie to nasz pierwszy koncert w Łomży, oparty na autorskim materiale z płyty „Lion’s Gate” – zapowiada Michał Salamon, dodając, że można spodziewać się również niespodzianek w postaci niepowtarzalnych, improwizowanych kompozycji, bo w takim swobodnym graniu czują się z saksofonistą Grzechem Piotrowskim doskonale.
Udany debiut młodych aktorów
Gabrysia i Amelka martwią się tym, że ich dziadek podczas wigilijnego spotkania nigdy nie może spotkać się ze Świętym Mikołajem. Ustalają, że w tym roku zrobią wszystko, by mu to umożliwić. Nie mogą jednak przewidzieć, że życie układa własne scenariusze i ich plan nie do końca się powiedzie... Tę poruszającą historię z zaskakującą puentą zaprezentowała z powodzeniem najmłodsza grupa teatralna MDK-DŚT, pracująca pod kierunkiem aktorki i reżyserki Julii Sacharczuk. Autorem scenariusza oraz muzyki przedstawienia „A herbata już wystygła” jest dramaturg Tomasz Bieliński i miało ono w Łomży swą prapremierę.
Benedyktynek „Słowo życia na każdy dzień 2023”
Mniszki z klasztoru benedyktynek wydały kolejną edycję „Słowa życia na każdy dzień”. To opracowane w przystępnej formie i dopełnione komentarzami teksty biblijne na każdy dzień bieżącego roku, zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu. Książka zawiera również informacje dotyczące klasztornego życia, bowiem benedyktynki już za pięć lat obchodzić będą 400-lecie osiedlenia się w Łomży. Jak podkreśla we wstępie pomysłodawca i jeden z autorów ks. Jan Krupka jest to „pomoc i zachęta do czytania i rozważania Bożego słowa w rytmie codziennych dni”.
Gwiazdkowy koncert dla Promyczków
Prawie 1200 złotych zebrano podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” Studia Wokalnego eMDeK w kościele ojców kapucynów. Cała kwota zostanie przeznaczona na potrzeby prowadzonej przez zakonników świetlicy dla dzieci „Promyczki”. Była to już 23 edycja imprezy, organizowanej przez MDK-DŚT z inicjatywy Magdy Sinoff. Sam koncert obfitował w niespodzianki: szczególnie zachwycili Oliwia Szmitko i Aleksander Szymański, a gościem specjalnym była Janina Nasiadko, wokalistka Kapeli Kurpiowskiej, która błyskawicznie nawiązała nić porozumienia z wokalistami eMDeKu, wzbogacając jego brzmienie ludowymi akcentami.
„Zielnik Kurpiowski” w dwóch kolejnych odsłonach
Projekt „Zielnik Kurpiowski” Agnieszki Zielewicz doczekał się prezentacji w poszerzonej wersji. W Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie otwarto wystawę złożoną z oryginałów dzieł zaprezentowanych w wydanym latem ubiegłego roku albumie. Odbyła się również jego promocja, a do tego Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej i kapela Miód na Serce wykonały pieśni kurpiowskie, w formie tekstowej składające się, obok suszonych roślin i prac twórców ludowych, na jedyne w swoim rodzaju obrazy. – Agnieszka prezentuje nam magiczny świat, który wciąga i obok którego nie można przejść obojętnie! – podkreślała dyrektor muzeum Ewa Sznejder. Cieszącą się ogromnym zainteresowaniem imprezę zakończyły warsztaty śpiewacze.
Triumf Redaktor Szczęsnej w Konkursie „Załomżenie”
Główną nagrodę 5. Konkursu Fotograficznego „Załomżenie” zdobyła redaktor Gabriela Szczęsna z Tygodnika Regionalnego „Kontakty”, która zgłosiła cykl zdjęć pt. „My z podwórka Dworna 5”. Tę tajemniczą, ozdobną bramę i długi dziedziniec wewnętrzny z basztą klatki schodowej w głębi pozna niejeden łomżyniak, gdyż zwracały uwagę oryginalnym wyglądem przez dziesiątki lat. Pomysłowa Autorka odebrała dyplom z licznym gronem wyróżnionych na spotkaniu świąteczno-noworocznym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, jakie w sobotę odbyło się w II LO przy pl. Kościuszki.
Noworoczny koncert młodych muzyków
Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym tradycyjnie już powitali nowy rok specjalnym koncertem. Podopieczni Jerzego Wiśniewskiego i Jana Zugaja zaprezentowali swe postępy w nauce od początku tego roku szkolnego, wykonując nie tylko kolędy, ale też repertuar dziecięcy i klasyczny. Choroby uniemożliwiły występ kilku osobom, dlatego w sobotnie przedpołudnie w Hali Kultury zagrało ostatecznie 17. utalentowanych młodych muzyków w wieku 6-15 lat, a w duecie i w trio skrzypcowym sytuację uratował Jan Zugaj.